Szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania naboru dla kandydatów na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską oraz tryb powoływania i działania zespołu konkursowego i komisji konkursowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 grudnia 2015 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania naboru dla kandydatów na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską oraz trybu powoływania i działania zespołu konkursowego i komisji konkursowej

Na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2012 r. poz. 1230, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwany dalej "Dyrektorem Krajowej Szkoły", zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej zarządzenie Ministra Sprawiedliwości o ogłoszeniu naboru na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, zwane dalej "aplikacjami", w terminie 14 dni od dnia opublikowania zarządzenia Ministra Sprawiedliwości o ogłoszeniu naboru na aplikację w Dzienniku Urzędowym Ministra Sprawiedliwości.
§  2.
Określony w ogłoszeniu o naborze na aplikację termin zgłoszenia do konkursu, zwanego dalej "zgłoszeniem", uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem zgłoszenie zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. poz. 1529 oraz z 2015 r. poz. 1830).
§  3.
1.
Jeżeli zgłoszenie zostało złożone po terminie, przewodniczący komisji konkursowej albo, z jego upoważnienia, sekretarz komisji odmawia dopuszczenia kandydata do udziału w konkursie.
2.
Jeżeli zgłoszenie nie spełnia wymogów formalnych określonych w art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej "ustawą", przewodniczący komisji konkursowej albo, z jego upoważnienia, sekretarz komisji wzywa kandydata listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego listu, z pouczeniem, że nieusunięcie braków w terminie spowoduje pozostawienie zgłoszenia bez dalszego biegu. O pozostawieniu zgłoszenia bez dalszego biegu przewodniczący komisji konkursowej albo, z jego upoważnienia, sekretarz komisji zawiadamia kandydata listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
3.
W przypadku złożenia przez kandydata zgłoszenia w formie elektronicznej wezwanie kandydata do usunięcia braków zgłoszenia oraz zawiadomienie o pozostawieniu zgłoszenia bez rozpoznania może być dokonane również w formie elektronicznej.
§  4.
Zgłoszenie kandydata, który nie został przyjęty na aplikację, podlega zwrotowi na jego wniosek.
§  5.
Obsługę administracyjno-biurową zespołu konkursowego i komisji konkursowej oraz obsługę techniczną konkursu zapewnia Dyrektor Krajowej Szkoły.
§  6.
1.
Minister Sprawiedliwości powołuje zespół konkursowy, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy, nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia opublikowania zarządzenia Ministra Sprawiedliwości o ogłoszeniu naboru na aplikację w Dzienniku Urzędowym Ministra Sprawiedliwości.
2.
W terminie 14 dni od dnia ogłoszenia naboru na aplikacje:
1)
Prokurator Generalny wskazuje Ministrowi Sprawiedliwości członków zespołu, o których mowa w art. 19 ust. 2 pkt 4 ustawy;
2)
Dyrektor Krajowej Szkoły wskazuje Ministrowi Sprawiedliwości członków zespołu, o których mowa w art. 19 ust. 2 pkt 1, 2 i 5 ustawy.
3.
Minister Sprawiedliwości w terminie 30 dni od dnia opublikowania zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, przedstawia do zaopiniowania Radzie Programowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej "Radą Programową Krajowej Szkoły", skład zespołu konkursowego.
4.
Rada Programowa w terminie 30 dni od dnia otrzymania składu, o którym mowa w ust. 3, opiniuje go i przedstawia opinię Ministrowi Sprawiedliwości.
§  7.
1.
