Wojewódzkie rady konsultacyjne do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 31 lipca 2015 r.
w sprawie wojewódzkich rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych

Na podstawie art. 15 ust. 7 ustawy z dnia 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych (Dz. U. poz. 693) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa organizację i tryb pracy wojewódzkich rad konsultacyjnych do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych.
§  2.
W skład wojewódzkiej rady konsultacyjnej do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych, zwanej dalej "radą", wchodzą:
1)
przewodniczący;
2)
członkowie.
§  3.
1.
Pierwsze posiedzenie rady zwołuje i otwiera marszałek województwa.
2.
Na pierwszym posiedzeniu rada wybiera spośród swoich członków przewodniczącego zwykłą większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustanowionego składu rady.
3.
Odwołanie przewodniczącego rady następuje bezwzględną większością głosów, w obecności co najmniej połowy ustanowionego składu rady.
§  4.
1.
Przewodniczący rady kieruje pracami rady i reprezentuje ją na zewnątrz.
2.
Przewodniczący rady w szczególności:
1)
ustala terminy, miejsce i porządek obrad posiedzeń rady;
2)
przewodniczy posiedzeniom rady;
3)
bierze udział w głosowaniach rady;
4)
przesyła członkom rady projekty uchwał;
5)
podpisuje uchwały i dezyderaty rady;
6)
podpisuje protokoły z posiedzeń rady lub podjęcia uchwał za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
3.
Jeżeli przewodniczący rady nie może przewodniczyć posiedzeniu rady, zastępuje go wyznaczony przez niego członek rady.
§  5.
Członkowie rady mogą z własnej inicjatywy przygotować materiały i projekty dokumentów mających na celu integrację środowisk działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych, które zostaną przedstawione na posiedzeniu rady.
§  6.
1.
Przewodniczący rady zwołuje posiedzenia rady:
1)
nie częściej niż raz na pół roku, jeżeli do rady nie wpłynął wniosek o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przekazany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zwanego dalej "Szefem Urzędu";
2)
w terminie do 30 dni od dnia wpływu pierwszego, licząc od ostatniego posiedzenia rady, wniosku o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przekazanego przez Szefa Urzędu, chyba że wniosek ten podlega zaopiniowaniu przez radę w trybie określonym w § 9 ust. 3.
2.
Rada może obradować, jeżeli jest obecna co najmniej połowa jej ustalonego składu.
§  7.
1.
Zawiadomienie o posiedzeniu rady wraz z porządkiem obrad rady oraz projektami uchwał lub innymi materiałami przesyła się członkom rady:
1)
za pośrednictwem przedsiębiorcy uprawnionego do wykonywania działalności pocztowej w obrocie krajowym lub zagranicznym albo
2)
w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej na wskazany przez członka rady adres elektroniczny
-
nie później niż 7 dni przed planowanym terminem posiedzenia.
2.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach projekty uchwał lub inne materiały mogą być doręczone bezpośrednio przed posiedzeniem rady.
§  8.
1.
Z posiedzenia rady jest sporządzany protokół.
2.
Protokół z posiedzenia rady powinien zawierać porządek obrad, wykaz członków rady uczestniczących w posiedzeniu rady oraz podjęte ustalenia.
3.
Protokół z posiedzenia rady lub wyciąg z protokołu jest doręczany członkom rady bezpośrednio przed kolejnym posiedzeniem rady.
§  9.
1.
Rada wyraża swoje stanowisko w formie uchwały lub dezyderatu.
2.
Uchwały lub dezyderaty są podejmowane większością głosów członków rady w obecności co najmniej połowy ustalonego składu rady, w głosowaniu jawnym. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego rady.
3.
Projekt uchwały w sprawie wniosku o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przekazanego przez Szefa Urzędu, może być rozpatrywany i głosowany przez radę za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Kierując, w trybie określonym w ust. 3, projekt uchwały w sprawie wniosku o potwierdzenie statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych, przewodniczący rady przesyła członkom rady projekt uchwały wraz z wnioskiem i wyznacza termin, nie krótszy niż 5 dni, na zajęcie stanowiska i oddanie głosu przez członka rady.
5.
Członek rady oddaje głos, w trybie określonym w ust. 3, przez przesłanie wiadomości na adres elektroniczny wskazany przez przewodniczącego rady i na adresy elektroniczne pozostałych członków rady oraz przez wskazanie, czy oddaje głos za, przeciw, czy wstrzymuje się od głosu.
6.
Za dzień podjęcia uchwały za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej uważa się dzień upływu terminu, o którym mowa w ust. 4, a w przypadku gdy członkowie rady oddali głos przed jego upływem, dzień oddania ostatniego głosu.
7.
Do sporządzenia protokołu z podjęcia uchwały za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej stosuje się odpowiednio § 8.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 2015 r.
1 Minister Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 1260).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.1156

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wojewódzkie rady konsultacyjne do spraw działaczy opozycji i osób represjonowanych.
Data aktu: 31/07/2015
Data ogłoszenia: 13/08/2015
Data wejścia w życie: 31/08/2015