Krajowe zezwolenie generalne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I FINANSÓW 1
z dnia 25 maja 2017 r.
w sprawie krajowego zezwolenia generalnego 2

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. z 2013 r. poz. 194 oraz z 2016 r. poz. 1228 i 1948) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa kraje, podmioty i towary o znaczeniu strategicznym, w odniesieniu do których udziela się krajowego zezwolenia generalnego, oraz szczegółowe warunki, na jakich dokonywany może być obrót objęty krajowym zezwoleniem generalnym.
§  2. 
Krajowego zezwolenia generalnego udziela się w odniesieniu do towarów o znaczeniu strategicznym wskazanych w wykazie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 6a ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa, a także dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa, zwanej dalej "ustawą".
§  3. 
1. 
Na transfer wewnątrzunijny towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-1, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-1".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-1 udziela się podmiotom określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-1 udziela się, w przypadku gdy:
1)
odbiorca wchodzi w skład sił zbrojnych państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub instytucji dokonującej zakupów na wyłączny użytek sił zbrojnych państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo
2)
odbiorca jest certyfikowanym odbiorcą towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, wymienionym w wykazie certyfikowanych odbiorców, o którym mowa w art. 9 ust. 8 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/43/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie uproszczenia warunków transferów produktów związanych z obronnością we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 146 z 10.06.2009, str. 1, z późn. zm.), pod warunkiem że towar o znaczeniu strategicznym, o którym mowa w § 2, jest zgodny z zakresem udzielonego certyfikatu, albo
3)
transfer wewnątrzunijny odbywa się w celu pokazów, testów, wystaw, konserwacji, naprawy lub wymiany, pod warunkiem że czas realizacji celu transferu nie przekracza 3 lat od daty opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie niniejszego zezwolenia.
§  4. 
1. 
Na wywóz towarów oznaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-2, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-2".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-2 udziela się podmiotom określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-2 udziela się, w przypadku gdy spełnione są łącznie następujące warunki:
1)
wywóz odbywa się do państw określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
2)
celem wywozu są pokazy, testy, konserwacje, naprawy lub wymiana wywożonego towaru o znaczeniu strategicznym, o którym mowa w § 2, pod warunkiem że czas realizacji celu wywozu nie przekracza 3 lat od daty opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  5. 
1. 
Na wywóz lub transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towaru o znaczeniu strategicznym, o którym mowa w § 2, do zagranicznego eksportera lub zagranicznego dostawcy tego towaru po pokazach, testach, wystawach odbywających się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-3, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-3".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-3 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy, posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-3 udziela się na wywóz lub transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do państw wymienionych w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Na pomoc techniczną w zakresie towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-4, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-4".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-4 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-4 udziela się, w przypadku gdy pomoc techniczna jest świadczona na rzecz:
1)
odbiorcy wchodzącego w skład sił zbrojnych państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub instytucji dokonującej zakupów na wyłączny użytek sił zbrojnych państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo
2)
certyfikowanego odbiorcy, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 2, pod warunkiem że zakres świadczonej pomocy technicznej jest zgodny z zakresem udzielonego certyfikatu.
§  7. 
1. 
Na wywóz lub transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz pomoc techniczną w zakresie towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-5, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-5".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-5 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-5 udziela się, jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:
1)
celem wywozu, transferu wewnątrzunijnego z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub pomocy technicznej jest zwrot towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, po naprawie, konserwacji, wymianie lub pomocy technicznej, na które wydane zostało wcześniej zezwolenie indywidualne lub zezwolenie globalne na wywóz lub transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
wywóz, transfer wewnątrzunijny lub pomoc techniczna następuje w stosunku do zagranicznego odbiorcy lub zagranicznego importera oraz zagranicznego końcowego użytkownika w państwach określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia;
3)
w wyniku naprawy, konserwacji, wymiany oraz pomocy technicznej nie następuje poprawa parametrów technicznych uzbrojenia;
4)
wywóz, transfer wewnątrzunijny lub pomoc techniczna następuje nie później niż w ciągu 5 lat od daty wydania zezwolenia indywidualnego lub zezwolenia globalnego, o których mowa w pkt 1.
§  8. 
1. 
Na wywóz towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, do krajów określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-6, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-6".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-6 udziela się podmiotowi w rozumieniu art. 3 pkt 8a ustawy posiadającemu siedzibę albo miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-6 udziela się, w przypadku gdy:
1)
odbiorca wchodzi w skład sił zbrojnych państwa wskazanego w załączniku nr 6 do rozporządzenia lub instytucji dokonującej zakupów na wyłączny użytek sił zbrojnych tego państwa albo
2)
odbiorca jest certyfikowanym odbiorcą, o którym mowa w § 3 ust. 3 pkt 2, pod warunkiem że uzbrojenie jest zgodne z zakresem udzielonego certyfikatu, albo
3)
wywóz odbywa się w celu pokazów, testów, wystaw, konserwacji, naprawy lub wymiany, pod warunkiem że czas realizacji celu wywozu nie przekracza 3 lat od daty opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
§  9. 
1. 
Na wywóz lub transfer wewnątrzunijny z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, udziela się krajowego zezwolenia generalnego ZG-PL-U-7, zwanego dalej "zezwoleniem ZG-PL-U-7".
2. 
Zezwolenia ZG-PL-U-7 udziela się jednostkom wojskowym, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 1510).
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-7 udziela się, jeżeli:
1)
czas realizacji wywozu lub transferu wewnątrzunijnego nie przekracza 3 lat od daty opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
celem wywozu lub transferu wewnątrzunijnego jest:
a)
udział w konflikcie zbrojnym lub wzmocnienie sił państwa albo państw sojuszniczych,
b)
udział w misjach pokojowych, szkoleniach, ćwiczeniach wojskowych lub testach uzbrojenia,
c)
udział w akcjach ratowniczych, poszukiwawczych lub humanitarnych, lub
d)
udział w przedsięwzięciach reprezentacyjnych