Zespół konkursowy przygotowuje:
1)
test konkursowy jednokrotnego wyboru sprawdzający wiedzę z następujących dziedzin:
a)
prawo konstytucyjne wraz z zagadnieniami ustroju sądów, prokuratury i innych organów ochrony prawnej,
b)
prawo cywilne materialne wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym,
c)
postępowanie cywilne,
d)
prawo pracy,
e)
prawo spółek handlowych,
f)
prawo karne materialne wraz z materialnym prawem wykroczeń,
g)
postępowanie karne oraz postępowanie w sprawach o wykroczenia,
h)
prawo administracyjne materialne - ustrój samorządu terytorialnego,
i)
postępowanie administracyjne i postępowanie sądowoadministracyjne,
j)
prawo gospodarcze publiczne - ustawa o swobodzie działalności gospodarczej,
k)
prawo międzynarodowe publiczne - prawo traktatów i międzynarodowa ochrona praw człowieka,
l)
ustrój Unii Europejskiej wraz z zagadnieniami ustroju organów ochrony prawnej Unii Europejskiej;
2)
zestaw prawidłowych rozwiązań zadań zawartych w teście konkursowym, zwany dalej "kluczem rozwiązań";
3)
zadania w ramach pracy pisemnej, w postaci zestawu trzech kazusów, po jednym:
a)
z prawa prywatnego obejmującego prawo cywilne materialne wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym, postępowanie cywilne, prawo pracy oraz prawo spółek handlowych,
b)
z prawa publicznego obejmującego prawo konstytucyjne, prawo administracyjne materialne oraz postępowanie administracyjne i postępowanie sądowoadministracyjne, prawo międzynarodowe publiczne (prawo traktatów, międzynarodową ochronę praw człowieka i ustrój Unii Europejskiej wraz z zagadnieniami ustroju organów ochrony prawnej Unii Europejskiej),
c)
z prawa karnego obejmującego prawo karne materialne, materialne prawo wykroczeń i postępowanie karne;
4)
kryteria oceny pracy pisemnej;
5)
wykaz tytułów aktów prawnych, o których mowa w § 28 ust. 2.
2.
Materiały, o których mowa w ust. 1, są opracowywane i przechowywane w sposób uniemożliwiający uzyskanie do nich dostępu przez osoby nieuprawnione.
§  8.
1.
Minister Sprawiedliwości powołuje komisję konkursową, o której mowa w art. 20 ust. 1 ustawy, nie później niż w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia naboru na aplikacje.
2.
W terminie 30 dni od dnia ogłoszenia naboru na aplikacje:
1)
Minister Sprawiedliwości wskazuje Dyrektorowi Krajowej Szkoły członków komisji, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy;
2)
Prokurator Generalny wskazuje Dyrektorowi Krajowej Szkoły członków komisji, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 4 ustawy;
3)
Krajowa Rada Sądownictwa wskazuje Dyrektorowi Krajowej Szkoły przedstawiciela, o którym mowa w art. 20 ust. 2 pkt 5 ustawy;
4)
Krajowa Rada Prokuratury wskazuje Dyrektorowi Krajowej Szkoły przedstawiciela, o którym mowa w art. 20 ust. 2 pkt 6 ustawy.
3.
Dyrektor Krajowej Szkoły w terminie 6 tygodni od dnia ogłoszenia naboru na aplikacje przedstawia do zaopiniowania Radzie Programowej Krajowej Szkoły skład komisji konkursowej.
4.
Rada Programowa Krajowej Szkoły opiniuje skład komisji konkursowej w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania i przedstawia opinię Dyrektorowi Krajowej Szkoły.
5.
Dyrektor Krajowej Szkoły przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości wniosek o powołanie komisji konkursowej wraz z przedstawioną przez Radę Programową Krajowej Szkoły opinią.
6.
Członkiem komisji konkursowej nie może być członek zespołu konkursowego.
§  9.
1.
Przewodniczący zespołu konkursowego, nie później niż na dwa miesiące przed terminem przeprowadzenia pierwszego etapu konkursu, przedstawia Ministrowi Sprawiedliwości do zatwierdzenia test konkursowy, klucz rozwiązań, zadania w ramach pracy pisemnej oraz kryteria oceny pracy pisemnej, zwane dalej "materiałem konkursowym".
2.
W terminie określonym w ust. 1 przewodniczący zespołu konkursowego przekazuje przewodniczącemu komisji konkursowej wykaz tytułów aktów prawnych, o których mowa w § 28 ust. 2.
§  10.
Minister Sprawiedliwości, w terminie 30 dni przed terminem przeprowadzenia pierwszego etapu konkursu, przekazuje przewodniczącemu zespołu konkursowego lub upoważnionemu przez przewodniczącego członkowi zespołu konkursowego zatwierdzony materiał konkursowy i określa minimalną liczbę punktów, o której mowa w art. 18 ust. 2 ustawy.
§  11.
1.
