Sprowadzanie z zagranicy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 14 marca 2012 r.
w sprawie sprowadzania z zagranicy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia

Na podstawie art. 29a ust. 6 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2010 r. Nr 136, poz. 914, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób i tryb sprowadzania z zagranicy produktów, o których mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zwanej dalej "ustawą", w tym;
1)
wzór zapotrzebowania wraz z wnioskiem o wydanie zgody na refundację, o której mowa w art. 39 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. Nr 122, poz. 696 oraz z 2012 r. poz. 95);
2)
sposób potwierdzania przez ministra właściwego do spraw zdrowia okoliczności, o których mowa w art. 29a ust. 3 i 4 ustawy;
3)
sposób prowadzenia przez hurtownie, apteki i szpitale ewidencji sprowadzanych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego;
4)
zakres informacji przekazywanych przez hurtownię farmaceutyczną ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.
§  2. 
1. 
Zapotrzebowanie sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Jeżeli w chwili sporządzania przez szpital zapotrzebowania pacjent nie jest znany, na druku zapotrzebowania w polu przeznaczonym na wpisanie danych pacjenta wpisuje się: "na potrzeby doraźne".
3. 
Jeżeli szpital wystawia zapotrzebowanie na dany środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego dla więcej niż jednego pacjenta, na druku zapotrzebowania w polu przeznaczonym na wpisanie danych pacjenta wpisuje się: "według załączonej listy".
4. 
W przypadku braku numeru PESEL, na druku zapotrzebowania w polu przeznaczonym na wpisanie numeru PESEL wpisuje się nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, a w przypadku dziecka - nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość jego przedstawiciela ustawowego.
5. 
W zapotrzebowaniu można wskazać ilość środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego na okres kuracji nieprzekraczający 12 miesięcy.
6. 
Wniosek o wydanie zgody na refundację, o której mowa w art. 39 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Szpital albo lekarz prowadzący leczenie poza szpitalem, który wystawia zapotrzebowanie, zwany dalej "wystawiającym zapotrzebowanie", dołącza do zapotrzebowania informację dotyczącą choroby pacjenta.
2. 
Wystawiający zapotrzebowanie odnotowuje wystawienie zapotrzebowania w dokumentacji medycznej, podając nazwę, postać, dawkę i sposób dawkowania środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, okres kuracji z zastosowaniem tego środka oraz uzasadnienie zapotrzebowania.
3. 
Zapotrzebowanie wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie w szpitalu podpisuje również kierownik podmiotu leczniczego prowadzącego szpital lub osoba przez niego upoważniona.
4. 
Do zapotrzebowania, o którym mowa w § 2 ust. 2, należy dołączyć uzasadnienie:
1)
wskazujące, jakiego rodzaju potrzeby doraźne zabezpieczy zapotrzebowanie;
2)
dotyczące wnioskowanej ilości środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
5. 
Do zapotrzebowania, o którym mowa w § 2 ust. 3, należy dołączyć listę zawierającą dane pacjentów, których dotyczy zapotrzebowanie, obejmujące: imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL oraz ilość środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego przeznaczonego dla danego pacjenta. Przepis § 2 ust. 4 stosuje się odpowiednio.
§  4. 
1. 
W celu potwierdzenia zasadności wystawienia zapotrzebowania:
1)
szpital, w przypadku gdy jest on wystawiającym zapotrzebowanie, kieruje zapotrzebowanie do konsultanta wojewódzkiego z danej dziedziny medycyny, właściwego ze względu na miejsce siedziby podmiotu prowadzącego szpital, albo konsultanta krajowego z danej dziedziny medycyny;
2)
pacjent albo osoba przez niego upoważniona, w przypadku gdy wystawiającym zapotrzebowanie jest lekarz prowadzący leczenie poza szpitalem, kieruje zapotrzebowanie do konsultanta wojewódzkiego z danej dziedziny medycyny, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pacjenta, konsultanta wojewódzkiego z danej dziedziny medycyny, właściwego ze względu na miejsce leczenia pacjenta, albo konsultanta krajowego z danej dziedziny medycyny.
2. 
Konsultant, o którym mowa w ust. 1, potwierdza zasadność albo nie potwierdza zasadności wystawienia zapotrzebowania, nie później niż w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
3. 
