Kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na działalność wspomagającą badania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 17 października 2007 r.
w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na działalność wspomagającą badania

Na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę, przeznaczanych na cele określone w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej "ustawą".
§  2.
1.
Przy przyznawaniu środków finansowych przeznaczonych na finansowanie działalności wspomagającej badania uwzględnia się kryteria określone w art. 4 ustawy oraz kryteria określone w rozporządzeniu.
2.
Finansowanie zadań ze środków finansowych przeznaczonych na naukę, a pochodzących z innych źródeł niż budżet państwa może nastąpić w przypadkach szczególnie ważnych dla realizacji polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa i odbywa się na zasadach określonych w rozporządzeniu, z uwzględnieniem celu i sposobu wydatkowania wskazanego przez podmiot przekazujący te środki.
§  3.
Działalność wspomagająca badania obejmuje:
1)
sporządzanie ekspertyz, opinii i ocen naukowych;
2)
tworzenie, przetwarzanie, udostępnianie i upowszechnianie informacji naukowych i naukowo-technicznych, a w szczególności:
a)
działalność wydawniczą,
b)
opracowywanie zasobów naukowych bibliotek oraz informacji bibliotecznej,
c)
udostępnianie na rzecz nauki informacji sporządzanych na podstawie zasobów muzealnych lub archiwalnych,
d)
tworzenie lub zakup oraz utrzymywanie baz danych o zasięgu regionalnym lub krajowym, w szczególności baz włączonych do naukowych sieci komputerowych,
e)
zakupy oprogramowania lub informatycznych nośników danych;
3)
upowszechnianie, promowanie i popularyzowanie osiągnięć naukowych lub naukowo-technicznych, a w szczególności:
a)
organizowanie konferencji, wystaw, targów, konkursów i przedsięwzięć promocyjnych,
b)
prenumeratę czasopism naukowych lub popularyzujących naukę,
c)
informację i popularyzację nauki w środkach masowego przekazu oraz w Internecie,
d)
przedsięwzięcia szkoleniowe wspomagające prowadzenie badań naukowych lub prac rozwojowych;
4)
promowanie przedsięwzięć innowacyjnych wykorzystujących wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych;
5)
podejmowanie innych działań szczególnie ważnych dla rozwoju nauki.
§  4.
Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej "ministrem", w ramach środków finansowych przeznaczonych na działalność wspomagającą badania wyodrębnia w planie finansowym środki na:
1)
realizację zadań wynikających z potrzeb własnych ministrów kierujących działami administracji rządowej, kierowników centralnych organów administracji rządowej oraz Prezesa Polskiej Akademii Nauk;
2)
realizację zadań podmiotów działających na rzecz nauki;
3)
realizację zadań wynikających z potrzeb własnych ministra.
§  5.
1.
Środki finansowe na realizację zadań, o których mowa w § 4 pkt 1, są przekazywane na podstawie decyzji ministra.
2.
Środki finansowe na realizację zadań, o których mowa w § 4 pkt 2, są przyznawane w drodze decyzji ministra i przekazywane podmiotowi działającemu na rzecz nauki na podstawie umowy określającej warunki przekazywania tych środków i ich rozliczania.
3.
Środki finansowe na realizację zadań, o których mowa w § 4 pkt 3, są przekazywane na podstawie umowy określającej warunki przekazywania tych środków i ich rozliczania.
4.
Zmiana warunków umowy może być dokonana na wniosek stron umowy złożony nie później niż miesiąc przed zakończeniem jej realizacji.
5.
Wniosek o zmianę istotnych warunków umowy jest oceniany przez zespół, powołany na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy, zwany dalej "zespołem", opiniujący wniosek o finansowanie zadań objętych działalnością wspomagającą badania.
§  6.
1.
Przyznanie środków finansowych, o których mowa w § 4 pkt 1 i 2, następuje na podstawie wniosku złożonego w urzędzie obsługującym ministra, sporządzonego według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia. Wysokość przyznanych środków finansowych nie może być wyższa od określonej we wniosku.
2.
Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania formalne określone w rozporządzeniu. W przypadku wniosku niekompletnego wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 14 dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
3.
Wnioski są opiniowane przez zespół. Opinia zespołu zawiera propozycję dotyczącą wysokości przyznawanych środków finansowych lub odmowy ich przyznania oraz uzasadnienie tej propozycji.
§  6a. 3
Minister podejmuje decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania środków finansowych na działalność wspomagającą badania w terminie 5 miesięcy od dnia złożenia wniosku.
§  7.
1.
