Apteczki okrętowe i apteczki medyczne oraz wzór karty zdrowia dla marynarza na statku morskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 10 grudnia 2015 r.
w sprawie apteczek okrętowych i apteczek medycznych oraz wzoru karty zdrowia dla marynarza na statku morskim 2

Na podstawie art. 72 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu (Dz. U. poz. 1569) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wymagania dotyczące wyposażenia apteczek okrętowych w odpowiednie rodzaje i ilości produktów leczniczych, wyrobów medycznych i odtrutek, sposobu ich przechowywania, kontroli, wymiany oraz ewidencjonowania;
2)
wymagania dotyczące wyposażenia apteczek medycznych, stanowiących wyposażenie środków ratunkowych, w odpowiednie rodzaje i ilości produktów leczniczych i wyrobów medycznych, sposobu ich kontroli, wymiany oraz ewidencjonowania;
3)
wykaz substancji i materiałów stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia, znajdujących się na statku morskim, zwanym dalej "statkiem";
4)
wzór karty zdrowia dla marynarza na statku.
§  2.
Statki wyposaża się w apteczki okrętowe następujących typów:
1)
typ A - dla statków pełnomorskich lub rybackich bez ograniczenia długości rejsu;
2)
typ В - dla statków pełnomorskich lub rybackich odbywających rejs w odległości mniejszej niż 150 mil morskich od najbliższego portu z odpowiednim sprzętem medycznym oraz statków pełnomorskich lub rybackich, które odbywają rejs w odległości mniejszej niż 175 mil morskich od najbliższego portu z odpowiednim sprzętem medycznym i pozostają stale w zasięgu helikopterowej służby ratownictwa;
3)
typ C - dla statków portowych, łodzi i statków pozostających bardzo blisko brzegu lub nieposiadających kabiny mieszkalnej innej niż sterówka.
§  3.
1.
Wymagania dotyczące wyposażenia apteczek okrętowych, o których mowa w § 2, w produkty lecznicze i wyroby medyczne, według grup wskazań terapeutycznych w odniesieniu do określonych rodzajów statków, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
W odtrutki wyposaża się apteczki typu A i B.
3.
Rodzaje odtrutek, o których mowa w ust. 2, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
Wymagania dotyczące wyposażenia apteczek medycznych, stanowiących wyposażenie środków ratunkowych, w produkty lecznicze i wyroby medyczne, według grup wskazań terapeutycznych lub zastosowania, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Rodzaje i ilości produktów leczniczych, wyrobów medycznych lub odtrutek stanowiących wyposażenie apteczki okrętowej oraz rodzaje i ilości produktów leczniczych i wyrobów medycznych stanowiących wyposażenie apteczki medycznej określa osoba wystawiająca zapotrzebowanie, o którym mowa w art. 96 ustawy z dnia 6 września 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.), przez sporządzenie listy asortymentowej.
2.
Przy sporządzaniu listy asortymentowej uwzględnia się: wielkość statku lub środka ratunkowego, liczbę osób znajdujących się na statku, w tym liczbę osób z chorobami przewlekłymi, przewidywane odległości i czas trwania podróży morskiej oraz możliwość wymiany w czasie trwania tej podróży części albo całości asortymentu stanowiącego wyposażenie apteczki okrętowej albo apteczki medycznej.
3.
Apteczki okrętowej i apteczki medycznej nie wyposaża się w produkty lecznicze, wyroby medyczne lub w odtrutki, jeżeli termin ich ważności nie jest dłuższy od przewidywanego czasu trwania podróży morskiej.
§  6.
1.
Ewidencjonowanie produktów leczniczych, wyrobów medycznych i odtrutek polega na prowadzeniu ewidencji przychodów i rozchodów w odniesieniu do każdego produktu leczniczego, wyrobu medycznego i odtrutki stanowiących wyposażenie apteczki okrętowej lub apteczki medycznej.
2.
Ewidencja dzieli się na część A, obejmującą przychody, oraz część B, obejmującą rozchody.
3.
Część A ewidencji zawiera wpisy obejmujące wskazanie:
1)
nazw:
a)
produktów leczniczych,
b)
wyrobów medycznych,
c)
odtrutek;
2)
ilości opakowań zakupionego asortymentu, o którym mowa w pkt 1;
3)
wartości zakupionego asortymentu, o którym mowa w pkt 1;
4)
nazw własnych podmiotów, u których zakupiono asortyment, o którym mowa w pkt 1;
5)
numerów i dat dowodów zakupu.
4.
Część В ewidencji zawiera wpisy obejmujące wskazanie:
1)
ilości asortymentu, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, wykorzystanego w celu udzielenia pomocy medycznej lub zastosowanego;
2)
danych identyfikujących osobę, której udzielono pomocy medycznej;
3)
ilości asortymentu, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, przekazanego do utylizacji;
4)