Wystawiający zapotrzebowanie albo pacjent kieruje zapotrzebowanie, potwierdzone przez konsultanta, o którym mowa w ust. 1, do ministra właściwego do spraw zdrowia w celu potwierdzenia, że wobec tego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 29a ust. 3 i 4 ustawy, nie później niż w terminie 60 dni od dnia jego wystawienia, pod rygorem utraty ważności zapotrzebowania.
4. 
Zapotrzebowanie może być przekazane ministrowi właściwemu do spraw zdrowia faksem lub za pomocą innych środków komunikacji elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. Nr 64, poz. 565, z późn. zm.).
5. 
Oryginał zapotrzebowania dostarcza się ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w terminie 5 dni od dnia jego przekazania w sposób określony w ust. 4.
§  5. 
1. 
Minister właściwy do spraw zdrowia może wystąpić do Głównego Inspektora Sanitarnego w celu potwierdzenia, że względem danego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 32 ustawy.
2. 
Główny Inspektor Sanitarny udziela odpowiedzi w terminie 7 dni od dnia otrzymania wystąpienia ministra właściwego do spraw zdrowia.
§  6. 
1. 
W terminie 21 dni od dnia otrzymania zapotrzebowania minister właściwy do spraw zdrowia wydaje zgodę na sprowadzenie z zagranicy danego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędnego dla ratowania życia lub zdrowia albo odmawia jej wydania. Odmowa wydania zgody wymaga uzasadnienia.
2. 
Wydanie zgody, o której mowa w ust. 1, jest równoznaczne z potwierdzeniem, że wobec tego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 29a ust. 3 i 4 ustawy.
3. 
Minister właściwy do spraw zdrowia zwraca zapotrzebowanie wraz ze zgodą na sprowadzenie z zagranicy środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego:
1)
szpitalowi, w przypadku gdy wystawiającym zapotrzebowanie jest szpital;
2)
pacjentowi albo osobie przez niego upoważnionej, w przypadku gdy wystawiającym zapotrzebowanie jest lekarz prowadzący leczenie poza szpitalem.
4. 
Zapotrzebowanie traci ważność, jeżeli w terminie 60 dni od dnia wydania zgody, o której mowa w ust. 1, nie zostanie ono skierowane do hurtowni farmaceutycznej, zgodnie z § 7.
§  7. 
1. 
Jeżeli wystawiającym zapotrzebowanie jest szpital, kieruje on to zapotrzebowanie do hurtowni farmaceutycznej za pośrednictwem apteki szpitalnej, apteki zakładowej albo działu farmacji szpitalnej.
2. 
Jeżeli wystawiającym zapotrzebowanie jest lekarz prowadzący leczenie poza szpitalem, pacjent albo osoba przez niego upoważniona kieruje to zapotrzebowanie do hurtowni farmaceutycznej za pośrednictwem apteki ogólnodostępnej.
§  8. 
1. 
Hurtownia farmaceutyczna, szpital oraz apteka prowadzą ewidencję sprowadzanych z zagranicy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
2. 
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, prowadzona przez hurtownię farmaceutyczną obejmuje następujące dane:
1)
nazwę środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego;
2)
ilość i postać środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego, w jakiej jest on sprowadzony z zagranicy;
3)
nazwę i kraj producenta;
4)
kraj, z którego jest sprowadzony środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego;
5)
numer serii;
6)
numer zgody nadany przez ministra właściwego do spraw zdrowia;
7)
cenę zakupu;
8)
cenę sprzedaży;
9)
datę sprowadzenia środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego;
10)
nazwę i adres apteki ogólnodostępnej, adres apteki szpitalnej, apteki zakładowej albo działu farmacji szpitalnej, przekazujących zapotrzebowanie;
11)
datę wpływu zapotrzebowania.
3. 
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, prowadzona przez szpital, oprócz imienia i nazwiska lekarza wystawiającego zapotrzebowanie, obejmuje dane, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, 5-7 i 9.
4. 
Ewidencja, o której mowa w ust. 1, prowadzona przez aptekę, oprócz imienia i nazwiska lekarza wystawiającego zapotrzebowanie, obejmuje dane, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, 5-9 i 11.
§  9. 
Na podstawie ewidencji, o której mowa w § 8 ust. 1, hurtownia farmaceutyczna, w terminie 30 dni po zakończeniu każdego kwartału, przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia zestawienie sprowadzonych z zagranicy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, obejmujące dane, o których mowa w § 8 ust. 2.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  2  

WZÓR

..............................................................................

