Tryb powołania komisji i przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 14 lipca 2008 r.
w sprawie trybu powołania komisji i przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego

Na podstawie art. 5 ust. 5d ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267 i Nr 273, poz. 2703 oraz z 2005 r. Nr 183, poz. 1538 i Nr 249, poz. 2104) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb powołania komisji do przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej lub naczelnika urzędu skarbowego, zwanej dalej "komisją";
2)
tryb przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej lub naczelnika urzędu skarbowego, zwanego dalej "konkursem";
3)
sposób dokumentowania spełnienia wymogów przystąpienia do konkursu.
§  2.
1.
W celu przeprowadzenia konkursu minister właściwy do spraw finansów publicznych powołuje pięcioosobową komisję, do której zadań należy w szczególności:
1)
sprawdzanie prawidłowości i kompletności zgłoszeń do konkursu;
2)
zatwierdzanie testów zawodowych i zadań problemowych oraz wzorców odpowiedzi;
3)
przeprowadzanie konkursu, a w szczególności zapewnienie jego prawidłowego przebiegu;
4)
ustalenie wyników konkursu.
2.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych powołuje członków komisji spośród przedstawicieli komórek organizacyjnych Ministerstwa Finansów właściwych w sprawach:
1)
związanych z organizacją, zarządzaniem i nadzorem nad funkcjonowaniem izb skarbowych i urzędów skarbowych;
2)
polityki kadrowej i szkoleniowej w resorcie finansów;
3)
podatku od towarów i usług;
4)
podatków dochodowych.
3.
Przedstawicielem komórki organizacyjnej, o której mowa w ust. 2 pkt 1, może być wyłącznie jej dyrektor lub jego zastępca.
4.
W skład komisji nie może być powołana osoba, która jest małżonkiem uczestnika konkursu lub jego krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia włącznie albo pozostaje z nim w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jej bezstronności.
5.
Jeżeli okoliczności, o których mowa w ust. 4, zostaną ujawnione po powołaniu komisji, minister właściwy do spraw finansów publicznych dokonuje odpowiedniej zmiany w składzie komisji. Czynności komisji dokonane przed zmianą uznaje się za nieważne.
§  3.
1.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych wyznacza i odwołuje przewodniczącego komisji spośród jej członków.
2.
Przewodniczący komisji organizuje prace komisji.
§  4.
1.
Komisja obraduje na posiedzeniach mających charakter niejawny.
2.
Z posiedzeń komisji jest sporządzany protokół, który podpisują członkowie komisji obecni na posiedzeniu.
3.
W celu wykonania zadań komisja podejmuje uchwały w obecności co najmniej trzech członków komisji.
4.
Komisja podejmuje uchwały zwykłą większością głosów członków obecnych na posiedzeniu w głosowaniu jawnym, bez możliwości wstrzymania się od głosu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego komisji.
5.
Uchwały podpisują wszyscy członkowie komisji obecni na posiedzeniu.
6.
Członek komisji ma prawo zgłosić zdanie odrębne do uchwały, które podlega zaprotokołowaniu.
7.
Obsługę kancelaryjną komisji, w tym przygotowanie testu zawodowego i zadań problemowych oraz sporządzanie protokołów posiedzeń komisji, zapewnia komórka organizacyjna Ministerstwa Finansów właściwa w sprawach związanych z organizacją, zarządzaniem i nadzorem nad funkcjonowaniem izb skarbowych i urzędów skarbowych.
§  5.
1.
Komisja zatwierdza testy zawodowe i zadania problemowe wraz z wzorcami odpowiedzi.
2.
Propozycje pytań do testów zawodowych, zadań problemowych oraz wzorce odpowiedzi opracowują wyznaczone przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych komórki organizacyjne Ministerstwa Finansów.
3.
Propozycje pytań, zadań problemowych oraz wzorce odpowiedzi, o których mowa w ust. 2, mają charakter niejawny.
§  6.
1.
Konkurs ogłasza minister właściwy do spraw finansów publicznych.
2.
Ogłoszenie, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza się w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów i w miejscu powszechnie dostępnym w jednostkach podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych. Ogłoszenie powinno zawierać w szczególności:
1)
określenie stanowiska, na które jest przeprowadzany konkurs;
2)
wymagania, od których spełnienia jest uzależnione dopuszczenie uczestnika do konkursu;
3)
określenie zakresu wiedzy zawodowej niezbędnej na danym stanowisku;
4)
określenie wymaganych dokumentów oraz sposobu ich składania;
5)
termin i miejsce składania dokumentów.
3.
Termin składania dokumentów, o którym mowa w ust. 2 pkt 5, nie może być krótszy niż 14 dni od daty opublikowania ogłoszenia o konkursie na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.
§  7.
Osoby biorące udział w przygotowaniu i przeprowadzaniu konkursu nie mogą do niego przystąpić.
§  8.
1.