danych potwierdzających przekazanie asortymentu, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, do utylizacji, w tym daty przekazania, nazwy podmiotu odbierającego, opisu asortymentu przekazanego do utylizacji i ilości przekazanej do utylizacji.
5.
Ewidencję prowadzi się w postaci papierowej lub elektronicznej w formie książki przychodów i rozchodów.
6.
Ewidencję w postaci elektronicznej prowadzi się na elektronicznych wewnętrznych lub zewnętrznych nośnikach danych w sposób uniemożliwiający modyfikowanie rekordów po ich wprowadzeniu do ewidencji i zapewniający możliwość podglądu i wydruku ewidencji i jej poszczególnych rekordów.
§  7.
1.
Produkty lecznicze, wyroby medyczne i odtrutki są przechowywane w warunkach zapewniających ich właściwą jakość, określonych:
1)
dla produktu leczniczego - w Charakterystyce Produktu Leczniczego;
2)
dla wyrobu medycznego i odtrutki - w instrukcji używania.
2.
Dostęp do produktów leczniczych, wyrobów medycznych i odtrutek, stanowiących wyposażenie apteczki okrętowej, może mieć jedynie lekarz, o którym mowa w art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. r. o pracy na morzu, zwanej dalej "ustawą", a w przypadku, w którym obecność lekarza na statku nie jest wymagana - osoba, o której mowa w art. 71 ust. 3 ustawy.
3.
Produkty lecznicze, wyroby medyczne i odtrutki, stanowiące wyposażenie apteczki okrętowej, przechowuje się w pomieszczeniu, o którym mowa w art. 71 ust. 4 ustawy.
4.
W przypadku, gdy ze względu na specyfikę danego statku brak jest na nim pomieszczenia, o którym mowa w art. 71 ust. 4 ustawy, produkty lecznicze i odtrutki przechowuje się w sposób utrudniający dostęp osób nieuprawnionych. Produkty lecznicze zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, w szczególności produkty lecznicze będące silnymi lekami przeciwbólowymi albo anksjotykami, przechowuje się z zachowaniem wymagań określonych w akcie wykonawczym wydanym na podstawie art. 42 ust. 4 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2012 r. poz. 124, z późn. zm.).
5.
Produkty lecznicze i wyroby medyczne, stanowiące wyposażenie apteczki medycznej, przechowuje się na statku w postaci gotowych zestawów zamkniętych w wodoszczelnych i odpornych na działanie wody morskiej skrzynkach.
§  8.
1.
Produkty lecznicze, wyroby medyczne i odtrutki, w odniesieniu do których upłynął termin ich ważności, uległy zniszczeniu lub zepsuciu lub z innych przyczyn została stwierdzona konieczność ich utylizacji, podlegają wymianie.
2.
Produkty lecznicze, wyroby medyczne i odtrutki, których zapas uległ wyczerpaniu, podlegają uzupełnieniu zgodnie z listą asortymentową.
3.
Produkty lecznicze, wyroby medyczne i odtrutki, o których mowa w ust. 1, oddziela się od pozostałego asortymentu i oznacza w taki sposób, aby wykluczyć możliwość pomylenia ich z asortymentem przeznaczonym do zastosowania u ludzi.
4.
Produkty lecznicze, wyroby medyczne i odtrutki, o których mowa w ust. 1, przekazuje się do utylizacji w najszybszym możliwym terminie. Przekazanie do utylizacji odbywa się na podstawie protokołu uwzględniającego informacje, o których mowa w § 6 ust. 4 pkt 4, podpisanego przez przekazującego oraz przedstawiciela przedsiębiorcy odbierającego produkt leczniczy, wyrób medyczny lub odtrutkę do utylizacji.
§  9.
1.
Kontrolę apteczek okrętowych i apteczek medycznych, obejmującą weryfikację dat ważności produktów leczniczych, wyrobów medycznych i odtrutek, oraz ich zgodność z listą asortymentową przeprowadza, w sposób ciągły, lekarz, o którym mowa w art. 71 ust. 2 ustawy, a w przypadku, w którym obecność lekarza na statku nie jest wymagana - osoba, o której mowa w art. 71 ust. 3 ustawy. Przeprowadzenie kontroli dokumentuje się odpowiednim wpisem w książce przychodów i rozchodów.
2.
Kontroli pod względem ilościowym i jakościowym apteczek okrętowych i apteczek medycznych, w tym aktualizacji listy asortymentowej, dokonuje lekarz, o którym mowa w art. 71 ust. 2 ustawy, a w przypadku, w którym obecność lekarza na statku nie jest wymagana - osoba, o której mowa w art. 71 ust. 3 ustawy, każdorazowo po dotarciu do portu.
§  10.
Wykaz substancji i materiałów stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia znajdujących się na statku określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  11.
Wzór karty zdrowia dla marynarza na statku określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYMAGANIA DOTYCZĄCE WYPOSAŻENIA APTECZEK OKRĘTOWYCH W PRODUKTY LECZNICZE I WYROBY MEDYCZNE, WEDŁUG GRUP WSKAZAŃ TERAPEUTYCZNYCH W ODNIESIENIU DO OKREŚLONYCH RODZAJÓW STATKÓW