- realizowanych na podstawie ustawy, o której mowa w ust. 2.

§  10. 
1. 
Zezwolenia ZG-PL-U-1, zezwolenia ZG-PL-U-2, zezwolenia ZG-PL-U-3, zezwolenia ZG-PL-U-4, zezwolenia ZG-PL-U-5 oraz zezwolenia ZG-PL-U-6 nie udziela się w odniesieniu do:
1)
przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych wraz z pociskami (MANPADS);
2)
sprzętu, części i technologii do przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych;
3)
min przeciwpiechotnych;
4)
amunicji kasetowej;
5)
uzbrojenia klasyfikowanego do kategorii LU 7, z wyłączeniem kategorii LU 7 g.
2. 
Zezwolenia, o których mowa w ust. 1, nie udziela się w przypadku:
1)
gdy eksporter lub dostawca wie lub został poinformowany, że towar o znaczeniu strategicznym, o którym mowa w § 2, jest lub może być przeznaczony w całości lub w części do:
a)
stosowania w związku z rozwojem, wytwarzaniem, obsługą, eksploatacją, konserwacją, przechowywaniem, wykrywaniem, identyfikacją lub rozprzestrzenianiem broni chemicznej, biologicznej lub jądrowej lub innych urządzeń do przeprowadzania wybuchów jądrowych lub z rozwojem, wytwarzaniem, konserwacją lub przechowywaniem pocisków zdolnych do przenoszenia takiej broni, z wyłączeniem uzbrojenia kategorii LU 7 g,
b)
wykorzystania jako części lub podzespoły uzbrojenia, które zostały wywiezione bez wymaganego zezwolenia lub z jego naruszeniem;
2)
ograniczeń:
a)
przyjętych przez Radę Unii Europejskiej,
b)
przyjętych przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE),
c)
w postaci całkowitego zakazu przywozu i wywozu towarów o znaczeniu strategicznym, o których mowa w § 2, nałożonego przez rezolucję Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych.
3. 
Zezwolenia ZG-PL-U-1, zezwolenia ZG-PL-U-2, zezwolenia ZG-PL-U-3, zezwolenia ZG-PL-U-5 oraz zezwolenia ZG-PL-U-6 nie udziela się, jeżeli wywóz lub transfer wewnątrzunijny ma nastąpić do strefy wolnocłowej lub składu wolnocłowego.
§  11. 
Oświadczenia o terminie rozpoczęcia obrotu na podstawie zezwolenia ZG-PL-U-1, zezwolenia ZG-PL-U-2 oraz zezwolenia ZG-PL-U-3 dokonane przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia pozostają w mocy po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  12. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 19 maja 2014 r. w sprawie krajowego zezwolenia generalnego (Dz. U. poz. 702).
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2017 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

PODMIOTY, KTÓRYM UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-1

1) przedsiębiorcy;

2) Minister Obrony Narodowej;

3) minister właściwy do spraw wewnętrznych;

4) Szef Służby Wywiadu Wojskowego;

5) Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego;

6) Szef Agencji Wywiadu;

7) Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;

8) Inspektorat Uzbrojenia;

9) 1 Regionalna Baza Logistyczna;

10) 2 Regionalna Baza Logistyczna;