Środki finansowe na realizację zadań, o których mowa w § 4 pkt 3, są ustalane w zatwierdzonym przez ministra planie zadaniowym działalności wspomagającej badania.
2.
Minister przekazuje środki finansowe na realizację zadań, o których mowa w § 4 pkt 3, po dokonaniu oceny wniosku zawierającego propozycję dotyczącą finansowania poszczególnych zadań, stosując w tym zakresie odpowiednio przepisy § 6 ust. 1 i 2 albo w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.
§  8.
1.
Wnioski o finansowanie zadań, o których mowa w § 4, składa się w dwóch egzemplarzach w terminie nie krótszym niż miesiąc przed terminem rozpoczęcia realizacji zadania, ale nie później niż do dnia 15 września roku, którego dotyczy wniosek. Minister może dopuścić możliwość składania wniosków również drogą elektroniczną.
2.
W przypadku zadania szczególnie ważnego dla realizacji polityki naukowej i naukowo-technicznej państwa, niemożliwego do zaplanowania w terminie określonym w ust. 1, do rozpatrzenia może być skierowany wniosek złożony bez zachowania tego terminu.
3.
Wnioski, o których mowa w ust. 1 i 2, mogą dotyczyć zadań zaplanowanych do realizacji w okresie nie dłuższym niż 2 lata.
§  9.
1.
Zadania wynikające z potrzeb własnych ministra obejmują działalność określoną w § 3, w szczególności dotyczącą:
1)
realizacji programów radiowych lub telewizyjnych oraz filmów, prezentujących:
a)
osiągnięcia naukowe i naukowo-techniczne szczególnie ważne dla rozwoju nauki, społeczeństwa lub gospodarki,
b)
sylwetki wybitnych uczonych polskich,
c)
nowe rozwiązania naukowo-techniczne;
2)
udziału jednostek naukowych w targach, wystawach krajowych i zagranicznych lub w konferencjach mających na celu promocję nauki polskiej;
3)
organizowania festiwali nauki;
4)
działań promujących naukę polską w kraju i za granicą;
5)
działań służących rozwojowi komunikacji i współpracy sfery nauki ze społeczeństwem oraz sferą gospodarki, w tym szkoleń służących współpracy nauki i gospodarki;
6)
działań służących tworzeniu, modernizacji i aktualizacji internetowych systemów informacji naukowej i naukowo-technicznej;
7)
działań promujących wzrost innowacyjności polskiej gospodarki;
8)
promocji programów i przedsięwzięć ministra.
2.
Wniosek o finansowanie zadań, o których mowa w ust. 1, może złożyć:
1)
jednostka organizacyjna reprezentująca jednostki naukowe, jeżeli przedsięwzięcie jest ich wspólną inicjatywą;
2)
podmiot krajowy posiadający kompetencje i doświadczenie w organizacji określonych przedsięwzięć promocyjnych.
3.
Do wniosku dołącza się:
1)
informacje o zadaniu oraz harmonogram jego realizacji;
2)
wykaz jednostek uczestniczących w realizacji zadania;
3)
preliminarz wydatków.
§  10.
1.
Przy wyborze zadań finansowanych w ramach działalności wspomagającej badania, w szczególności powiązanych z realizacją finansowanych przez ministra badań naukowych lub prac rozwojowych, uwzględnia się następujące kryteria:
1)
znaczenie przewidywanych wyników zadań dla rozwoju nauki i gospodarki, postępu technicznego i społecznego oraz poprawy bezpieczeństwa publicznego i działań wymiaru sprawiedliwości;
2)
ocenę merytoryczną możliwości wykonania zadań;
3)
zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu zadań;
4)
prawidłowość wywiązania się wnioskodawcy z podejmowanych uprzednio zadań finansowanych ze środków finansowych na naukę.
2.
Przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących działalności wydawniczej uwzględnia się kryteria określone w ust. 1, a ponadto:
1)
wartość merytoryczną publikacji;
2)
efektywność działania proponowanego wydawcy, w tym terminowość oraz jakość prac i racjonalność kosztów;
3)
analizę kosztorysu wydawniczego;
4)
możliwość i zasadność finansowania publikacji z innych źródeł.
3.
Przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących zasobów naukowych bibliotek uwzględnia się kryterium dostępności tych zasobów dla użytkowników spoza jednostki prowadzącej bibliotekę.
4.
Przy rozpatrywaniu wniosków dotyczących udostępniania dla nauki zasobów muzealnych i archiwalnych uwzględnia się kryterium dostępności zasobów dla użytkowników spoza jednostki będącej w posiadaniu tych zasobów oraz, odpowiednio do rodzaju zadania, opinię właściwego konserwatora zabytków.
§  11.
1.
Przy przyznawaniu środków finansowych podmiotowi działającemu na rzecz nauki uwzględnia się ocenę dotychczasowej realizacji zadań z zakresu działalności wspomagającej badania.
2.
Oceny dokonuje zespół, na podstawie informacji zawartych we wniosku, o którym mowa w § 6 ust. 1, z uwzględnieniem:
1)
rozwoju i zasięgu oddziaływania prowadzonej działalności wnioskodawcy;
2)
liczby zrealizowanych przedsięwzięć z zakresu działalności wspomagającej badania.
§  11a. 4
 