(numer zapotrzebowania nadany przez ministra właściwego

do spraw zdrowia1))

ZAPOTRZEBOWANIE

na sprowadzenie z zagranicy środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędnego

dla ratowania życia lub zdrowia bez konieczności realizowania obowiązku powiadomienia

Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu do obrotu

............................................................

(miejscowość, data)

................................................................. ............................................................

(nazwa wystawiającego zapotrzebowanie) (imię i nazwisko pacjenta)

................................................................. ............................................................

(kod pocztowy, adres)

................................................................. ............................................................

(numer telefonu, telefaksu) (adres zamieszkania)

............................................................

(numer PESEL)

(nadruk albo pieczęć obejmujące nazwę, adres, numer telefonu i numer Regon lub numer wpisu do rejerstru podmiotów wykonujących działalność leczniczą wystawiającego zapotrzebowanie)

.....................................................................................................................................................................................

(nazwa środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego)

.....................................................................................................................................................................................

(skład środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego)

.....................................................................................................................................................................................

(postać środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego)

.....................................................................................................................................................................................

(ilość środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego)

.....................................................................................................................................................................................

(okres kuracji)

.....................................................................................................................................................................................

(nazwa producenta środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego)

Wystawiający zapotrzebowanie jest świadomy, że wystawia zapotrzebowanie na środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędny dla ratowania życia lub zdrowia, który będzie sprowadzony z zagranicy bez konieczności realizowania obowiązku powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu do obrotu;

przedmiotowy środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego będzie stosowany na odpowiedzialność wystawiającego zapotrzebowanie.

.................................................................................

(nadruk lub pieczątka obejmujące imię, nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu lekarza prowadzącego leczenie2))

.................................................................

("nadruk lub pieczątka obejmujące imię i nazwisko kierownika podmiotu leczniczego prowadzącego szpital lub osoby przez niego upoważnionej oraz wskazanie pełnionej funkcji2))

.....................................................................................

(podpis i pieczęć konsultanta

z danej dziedziny medycyny)

Załączniki3):

1) Informacja dotycząca choroby pacjenta.

2) Uzasadnienie wskazujące, jakiego rodzaju potrzeby doraźne zabezpieczy zapotrzebowanie, oraz dotyczące wnioskowanej ilości środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego.

3) Lista zawierająca dane pacjentów, których dotyczy zapotrzebowanie.

___________________________

1) Wypełnia pracownik Ministerstwa Zdrowia.

2) Wypełnić, jeżeli dotyczy.

3) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

Wniosek o wydanie zgody na refundację środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędnego

dla ratowania życia lub zdrowia, sprowadzonego z zagranicy bez konieczności realizowania obowiązku

powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu do obrotu

..................................................................

(miejscowość, data)

......................................................................

(imię i nazwisko świadczeniobiorcy)

......................................................................

......................................................................

(adres świadczeniobiorcy)

......................................................................

(numer telefonu)

Zwracam się do ministra właściwego do spraw zdrowia o wydanie zgody na refundację środka spożywczego specjalne-

go przeznaczenia żywieniowego niezbędnego dla ratowania życia lub zdrowia, sprowadzonego z zagranicy bez konieczno-

ści realizowania obowiązku powiadomienia Głównego Inspektora Sanitarnego o wprowadzeniu do obrotu:

................................................................................................................................................................................................

(nazwa, postać, ilość i nazwa producenta środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego)

................................................................................................................................................................................................

................................................................................................................................................................................................

....................................................

(podpis świadczeniobiorcy)

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 248, poz. 1495 i Nr 284, poz. 1672).
2 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 października 2019 r. (Dz.U.2019.2035) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 listopada 2019 r. Zmiany nie zostały naniesione na teskt.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.348

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sprowadzanie z zagranicy środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego niezbędnych dla ratowania życia lub zdrowia.
Data aktu: 14/03/2012
Data ogłoszenia: 29/03/2012
Data wejścia w życie: 29/03/2012