Zakres, warunki i tryb wykonywania zadań ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH1)
z dnia 12 stycznia 2012 r.
w sprawie zakresu, warunków i trybu wykonywania zadań ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 2 ust. 5 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1712, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa zakres, warunki i tryb kierowania funkcjonariuszy do wykonywania zadań oraz wymogi, jakie powinni spełnić funkcjonariusze skierowani do wykonywania zadań ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
placówka - polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne, urząd konsularny oraz przedstawicielstwo przy organizacji międzynarodowej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu;
3)
dowódca ochrony - funkcjonariusza wyznaczonego przez Szefa Biura Ochrony Rządu spośród funkcjonariuszy skierowanych do ochrony placówki;
4)
kierownik placówki - osobę kierującą przedstawicielstwem dyplomatycznym, urzędem konsularnym, przedstawicielstwem przy organizacji międzynarodowej lub inną placówką zagraniczną Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
attaché do spraw bezpieczeństwa - członka służby zagranicznej wyznaczonego przez Dyrektora Generalnego Służby Zagranicznej do wykonywania zadań związanych z bezpieczeństwem placówki.
§  3.
1.
Minister właściwy do spraw zagranicznych po konsultacjach z Szefem Agencji Wywiadu określa stopień zagrożenia placówek.
2.
Minister właściwy do spraw wewnętrznych na podstawie przekazanego przez ministra właściwego do spraw zagranicznych wniosku wraz z uzasadnieniem poleca Szefowi Biura Ochrony Rządu objęcie ochroną określonej placówki.
3.
Na podstawie polecenia, o którym mowa w ust. 2, Szef Biura Ochrony Rządu kieruje funkcjonariuszy do ochrony placówki.
§  4.
1.
Do ochrony placówki może być skierowany funkcjonariusz, który spełnia następujące warunki:
1)
posiada zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia umożliwiającym pełnienie służby w wyznaczonej placówce;
2)
posiada zaświadczenie potwierdzające odbycie szkolenia specjalistycznego umożliwiające pełnienie służby w wyznaczonej placówce;
3)
posiada szczepienia ochronne w przypadkach określonych wymogami sanitarnymi;
4)
posiada sprawność fizyczną umożliwiającą pełnienie służby w wyznaczonej placówce;
5)
posiada poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli "tajne";
6)
posługuje się jednym z języków obcych w stopniu podstawowym (angielski, niemiecki, francuski, hiszpański, rosyjski lub język urzędowy w państwie przyjmującym).
2.
Spełnienie warunków, o których mowa w ust. 1, stwierdzają w formie pisemnej szefowie komórek organizacyjnych Biura Ochrony Rządu do spraw: kadrowych, zdrowia, szkolenia, ochrony informacji niejawnych oraz ochrony placówek dyplomatycznych, każdy w zakresie swojej właściwości.
3.
Szef Biura Ochrony Rządu kieruje funkcjonariuszy do ochrony placówki z urzędu lub na wniosek, na okres do 12 miesięcy, wskazując w poleceniu wyjazdu służbowego czas skierowania.
4.
Ze względu na dobro służby lub na uzasadniony wniosek funkcjonariusza, Szef Biura Ochrony Rządu może przedłużyć skierowanie do wykonywania zadań służbowych w placówce, ponad okres wskazany w ust. 3, biorąc pod uwagę ocenę realizacji dotychczas wykonywanych zadań służbowych w placówce oraz opinię kierownika placówki.
§  5.
1.
Kierownik placówki odpowiada za bezpieczeństwo placówki.
2.
Kierownik placówki podejmuje decyzje w sprawach dotyczących bezpieczeństwa placówki w konsultacji z attaché do spraw bezpieczeństwa lub osobą przez niego upoważnioną oraz z dowódcą ochrony.
3.
Kierownik placówki sprawuje bieżący nadzór poprzez dowódcę ochrony nad realizującymi zadania ochrony fizycznej funkcjonariuszami.
§  6.
1.
