Sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 lutego 2008 r.
w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej

Na podstawie art. 13a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej:
1)
udzielanych świadczeniobiorcom, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą";
2)
o których mowa w art. 12 pkt 2-5 i w art. 12a ustawy.
§  2.
1.
Świadczenia opieki zdrowotnej:
1)
udzielone świadczeniobiorcom, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy,
2)
o których mowa w art. 12 pkt 2-4 ustawy

- są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zwany dalej "Funduszem", ze środków budżetu państwa, z części, której dysponentem jest minister właściwy do spraw zdrowia.

2.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w:
1)
art. 12 pkt 5 ustawy, są finansowane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych ze środków budżetu państwa, z części, której jest dysponentem;
2)
art. 12a ustawy, są finansowane przez Ministra Sprawiedliwości ze środków budżetu państwa, z części, której jest dysponentem.
§  3.
1.
Centrala Funduszu na podstawie danych otrzymanych z oddziałów wojewódzkich Funduszu sporządza miesięczne sprawozdania z wykonanych przez świadczeniodawców świadczeń, o których mowa w § 2 ust. 1, w podziale na:
1)
oddziały wojewódzkie Funduszu;
2)
wartość świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w poszczególnych rodzajach;
3)
podstawę prawną udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej;
4)
liczbę osób, którym udzielono świadczeń opieki zdrowotnej;
5)
kody EAN leku i kwoty podlegające refundacji.
2.
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, centrala Funduszu przekazuje ministrowi właściwemu do spraw zdrowia, wraz z wnioskiem o uruchomienie dotacji, o której mowa w art. 97 ust. 8 ustawy, zwanej dalej "dotacją", w terminie do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
3.
Wniosek o uruchomienie dotacji za okres październik-listopad jest składany w terminie do dnia 20 listopada, na podstawie rzeczywistych kosztów poniesionych w październiku i kosztów świadczeń opieki zdrowotnej przewidywanych do poniesienia w listopadzie.
4.
Centrala Funduszu, w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku, przekaże ministrowi właściwemu do spraw zdrowia sprawozdanie z wykorzystania dotacji do dnia 31 grudnia poprzedniego roku, sporządzone zgodnie z podziałem określonym w ust. 1.
§  4.
1.
Do sprawozdań, o których mowa w § 3 ust. 1 i 4, centrala Funduszu dołącza odrębne zestawienie świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 1, udzielonych na podstawie:
1)
przepisów o koordynacji;
3)
art. 26 ustawy.
2.
Zestawienie obejmuje:
1)
imię, nazwisko i numer PESEL świadczeniobiorcy, a w przypadku gdy nie posiada on numeru PESEL - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz datę urodzenia;
2)
wartość świadczeń opieki zdrowotnej udzielonych w poszczególnych rodzajach.
3.
Zestawienie sporządza się nie później niż w terminie 60 dni od dnia dokonania przez Fundusz zapłaty na rzecz podmiotów, które udzieliły świadczeń, o których mowa w § 2 ust. 1, na podstawie:
1)
przepisów o koordynacji;
3)
art. 26 ustawy.
§  5.
1.
Minister właściwy do spraw zdrowia w terminie 14 dni od dnia otrzymania sprawozdania wraz z wnioskiem o uruchomienie dotacji, sporządzonych zgodnie z § 3 ust. 1 lub 3, przekazuje centrali Funduszu dotację na sfinansowanie wskazanych w sprawozdaniu świadczeń, o których mowa w § 2 ust. 1.
2.
Centrala Funduszu przekazuje oddziałom wojewódzkim Funduszu kwoty na pokrycie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej ujętych w sprawozdaniu, o którym mowa w § 4 ust. 1, lub wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 3, w terminie 7 dni od dnia otrzymania środków od ministra właściwego do spraw zdrowia.
§  6.
1.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 2, inne niż leki, są finansowane świadczeniodawcom na podstawie faktury i miesięcznego zestawienia sporządzanego przez świadczeniodawcę, stanowiącego załącznik do faktury.
2.
Koszty świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 2, innych niż leki, udzielanych w związku z przyjęciem do szpitala lub innego zakładu opieki zdrowotnej przeznaczonego dla osób wymagających całodobowych lub całodziennych świadczeń zdrowotnych, ujmuje się w miesięcznym zestawieniu w miesiącu, w którym zakończono udzielanie świadczeń, z wyłączeniem świadczeń rozliczanych na podstawie osobodni.
3.
Faktura obejmuje kwotę stanowiącą sumę cen świadczeń opieki zdrowotnej wymienionych w zestawieniu, o którym mowa w ust. 1.
4.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
imię i nazwisko świadczeniobiorcy;
2)
numer PESEL, a w przypadku gdy nie posiada numeru PESEL - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
3)
datę urodzenia;
4)
obywatelstwo;
5)
numer księgi głównej szpitala - w przypadku hospitalizacji;
6)
nazwę zakładu karnego lub aresztu śledczego, w którego ewidencji skazany jest ujęty, oraz numer dokumentu uprawniającego do korzystania z przepustki lub czasowego zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego - w przypadku udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 12a ustawy;
7)
podstawę prawną udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej;
8)