1.
Podmiot, któremu minister przyznał środki finansowe na działalność wspomagającą badania, przedkłada podpisany projekt umowy określającej warunki przekazywania tych środków i ich rozliczenia w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania decyzji.
2.
Nieprzedłożenie w terminie podpisanego projektu umowy, o której mowa w ust. 1, traktuje się jako wycofanie wniosku.
§  12.
1.
Podmiot, o którym mowa w § 4, otrzymujący środki finansowe na realizację zadań objętych działalnością wspomagającą badania składa w dwóch egzemplarzach raport z realizacji zadań, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, w terminie 60 dni od dnia zakończenia realizacji zadania określonego w decyzji lub w umowie.
2.
Raporty są rozpatrywane w trybie właściwym dla oceny wniosków.
3.
Przy ocenie raportów uwzględnia się następujące kryteria:
1)
jakość wykonanych zadań;
2)
zgodność zakresu merytorycznego i harmonogramu wykonanych zadań z decyzją lub umową;
3)
wykorzystanie środków finansowych zgodnie z przeznaczeniem oraz zasadność poniesionych wydatków w stosunku do uzyskanych wyników;
4)
wartość wyników zadania i ich znaczenie dla rozwoju nauki, społeczeństwa i gospodarki;
5)
sposób, rodzaj i miejsce prezentacji lub upowszechnienia wyników badań naukowych lub innowacyjnych rozwiązań;
6)
wdrożenie lub inne praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, wynalazku lub wzoru użytkowego.
4.
Ocena raportu z realizacji zadania zawiera wnioski o uznanie decyzji lub umowy za:
1)
wykonaną;
2)
wykonaną, z wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem oraz z ewentualnym wezwaniem do zapłacenia kar umownych określonych w umowie;
3)
niewykonaną w całości lub w części, z równoczesnym wezwaniem do zwrotu środków finansowych wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem oraz z ewentualnym wezwaniem do zapłacenia kar umownych określonych w umowie.
5.
Po zakończeniu realizacji zadania niewykorzystane środki finansowe podlegają zwrotowi na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra w terminie 30 dni od dnia zakończenia zadania określonego w decyzji lub w umowie.
6.
Na podstawie oceny raportu z realizacji zadania dokonuje się rozliczenia decyzji lub umowy. Rozliczenie podlega zatwierdzeniu przez ministra.
§  13.
1.
Niezłożenie w terminie raportu stanowi podstawę do żądania zwrotu środków finansowych.
2.
Podmiot otrzymujący środki finansowe na działalność wspomagającą badania ponosi odpowiedzialność za wydatkowanie tych środków zgodnie z decyzją lub umową.
3.
W przypadku stwierdzenia przez właściwe organy kontroli, że przekazany raport nie został sporządzony prawidłowo lub jest nierzetelny, minister może zarządzić ponowne dokonanie oceny wykonania i rozliczenia finansowanych zadań.
4.
Środki finansowe wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem podlegają zwrotowi na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra wraz z odsetkami, naliczonymi zgodnie z przepisami o finansach publicznych, a w przypadku środków finansowych przekazanych na podstawie umowy ponadto zgodnie z warunkami określonymi w tej umowie.
§  14.
Do kosztów prowadzonej działalności wspomagającej badania mogą być wliczone koszty zakupu przedmiotów zaliczanych do środków trwałych, jeżeli są one niezbędne do wykonania finansowanego zadania.
§  15.
1.
Należności finansowe wynikające z rozliczenia decyzji lub umów umarza się, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
1)
dłużnik został wykreślony z właściwego rejestru, a odpowiedzialność za długi nie przeszła na osoby trzecie;
2)
zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
3)
zostały zastosowane umorzenia w ramach zawartego układu z wierzycielami dłużnika;
4)
sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe.
2.
Minister, na uzasadniony wniosek dłużnika lub z urzędu, może umorzyć należność finansową, w całości lub części, odroczyć termin spłaty lub rozłożyć spłatę na raty, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
1)
wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, której strony nie mogły przewidzieć w dniu otrzymania decyzji lub zawierania umowy, z powodu której zapłata należności przez dłużnika groziłaby znacznym pogorszeniem jego sytuacji ekonomicznej;
2)
wystąpiły ważne okoliczności losowe niezależne od dłużnika;
3)
jest to uzasadnione ryzykiem naukowym wynikającym z charakteru wykonywanych badań.
3.
Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem.
§  16.
Przy rozpatrywaniu i kwalifikowaniu wniosków i ofert dotyczących przyznania środków finansowych na cele określone w art. 14 ust. 1 ustawy, złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia według wzorów dotychczasowych, oceny i opinie sporządza się z uwzględnieniem kryteriów oraz trybu określonego w rozporządzeniu.
§  17.
1.
Przy rozliczaniu środków finansowych przekazanych wnioskodawcom przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na podstawie decyzji ministra albo na podstawie zawartej umowy stosuje się kryteria określone w przepisach dotychczasowych.
2.
Przy rozliczaniu środków finansowych, o których mowa w ust. 1, stosuje się wzór raportu określonego w przepisach dotychczasowych lub w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK

o finansowanie działalności wspomagającej badania

A. DANE WNIOSKODAWCY

Nazwa i adres wnioskodawcy

Numer telefonu, numer faksu, e-mail, www oraz siedmiocyfrowy identyfikator gminy określony w przepisach o statystyce publicznej

NIP, REGON

Kierownik jednostki/osoba do kontaktu (imię, nazwisko, telefon, e-mail)

Nazwa banku, nr rachunku

B. PLANOWANE KOSZTY REALIZACJI ZADAŃ w roku ......... w złotych (ogółem/środki finansowe na naukę), w tym na:

1. Ekspertyzy, opinie i oceny naukowe.

2. Zadania wydawnicze.

3. Zadania z zakresu działalności bibliotek.

4. Udostępnianie dla nauki zasobów muzealnych i archiwalnych.

5. Tworzenie i utrzymanie baz danych.

6. Prenumeratę czasopism naukowych i popularyzujących naukę.

7. Upowszechnianie osiągnięć nauki (konferencje, wystawy, targi, konkursy, przedsięwzięcia promocyjne).

8. Informację i popularyzację nauki w środkach masowego przekazu oraz w Internecie.

9. Szkolenia wspomagające badania naukowe lub prace rozwojowe.

10. Promocję przedsięwzięć innowacyjnych wykorzystujących wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych.

11. Inne działania szczególnie ważne dla rozwoju nauki.

C. OPIS MERYTORYCZNY PLANOWANYCH ZADAŃ

W tym informacja o planowanych formach upowszechniania wraz z określeniem prowadzonej działalności badawczej lub powiązań z nauką, których wnioskowane finansowanie dotyczy, oraz z informacją, w jaki sposób realizacja zadań wspomaga tę działalność lub jakie ma związki z nauką, formy upowszechniania prowadzonej działalności badawczej, uzyskanych wyników badań, planowanych efektów, z podaniem liczby uczestników, użytkowników, odbiorców (inne mierniki, podać jakie wraz z liczbą określającą zastosowany miernik) zainteresowanych realizacją zadania.

D. EKSPERTYZY, OPINIE I OCENY NAUKOWE PLANOWANE w roku .........

1. Tytuł ekspertyzy, opinii, oceny naukowej.

2. Wykonawca (nazwa podmiotu lub imię i nazwisko osoby, stopień lub tytuł naukowy).

3. Odbiorca (nazwa podmiotu).

4. Termin realizacji zadania.

5. Planowane koszty ogółem, w tym ze środków finansowych na naukę - w złotych.

6. Informacja o sposobie wyboru wykonawców zadań oraz przewidywane efekty realizacji zadań.

E. ZADANIA WYDAWNICZE PLANOWANE w roku .........

1. Autor, tytuł.

2. Proponowany wydawca.

3. Termin realizacji zadania.

4. Nazwa instytucji, z którą autor współpracował, przygotowując publikację.

5. Objętość w arkuszach wydawniczych, w tym arkuszy wydawniczych tekstu naukowego (bez reklam, artykułów sponsorowanych itp.).

