Kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1
z dnia 27 czerwca 2013 r.
w sprawie kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego

Na podstawie art. 105 ust. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy program kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego;
2)
wysokość opłaty za kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego;
3)
wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
§  2.
Szczegółowy program kursu reedukacyjnego w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, zwanego dalej "kursem", określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.
Wzór zaświadczenia o ukończeniu kursu określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4.
Wysokość opłaty za kurs wynosi 500 zł.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 4 stycznia 2016 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KURSU REEDUKACYJNEGO W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

1. Kurs obejmuje 28 godzin.

2. Godzina zajęć kursu równa się 45 minutom.

3. Kursy są prowadzone w dni powszednie.

4. Przeprowadzenie poszczególnych zajęć kursu potwierdza się każdego dnia zajęć każdorazowo po ich zakończeniu przez osobę prowadzącą zajęcia i osobę w nich uczestniczącą w dzienniku osób szkolonych, który powinien zawierać: imię i nazwisko osoby szkolonej, jej numer PESEL albo datę urodzenia w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL, numer kursu oraz wykaz zajęć zgodnie z programem, z uwzględnieniem:

1) tematu przeprowadzonych zajęć;

2) daty przeprowadzonych zajęć;

3) liczby godzin przeprowadzonych zajęć;

4) podpisów osób szkolonych potwierdzających ich obecność na zajęciach;

5) imienia, nazwiska i podpisu osoby prowadzącej zajęcia.

Dzień kursu Liczba godzin Forma prowadzenia zajęć Zagadnienia Treść zajęć
I 7 Z Przyczyny naruszania

przepisów ruchu drogowego

Określić indywidualne przyczyny naruszenia przepisów ruchu drogowego. Ustalić te przyczyny w szczególności poprzez ćwiczenia polegające na udzielaniu przez osobę szkoloną odpowiedzi na pytania, rozwiązywaniu przez osobę szkoloną testów. W przypadku ustalenia, że przyczyną naruszeń przepisów ruchu drogowego przez osobę szkoloną był brak wiedzy, należy przekazać jej określony zakres wiedzy.
II 7 W/Z Przepisy ruchu drogowego Przypomnieć przepisy ruchu drogowego.

Szczególną uwagę należy zwrócić na przepisy, które mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego lub których naruszenie jest bezpośrednią przyczyną wypadków drogowych.

III 3 W/Z Wypadki drogowe

- przyczyny skutki,

zapobieganie

Omówić wypadek drogowy jako zdarzenie w ruchu drogowym, z uwzględnieniem następujących tematów:

- uczestnicy wypadków drogowych,

- przyczyny wypadków drogowych,

- tryb postępowania w przypadku uczestniczenia w wypadku drogowym (kolizji drogowej), - skutki wypadków drogowych,

- zapobieganie wypadkom drogowym.

Przedstawić statystyki.

4 Z Symulacje sytuacji

drogowych

Przeprowadzić ćwiczenia obejmujące:

- analizę niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym,

- ocenę i przewidywanie zagrożeń,

- konieczność stosowania odpowiednich zasad ruchu drogowego w różnych sytuacjach drogowych,

- konieczność uwzględniania różnych czynników w ruchu drogowym, mających wpływ na podejmowanie decyzji o sposobie reagowania.

IV 3 W Czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego Omówić rodzaje czynników mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego i przedstawić ich charakterystykę.

Przedstawić sposób działania i omówić skutki, jakie wywołują alkohol i środki działające podobnie do alkoholu. Przedstawić statystyki.

Zwrócić uwagę na odpowiedzialność wynikającą z naruszenia przepisów ruchu drogowego, stosowanie zasady ograniczonego zaufania, przestrzeganie ogólnie przyjętych zasad kultury - wyrozumiałość, ustępliwość, powstrzymanie agresji.

4 W Psychologiczne aspekty kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym Omówić psychologiczne czynniki bezpieczeństwa ruchu: percepcja i jej właściwości, uwaga oraz jej podzielność, zakres (pojemność), trwałość (koncentracja) i przerzutowość (ruchliwość), czas reakcji, prawidłowe funkcje intelektualne kierującego, osobowość, stany emocjonalne (pozytywne, negatywne), temperament.

Zwrócić szczególną uwagę na:

- wpływ spostrzegania na bezpieczeństwo w ruchu drogowym,

- wpływ koncentracji uwagi na bezpieczeństwo w ruchu drogowym,

- myślenie przewidujące w kontekście bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

- wpływ agresji na bezpieczeństwo w ruchu drogowym,

- właściwe zachowanie w sytuacjach niebezpiecznych.

Objaśnienia:

W - wykład

Z - zajęcia warsztatowe

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ZAŚWIADCZENIA O UKOŃCZENIU KURSU REEDUKACYJNEGO W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO

Format A5
.............................................
(miejscowość i data)
...........................................................
(pieczątka wojewódzkiego

ośrodka ruchu drogowego)

Zaświadczenie nr ...../ .....1)
Na podstawie art. 100 ust. 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. Nr 30, poz. 151, z późn. zm.) zaświadcza się, że Pan/Pani2):
1. .....................................................................................................................................................
(imię i nazwisko)
2. .....................................................................................................................................................
(data, miejsce urodzenia i numer PESEL3))
3. .....................................................................................................................................................
(miejsce zamieszkania)
4. .....................................................................................................................................................
(numer prawa jazdy i organ wydający)
5. .....................................................................................................................................................
(organ kierujący na kurs)
w dniach ................................................................ ukończył(a) kurs reedukacyjny w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego, o którym mowa w art. 99 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami.
..................................................
(podpis i pieczątka dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego)
1) Wpisać kolejny numer zaświadczenia łamany przez rok jego wydania, np.: 1/2013.

2) Niepotrzebne skreślić.

3) Wpisać datę i miejsce urodzenia w przypadku osoby nieposiadającej numeru PESEL.

1 Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (Dz. U. Nr 248, poz. 1494 oraz z 2012 r. poz. 1396).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024