Test konkursowy, arkusz do udzielenia odpowiedzi na pytania testu konkursowego, zwany dalej "arkuszem odpowiedzi", oraz zestaw kazusów są drukowane w ilości określonej przez przewodniczącego komisji konkursowej, odpowiadającej liczbie osób dopuszczonych do poszczególnych etapów konkursu. Drukowanie i przechowywanie testów konkursowych, arkuszy odpowiedzi oraz zestawów kazusów odbywa się w sposób uniemożliwiający uzyskanie do nich dostępu przez osoby nieuprawnione. Arkusze odpowiedzi opatrzone są kolejnymi numerami.
2.
Przewodniczący zespołu konkursowego lub upoważniony przez niego członek zespołu konkursowego czuwa nad prawidłowością wykonania wydruku testu oraz zadań w ramach pracy pisemnej.
§  12.
1.
W dniu przeprowadzenia pierwszego etapu konkursu przewodniczący zespołu konkursowego lub upoważniony przez niego członek zespołu konkursowego przekazuje przewodniczącemu komisji konkursowej wydrukowane testy konkursowe oraz w osobnych zapieczętowanych kopertach zatwierdzony przez Ministra Sprawiedliwości test konkursowy i zestaw prawidłowych rozwiązań, w sposób uniemożliwiający uzyskanie do nich dostępu przez osoby nieuprawnione.
2.
W przypadku powołania zespołów nadzorujących przebieg testu, o których mowa w art. 20 ust. 5 ustawy, testy konkursowe oraz arkusze odpowiedzi są przekazywane poszczególnym zespołom nadzorującym przebieg testów w sposób uniemożliwiający uzyskanie do nich dostępu przez osoby nieuprawnione. Odbiór testu oraz arkuszy odpowiedzi potwierdzają członek komisji konkursowej kierujący pracami zespołu oraz jeden z członków tego zespołu, po uprzednim sprawdzeniu, czy przesyłka jest w stanie nienaruszonym.
§  13.
Nie później niż na 14 dni przed terminem przeprowadzenia pierwszego etapu konkursu Dyrektor Krajowej Szkoły ogłasza listę kandydatów zakwalifikowanych do udziału w konkursie.
§  14.
1.
Godziny i warunki rejestracji kandydatów określa przewodniczący komisji konkursowej nie później niż na 14 dni przed terminem, odpowiednio, testu konkursowego lub pracy pisemnej, a informacja o tym określeniu zostaje zamieszczona w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Szkoły.
2.
Przed rozpoczęciem testu oraz pracy pisemnej przeprowadza się rejestrację kandydatów. Tożsamość kandydatów stwierdza się na podstawie dokumentu tożsamości.
3.
Niezgłoszenie się kandydata do rejestracji w wyznaczonych godzinach, niezależnie od przyczyny, uznaje się za odstąpienie od udziału w konkursie.
§  15.
1.
Przed rozpoczęciem poszczególnych etapów konkursu przewodniczący komisji konkursowej, a w przypadku, o którym mowa w art. 20 ust. 5 ustawy, członek komisji konkursowej kierujący pracami zespołu informuje kandydatów o:
1)
warunkach organizacyjnych i sposobie przeprowadzenia danego etapu konkursu;
2)
przepisach porządkowych obowiązujących w trakcie trwania właściwego etapu konkursu;
3)
zasadach dokonywania oceny udzielonych odpowiedzi;
4)
sposobie ogłaszania wyników danego etapu konkursu.
§  16.
Kandydat, przystępując do poszczególnych etapów konkursu, losuje numer stolika oraz kopertę z indywidualnym numerem kodu, zawierającą kartę, na której wpisuje swoje nazwisko, imię (imiona) oraz datę urodzenia. Losowanie odbywa się tylko raz i nie może zostać powtórzone. Numer kodu kandydat wpisuje w wyznaczonym miejscu testu, arkusza odpowiedzi oraz pracy pisemnej, a następnie kartę kodującą umieszcza w kopercie, którą po zaklejeniu przekazuje wyznaczonemu członkowi komisji konkursowej lub zespołu. Koperty zawierające karty kodujące komisja konkursowa zabezpiecza i przechowuje w sposób uniemożliwiający dostęp do nich osobom nieuprawnionym.
§  17.
1.
Test konkursowy rozpoczyna się w tym samym dniu i o tej samej godzinie we wszystkich miejscach wyznaczonych do jego przeprowadzenia.
