Krajowa infrastruktura zaufania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI 1
z dnia 5 października 2016 r.
w sprawie krajowej infrastruktury zaufania

Na podstawie art. 12 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej (Dz. U. poz. 1579) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółową treść wpisów w rejestrze dostawców usług zaufania, zwanym dalej "rejestrem", oraz sposób ich dokonywania;
2)
tryb wydawania i unieważniania certyfikatów dostawcy usług zaufania oraz certyfikatów narodowego centrum certyfikacji;
3)
wymagania dla polityki certyfikacji narodowego centrum certyfikacji;
4)
wymagania organizacyjno-techniczne i bezpieczeństwa krajowej infrastruktury zaufania.
§  2.
1.
Wpisu do rejestru dokonuje się w postaci elektronicznej przez wprowadzenie informacji zawartych w decyzji o wpisie, o której mowa w art. 4 ust. 6 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, zwanej dalej "ustawą", albo w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy.
2.
Wpisu do rejestru dokonuje się niezwłocznie:
1)
nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia wydania decyzji o wpisie, w przypadku dostawcy usług zaufania, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwanego dalej "kwalifikowanym dostawcą usług zaufania";
2)
nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania zgłoszenia, w przypadku niekwalifikowanego dostawcy usług zaufania, o którym mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwanego dalej "niekwalifikowanym dostawcą usług zaufania".
3.
W przypadku upoważnienia Narodowego Banku Polskiego, na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy, wpisu do rejestru dokonuje się niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania od ministra właściwego do spraw informatyzacji kopii dokumentów stanowiących podstawę wpisu do rejestru, zmiany wpisu w rejestrze albo wykreślenia z rejestru.
§  3.
1.
Treść wpisu w rejestrze obejmuje:
1)
w odniesieniu do dostawcy usług zaufania:
a)
informacje, o których mowa w art. 3 ust. 4 pkt 1-14 ustawy, w zakresie, w jakim dotyczą one tego dostawcy,
b)
wskazanie, czy wpis dotyczy kwalifikowanego dostawcy usług zaufania czy niekwalifikowanego dostawcy usług zaufania;
2)
w odniesieniu do usługi zaufania:
a)
informacje, o których mowa w art. 3 ust. 4 pkt 1-9 ustawy, w zakresie, w jakim dotyczą one tej usługi,
b)
wskazanie, czy wpis dotyczy kwalifikowanej usługi zaufania, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy, czy niekwalifikowanej usługi zaufania, o której mowa w art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy.
2.
Przy każdym wpisie w rejestrze zamieszcza się także:
1)
numer porządkowy oraz oznaczenie podmiotu dokonującego wpisu;
2)
datę i czas dokonania wpisu.
3.
W przypadku dokonania kolejnego wpisu do rejestru dotyczącego tej samej informacji, wpisu poprzedniego nie usuwa się. Treść wpisu poprzedniego wykreśla się w sposób umożliwiający jej odczytanie. Wykreśloną i aktualną treść wpisu zaznacza się w wyraźny sposób.
4.
Wpis, którego treść zawiera oczywiste błędy pisarskie, poprawia minister właściwy do spraw informatyzacji albo w przypadku, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy, Narodowy Bank Polski na wniosek dostawcy usług zaufania albo z urzędu, po uprzednim poinformowaniu dostawcy usług zaufania. Do poprawiania oczywistych błędów pisarskich stosuje się ust. 2 i 3.
§  4.
1.
Wydanie certyfikatu dostawcy usług zaufania następuje z urzędu, niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia wydania decyzji o wpisie, o której mowa w art. 4 ust. 6 ustawy.
2.
W przypadku upoważnienia Narodowego Banku Polskiego, na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy, certyfikat dostawcy usług zaufania wydaje się niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania od ministra właściwego do spraw informatyzacji decyzji, o której mowa w art. 4 ust. 6 ustawy.
§  5.
Unieważnienie certyfikatu dostawcy usług zaufania przez narodowe centrum certyfikacji następuje na wniosek ministra właściwego do spraw informatyzacji w terminie wskazanym we wniosku.
§  6.
1.
Wydanie i unieważnienie certyfikatu narodowego centrum certyfikacji przez narodowe centrum certyfikacji następuje na wniosek ministra właściwego do spraw informatyzacji w terminie wskazanym we wniosku.
2.
Narodowe centrum certyfikacji zapewnia możliwość zgłoszenia wniosku o unieważnienie certyfikatu przez całą dobę.
§  7.
1.
Polityka certyfikacji narodowego centrum certyfikacji określa:
1)
wykorzystywany w narodowym centrum certyfikacji zestaw algorytmów kryptograficznych (przekształceń matematycznych), służących do zamiany informacji na zakodowaną (zaszyfrowaną lub utworzenie jej skrótu), w razie uzasadnionej potrzeby z wykorzystywaniem parametrów zależnych od zastosowanego klucza;
2)
okres ważności certyfikatu dostawcy usług zaufania;
3)
sposób odnowienia certyfikatu dostawcy usług zaufania;
4)
sposób zarządzania certyfikatami dostawcy usług zaufania oraz certyfikatami narodowego centrum certyfikacji, z uwzględnieniem dokumentów RFC 5280, RFC 4210 oraz ETSI TS 119 312.
2.
Polityka certyfikacji narodowego centrum certyfikacji podlega uzgodnieniu z kwalifikowanymi dostawcami usług zaufania.
§  8.
1.
Narodowe centrum certyfikacji oraz rejestr spełniają wymagania organizacyjno-techniczne oraz wymagania bezpieczeństwa określone w normie ETSI EN 319 401 i w normie ETSI EN 319 411.
2.
Zapewnienie przez narodowe centrum certyfikacji usługi Online Certificate Status Protocol (OCSP) uważa się za spełnione, gdy zapewniono usługę weryfikacji statusu certyfikatu opartą o listy unieważnionych certyfikatów.
§  9.
Prowadzenie zaufanej listy odbywa się zgodnie z wymaganiami określonymi w decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2015/1505 z dnia 8 września 2015 r. ustanawiającej specyfikacje techniczne i formaty dotyczące zaufanych list zgodnie z art. 22 ust. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014 w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (Dz. Urz. UE L 235 z 09.09.2015, str. 26).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 7 października 2016 r.
1 Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 1910 i 2090).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1632

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Krajowa infrastruktura zaufania.
Data aktu: 05/10/2016
Data ogłoszenia: 06/10/2016
Data wejścia w życie: 07/10/2016