Szef Biura Ochrony Rządu odpowiada za ochronę fizyczną placówki, o której mowa w § 3.
2.
Działania w zakresie ochrony fizycznej w placówce realizuje dowódca ochrony, który:
1)
jest bezpośrednim przełożonym wszystkich funkcjonariuszy skierowanych do ochrony placówki;
2)
kieruje działaniami ochronnymi;
3)
odpowiada za bieżącą dokumentację ochronną w zakresie ochrony fizycznej, jej tworzenie, przechowywanie i archiwizowanie, jak również prowadzi ewidencję obecności funkcjonariuszy w służbie;
4)
w sprawach dotyczących wykonania nadzoru służbowego, w tym realizacji zadań ochronnych, przepisów, procedur oraz instrukcji Szefa Biura Ochrony Rządu, podlega Szefowi Biura Ochrony Rządu;
5)
składa Szefowi Biura Ochrony Rządu, za pośrednictwem łączności Ministerstwa Spraw Zagranicznych, okresowe meldunki z realizacji zadań ochronnych, a w sytuacjach nadzwyczajnych melduje niezwłocznie, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych.
§  7.
Zadania funkcjonariuszy związane z ochroną fizyczną placówek polegają na:
1)
zewnętrznym i wewnętrznym kontrolowaniu stanu obiektów placówki;
2)
obsłudze technicznych systemów zabezpieczających obiekty placówki;
3)
obserwowaniu otoczenia placówki;
4)
zapobieganiu dostępowi osób nieuprawnionych na teren placówki;
5)
kontroli i zapobieganiu wnoszeniu na teren placówki przedmiotów mogących zagrażać bezpieczeństwu przebywających w niej osób, w tym sprawdzaniu przesyłek otrzymywanych za pośrednictwem poczty;
6)
obserwowaniu ruchu pojazdów i zachowania osób za pośrednictwem luster, systemu telewizji przemysłowej oraz innych urządzeń;
7)
zabezpieczeniu śladów wskazujących na próbę lub dokonanie włamania lub penetracji;
8)
dokumentowaniu czynności związanych z ochroną placówki;
9)
podejmowaniu interwencji w przypadku zagrożenia placówki.
§  8.
Szef Biura Ochrony Rządu odwołuje funkcjonariusza skierowanego do ochrony placówki przed terminem określonym w poleceniu wyjazdu służbowego, w przypadku:
1)
wszczęcia kontrolnego postępowania sprawdzającego prowadzonego na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228);
2)
uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa lub czynu, za który funkcjonariusz ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną;
3)
zachowania niezgodnego z zasadami etyki zawodowej funkcjonariuszy;
4)
stanu zdrowia uniemożliwiającego dalszą realizację zadań;
5)
mianowania na inne stanowisko służbowe;
6)
innych uzasadnionych potrzeb Biura Ochrony Rządu.
§  9.
Funkcjonariuszowi skierowanemu do ochrony placówki przysługują należności wynikające z przepisów rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 2 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości i warunków przyznawania funkcjonariuszom Biura Ochrony Rządu należności pieniężnych za podróże służbowe (Dz. U. Nr 208, poz. 1773).
§  10.
Kierownik placówki zapewnia skierowanym funkcjonariuszom zakwaterowanie z wyposażeniem adekwatnym do warunków klimatycznych w państwie przyjmującym.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 marca 2003 r. w sprawie zakresu, warunków i trybu wykonywania przez funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu zadań ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 55, poz. 491).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1491).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 210, poz. 2135, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, z 2008 r. Nr 66, poz. 402, z 2009 r. Nr 22, poz. 120 i Nr 85, poz. 716, z 2010 r. Nr 127, poz. 857, Nr 182, poz. 1228 i Nr 238, poz. 1578 oraz z 2011 r. Nr 117, poz. 677.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.92

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, warunki i tryb wykonywania zadań ochrony polskich przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 12/01/2012
Data ogłoszenia: 25/01/2012
Data wejścia w życie: 09/02/2012