2.
Test trwa 180 minut, liczonych od momentu ogłoszenia jego rozpoczęcia przez przewodniczącego komisji, a w przypadku, o którym mowa w art. 20 ust. 5 ustawy, przez członka komisji kierującego pracą zespołu.
§  18.
1.
Test konkursowy składa się ze 150 pytań. Każde z pytań zawiera cztery możliwe propozycje odpowiedzi, spośród których tylko jedna jest prawidłowa.
2.
Wybór odpowiedzi następuje poprzez zaznaczenie na arkuszu odpowiedzi jednej z czterech propozycji odpowiedzi. Za każdą prawidłową odpowiedź przyznawany jest jeden punkt.
3.
Zmiana zaznaczonej odpowiedzi, zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi lub zaznaczenie odpowiedzi niezgodnie z pouczeniami zawartymi w teście traktuje się jako rozwiązanie błędne, skutkujące nieprzyznaniem punktu.
4.
Po rozpoczęciu testu konkursowego nie wydaje się nowych arkuszy odpowiedzi. Niewykorzystane oraz uszkodzone arkusze odpowiedzi dołącza się do dokumentacji konkursu.
§  19.
Test konkursowy przeprowadza się w obecności co najmniej 6 członków komisji konkursowej, a w przypadku określonym w art. 20 ust. 5 ustawy - w obecności co najmniej 2 członków komisji konkursowej oraz 3 członków zespołu, w warunkach uniemożliwiających osobom uczestniczącym w konkursie naruszanie wymogu samodzielnej pracy, w szczególności przez porozumiewanie się w trakcie testu z innym kandydatem. W sali, poza zdającymi, mogą przebywać wyłącznie członkowie komisji i zespołu oraz osoby upoważnione przez przewodniczącego komisji konkursowej.
§  20.
1.
Kandydaci nie mogą korzystać w czasie testu konkursowego z tekstów aktów prawnych, komentarzy, orzecznictwa ani innych opracowań mogących służyć pomocą przy rozwiązywaniu zadań. Nie mogą także komunikować się z innymi osobami, ani posiadać urządzeń służących do przekazu, odbioru lub rejestracji informacji.
2.
W czasie trwania testu kandydaci przez cały czas pozostają na wyznaczonych miejscach przy stolikach i nie mogą przemieszczać się po sali.
3.
W trakcie testu konkursowego kandydat może opuścić salę w szczególnie uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu zgody przewodniczącego komisji konkursowej albo innego członka komisji. Kandydat może opuścić salę pod nadzorem. Przed opuszczeniem sali kandydat przekazuje test wraz z arkuszem odpowiedzi przewodniczącemu komisji konkursowej albo członkowi komisji konkursowej kierującemu pracami zespołu nadzorującego przebieg testu lub członkowi tego zespołu. Godzinę wyjścia kandydata z sali, a następnie powrotu do sali odnotowuje się na odrębnej liście, stanowiącej załącznik do protokołu przebiegu testu konkursowego.
4.
W przypadku zgłoszenia przez kandydata rezygnacji z udziału w konkursie odnotowuje się to w protokole przebiegu testu konkursowego oraz na egzemplarzu testu konkursowego i arkusza odpowiedzi.
§  21.
1.
Kandydat, który zakończył rozwiązywanie testu przed upływem 180 minut od jego rozpoczęcia, przed opuszczeniem sali pozostawia test wraz z arkuszem odpowiedzi członkowi komisji konkursowej lub zespołu.
2.
Oddanie przez kandydata arkusza odpowiedzi potwierdza członek komisji konkursowej lub zespołu.
§  22.
Przewodniczący komisji konkursowej lub członek komisji konkursowej kierujący pracami zespołu niezwłocznie wyklucza z udziału w konkursie kandydata, który w trakcie trwania testu komunikował się z innym kandydatem lub z osobami z zewnątrz, samowolnie zmienił przydzielone miejsce, posiadał materiały lub urządzenia, o których mowa w § 20 ust. 1, albo w inny sposób zakłócał przebieg testu. Podstawą wykluczenia kandydata z konkursu jest również otwarcie lub przełamanie zabezpieczeń testu przed ogłoszeniem rozpoczęcia testu konkursowego. Wykluczenie odnotowuje się w protokole przebiegu testu konkursowego.
