Szczegółowe warunki i tryb zakwaterowania wojsk obcych i ich personelu cywilnego, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 listopada 2000 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu zakwaterowania wojsk obcych i ich personelu cywilnego, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2016 r. poz. 1108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakwaterowanie stałe żołnierzy wojsk obcych i członków ich personelu cywilnego, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, następuje w drodze nabycia praw do lokali mieszkalnych na podstawie odpowiednich umów cywilnoprawnych.
2.
Właściwe organy wojsk obcych nabywają prawa do lokali mieszkalnych we własnym zakresie.
3.
Dyrektorzy oddziałów rejonowych Wojskowej Agencji Mieszkaniowej 1 , na wniosek właściwych organów wojsk obcych, udzielają im pomocy w nabywaniu praw do lokali mieszkalnych. Pomoc ta nie może dotyczyć najmu lokali mieszkalnych przeznaczonych na zakwaterowanie stałe żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2.
1.
Na zakwaterowanie tymczasowe żołnierzy wojsk obcych i członków ich personelu cywilnego, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przeznacza się hotele garnizonowe i internaty garnizonowe.
2.
Na zakwaterowanie tymczasowe żołnierzy wojsk obcych i członków ich personelu cywilnego nie mogą być przeznaczone kwatery zastępcze i inne pomieszczenia znajdujące się poza internatami garnizonowymi, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 lutego 1999 r. w sprawie zakwaterowania tymczasowego oraz hoteli garnizonowych (Dz. U. poz. 103) 2 .
§  3.
Wysokość opłat za zakwaterowanie, o którym mowa w § 2 ust. 1, oblicza się według zasad określonych w przepisach dotyczących zakwaterowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4.
1.
Na zakwaterowanie zbiorowe żołnierzy wojsk obcych i członków ich personelu cywilnego, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przeznacza się wspólne kwatery stałe będące pomieszczeniami mieszkalnymi w budynkach położonych na gruntach pozostających w trwałym zarządzie jednostek wojskowych lub wykorzystywanych na cele obronności państwa na podstawie innego tytułu prawnego.
2.
Do zakwaterowania zbiorowego żołnierzy wojsk obcych i członków ich personelu cywilnego stosuje się normy zakwaterowania we wspólnych kwaterach stałych, odnoszące się do żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, określone w odrębnych przepisach.
§  5.
Żołnierze wojsk obcych i członkowie ich personelu cywilnego, uczestniczący w ćwiczeniach wojskowych odbywających się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą biwakować na gruntach pozostających w trwałym zarządzie jednostek wojskowych lub wykorzystywanych na cele obronności państwa na podstawie innego tytułu prawnego.
§  6.
1.
Wysokość opłat za zakwaterowanie, o którym mowa w § 4 ust. 1, i biwakowanie, o którym mowa w § 5, oblicza się na podstawie średnich rocznych kosztów utrzymania danej nieruchomości.
2.
Średnie roczne koszty utrzymania, o których mowa w ust. 1, ustala się na podstawie kosztów osobowych i materiałowych związanych z eksploatacją i konserwacją nieruchomości oraz kosztów infrastruktury, w tym opłat i podatków uiszczanych z tytułu korzystania z nieruchomości, kosztów zużytej energii elektrycznej, gazowej i cieplnej oraz wody, kosztów utylizacji odpadów, opłat związanych z ochroną środowiska i ochroną przeciwpożarową oraz kosztów ochrony nieruchomości.
3.
(uchylony).
4.
Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1, oblicza szef rejonowego zarządu infrastruktury wojskowej administrujący nieruchomością, w której następuje zakwaterowanie zbiorowe lub w której biwakują żołnierze wojsk obcych i członkowie ich personelu cywilnego.
§  6a.
Zakwaterowanie żołnierzy wojsk Państw-Stron Traktatu Północnoatlantyckiego i członków ich personelu cywilnego wydzielonych do wzmocnienia systemu obronnego Rzeczypospolitej Polskiej realizowane jest w formie:
1)
zakwaterowania zbiorowego na zasadach jak dla żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej określonych w ustawie z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 207);
2)
zakwaterowania biwakowego na poligonach na zasadach jak podczas szkolenia poligonowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz.U.2016.614), Wojskowa Agencja Mieszkaniowa oraz Agencja Mienia Wojskowego zostały z dniem 1 października 2015 r. połączone przez przejęcie Agencji Mienia Wojskowego przez Wojskową Agencję Mieszkaniową; na podstawie art. 121 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa z dniem 1 października 2015 r. otrzymała nazwę Agencja Mienia Wojskowego.
2 Rozporządzenie utraciło moc na podstawie art. 1 pkt 48 i 50 ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2010.28.143), która weszła w życie z dniem 1 lipca 2010 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1735 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki i tryb zakwaterowania wojsk obcych i ich personelu cywilnego, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 14/11/2000
Data ogłoszenia: 21/10/2016
Data wejścia w życie: 22/12/2000