USA-Polska. Porozumienie do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie procedur oznaczania lotów. Stuttgart.2015.11.04.

POROZUMIENIE WYKONAWCZE
między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
w sprawie procedur oznaczania lotów,
podpisane w Stuttgarcie dnia 4 listopada 2015 r.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej ("Rzeczpospolita Polska") i Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki ("Stany Zjednoczone Ameryki"), zwane dalej "Stronami", działając na podstawie Artykułu 35 ustęp 1 i w celu wypełnienia Artykułu 12 ustęp 1 i 3 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w Warszawie w dniu 11 grudnia 2009 r., zwanej dalej "Umową",

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Postanowienia niniejszego Porozumienia mają zastosowanie do statków powietrznych Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki i cywilnych statków powietrznych, o których mowa w Artykule 12 ustęp 1 i 3 Umowy.

Artykuł  2
1.
W celu objęcia lotów postanowieniami Artykułu 12 ustęp 1 i 3 Umowy, Stany Zjednoczone Ameryki wystąpią z wnioskiem o zgodę dyplomatyczną dla tych lotów, zgodnie z procedurami ustanowionymi pomiędzy Attaché Obrony przy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie oraz Dowództwem Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Wniosek o zgodę dyplomatyczną będzie zawierać kod "SOFA EP", umieszczony w polu "Inne informacje".
3.
Plan lotu dla tych lotów będzie nosić oznaczenie statusu lotu "RMK/SOFAEP" razem z numerem zgody dyplomatycznej, umieszczonym w polu "Inne informacje".
Artykuł  3

W przypadku lotów realizowanych na podstawie zgody dyplomatycznej umożliwiającej wielokrotne przekraczanie granicy państwa i lotów w polskiej przestrzeni powietrznej, Biuro Attaché Obrony przy Ambasadzie Stanów Zjednoczonych Ameryki w Warszawie poinformuje o tym Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej przynajmniej jeden dzień roboczy przed wykonaniem lotu w polskiej przestrzeni powietrznej.

Artykuł  4
1.
Po wydaniu zgody dyplomatycznej dla lotu zwolnionego z opłat, Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej niezwłocznie przekażą wyznaczonej polskiej instytucji zapewniającej służby ruchu lotniczego informację o zgodzie, wraz z jej numerem, datą lotu, znakami wywoławczymi, znakami rejestracyjnymi statku powietrznego, jak również z kodem "SOFA EP".
2.
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej niezwłocznie przekażą wyznaczonej polskiej instytucji zapewniającej służby ruchu lotniczego informacje o zmianach dat lotów zwolnionych z opłat, zgodnie z informacjami otrzymywanymi od Stanów Zjednoczonych Ameryki.
3.
W przypadku wystawienia faktury przez Europejską Organizację do spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) za opłaty nawigacyjne lub inne podobne opłaty, informacje o zwolnieniu lotów z opłat zostaną zakodowane przez polską wyznaczoną instytucję zapewniającą służby ruchu lotniczego w celu przekazania ich do EUROCONTROL.
Artykuł  5

W terminie 30 dni od dnia wejścia w życie niniejszego Porozumienia, Strony poinformują się pisemnie, za pośrednictwem odpowiedniego Podkomitetu Wspólnej Komisji, o organach upoważnionych do wdrożenia niniejszego Porozumienia oraz ich danych kontaktowych. Strony niezwłocznie będą informowały się pisemnie, za pośrednictwem odpowiedniego Podkomitetu Wspólnej Komisji, o wszelkich zmianach upoważnionych organów lub ich danych kontaktowych.

Artykuł  6
1.
Niniejsze Porozumienie wchodzi w życie w dniu podpisania.
2.
Niniejsze Porozumienie może być zmienione w każdym czasie za pisemną zgodą Stron. Każda zmiana zostanie dokonana pisemnie i wejdzie w życie zgodnie z warunkami określonymi w ustępie 1 niniejszego artykułu.
3.
Niniejsze Porozumienie pozostaje w mocy tak długo, jak długo pozostaje w mocy Umowa lub do dnia jego rozwiązania, które nastąpi po upływie sześciu miesięcy od dnia dokonania pisemnej notyfikacji przez którąkolwiek ze Stron.
Sporządzono w Stuttgarcie, dnia 4 listopada 2015 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.18

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: USA-Polska. Porozumienie do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie procedur oznaczania lotów. Stuttgart.2015.11.04.
Data aktu: 04/11/2015
Data ogłoszenia: 05/01/2016
Data wejścia w życie: 04/11/2015