Sposób ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach zawieranych ze spółkami w trybie bezprzetargowym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 21 maja 2009 r.
w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach zawieranych ze spółkami w trybie bezprzetargowym

Na podstawie art. 39a ust. 8 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2007 r. Nr 231, poz. 1700, z 2008 r. Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 19, poz. 100 i Nr 42, poz. 340) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W umowach zawieranych ze spółkami, o których mowa w art. 39 ust. 2 pkt 5 i ust. 3 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, zwanej dalej "ustawą", roczny czynsz dzierżawny ustala się jako sumę czynszu należnego od poszczególnych składników przedmiotu dzierżawy, stosownie do art. 39a ust. 2-4 ustawy.
2.
Czynsz, o którym mowa w ust. 1, ustala się, przyjmując do przeliczeń średnią krajową cenę skupu pszenicy wskazaną w obwieszczeniach Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ogłaszanych w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" za półrocze poprzedzające ogłoszenie wykazu nieruchomości, o którym mowa w art. 28 ust. 1 w związku z art. 38 ust. 2 ustawy, zwanego dalej "wykazem".
§  2.
1.
Roczny czynsz dzierżawny wynosi od:
1)
użytków rolnych, z wyjątkiem gruntów, o których mowa w pkt 3 i 4 - równowartość pieniężną ilości pszenicy określonej w tabelach stawek czynszu dzierżawnego od użytków rolnych stanowiących załącznik do rozporządzenia;
2)
budynków i budowli, z zastrzeżeniem pkt 3 i 4 - 0,6 % wartości początkowej;
3)
następujących składników obiektu stawowego typu karpiowego:
a)
gruntów pod stawami - 27,5 % iloczynu średniej wieloletniej wydajności naturalnej ustalonej przez eksperta z zakresu rybactwa stawowego, wyrażonej w kilogramach ryb z lustra wody i średniej ważonej ceny zbytu karpia handlowego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok ogłoszenia wykazu,
b)
budowli ziemnych - 1 % wartości początkowej,
c)
mnichów i zastawek - 5 % wartości księgowej netto,
d)
jazów, tam i innych budowli hydrotechnicznych - 2 % wartości początkowej,
e)
materiału obsadowego - 5 % wartości według średniej ważonej ceny zbytu tego materiału w roku kalendarzowym poprzedzającym rok ogłoszenia wykazu;
4)
następujących składników obiektu stawowego typu pstrągowego:
a)
gruntów pod obiektem stawowym - równowartość pieniężną ilości pszenicy ustalonej zgodnie z pkt 1, z tym że w razie braku klasyfikacji gruntów stawki czynszu ustala się jak dla użytku zielonego klasy I,
b)
budowli stawowych - 2 % wartości początkowej,
c)
budowli hydrotechnicznych - 2 % wartości początkowej,
d)
materiału obsadowego - 5 % wartości według średniej ważonej ceny zbytu tego materiału w roku kalendarzowym poprzedzającym rok ogłoszenia wykazu;
5)
rybackiego korzystania z jezior:
a)
5 % iloczynu wielkości naturalnego potencjału produkcyjnego ustalonego przez eksperta z zakresu rybactwa śródlądowego i średniej ważonej ceny zbytu poszczególnych gatunków ryb w roku kalendarzowym poprzedzającym rok ogłoszenia wykazu oraz
b)
7,5 % wartości sumy opłat ponoszonych przez wędkarzy za udostępnianie jezior do amatorskiego połowu ryb w roku kalendarzowym poprzedzającym rok ogłoszenia wykazu;
6)
plantacji wieloletnich, na które składają się:
a)
drzewa owocowe w wieku co najmniej 5 lat od posadzenia - równowartość pieniężną 2 kg pszenicy za jedno drzewo rocznie,
b)
krzewy owocowe w wieku co najmniej 3 lat od posadzenia - równowartość pieniężną 0,1 kg pszenicy za jeden krzew rocznie;
7)
gruntów niebędących gruntami rolnymi w rozumieniu Kodeksu cywilnego i lasami w rozumieniu przepisów o lasach - równowartość pieniężną 10 dt pszenicy z 1 ha.
2.
Wartość początkową, o której mowa w ust. 1 pkt 2, pkt 3 lit. b i d oraz pkt 4 lit. b i c, oraz wartość księgową netto, o której mowa w ust. 1 pkt 3 lit. c, ustala się na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc ogłoszenia wykazu.
§  3.
Od użytków rolnych położonych na obszarze, na którym zgodnie z przepisami o ochronie środowiska i ochronie przyrody obowiązują ograniczenia w prowadzeniu produkcji rolnej, czynsz dzierżawny wynosi 50 % stawek określonych w załączniku do rozporządzenia.
§  4.
Nie ustala się czynszu dzierżawnego od:
1)
gruntów pod ciekami wodnymi, naturalnymi lub sztucznymi, zaliczonymi do urządzeń melioracji wodnych szczegółowych, z wyjątkiem stawów;
2)
gruntów pod wodami nieprzydatnymi do rybackiego ich wykorzystania;
3)
użytków rolnych klasy VI i VIz oraz nieużytków rolnych;
4)
gruntów zadrzewionych i zakrzewionych.
§  5.
1.
Czynsz z tytułu dzierżawy lasów ustala się w każdym roku odrębnie w wysokości 75 % wartości drewna pozyskanego w danym roku przez dzierżawcę zgodnie z ustaleniami uproszczonego planu urządzenia lasu lub zadaniami gospodarczymi ustalonymi przez nadleśniczego.
2.
Wartość drewna, o której mowa w ust. 1, określa się według zasad ustalania wartości drzewostanów określonych w przepisach o ochronie gruntów rolnych i leśnych dla celów odszkodowawczych.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Ministra Skarbu Państwa z dnia 14 października 1999 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach zawieranych ze spółkami w trybie bezprzetargowym (Dz. U. Nr 90, poz. 1012).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

ZAŁĄCZNIK 

TABELE STAWEK CZYNSZU DZIERŻAWNEGO OD UŻYTKÓW ROLNYCH

I.

Grunty orne

Okręg podatkowy Czynsz wyrażony w dt pszenicy od 1 ha gruntu ornego klasy:
I II IIIa IIIb IVa IVb V
I 10,2 8,2 6,8 5,8 4,6 3,4 1,2
II 9 6,8 5,6 4,8 4,2 2,8 1
III 8 6 4,6 4,2 3,4 2,6 0,8
IV 6,4 5,4 4,2 3,6 2,6 2,2 0,4

II.

Użytki zielone

Okręg podatkowy Czynsz wyrażony w dt pszenicy od 1 ha użytku zielonego klasy:
I II III IV V
I 9 6,4 4,6 2,6 1,08
II 7,6 5,4 3,8 2,2 0,8
III 6,94 4,8 3,4 1,8 0,6
IV 5,6 3,8 2,8 1,6 0,42
Objaśnienia:

1. Zaliczenie do okręgu podatkowego następuje zgodnie z przepisami o podatku rolnym.

2. Rodzaj i klasę użytków rolnych ustala się według danych z ewidencji gruntów.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2009.93.766

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach zawieranych ze spółkami w trybie bezprzetargowym.
Data aktu: 21/05/2009
Data ogłoszenia: 17/06/2009
Data wejścia w życie: 02/07/2009