§  23.
Przewodniczący komisji konkursowej albo członek komisji konkursowej kierujący pracami zespołu wydają zarządzenia porządkowe regulujące przebieg konkursu.
§  24.
1.
Niezwłocznie po zakończeniu testu konkursowego członkowie komisji konkursowej kierujący pracami zespołów przekazują arkusze odpowiedzi wypełnione przez kandydatów wraz z kopertami, o których mowa w § 16, oraz protokołami z tego etapu konkursu przewodniczącemu komisji konkursowej, w sposób uniemożliwiający uzyskanie do nich dostępu przez osoby nieuprawnione.
§  25.
1.
Test sprawdza komisja konkursowa. Liczbę punktów uzyskanych przez kandydata z testu ustala się wyłącznie w oparciu o arkusz odpowiedzi.
2.
Komisja konkursowa ustala wyniki testu w terminie nie dłuższym niż miesiąc od zakończenia tej części konkursu i sporządza listę osób dopuszczonych do pracy pisemnej.
§  26.
1.
Otwarcie koperty z kluczem rozwiązań następuje w obecności co najmniej 6 członków komisji konkursowej po zakończeniu testu konkursowego.
2.
Otwarcie przez komisję konkursową kopert zawierających karty kodujące kandydatów następuje po sprawdzeniu i ocenie testów konkursowych.
§  27.
Dyrektor Krajowej Szkoły, nie później niż na 7 dni przed terminem rozpoczęcia pracy pisemnej, zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Szkoły ogłoszenie zawierające:
1)
wyniki testu konkursowego;
2)
listę kandydatów dopuszczonych do pracy pisemnej;
3)
wskazanie miejsca i godziny rozpoczęcia pracy pisemnej.
§  28.
1.
Praca pisemna trwa 180 minut, liczonych od momentu ogłoszenia jej rozpoczęcia przez przewodniczącego komisji konkursowej.
2.
W trakcie pracy pisemnej kandydaci mogą korzystać wyłącznie z aktów prawnych udostępnionych przez komisję konkursową.
§  29.
1.
Oceny każdej pracy pisemnej dokonują, w oparciu o kryteria oceny pracy pisemnej, o których mowa w § 7 ust. 1 pkt 4, niezależnie od siebie, dwaj członkowie komisji konkursowej.
2.
Członek komisji konkursowej wystawia ocenę w systemie punktowym, przy zastosowaniu skali od 0 do 25 punktów za każde zadanie, i sporządza pisemne uzasadnienie oceny, które dołącza się do protokołu z posiedzenia komisji. Liczba punktów przyznanych kandydatowi za pracę pisemną jest średnią ocen wystawionych przez obu członków komisji konkursowej.
2.
Do trybu przeprowadzania pracy pisemnej stosuje się odpowiednio przepisy § 12 oraz § 19-26.
§  30.
Na podstawie wyników testu i pracy pisemnej komisja konkursowa sporządza listę kwalifikacyjną kandydatów, o której mowa w art. 22 ust. 1 ustawy, którą przedstawia Dyrektorowi Krajowej Szkoły.
§  31.
Z przeprowadzenia poszczególnych etapów konkursu sporządza się protokół, który podpisują członkowie komisji konkursowej obecni w trakcie konkursu, a w przypadku, o którym mowa w art. 20 ust. 5 ustawy, również członkowie zespołu nadzorującego przebieg testu obecni w trakcie konkursu.
§  32.
Niezwłocznie po ogłoszeniu wyników konkursu przewodniczący komisji konkursowej przekazuje Dyrektorowi Krajowej Szkoły protokoły z przebiegu konkursu wraz z dokumentacją.
§  33.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 kwietnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania naboru dla kandydatów na aplikację ogólną oraz trybu powoływania i działania zespołu konkursowego i komisji konkursowej (Dz. U. z 2012 r. poz. 1006), które na podstawie art. 22 ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694) utraciło moc z dniem 21 sierpnia 2015 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.20

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb przeprowadzania naboru dla kandydatów na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską oraz tryb powoływania i działania zespołu konkursowego i komisji konkursowej.
Data aktu: 17/12/2015
Data ogłoszenia: 07/01/2016
Data wejścia w życie: 22/01/2016