Sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 2008 r.
w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej

Na podstawie art. 13a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej:
1)
udzielanych świadczeniobiorcom, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą";
2)
o których mowa w art. 12 pkt 2-5 i w art. 12a ustawy.
§  2.
1.
Świadczenia opieki zdrowotnej:
1)
udzielone świadczeniobiorcom, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy,
2)
o których mowa w art. 12 pkt 2-4 ustawy

- są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zwany dalej "Funduszem", ze środków budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.

2.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w:
1)
art. 12 pkt 5 ustawy, są finansowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych ze środków budżetu państwa, z części, której jest dysponentem;
2)
art. 12a ustawy, są finansowane przez Ministra Sprawiedliwości ze środków budżetu państwa, z części, której jest dysponentem.
§  3.
1.
Centrala Funduszu na podstawie danych otrzymanych z oddziałów wojewódzkich Funduszu sporządza miesięczne sprawozdania z wykonanych przez świadczeniodawców świadczeń, o których mowa w § 2 ust. 1, w podziale na:
1)
oddziały wojewódzkie Funduszu;
2)
wartość świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w poszczególnych rodzajach;
3)
podstawę prawną udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej;
4)
liczbę osób, którym udzielono świadczeń opieki zdrowotnej;
5)
kody EAN leku i kwoty podlegające refundacji.
2.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, centrala Funduszu przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, wraz z wnioskiem o uruchomienie dotacji, o której mowa w art. 97 ust. 8 ustawy, zwanej dalej "dotacją", w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
3.
Wniosek o uruchomienie dotacji za okres październik-listopad jest składany w terminie do dnia 20 listopada, na podstawie rzeczywistych kosztów poniesionych w październiku i kosztów świadczeń opieki zdrowotnej przewidywanych do poniesienia w listopadzie.
4.
Centrala Funduszu, w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku, przekaże ministrowi właściwemu do spraw zdrowia sprawozdanie z wykorzystania dotacji do dnia 31 grudnia poprzedniego roku, sporządzone zgodnie z podziałem określonym w ust. 1.
§  4.
1.
Do sprawozdań, o których mowa w § 3 ust. 1 i 4, centrala Funduszu dołącza odrębne zestawienie świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 1, udzielonych na podstawie:
1)
przepisów o koordynacji;
3)
art. 26 ustawy.
2.
Zestawienie obejmuje:
1)
imię, nazwisko i numer PESEL świadczeniobiorcy, a w przypadku gdy nie posiada on numeru PESEL - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz datę urodzenia;
2)
wartość świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w poszczególnych rodzajach.
3.
Zestawienie sporządza się nie później niż w terminie 60 dni od dnia dokonania przez Fundusz zapłaty na rzecz podmiotów, które udzieliły świadczeń, o których mowa w § 2 ust. 1, na podstawie:
1)
przepisów o koordynacji;
3)
art. 26 ustawy.
§  5.
1.
Minister właściwy do spraw zdrowia w terminie 14 dni od dnia otrzymania sprawozdania wraz z wnioskiem o uruchomienie dotacji, sporządzonych zgodnie z § 3 ust. 1 lub 3, przekazuje centrali Funduszu dotację na sfinansowanie wskazanych w sprawozdaniu świadczeń, o których mowa w § 2 ust. 1.
2.
Centrala Funduszu przekazuje oddziałom wojewódzkim Funduszu kwoty na pokrycie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej ujętych w sprawozdaniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, lub wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 3, w terminie 7 dni od dnia otrzymania środków od ministra właściwego do spraw zdrowia.
§  6.
1.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 2, inne niż leki, są finansowane świadczeniodawcom na podstawie faktury i miesięcznego zestawienia sporządzanego przez świadczeniodawcę, stanowiącego załącznik do faktury.
2.
Koszty świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 2, innych niż leki, udzielanych w związku z przyjęciem do szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej przeznaczonego dla osób wymagających całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych, ujmuje się w miesięcznym zestawieniu w miesiącu, w którym zakończono udzielanie świadczeń, z wyłączeniem świadczeń rozliczanych na podstawie osobodni.
3.
Faktura obejmuje kwotę stanowiącą sumę cen świadczeń opieki zdrowotnej wymienionych w zestawieniu, o którym mowa w ust. 1.
4.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
imię i nazwisko świadczeniobiorcy;
2)
numer PESEL, a w przypadku gdy nie posiada numeru PESEL - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
3)
datę urodzenia;
4)
obywatelstwo;
5)
numer księgi głównej szpitala - w przypadku hospitalizacji;
6)
nazwę zakładu karnego lub aresztu śledczego, w którego ewidencji skazany jest ujęty, oraz numer dokumentu uprawniającego do korzystania z przepustki lub czasowego zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego - w przypadku udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 12a ustawy;
7)
podstawę prawną udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej;
8)
datę udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej;