Grupy wskazań terapeutycznych lub zastosowania Apteczka okrętowa typu A

- dla statków pełnomorskich lub rybackich bez ograniczenia długości rejsu.

Apteczka okrętowa typu В - dla statków pełnomorskich lub rybackich odbywających rejs w odległości mniejszej niż 150 mil morskich od najbliższego portu z odpowiednim sprzętem medycznym oraz statków pełnomorskich lub rybackich, które odbywają rejs w odległości mniejszej niż 175 mil morskich od najbliższego portu z odpowiednim sprzętem medycznym i pozostają stale w zasięgu helikopterowej służby ratownictwa. Apteczka okrętowa typu C * - dla statków portowych, łodzi i statków pozostających bardzo blisko brzegu lub nieposiadających kabiny mieszkalnej innej niż sterówka.
Lp. PRODUKTY LECZNICZE
1. Sercowo-naczyniowe:
1) analeptyki sercowo- krążeniowe - sympatykomimetyki tak tak nie
2) preparaty przeciw dusznicy bolesnej tak tak tak
3) leki moczopędne tak tak nie
4) leki przeciwkrwotoczne, włączając także leki pobudzające czynność skurczową macicy, jeżeli na pokładzie znajdują się kobiety tak tak tak
5) leki hipotensyjne tak tak nie
2. Układ trawienny:
1) leki stosowane w chorobach żołądka i dwunastnicy:
a) leki przeciwhistaminowe blokujące receptory H2 tak nie nie
b) leki zobojętniające tak tak nie
2) leki przeciwwymiotne tak tak tak
3) leki przeczyszczające tak nie nie
4) leki przeciwbiegunkowe tak tak tak
5) antyseptyki jelitowe tak tak nie
6) preparaty przeciw hemoroidom tak tak nie
3. Leki przeciwbólowe i przeciwskurczowe:
1) preparaty przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne tak tak tak
2) silne środki przeciwbólowe tak tak nie
3) spazmolityki tak tak tak
4. Układ nerwowy:
1) anksjolityki tak tak nie
2) neuroleptyki tak tak nie
3) środki przeciw chorobie morskiej tak tak tak
4) leki przeciwpadaczkowe tak nie nie
5. Leki przeciwuczuleniowe i przeciwwstrząsowe:
1) leki przeciwhistaminowe blokujące receptory H1 tak tak tak
2) glikokortykoidy do wstrzyknięć tak tak nie
6. Układ oddechowy:
1) preparaty bronchospasmolityczne tak tak nie
2) leki przeciwkaszlowe tak tak nie
3) leki stosowane w przeziębieniach i zapaleniu zatok tak tak nie
7. Przeciwzakaźne:
1) antybiotyki (co najmniej dwie grupy) tak tak nie
2) sulfonamidy przeciwbakteryjne tak tak nie
3) antyseptyki dróg moczowych tak nie nie
4) leki przeciwpasożytnicze tak tak nie
5) środki przeciw zakażeniom jelitowym tak tak nie
6) szczepionki przeciwtężcowe i immunoglobuliny tak tak nie
8. Preparaty nawadniające, odżywcze i osoczowe tak tak nie
9. Leki do użytku zewnętrznego:
1) leki dermatologiczne:
a) roztwory antyseptyczne tak tak tak
b) maści z antybiotykami tak tak nie
c) maści przeciwzapalne i przeciwbólowe tak tak nie
d) kremy przeciwgrzybicze tak nie nie
e) preparaty stosowane przy oparzeniach tak tak tak
2) leki okulistyczne:
a) krople z antybiotykami tak tak nie
b) krople z