6. Nakład (liczba egzemplarzy).

7. Informacja o czasopiśmie (publikacji periodycznej), częstotliwość ukazywania się, nr ISSN:

1) czy czasopismo (periodyk):

a) zawiera oryginalne i nigdzie wcześniej niepublikowane wyniki naukowe? tak - nie,

b) służy wtórnemu upowszechnianiu istniejącej wiedzy? tak - nie (przy odpowiedzi "tak" na obydwa pytania proszę podać orientacyjne proporcje procentowe pomiędzy artykułami odnoszącymi się do lit. a i b);

2) czy publikowane materiały były wcześniej recenzowane? tak - nie

Jeżeli "tak", to jaki procent nadsyłanych prac jest:

a) odrzucany,

b) poprawiany po recenzjach;

3) język publikacji:

a) polski: tak - nie,

b) angielski: tak - nie,

c) inne (podać jakie);

d) niektóre w języku polskim, a niektóre w języku obcym: tak - nie (w jakich proporcjach);

4) czy artykuły polskojęzyczne zawierają streszczenia angielskie: tak - nie;

5) inne ważne informacje (np. czy czasopismo jest indeksowane w Current Contents, Science Citation Index, jaki ma impact factor itp.).

8. Planowane koszty ogółem, w tym ze środków finansowych na naukę - w złotych:

1) honorarium autorskie;

2) koszty redakcyjne;

3) koszt przygotowalni, koszty drukarskie, inne koszty (wymienić jakie) razem.

9. Planowany koszt 1 arkusza wydawniczego.

10. Planowana cena 1 egzemplarza.

11. Planowane przychody:

1) z prenumeraty zagranicznej;

2) z prenumeraty krajowej;

3) ze sprzedaży bezpośredniej;

4) z reklam;

5) inne (np. z opłat za publikacje, tzw. page charge itp., z projektu badawczego, podać nr, z działalności statutowej, z innych instytucji, uczelni itp.).

12. Wymogi dotyczące recenzji:

1) do wniosku o dofinansowanie publikacji periodycznych należy dołączyć poprzedni tom publikacji i dwie recenzje wydawnicze (nie rekomendacje) niezależnych ekspertów odpowiedniej specjalności (dyscypliny naukowej), jeżeli czasopismo było wcześniej dofinansowywane przez ministra właściwego do spraw nauki - jedną recenzję. Dla wydawnictw zamieszczonych w wykazie czasopism naukowych ministra właściwego do spraw nauki nie jest wymagane złożenie recenzji;

2) do wniosku o dofinansowanie publikacji zwartych należy dołączyć elektroniczną wersję publikacji przeznaczonej do druku oraz dwie recenzje (nie rekomendacje) niezależnych ekspertów odpowiedniej specjalności (dyscypliny naukowej).

Recenzje powinny dotyczyć tekstu przygotowanego do wydania i zawierać m.in. następujące informacje: tytuł i stopień naukowy oraz imię i nazwisko recenzenta, jego miejsce pracy, datę wykonania recenzji, oświadczenie o braku konfliktu interesów w odniesieniu do recenzowanej pozycji wydawniczej, słowną ocenę zawartości i poziomu naukowego publikacji wraz z ewentualnymi uwagami krytycznymi, informację, jak blisko nurtu zainteresowań naukowych recenzenta leży jej tematyka (w głównym nurcie, pobocznym, jest od niego oddalona), końcową, syntetyczną ocenę recenzowanej pozycji na tle innych, znanych recenzentowi, wydanych współcześnie publikacji z tego obszaru - poprzez zaznaczenie jednej z możliwości: znakomita - mieści się wśród 25 % najlepszych wydanych ostatnio pozycji; bardzo dobra - mieści się wśród 50 % najlepszych wydanych ostatnio pozycji; średnia - nie jest gorsza od innych wydawanych ostatnio pozycji.

F. DZIAŁALNOŚĆ BIBLIOTEK PLANOWANA w roku .........

1. Nazwa zadania.

2. Termin realizacji.

3. Planowane koszty ogółem, w tym ze środków finansowych na naukę - w złotych.

4. Wyszczególnienie kosztów.

5. Charakterystyka biblioteki wg stanu na dzień 31.12...... r.:

1) nazwa i adres biblioteki, rok założenia:

a) stan zbiorów (zgodnie z wytycznymi GUS - formularz K-04), w tym zbiorów specjalnych (wg kryteriów stosowanych w odniesieniu do Narodowego Zasobu Bibliotecznego): książki .........; starodruki .........; rękopisy .........; muzykalia .........; kartografia .........; ikonografia .........; dokumenty życia społecznego .........; mikrofilmy .........; audiowizualne .........; elektroniczne .........,

b) charakterystyka tematyczna zbiorów,

c) charakter zbiorów (unikatowy w skali regionu, kraju lub inny),

d) aktualizacja zbiorów (termin ostatniej kontroli i selekcji);

2) udostępnianie zbiorów:

a) dostępność zbiorów (liczba i rodzaj użytkowników, czytelnie, godziny udostępniania),

b) liczba wypożyczeń w ciągu roku, w tym międzybibliotecznych;

3) komputeryzacja biblioteki:

a) posiadane systemy/moduły,

b) dostęp do sieci komputerowych (lokalnych lub/i rozległych),

c) udostępnianie katalogów w Internecie.

