Wymagania, jakie powinny spełniać pochodzące z Republiki Południowej Afryki owoce roślin Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf. i hybryd tych rodzajów roślin, z wyjątkiem owoców gatunków Citrus aurantium L. i Citrus latifoilia Tanaka, w celu zapobieżenia rozprzestrzenieniu się organizmu Phyllosticta citricarpa (McAlpine) Van der Aa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 21 marca 2016 r.
w sprawie wymagań, jakie powinny spełniać pochodzące z Republiki Południowej Afryki owoce roślin Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf. i hybryd tych rodzajów roślin, z wyjątkiem owoców gatunków Citrus aurantium L. i Citrus latifoilia Tanaka, w celu zapobieżenia rozprzestrzenieniu się organizmu Phyllosticta citricarpa (McAlpine) Van der Aa 2

Na podstawie art. 20 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 oraz art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. z 2016 r. poz. 17 i 50) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania specjalne, jakie powinny spełniać owoce roślin Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf. i hybryd tych rodzajów roślin, z wyjątkiem owoców gatunków Citrus aurantium L. i Citrus latifoilia Tanaka, zwane dalej "owocami cytrusowymi", pochodzące z Republiki Południowej Afryki, wraz ze wskazaniem wymagań, które powinny być zawarte w świadectwie fitosanitarnym, jeżeli owoce cytrusowe są wprowadzane na terytorium lub przemieszczane przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z Republiki Południowej Afryki;
2)
szczegółowy sposób przeprowadzania granicznej kontroli fitosanitarnej owoców cytrusowych wprowadzanych na terytorium lub przemieszczanych przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z Republiki Południowej Afryki;
3)
rośliny, do których mogą być stosowane odstępstwa od wymagań ustalonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1227) w załączniku nr 4 w części A w dziale I w pkt 16.4 w lit. c i d.
§  2.
1.
Owoce cytrusowe pochodzące z Republiki Południowej Afryki mogą być wprowadzane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli niezależnie od spełnienia wymagań ustalonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 lutego 2008 r. w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych w załączniku nr 4 w części A w dziale I w pkt 16.1-16.3, 16.4 lit. a i b oraz w pkt 16.5 spełniają następujące wymagania specjalne:
1)
w świadectwie fitosanitarnym, w które zostały one zaopatrzone, w rubryce "dodatkowa deklaracja" została zawarta informacja o tym, że:
a)
na polu, na którym były uprawiane owoce cytrusowe, od rozpoczęcia ostatniego sezonu wegetacyjnego:
-
były wykonywane zabiegi zwalczające organizm szkodliwy,
-
były przeprowadzane urzędowe kontrole i w czasie tych kontroli nie stwierdzono występowania organizmu szkodliwego,
b)
z każdej partii owoców cytrusowych, po dostarczeniu do zakładu pakowania, a przed ich zapakowaniem do wysyłki, pobrano próbę obejmującą 600 sztuk owoców pobranych z każdych rozpoczętych 30 ton, w pierwszej kolejności pobierając owoce wykazujące objawy porażenia przez organizm szkodliwy, i na podstawie ich kontroli, obejmującej badania laboratoryjne wszystkich owoców wykazujących objawy porażenia przez ten organizm, zostały one uznane za wolne od tego organizmu;
2)
pole, na którym były uprawiane owoce cytrusowe, a także miejsca ich pakowania, podmioty zajmujące się ich wysyłką oraz wszystkie pozostałe podmioty związane z obrotem owocami cytrusowymi są wpisane do rejestru prowadzonego przez służbę ochrony roślin Republiki Południowej Afryki;
3)
podmioty prowadzące uprawę owoców cytrusowych przechowują informacje o przeprowadzonych zabiegach zwalczających organizm szkodliwy;
4)
w czasie transportu owoców cytrusowych z miejsca uprawy do miejsca ich wywozu były one zaopatrzone w dokumenty wskazujące ich pochodzenie, sporządzone przez służbę ochrony roślin Republiki Południowej Afryki;
5)
owoce cytrusowe zostały uznane w wyniku przeprowadzonej granicznej kontroli fitosanitarnej za wolne od organizmu szkodliwego.
2.
Graniczna kontrola fitosanitarna, o której mowa w § 1 pkt 2, w przypadku każdej partii owoców cytrusowych obejmuje kontrolę wizualną co najmniej 200 sztuk owoców pobranych z każdych rozpoczętych 30 ton oraz badania laboratoryjne wszystkich owoców wykazujących objawy porażenia przez organizm szkodliwy.
3.
W przypadku owoców roślin gatunku Citrus sinensis (L.) Osbeck odmiana Valencia, poza wymaganiami, o których mowa w ust. 1 i 2, w świadectwie fitosanitarnym, w które zostały zaopatrzone, w rubryce "dodatkowa deklaracja" zamieszcza się informację o tym, że z każdej partii tych owoców pobrano próbę o wielkości 600 sztuk owoców z każdych rozpoczętych 30 ton do badań laboratoryjnych w celu wykluczenia bezobjawowego porażenia przez organizm szkodliwy, i na podstawie tych badań zostały one uznane za wolne od tego organizmu.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1906).
2 Rozporządzenie realizuje postanowienia decyzji wykonawczej Komisji z dnia 2 lipca 2014 r. określającej środki w odniesieniu do niektórych owoców cytrusowych pochodzących z Republiki Południowej Afryki w celu zapobieżenia wprowadzeniu do Unii i rozprzestrzenianiu się w niej Phyllosticta citricarpa (McAlpine) Van der Aa (Dz. Urz. UE L 196 z 03.07.2014, str. 21).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.444

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymagania, jakie powinny spełniać pochodzące z Republiki Południowej Afryki owoce roślin Citrus L., Fortunella Swingle, Poncirus Raf. i hybryd tych rodzajów roślin, z wyjątkiem owoców gatunków Citrus aurantium L. i Citrus latifoilia Tanaka, w celu zapobieżenia rozprzestrzenieniu się organizmu Phyllosticta citricarpa (McAlpine) Van der Aa.
Data aktu: 21/03/2016
Data ogłoszenia: 04/04/2016
Data wejścia w życie: 19/04/2016