antybiotykami i środkami przeciwzapalnymi

tak tak nie
c) krople o działaniu znieczulającym tak tak nie
d) krople zwężające źrenicę i obniżające ciśnienie śródgałkowe tak tak nie
3) leki stosowane do ucha:
a) roztwory antybiotyków tak tak nie
b) roztwory znieczulające i przeciwzapalne tak tak nie
4) leki stosowane przy zakażeniach jamy ustnej i gardła:
płukanki do ust z antybiotykami lub środkami antyseptycznymi tak tak nie
5) miejscowe środki znieczulające:
a) miejscowe środki znieczulające działające przez zamrożenie tak nie nie
b) miejscowe środki znieczulające do iniekcji śródskórnej tak tak nie
c) dentystyczne środki znieczulające i mieszaniny antyseptyczne tak tak nie
WYROBY MEDYCZNE
10. Sprzęt resuscytacyjny:
1) ręczne urządzenie resuscytacyjne tak tak nie
2) urządzenie do podawania tlenu z zaworem redukcyjnym, aby mógł być używany tlen przemysłowy ze statku lub pojemnik z tlenem tak tak nie
3) mechaniczny aspirator do oczyszczania górnych dróg oddechowych tak tak nie
4) maska do prowadzenia resuscytacji metodą usta-usta tak tak tak
11. Sprzęt opatrunkowy i do zakładania szwów:
1) jednorazowe narzędzie do automatycznego zszywania brzegów lub zestaw do szycia z igłami tak tak nie
2) adhezyjny bandaż elastyczny tak tak tak
3) paski z gazy tak nie nie
4) opatrunki do bandażowania palców tak nie nie
5) jałowe kompresy gazowe tak tak nie
6) wata tak tak nie
7) jałowe prześcieradła dla poparzonych tak tak nie
8) chusta trójkątna tak tak nie
9) jednorazowe rękawiczki z polietylenu tak tak tak
10) opatrunek adhezyjny tak tak tak
11) jałowe bandaże uciskowe tak tak tak
12) adhezyjny materiał do szycia lub bandaże z tlenkiem cynku tak tak tak
13) niewchłanialne nici z igłami tak nie nie
14) gaza nasycona wazeliną tak tak nie
12. Narzędzia:
1) jednorazowe skalpele tak nie nie
2) nierdzewne stalowe pudełko na narzędzia tak tak nie
3) nożyczki tak tak nie
4) pincety chirurgiczne tak tak nie
5) kleszczyki hemostatyczne tak tak nie
6) imadło do igieł tak nie nie
7) jednorazowe żyletki tak nie nie
13. Sprzęt diagnostyczny i monitoringowy:
1) jednorazowa szpatułka do uciskania języka tak tak nie
2) papierki wskaźnikowe do analizy moczu tak nie nie
3) karty gorączkowe tak nie nie
4) prześcieradła ewakuacyjne tak tak nie
5) stetoskop tak tak nie
6) ciśnieniomierz tak tak nie
7) standardowy termometr lekarski tak tak nie
8) termometr hypotermiczny tak tak nie
14. Sprzęt do iniekcji, perfuzji, punkcji i cewnikowania:
1) sprzęt do drenażu pęcherza tak nie nie
2) zestaw do kroplówki do odbytniczej tak nie nie
3) jednorazowy aparat do infuzji dożylnej tak nie nie
4) worek na mocz cewnikowany tak nie nie
5) jednorazowe strzykawki i igły tak tak nie
6) cewnik tak nie nie
15. Ogólny sprzęt medyczny:
1) basen tak nie nie
2) termofor tak nie nie
3) butla na mocz tak nie nie
4) worek na lód tak nie nie
16. Sprzęt unieruchamiający i do nastawiania kości:
1) plastyczna szyna do unieruchomienia palca tak tak nie
2) plastyczna szyna do unieruchomienia przedramienia i dłoni tak tak nie
3) szyna nadmuchiwana tak tak nie
4) szyna do unieruchomienia uda tak tak nie
5) kołnierz do unieruchomienia szyi tak tak nie
6) szyna Thomas'a lub materac z wgłębieniami tak nie nie
17. Dezynfekcja, dezynsekcja i zapobieganie:
1) środek odkażający wodę tak nie nie
2) płynny insektycyd tak nie nie
3) sproszkowany insektycyd tak nie nie