datę udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej;
9)
kod świadczenia opieki zdrowotnej zgodny z katalogiem Funduszu, a w przypadku jego braku kod choroby zgodny z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych;
10)
liczbę udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej;
11)
cenę udzielonego świadczenia opieki zdrowotnej, przewidzianą w umowie z:
a)
Funduszem,
b)
ministrem właściwym do spraw zdrowia - w przypadku świadczeń wysokospecjalistycznych, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 4 ustawy;
12)
cenę udzielonego świadczenia opieki zdrowotnej, w przypadkach innych niż wymienione w pkt 11, ustaloną na poziomie:
a)
najniższej ceny przewidzianej w umowach o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawieranych przez dany oddział wojewódzki Funduszu lub ministra właściwego do spraw zdrowia dla danego świadczenia opieki zdrowotnej albo
b)
najniższej ceny danego świadczenia opieki zdrowotnej, ustalonej przez świadczeniodawcę mającego siedzibę na obszarze działania danego oddziału wojewódzkiego Funduszu, uwzględniającej wyłącznie uzasadnione koszty udzielenia niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej,
c)
ceny świadczenia opieki zdrowotnej udzielonego przez szpitalne oddziały ratunkowe, ustalonej jako średni koszt świadczenia opieki zdrowotnej wyliczony w roku poprzedzającym rok, w którym zostało udzielone świadczenie, według ceny pozostawania w gotowości, przewidzianej w umowie z danym oddziałem wojewódzkim Funduszu;
13)
wartość świadczeń opieki zdrowotnej stanowiącą iloczyn liczby świadczeń i ich ceny;
14)
datę wystawienia i numer faktury;
15)
podpis świadczeniodawcy.
5.
Świadczeniodawca wraz z zestawieniem, o którym mowa w ust. 1, składa pisemne oświadczenie, w którym potwierdza sposób ustalenia ceny za udzielone świadczenie opieki zdrowotnej określonej w zestawieniu, zgodnie z ust. 4 pkt 11 lit. b lub pkt 12. Zgodność oświadczenia z danymi określonymi w ust. 4 pkt 12 w zakresie dotyczącym Funduszu potwierdza dyrektor oddziału wojewódzkiego Funduszu.
6.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, świadczeniodawca przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości albo ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, za miesiąc poprzedni.
§  7.
1.
Leki wchodzące w zakres świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 2, są finansowane odpowiednio przez Ministra Sprawiedliwości albo ministra właściwego do spraw wewnętrznych, na podstawie miesięcznego zestawienia, które zawiera:
1)
imię i nazwisko świadczeniobiorcy;
2)
numer PESEL, a w przypadku gdy nie posiada on numeru PESEL - rodzaj, serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
3)
datę urodzenia;
4)
obywatelstwo;
5)
podstawę prawną wydania leku świadczeniobiorcy;
6)
kod EAN leku i kwotę podlegającą refundacji.
2.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, sporządza oddział wojewódzki Funduszu na podstawie zbiorczych zestawień i informacji, o których mowa w art. 63 ustawy, i przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości albo ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, nie później niż w terminie 14 dni od dnia ich otrzymania.
§  8.
1.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w art. 12a ustawy, udzielane skazanemu na podstawie przepisów o koordynacji, są finansowane przez Ministra Sprawiedliwości na podstawie zestawienia.
2.
Zestawienie zawiera dane, o których mowa w § 4 ust. 2.
3.
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, uwzględniające kwoty zapłacone instytucjom łącznikowym sporządza centrala Funduszu na podstawie zestawień kosztów leczenia otrzymanych z instytucji łącznikowych, określonych w przepisach o koordynacji, i przekazuje Ministrowi Sprawiedliwości nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia dokonania przez centralę Funduszu zapłaty na rzecz instytucji łącznikowych.
§  9.
Minister Sprawiedliwości i minister właściwy do spraw wewnętrznych przekazują na wskazany rachunek bankowy, w terminie do 60 dni od dnia otrzymania zestawienia, sporządzonego zgodnie z § 7 lub § 8, środki finansowe, o których mowa w:
1)
§ 6 ust. 1 - świadczeniodawcy;
2)
§ 7 ust. 1 - właściwym oddziałom wojewódzkim Funduszu;
3)
§ 8 ust. 1 - centrali Funduszu.
§  10.
Dokumenty, o których mowa w § 3 ust. 1 i 3, § 4 ust. 1, § 6 ust. 1, § 7 ust. 1 i § 8 ust. 1, są przekazywane w formie pisemnej.
§  11.
Świadczenia opieki zdrowotnej, o których mowa w § 2 ust. 1, udzielone i niesfinansowane do dnia wejścia w życie rozporządzenia, są finansowane przez Fundusz z dotacji na rok 2008 na dotychczasowych zasadach.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych świadczeniobiorcom innym niż ubezpieczeni (Dz. U. Nr 281, poz. 2789).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 94, poz. 788, Nr 132, poz. 1110, Nr 138, poz. 1154, Nr 157, poz. 1314, Nr 164, poz. 1366, Nr 169, poz. 1411 i Nr 179, poz. 1485, z 2006 r. Nr 75, poz. 519, Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 143, poz. 1030, Nr 170, poz. 1217, Nr 191, poz. 1410, Nr 227, poz. 1658 i Nr 249, poz. 1824 oraz z 2007 r. Nr 64, poz. 427 i 433, Nr 82, poz. 559, Nr 115, poz. 793, Nr 133, poz. 922, Nr 166, poz. 1172, Nr 171, poz. 1208, Nr 176, poz. 1243 i Nr 180, poz. 1280.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024