Uposażenia oraz uposażenia rodzinne prokuratorów w stanie spoczynku i członków ich rodzin oraz terminy przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie społeczne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 stycznia 2017 r.
w sprawie uposażeń oraz uposażeń rodzinnych prokuratorów w stanie spoczynku i członków ich rodzin oraz terminów przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie społeczne

Na podstawie art. 129 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177, 1579, 2103, 2149 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb ustalania i wypłacania uposażeń oraz uposażeń rodzinnych prokuratorom w stanie spoczynku i członkom ich rodzin oraz terminy przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, o których mowa w art. 126 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
osobie uprawnionej - rozumie się przez to:
a)
prokuratora w stanie spoczynku,
b)
członka rodziny zmarłego prokuratora lub zmarłego prokuratora w stanie spoczynku, spełniającego warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887, 1948, 2036 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 2 i 38),
c)
byłego prokuratora, o którym mowa w art. 206 § 6 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2062, 1948, 2103 i 2261 oraz z 2017 r. poz. 38 i 60);
2)
właściwej jednostce organizacyjnej - rozumie się przez to jednostkę organizacyjną, w której prokurator otrzymywał ostatnio wynagrodzenie, albo jednostkę organizacyjną, która przejęła zadania zlikwidowanej jednostki organizacyjnej prokuratury wypłacającej to wynagrodzenie;
3)
wojskowym organie emerytalnym - rozumie się przez to wojskowy organ emerytalny, o którym mowa w art. 3 ust. 1 pkt 13 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2016 r. poz. 1037 i 2138).
§  3.
1.
Uposażenie prokuratorów w stanie spoczynku oraz uposażenie rodzinne wypłaca właściwa jednostka organizacyjna.
2.
Uposażenie prokuratorów w stanie spoczynku, którzy będąc żołnierzami zawodowymi, byli wyznaczeni na stanowiska służbowe w komórkach organizacyjnych właściwych w sprawach wojskowych, oraz uposażenie rodzinne wypłaca wojskowy organ emerytalny.
§  4.
1.
Uposażenie prokuratorów, o których mowa w § 3, zwane dalej "uposażeniem", oraz uposażenie rodzinne wypłaca się, poczynając od dnia powstania prawa do tych świadczeń, a w przypadku uposażenia rodzinnego nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym złożono wniosek o jego wypłatę.
2.
W razie złożenia wniosku o wypłatę uposażenia rodzinnego w miesiącu przypadającym bezpośrednio po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć prokuratora lub prokuratora w stanie spoczynku, uposażenie rodzinne wypłaca się od dnia śmierci, nie wcześniej jednak niż od dnia spełnienia warunków do otrzymania świadczenia przez osoby uprawnione.
§  5.
1.
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedno łączne uposażenie rodzinne.
2.
Uposażenie rodzinne podlega podziałowi na równe części między osoby uprawnione.
3.
W razie ujawnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania podziału uposażenia rodzinnego po raz pierwszy lub zmiany warunków dotychczasowego podziału świadczenia ze względu na zmianę liczby osób uprawnionych dokonuje się podziału świadczenia od miesiąca ujawnienia tych okoliczności.
§  6.
1.
Osoba ubiegająca się o wypłatę uposażenia rodzinnego składa we właściwej jednostce organizacyjnej wniosek o wypłatę tego uposażenia.
2.
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków wymaganych do uzyskania renty rodzinnej, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 116 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
§  7.
1.
Uposażenie oraz uposażenie rodzinne wypłaca się osobie uprawnionej w formie pieniężnej raz w miesiącu, z dołu, w terminie wypłat wynagrodzenia.
2.
Wypłata uposażenia lub uposażenia rodzinnego w inny sposób może być dokonana na pisemny wniosek osoby uprawnionej.
3.
Wypłaty uposażenia lub uposażenia rodzinnego dokonuje się:
1)
do rąk własnych osoby uprawnionej;
2)
na wniosek osoby uprawnionej:
a)
na jej rachunek płatniczy lub jej rachunek w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej inny niż rachunek płatniczy albo
b)
do rąk osoby uprawnionej za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2016 r. poz. 1113, 1250, 1823 i 1948).
§  8.
1.
Właściwa jednostka organizacyjna zawiadamia na piśmie osoby uprawnione o wysokości należnego im w danym roku uposażenia albo uposażenia rodzinnego oraz dacie jego wypłaty.
2.
Osobę uprawnioną do uposażenia albo uposażenia rodzinnego informuje się również o miejscu jego wypłaty, w przypadku gdy wypłata ma być dokonana w sposób określony w § 7 ust. 3 pkt 1.
§  9.
Na wniosek osoby uprawnionej, zamieszkałej poza obszarem właściwości właściwej jednostki organizacyjnej albo wojskowego organu emerytalnego, jednostka ta albo organ powierza dokonywanie wypłaty uposażenia lub uposażenia rodzinnego w sposób określony w § 7 ust. 3 pkt 1 oraz przekazywanie zawiadomień i informacji, o których mowa w § 8, jednostce organizacyjnej albo wojskowemu organowi emerytalnemu, w obszarze właściwości którego osoba uprawniona ma miejsce zamieszkania.
§  10.
Właściwa jednostka organizacyjna informuje wojskowy organ emerytalny o ustaleniu uposażenia oraz uposażenia rodzinnego.
§  11.
Przekazanie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, o których mowa w art. 126 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze, następuje w terminie 60 dni od dnia wygaśnięcia stosunku służbowego prokuratora.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 października 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu ustalania i wypłacania uposażeń oraz uposażeń rodzinnych sędziom i prokuratorom w stanie spoczynku oraz członkom ich rodzin (Dz. U. poz. 869), które na podstawie art. 73 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178 i 2103) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.198

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uposażenia oraz uposażenia rodzinne prokuratorów w stanie spoczynku i członków ich rodzin oraz terminy przekazania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenie społeczne.
Data aktu: 20/01/2017
Data ogłoszenia: 31/01/2017
Data wejścia w życie: 01/02/2017