Uczestnik konkursu jest obowiązany do złożenia:
1)
zgłoszenia do konkursu;
2)
kwestionariusza osobowego ze zdjęciem;
3)
zaświadczenia o aktualnym zatrudnieniu w urzędzie lub organie podległym ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych;
4)
odpisów lub potwierdzonych za zgodność z oryginałem, przez osobę upoważnioną w zatrudniającym urzędzie lub organie, kopii dokumentów określających poziom i kierunek wykształcenia;
5)
odpisów lub potwierdzonych za zgodność z oryginałem, przez osobę upoważnioną w zatrudniającym urzędzie lub organie, kopii świadectw pracy;
6)
oświadczenia o niekaraniu zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi;
7)
pisemnej zgody na przeprowadzenie postępowania sprawdzającego na podstawie przepisów o ochronie informacji niejawnych;
8)
oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych do celów rekrutacji.
2.
Uczestnik konkursu składa zgłoszenie do konkursu wraz z kompletem dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 2-8, osobiście lub przesyłką poleconą z dopiskiem "konkurs na stanowisko ...". W razie złożenia dokumentów przesyłką pocztową za datę ich złożenia uważa się datę stempla pocztowego.
3.
Jeżeli do zgłoszenia nie zostały dołączone dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 2-8, komisja wzywa do uzupełnienia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków we wskazanym terminie spowoduje odmowę dopuszczenia do udziału w konkursie.
§  9.
1.
Komisja, na podstawie złożonych przez uczestnika konkursu dokumentów, podejmuje uchwałę o dopuszczeniu albo odmowie dopuszczenia do udziału w konkursie.
2.
Komisja podejmuje uchwałę o dopuszczeniu uczestnika do konkursu po stwierdzeniu, że spełnia on warunki określone w ustawie z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych oraz że złożył zgłoszenie do konkursu wraz z kompletem dokumentów, o których mowa w § 8 ust. 1 pkt 2-8, w terminie określonym w ogłoszeniu o konkursie lub w terminie, o którym mowa w § 8 ust. 3.
3.
Przewodniczący komisji zawiadamia uczestników konkursu dopuszczonych do wzięcia udziału w konkursie o terminie i miejscu przeprowadzenia konkursu w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały, o której mowa w ust. 2.
4.
W przypadku odmowy dopuszczenia do udziału w konkursie przewodniczący komisji, w terminie 7 dni od dnia podjęcia uchwały, zawiadamia uczestnika o przyczynie odmowy dopuszczenia do konkursu.
§  10.
Konkurs składa się z dwóch części:
1)
sprawdzianu wiedzy zawodowej;
2)
oceny predyspozycji i zdolności ogólnych oraz umiejętności kierowniczych.
§  11.
1.
Wiedza zawodowa jest sprawdzana za pomocą 2 zadań problemowych oraz pisemnego testu zawodowego jednokrotnego wyboru, zawierającego 50 pytań.
2.
Zakres tematyczny testu zawodowego obejmuje wybrane zagadnienia prawa konstytucyjnego, materialnego i proceduralnego prawa podatkowego, prawa Unii Europejskiej, prawa administracyjnego, egzekucji administracyjnej, prawa karnego skarbowego, rachunkowości, finansów publicznych, zamówień publicznych, prawa cywilnego i handlowego, prawa pracy, przepisów o służbie cywilnej, organizacji i zarządzania w administracji podatkowej oraz aktualne zagadnienia społeczno-gospodarcze.
3.
Zadania problemowe dotyczą zagadnień prawa podatkowego.
4.
Test zawodowy oraz treść zadań problemowych do czasu przedstawienia ich uczestnikom konkursu mają charakter niejawny.
§  12.
Oceny predyspozycji i zdolności ogólnych oraz umiejętności kierowniczych dokonuje się na podstawie wypowiedzi ustnych uczestnika konkursu w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej z członkami komisji.
§  13.
1.
Część konkursu obejmująca sprawdzian wiedzy zawodowej trwa 2 godziny.
2.
Test zawodowy jest oceniany w następujący sposób:
1)
odpowiedź prawidłowa - 1 punkt;
2)
odpowiedź nieprawidłowa - zero punktów;
3)
brak odpowiedzi - zero punktów.
3.
Za rozwiązanie zadania problemowego przyznaje się od 1 do 5 punktów, za nieprawidłowe rozwiązanie zadania problemowego lub w przypadku jego nierozwiązania punkty nie zostają przyznane.
4.
Wyłączną podstawę oceny stanowią odpowiedzi udzielone przez uczestnika konkursu w sposób trwały i umożliwiający czytelność.
5.
Punkty otrzymane z części konkursu obejmującej sprawdzian wiedzy zawodowej sumuje się.
6.
Warunkiem dopuszczenia do drugiej części konkursu, o której mowa w § 10 pkt 2, jest otrzymanie co najmniej 45 punktów, w tym co najmniej 40 punktów z testu zawodowego oraz co najmniej 5 punktów za rozwiązanie zadań problemowych.
§  14.
Predyspozycje i zdolności ogólne oraz umiejętności kierownicze są oceniane w skali od 0 do 30 punktów przez każdego członka komisji. Ocenę stanowi średnia arytmetyczna sumy punktów przyznanych przez wszystkich członków komisji.
§  15.
Konkurs uważa się za rozstrzygnięty, jeżeli przynajmniej jeden z uczestników uzyska łącznie z obu części konkursu co najmniej 68 punktów.