9)
kod świadczenia opieki zdrowotnej zgodny z katalogiem Funduszu, a w przypadku jego braku kod choroby zgodny z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych;
10)
liczbę udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej;
11)
cenę udzielonego świadczenia opieki zdrowotnej, przewidzianą w umowie z:
a)
Funduszem,
b)
ministrem właściwym do spraw zdrowia - w przypadku świadczeń wysokospecjalistycznych, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy;
12)
cenę udzielonego świadczenia opieki zdrowotnej, w przypadkach innych niż wymienione w pkt 11, ustaloną na poziomie:
a)
najniższej ceny przewidzianej w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranych przez dany oddział wojewódzki Funduszu lub ministra właściwego do spraw zdrowia dla danego świadczenia opieki zdrowotnej albo
b)
najniższej ceny danego świadczenia opieki zdrowotnej, ustalonej przez świadczeniodawcę mającego siedzibę na obszarze działania danego oddziału wojewódzkiego Funduszu, uwzględniającej wyłącznie uzasadnione koszty udzielenia niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej,
c)
ceny świadczenia opieki zdrowotnej udzielonego przez szpitalne oddziały ratunkowe, ustalonej jako średni koszt świadczenia opieki zdrowotnej wyliczony w roku poprzedzającym rok, w którym zostało udzielone świadczenie, według ceny pozostawania w gotowości, przewidzianej w umowie z danym oddziałem wojewódzkim Funduszu;
13)
wartość świadczeń opieki zdrowotnej stanowiącą iloczyn liczby świadczeń i ich ceny;
14)
datę wystawienia i numer faktury;
15)
podpis świadczeniodawcy.
5.
Świadczeniodawca wraz z zestawieniem, o którym mowa w ust. 1, składa pisemne oświadczenie, w którym potwierdza sposób ustalenia ceny za udzielone świadczenie opieki zdrowotnej określonej w zestawieniu, zgodnie z ust. 4 pkt 11 lit. b lub pkt 12. Zgodność oświadczenia z danymi określonymi w ust. 4 pkt 12 w zakresie dotyczącym Funduszu potwierdza dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu.
6.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, świadczeniodawca przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości albo ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.
§  7.
1.
Leki wchodzące w zakres świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 2, są finansowane odpowiednio przez Ministra Sprawiedliwości albo ministra właściwego do spraw wewnętrznych, na podstawie miesięcznego zestawienia, które zawiera:
1)
imię i nazwisko świadczeniobiorcy;
2)
numer PESEL, a w przypadku gdy nie posiada on numeru PESEL - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
3)
datę urodzenia;
4)
obywatelstwo;
5)
podstawę prawną wydania leku świadczeniobiorcy;
6)
kod EAN leku i kwotę podlegającą refundacji.
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, sporządza oddział wojewódzki Funduszu na podstawie zbiorczych zestawień i informacji, o których mowa w art. 63 ustawy, i przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości albo ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, nie później niż w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania.
§  8.
1.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 12a ustawy, udzielane skazanemu na podstawie przepisów o koordynacji, są finansowane przez Ministra Sprawiedliwości na podstawie zestawienia.
2.
Zestawienie zawiera dane, o których mowa w § 4 ust. 2.
3.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, uwzględniające kwoty zapłacone instytucjom łącznikowym sporządza centrala Funduszu na podstawie zestawień kosztów leczenia otrzymanych z instytucji łącznikowych, określonych w przepisach o koordynacji, i przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia dokonania przez centralę Funduszu zapłaty na rzecz instytucji łącznikowych.
§  9.
Minister Sprawiedliwości i minister właściwy do spraw wewnętrznych przekazują na wskazany rachunek bankowy, w terminie do 60 dni od dnia otrzymania zestawienia, sporządzonego zgodnie z § 7 lub § 8, środki finansowe, o których mowa w:
1)
§ 6 ust. 1 - świadczeniodawcy;
2)
§ 7 ust. 1 - właściwym oddziałom wojewódzkim Funduszu;
3)
§ 8 ust. 1 - centrali Funduszu.
§  10.
Dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 i 3, § 4 ust. 1, § 6 ust. 1, § 7 ust. 1 i § 8 ust. 1, są przekazywane w formie pisemnej.
§  11.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 1, udzielone i niesfinansowane do dnia wejścia w życie rozporządzenia, są finansowane przez Fundusz z dotacji na rok 2008 na dotychczasowych zasadach.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom innym niż ubezpieczeni (Dz. U. Nr 281, poz. 2789).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 94, poz. 788, Nr 132, poz. 1110, Nr 138, poz. 1154, Nr 157, poz. 1314, Nr 164, poz. 1366, Nr 169, poz. 1411 i Nr 179, poz. 1485, z 2006 r. Nr 75, poz. 519, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 143, poz. 1030, Nr 170, poz. 1217, Nr 191, poz. 1410, Nr 227, poz. 1658 i Nr 249, poz. 1824 oraz z 2007 r. Nr 64, poz. 427 i 433, Nr 82, poz. 559, Nr 115, poz. 793, Nr 133, poz. 922, Nr 166, poz. 1172, Nr 171, poz. 1208, Nr 176, poz. 1243 i Nr 180, poz. 1280.

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.34.198

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej.
Data aktu: 19/02/2008
Data ogłoszenia: 29/02/2008
Data wejścia w życie: 29/02/2008