G. KONFERENCJE NAUKOWE PLANOWANE w roku ........

1. Nazwa zadania.

2. Planowany termin, czas trwania i miejsce.

3. Organizator konferencji, przewodniczący komitetu organizacyjnego.

4. Współorganizatorzy konferencji.

5. Skład komitetu organizacyjnego.

6. Zasięg konferencji (np. międzynarodowa, ogólnopolska, regionalna).

7. Czy konferencja ma charakter cykliczny (tak/nie).

8. Język konferencji.

9. Przewidywana liczba uczestników ogółem: ........., w tym zagranicznych ........ .

10. Wysokość opłaty konferencyjnej (uwaga: nie wlicza się kosztów podróży, zamieszkania, wyżywienia uczestników): pełna ......... zł, ulgowa ......... zł.

11. Opis merytoryczny konferencji: tematyka, cel, proponowany program, przewidywana liczba referatów.

12. Zaproszeni wykładowcy.

13. Przewidywana forma upowszechniania wyników konferencji.

14. Planowane koszty ogółem, w tym ze środków finansowych na naukę - w złotych:

1) koszty organizacyjne (wynajęcie sal, sekretariat, korespondencja itp.);

2) koszt zaproszenia wykładowców;

3) honoraria;

4) opracowanie i druk materiałów pokonferencyjnych;

5) inne koszty organizacyjne (wymienić jakie).

15. Planowane źródła finansowania:

1) środki własne wnioskodawcy,

w tym oczekiwane wpływy z opłat konferencyjnych;

2) środki współorganizatorów;

3) inne środki (np. sponsorzy).

H. INNE ZADANIA PLANOWANE DO REALIZACJI w roku .........

1. Nazwa zadania.

2. Termin i miejsce realizacji zadania.

3. Opis merytoryczny zadania wraz z określeniem prowadzonej działalności badawczej lub powiązań z nauką, których wnioskowane finansowanie dotyczy, oraz z informacją, w jaki sposób realizacja zadania wspomaga tę działalność lub jakie ma związki z nauką.

4. Cele do osiągnięcia, w tym formy i zasięg upowszechniania wyników zadania, oraz planowane efekty realizacji zadania, z podaniem liczby uczestników, użytkowników, odbiorców (inne mierniki, podać jakie wraz z liczbą określającą zastosowany miernik), zainteresowanych realizacją zadania.

5. Planowane koszty ogółem, w tym ze środków finansowych na naukę - w złotych, z wyszczególnieniem rodzajów kosztów.

6. Planowane źródła finansowania:

1) środki własne wnioskodawcy;

2) inne środki.

7. Informacja o sposobie wyboru wykonawców zadań.

8. Inne informacje uznane za ważne dla oceny wniosku.

I. INFORMACJA DOTYCZĄCA OTRZYMYWANIA DOTACJI PODMIOTOWEJ ZE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA NAUKĘ

(należy podać nazwę zadania, wysokość przyznanych środków finansowych, rok przyznania)

miejscowość, data .........

Główny księgowy/Kwestor Kierownik jednostki

Rektor/Dyrektor

pieczęć jednostki pieczęć i podpis pieczęć i podpis

Uwaga:

1. W przypadku składania przez podmiot działający na rzecz nauki wniosku należy przedłożyć dodatkowo dokumenty potwierdzające wykonywanie w sposób ciągły działalności wspomagającej badania (aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wydane nie wcześniej niż na 3 miesiące przed dniem złożenia wniosku, w przypadku spółek handlowych, w tym z udziałem kapitału zagranicznego - umowę lub statut spółki albo kopię jednego z tych dokumentów, poświadczone za zgodność z oryginałem) oraz informację z wyliczeniem prowadzonych prac na rzecz nauki.

2. W przypadku wniosku o finansowanie zadań planowanych do realizacji w okresie dwuletnim należy podać dla poszczególnych zadań etapy realizacji wraz z kosztami planowanymi na każdy rok osobno.