§  16.
1.
Sprawdzian wiedzy zawodowej przeprowadza się w wydzielonym pomieszczeniu, w warunkach umożliwiających uczestnikom samodzielną pracę, pod nadzorem co najmniej dwóch członków komisji wyznaczonych przez przewodniczącego komisji. Do dokonania określonych czynności techniczno-obsługowych związanych z przeprowadzeniem konkursu przewodniczący komisji może upoważnić osoby niebędące członkami komisji.
2.
Uczestnicy nie mogą wnosić do pomieszczenia żadnych materiałów pomocniczych.
3.
Przed wejściem do pomieszczenia uczestnik konkursu jest obowiązany okazać dowód tożsamości i własnoręcznym podpisem potwierdzić na liście obecności udział w konkursie.
4.
Przed rozpoczęciem konkursu członek komisji informuje uczestników o jego zasadach i czasie trwania oraz o sposobie oceny, a także o sposobie i terminie powiadomienia o wynikach konkursu.
5.
Uczestnik konkursu otrzymuje kopertę z indywidualnym kodem oraz test zawodowy, zadania problemowe i arkusze egzaminacyjne opatrzone pieczęcią Ministerstwa Finansów.
6.
Z udziału w konkursie wyklucza się uczestnika, który korzystał z cudzej pomocy, posługiwał się materiałami pomocniczymi, porozumiewał się z innym uczestnikiem lub w inny sposób zakłócał przebieg konkursu.
7.
Opuszczenie pomieszczenia, w którym odbywa się konkurs, jest równoznaczne z zakończeniem konkursu, z zastrzeżeniem ust. 8. Przed opuszczeniem pomieszczenia, w którym odbywa się konkurs, uczestnik konkursu zwraca otrzymane materiały członkom komisji.
8.
W wyjątkowych przypadkach, w szczególności uzasadnionych stanem zdrowia uczestnika konkursu, przewodniczący komisji lub członek komisji, pod którego nadzorem odbywa się sprawdzian wiedzy zawodowej, może wyrazić zgodę na opuszczenie przez niego pomieszczenia. Na czas nieobecności uczestnik konkursu przekazuje członkom komisji otrzymane materiały. Członek komisji odnotowuje w przekazanych materiałach czas nieobecności.
9.
Sprawdzeniu podlegają jedynie odpowiedzi udzielone na arkuszach opatrzonych pieczęcią Ministerstwa Finansów.
10.
Testy zawodowe i zadania problemowe sprawdzają członkowie komisji lub wyznaczeni przez przewodniczącego komisji lub, w jego zastępstwie, przez członka komisji - pracownicy komórki organizacyjnej Ministerstwa Finansów właściwej w sprawach związanych z organizacją, zarządzaniem i nadzorem nad funkcjonowaniem izb skarbowych i urzędów skarbowych, pod nadzorem co najmniej jednego członka komisji.
§  17.
1.
Konkurs kończy się ustaleniem przez komisję, w formie uchwały, jego wyniku.
2.
O kolejności miejsca zajętego w konkursie decyduje suma punktów uzyskanych przez uczestnika w obu częściach konkursu.
3.
O wyniku konkursu przewodniczący komisji zawiadamia pisemnie uczestników konkursu w terminie 7 dni od dnia jego zakończenia.
4.
Listę uczestników konkursu, którzy z obu części uzyskali łącznie co najmniej 68 punktów, komisja przedstawia niezwłocznie ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
§  18.
Jeżeli konkurs nie wyłoni przynajmniej jednego kandydata na stanowisko, na które przeprowadzany jest konkurs, minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłasza konkurs ponownie w terminie 30 dni od dnia zakończenia poprzedniego konkursu.
§  19.
W terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, o którym mowa w § 17 ust. 3, uczestnik konkursu ma prawo wglądu do dokumentacji konkursowej dotyczącej jego osoby.
§  20.
1.
Uczestnik konkursu może złożyć odwołanie od wyniku konkursu do ministra właściwego do spraw finansów publicznych w terminie 7 dni od daty otrzymania zawiadomienia.
2.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.
3.
W przypadku uznania odwołania minister właściwy do spraw finansów publicznych umieszcza odwołującego się na liście, o której mowa w § 17 ust. 4, lub zmienia na niej kolejność zajętych miejsc.
§  21.
1.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych może unieważnić konkurs, jeżeli stwierdzi, że konkurs został przeprowadzony niezgodnie z przepisami rozporządzenia.
2.
W przypadku unieważnienia konkursu stosuje się odpowiednio § 18.
§  22.
Konkursy, które na dzień wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zostały ogłoszone, ale niezakończone, unieważnia się.
§  23.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 października 2003 r. w sprawie trybu powołania Komisji i przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego (Dz. U. Nr 187, poz. 1826).
§  24.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2008.133.844

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb powołania komisji i przeprowadzania konkursu na stanowisko dyrektora izby skarbowej i naczelnika urzędu skarbowego.
Data aktu: 14/07/2008
Data ogłoszenia: 25/07/2008
Data wejścia w życie: 09/08/2008