Szczegółowy zakres i sposób wykonywania czynności przez asystentów i starszych asystentów prokuratorów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 5 sierpnia 2016 r.
w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu wykonywania czynności przez asystentów i starszych asystentów prokuratorów

Na podstawie art. 178 § 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177) zarządza się, co następuje:
§  1.
Asystenci i starsi asystenci prokuratorów, zwani dalej "asystentami", wykonują czynności w Prokuraturze Krajowej oraz w prokuraturach regionalnych, okręgowych i rejonowych.
§  2.
1.
Asystent w prokuraturze regionalnej, okręgowej lub rejonowej wykonuje bieżące czynności nadzoru nad dochodzeniem, do których należy:
1)
systematyczne zapoznawanie się z aktami sprawy i zwracanie szczególnej uwagi na:
a)
zakres przedmiotowy i podmiotowy postępowania,
b)
sposób realizacji celów postępowania przygotowawczego,
c)
szybkość i trafność podejmowania pierwszych czynności po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie,
d)
sposób dokumentowania ustnych zawiadomień o przestępstwie oraz zasadność wszczynania dochodzeń,
e)
prawidłowość przyjętych w dochodzeniu kierunków postępowania,
f)
prawidłowość przeprowadzenia i utrwalania dowodów,
g)
szybkość postępowania, a zwłaszcza koncentrację czynności,
h)
prawidłowość postępowania z dowodami rzeczowymi,
i)
prawidłowość przeprowadzenia czynności związanych z wydaniem postanowienia o przedstawieniu zarzutów,
j)
realizację uprawnień procesowych uczestników postępowania,
k)
sposób weryfikacji zeznań świadków i wyjaśnień podejrzanych,
l)
przestrzeganie zasad biurowości, w szczególności poprawności ułożenia materiałów sprawy, numeracji akt, szaty graficznej oraz wykonania obowiązku anonimizacji danych adresowych;
2)
badanie terminowości nadsyłania przez Policję lub inne uprawnione organy akt dochodzenia z wnioskiem o przedłużenie czasu jego trwania;
3)
badanie poziomu czynności procesowych oraz wydanych w toku dochodzenia zarządzeń i postanowień.
2.
Spostrzeżenia i uwagi dotyczące pracy dochodzeniowej, wynikające z nadzoru, asystent przekazuje prokuratorowi w formie notatki urzędowej, a następnie wykonuje czynności wynikające z polecenia prokuratora.
§  3.
1.
Do samodzielnych czynności administracyjnych asystenta w Prokuraturze Krajowej, prokuraturze regionalnej, okręgowej lub rejonowej należy:
1)
kontrola terminowości sporządzania opinii przez biegłych;
2)
wstępna kontrola pod względem formalnym i merytorycznym dokumentów dotyczących wypłat wynagrodzeń biegłych i innych kosztów postępowania;
3)
sprawdzanie terminowości i prawidłowości wykonywania zarządzeń prokuratora przez sekretariat;
4)
sprawdzanie terminowości i prawidłowości czynności sekretariatu w postępowaniach zawieszonych oraz sprawdzanie, czy przyczyny zawieszenia trwają nadal;
5)
cenzura korespondencji podejrzanych, wobec których zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania;
6)
sporządzanie projektów odpowiedzi na pisma wpływające do danej sprawy, niestanowiące wniosków procesowych;
7)
gromadzenie orzecznictwa i literatury przydatnych do prowadzenia postępowania karnego;
8)
wypełnianie kart statystycznych;
9)
sporządzanie projektów decyzji kończących postępowania przygotowawcze;
10)
sporządzanie projektów innych decyzji procesowych związanych z prowadzeniem i nadzorowaniem postępowań przygotowawczych.
2.
Czynności wymienione w ust. 1 pkt 1-5 asystent dokumentuje w formie notatki urzędowej, którą przedstawia prokuratorowi.
§  4.
Asystentowi w Prokuraturze Krajowej można również zlecić:
1)
sporządzanie projektów decyzji administracyjnych i innych rozstrzygnięć;
2)
przygotowywanie projektów zarządzeń i wystąpień Prokuratora Generalnego lub Prokuratora Krajowego;
3)
wykonywanie innych czynności wskazanych przez przełożonego.
§  5.
Asystent prowadzi wykaz wykonywanych czynności w formie określonej przez kierownika jednostki organizacyjnej prokuratury, w której asystent jest zatrudniony.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 marca 2010 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobu wykonywania czynności przez asystentów prokuratorów (Dz. U. poz. 293), które traci moc na podstawie art. 73 pkt 1 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 178) z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1260

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy zakres i sposób wykonywania czynności przez asystentów i starszych asystentów prokuratorów.
Data aktu: 05/08/2016
Data ogłoszenia: 17/08/2016
Data wejścia w życie: 01/09/2016