3. Przy wnioskowaniu o finansowanie zadań realizowanych w ramach działalności wspomagającej badania podlegających przepisom o pomocy publicznej stosuje się przepisy rozporządzenia wydanego na podstawie art. 14 ust. 6 ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki. Wnioskodawca jest obowiązany podać informację o wysokości uzyskanej pomocy publicznej, sporządzoną na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej (formularz o pomocy publicznej innej niż de minimis, oświadczenie o korzystaniu z pomocy de minimis), oraz siedmiocyfrowy identyfikator gminy, określony w przepisach o statystyce publicznej, w której beneficjent pomocy ma siedzibę, kod województwa, status prawny przedsiębiorcy, wielkość przedsiębiorcy, podstawową klasę rodzaju działalności gospodarczej (PKD).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

RAPORT

z realizacji zadań finansowanych ze środków na działalność wspomagającą badania w roku .........

A. DANE WYKONAWCY

Nazwa i adres wykonawcy

Numer telefonu, numer faksu, e-mail, www

Nr decyzji/umowy

Kierownik jednostki/osoba do kontaktu (imię, nazwisko, telefon, e-mail)

Nazwa banku, nr rachunku

B. PONIESIONE KOSZTY ZADAŃ ZREALIZOWANYCH w roku ........ w złotych (ogółem/środki finansowe na naukę), w tym na:

1. Ekspertyzy, opinie i oceny naukowe.

2. Zadania wydawnicze.

3. Zadania z zakresu działalności bibliotek.

4. Udostępnianie dla nauki zasobów muzealnych i archiwalnych.

5. Tworzenie i utrzymanie baz danych.

6. Prenumeratę czasopism naukowych i popularyzujących naukę.

7. Upowszechnianie osiągnięć nauki (konferencje, wystawy, targi, konkursy, przedsięwzięcia promocyjne).

8. Informację i popularyzację nauki w środkach masowego przekazu oraz w Internecie.

9. Szkolenia wspomagające badania naukowe lub prace rozwojowe.

10. Promocję przedsięwzięć innowacyjnych wykorzystujących wyniki badań naukowych lub prac rozwojowych.

11. Inne działania szczególnie ważne dla rozwoju nauki.

C. OPIS MERYTORYCZNY ZREALIZOWANYCH ZADAŃ:

1. Omówienie stanu wykonania zadań i ich zgodności z planem i harmonogramem prac wraz z określeniem prowadzonej działalności badawczej lub powiązań z nauką, których finansowanie dotyczyło, oraz z podaniem informacji, w jaki sposób zrealizowane zadania wspomogły tę działalność lub jakie były ich związki z nauką.

2. Informacja o formach i zasięgu upowszechniania wyników zadań, z określeniem efektów ich realizacji wraz z podaniem liczby uczestników, użytkowników, odbiorców (inne mierniki, podać jakie wraz z liczbą określającą zastosowany miernik) zainteresowanych realizacją zadania.

D. ROZLICZENIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZYZNANYCH NA EKSPERTYZY, OPINIE I OCENY NAUKOWE ZREALIZOWANE w roku ........

1. Tytuł ekspertyzy, opinii, oceny naukowej.

2. Wykonawca (nazwa podmiotu lub imię i nazwisko osoby, stopień lub tytuł naukowy).

3. Odbiorca (nazwa podmiotu).

4. Termin wykonania zadania.

5. Informacja o sposobie wyboru wykonawcy zadania oraz uzyskanych efektach realizacji zadania.

6. Źródła finansowania zadania - w złotych

środki - ogółem,

w tym:

1) środki własne jednostki;

2) środki finansowe na naukę;

3) inne środki (np. od sponsorów, współrealizatorów zadań).

7. Środki finansowe na naukę niewykorzystane wg stanu na dzień 31 grudnia ...... r.

8. Informacja opisowa do części finansowej:

1) wyjaśnienie ewentualnych rozbieżności w nakładach planowanych i zrealizowanych;

2) uzasadnienie ewentualnych rozbieżności powstałych w toku wykonywania zadań pomiędzy zakresem zadań lub harmonogramem określonym w umowie.

E. ROZLICZENIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZYZNANYCH NA REALIZACJĘ ZADAŃ Z ZAKRESU DZIAŁALNOŚCI WYDAWNICZEJ w roku ......

1. Autor, tytuł.

2. Wydawca.

3. Termin realizacji zadania.

4. Liczba arkuszy wydawniczych.

5. Nakład.

6. Cena 1 egzemplarza.

7. Poniesione koszty ogółem, w tym ze środków budżetowych na naukę - w złotych.

8. Źródła finansowania zadania - w złotych

środki - ogółem,

w tym:

1) środki własne jednostki;

2) środki finansowe na naukę;

3) inne środki (np. od sponsorów, współrealizatorów zadań).

9. Środki finansowe na naukę niewykorzystane wg stanu na dzień 31 grudnia ...... r.