ZAŁĄCZNIK Nr  2

RODZAJE ODTRUTEK, W JAKIE WYPOSAŻA SIĘ APTECZKI OKRĘTOWE TYPU A i В

1. Ogólne

2. Sercowo-naczyniowe

3. Układ trawienny

4. Układ nerwowy

5. Układ oddechowy

6. Przeciwzakaźne

7. Do użytku zewnętrznego

8. Niezbędne do podawania tlenu

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WYMAGANIA DOTYCZĄCE WYPOSAŻENIA APTECZEK MEDYCZNYCH, STANOWIĄCYCH WYPOSAŻENIE ŚRODKÓW RATUNKOWYCH, W PRODUKTY LECZNICZE I WYROBY MEDYCZNE, WEDŁUG GRUP WSKAZAŃ TERAPEUTYCZNYCH LUB ZASTOSOWANIA

Lp. PRODUKTY LECZNICZE
1. Sercowo-naczyniowe:

1) preparaty przeciw dusznicy bolesnej

2) leki przeciwkrwotoczne, włączając także leki pobudzające czynność skurczową macicy, jeżeli na pokładzie znajduje się kobiety

2. Układ trawienny:

1) leki stosowane w chorobach żołądka i dwunastnicy

2) leki przeciwwymiotne

3) leki przeciwbiegunkowe

3. Leki przeciwbólowe i przeciwskurczowe:

preparaty przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne

4. Układ nerwowy:

środki przeciw chorobie morskiej

5. Leki do użytku zewnętrznego - leki dermatologiczne:

1) roztwory antyseptyczne

2) preparaty stosowane przy oparzeniach

WYROBY MEDYCZNE
6. Sprzęt resuscytacyjny:

maska do prowadzenia resuscytacji metodą usta-usta

7. Sprzęt opatrunkowy i do zakładania szwów:

1) adhezyjny bandaż elastyczny

2) jednorazowe rękawiczki z polietylenu

3) opatrunek adhezyjny

4) jałowe bandaże uciskowe

5) adhezyjny materiał do szycia lub bandaże z tlenkiem cynku

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WYKAZ SUBSTANCJI I MATERIAŁÓW STANOWIĄCYCH ZAGROŻENIE DLA ZDROWIA LUB ŻYCIA ZNAJDUJĄCYCH SIĘ NA STATKU **

1. Substancje i przedmioty wybuchowe

2. Gazy: sprężone, skroplone i rozpuszczone pod ciśnieniem

3. Łatwopalne ciecze

4. Łatwopalne ciała stałe

5. Substancje zdolne do spontanicznego wybuchu

6. Substancje, które w zetknięciu z wodą wydzielają łatwopalne gazy

7. Substancje palne, nadtlenki organiczne

8. Substancje toksyczne

9. Substancje radioaktywne

10. Substancje korozyjne

11. Materiały zakaźne

12. Substancje żrące

13. Inne substancje, które okazały się lub mogą okazać się na tyle niebezpieczne, że może zaistnieć potrzeba stosowania odtrutek

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

KARTA ZDROWIA DLA MARYNARZA NA STATKU

Nazwa statku: Imię i nazwisko kapitana statku:
Imię i nazwisko marynarza na statku:
Data Opis dolegliwości Zastosowane produkty lecznicze / wyroby medyczne Ilość Podpis kapitana statku Uwagi
1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1908).
2 Przepisy niniejszego rozporządzenia wdrażają postanowienia dyrektywy Rady 92/29/EWG z dnia 31 marca 1992 r. dotyczącej minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w celu poprawy opieki medycznej na statkach (Dz. Urz. WE L 113 z 30.04.1992, str. 19, z późn. zm.; Dz. Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 5, t. 2, str. 21, z późn. zm.) oraz postanowienia dyrektywy Rady 2009/13/WE z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie wdrożenia Umowy zawartej między Stowarzyszeniem Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA) a Europejską Federacją Pracowników Transportu (ETF) w sprawie Konwencji o pracy na morzu z 2006 r. oraz w sprawie zmiany dyrektywy 1999/63/WE (Dz. Urz. UE L 124 z 20.05.2009, str. 30).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 3 listopada 2003 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w celu zapewnienia wyższego poziomu leczenia na jednostkach pływających (Dz. U. Nr 194, poz. 1904), które utraciło moc z dniem 9 listopada 2015 r., w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o pracy na morzu (Dz. U. poz. 1569).
* W skład apteczki nie mogą wchodzić produkty wrażliwe na wysoką temperaturę wymagające przechowywania w specjalnych warunkach.
** Substancje mogą być niebezpieczne bez względu na formę, w jakiej występują na pokładzie, również jako odpady lub pozostałości ładunku.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.2106

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Apteczki okrętowe i apteczki medyczne oraz wzór karty zdrowia dla marynarza na statku morskim.
Data aktu: 10/12/2015
Data ogłoszenia: 10/12/2015
Data wejścia w życie: 11/12/2015