11) 3 Regionalna Baza Logistyczna;

12) 4 Regionalna Baza Logistyczna;

13) 21 Baza Lotnictwa Taktycznego;

14) 22 Baza Lotnictwa Taktycznego;

15) 23 Baza Lotnictwa Taktycznego;

16) 31 Baza Lotnictwa Taktycznego;

17) 32 Baza Lotnictwa Taktycznego;

18) 1 Baza Lotnictwa Transportowego;

19) 8 Baza Lotnictwa Transportowego;

20) 33 Baza Lotnictwa Transportowego;

21) 41 Baza Lotnictwa Szkolnego;

22) 42 Baza Lotnictwa Szkolnego;

23) Komenda Portu Wojennego Gdynia;

24) Jednostka Wojskowa 2305;

25) Jednostka Wojskowa 3940;

26) Jednostka Wojskowa 4026;

27) Jednostka Wojskowa 4101;

28) Jednostka Wojskowa 4724;

29) 12 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

30) 17 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

31) 18 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

32) 31 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

PODMIOTY, KTÓRYM UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-2

1) Minister Obrony Narodowej;

2) minister właściwy do spraw wewnętrznych;

3) Szef Służby Wywiadu Wojskowego;

4) Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego;

5) Szef Agencji Wywiadu;

6) Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;

7) Inspektorat Uzbrojenia;

8) 1 Regionalna Baza Logistyczna;

9) 2 Regionalna Baza Logistyczna;

10) 3 Regionalna Baza Logistyczna;

11) 4 Regionalna Baza Logistyczna;

12) 21 Baza Lotnictwa Taktycznego;

13) 22 Baza Lotnictwa Taktycznego;

14) 23 Baza Lotnictwa Taktycznego;

15) 31 Baza Lotnictwa Taktycznego;

16) 32 Baza Lotnictwa Taktycznego;

17) 1 Baza Lotnictwa Transportowego;

18) 8 Baza Lotnictwa Transportowego;

19) 33 Baza Lotnictwa Transportowego;

20) 41 Baza Lotnictwa Szkolnego;

21) 42 Baza Lotnictwa Szkolnego;

22) Komenda Portu Wojennego Gdynia;

23) Jednostka Wojskowa 2305;

24) Jednostka Wojskowa 3940;

25) Jednostka Wojskowa 4026;

26) Jednostka Wojskowa 4101;

27) Jednostka Wojskowa 4724;

28) 12 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

29) 17 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

30) 18 Wojskowy Oddział Gospodarczy;

31) 31 Wojskowy Oddział Gospodarczy.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

PAŃSTWA, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-2

1) Kanada;

2) Królestwo Norwegii;

3) Federacja Rosyjska;

4) Ukraina;

5) Stany Zjednoczone Ameryki.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

PAŃSTWA, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-3

1) kraje członkowskie Unii Europejskiej;

2) kraje członkowskie Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego;

3) Konfederacja Szwajcarska;

4) Japonia;

5) Nowa Zelandia;

6) Związek Australijski;

7) Federacyjna Republika Brazylii;

8) Ukraina;

9) Republika Południowej Afryki;

10) Państwo Izrael;

11) Republika Korei.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

PAŃSTWA, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-5

1) kraje członkowskie Unii Europejskiej;

2) Związek Australijski;

3) Japonia;

4) Kanada;

5) Nowa Zelandia;

6) Konfederacja Szwajcarska;

7) Księstwo Liechtensteinu;

8) Stany Zjednoczone Ameryki.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

PAŃSTWA, W ODNIESIENIU DO KTÓRYCH UDZIELA SIĘ ZEZWOLENIA ZG-PL-U-6

1) Królestwo Norwegii;

2) Islandia.

1 Minister Rozwoju i Finansów kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 września 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Finansów (Dz. U. poz. 1595).
2 Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/43/WE z dnia 6 maja 2009 r. w sprawie uproszczenia warunków transferów produktów związanych z obronnością we Wspólnocie (Dz. Urz. UE L 146 z 10.06.2009, str. 1, Dz. Urz. UE L 308 z 24.11.2010, str. 11, Dz. Urz. UE L 85 z 24.03.2012, str. 3, Dz. Urz. UE L 31 z 31.01.2013, str. 43, Dz. Urz. UE L 40 z 11.02.2014, str. 20, Dz. Urz. UE L 359 z 16.12.2014, str. 117, Dz. Urz. UE L 163 z 21.06.2016, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 70 z 15.03.2017, str. 1).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.1045

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Krajowe zezwolenie generalne.
Data aktu: 25/05/2017
Data ogłoszenia: 30/05/2017
Data wejścia w życie: 01/06/2017