10. Informacja opisowa do części finansowej:

1) wyjaśnienie ewentualnych rozbieżności w nakładach planowanych i zrealizowanych;

2) uzasadnienie ewentualnych rozbieżności powstałych w toku wykonywania zadań pomiędzy zakresem zadań lub harmonogramem określonym w umowie.

F. ROZLICZENIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZYZNANYCH NA REALIZACJĘ ZADAŃ Z ZAKRESU DZIAŁALNOŚCI BIBLIOTEK w roku ......

1. Nazwa zadania.

2. Termin realizacji zadania.

3. Źródła finansowania zadania - w złotych

środki - ogółem,

w tym:

1) środki własne jednostki;

2) środki finansowe na naukę;

3) inne środki (np. od sponsorów, współrealizatorów zadań).

4. Środki finansowe na naukę niewykorzystane wg stanu na dzień 31 grudnia ...... r.

5. Informacja opisowa do części finansowej:

1) wyjaśnienie ewentualnych rozbieżności w nakładach planowanych i zrealizowanych;

2) uzasadnienie ewentualnych rozbieżności powstałych w toku wykonywania zadań pomiędzy zakresem zadań lub harmonogramem określonym w umowie.

G. ROZLICZENIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH PRZYZNANYCH NA KONFERENCJE NAUKOWE ZREALIZOWANE w roku ......

1. Nazwa zadania.

2. Organizator, przewodniczący konferencji.

3. Termin wykonania zadania.

4. Informacja o sposobie wyboru wykonawców do realizacji zadania oraz uzyskanych efektach realizacji zadania.

5. Źródła finansowania zadania - w złotych

środki - ogółem,

w tym:

1) środki własne jednostki;

2) środki finansowe na naukę;

3) inne środki (np. od sponsorów, współrealizatorów zadań).

6. Środki finansowe na naukę niewykorzystane wg stanu na dzień 31 grudnia ...... r.

7. Informacja opisowa do części finansowej:

1) wyjaśnienie ewentualnych rozbieżności w nakładach planowanych i zrealizowanych;

2) uzasadnienie ewentualnych rozbieżności powstałych w toku wykonywania zadań pomiędzy zakresem zadań lub harmonogramem określonym w umowie.

H. INNE ZADANIA ZREALIZOWANE w roku ......

1. Nazwa zadania.

2. Termin i miejsce realizacji zadania.

3. Omówienie stanu wykonania zadań i ich zgodności z planem i harmonogramem prac wraz z określeniem prowadzonej działalności badawczej lub powiązań z nauką, których finansowanie dotyczyło, oraz z podaniem informacji, w jaki sposób zrealizowane zadania wspomogły tę działalność lub jakie były ich związki z nauką.

4. Informacja o formach i zasięgu upowszechniania wyników zadań, z określeniem efektów ich realizacji wraz z podaniem liczby uczestników, użytkowników, odbiorców (inne mierniki, podać jakie wraz z liczbą określającą zastosowany miernik) zainteresowanych realizacją zadania.

5. Informacja o sposobie wyboru wykonawców zadań.

6. Źródła finansowania zadania - w zł

środki - ogółem,

w tym:

1) środki własne jednostki;

2) środki finansowe na naukę;

3) inne środki (np. od sponsorów, współrealizatorów zadań).

7. Środki finansowe na naukę niewykorzystane wg stanu na dzień 31 grudnia ...... r.

8. Informacja opisowa do części finansowej:

1) wyjaśnienie ewentualnych rozbieżności w nakładach planowanych i zrealizowanych;

2) uzasadnienie ewentualnych rozbieżności powstałych w toku wykonywania zadań pomiędzy zakresem zadań lub harmonogramem określonym w umowie.

9. Inne informacje uznane za ważne dla oceny raportu,

miejscowość, data .........

Główny księgowy/Kwestor Kierownik jednostki

Rektor/Dyrektor

pieczęć jednostki pieczęć i podpis pieczęć i podpis

Uwaga:

W przypadku rozliczania realizacji zadań finansowanych ze środków na działalność wspomagającą badania przekazanych na podstawie umowy raport powinien zawierać wyszczególnienie prac oraz rodzajów kosztów, które określa umowa.

1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - nauka, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 131, poz. 912).
2 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 85, poz. 727 i Nr 179, poz. 1484 oraz z 2007 r. Nr 115, poz. 795).
3 § 6a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 2009 r. (Dz.U.09.94.777) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 lipca 2009 r.
4 § 11a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 czerwca 2009 r. (Dz.U.09.94.777) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 lipca 2009 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.194.1402

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na działalność wspomagającą badania.
Data aktu: 17/10/2007
Data ogłoszenia: 23/10/2007
Data wejścia w życie: 07/11/2007