Konkurs na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU1)
z dnia 13 sierpnia 2007 r.
w sprawie konkursu na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej

Na podstawie art. 6 ust. 8 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (Dz. U. Nr 249, poz. 1829) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Konkurs na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przeprowadza komisja konkursowa, zwana dalej "komisją", powołana na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, zwanej dalej "ustawą".
2.
Ogłoszenie o konkursie jest publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw transportu oraz w tym samym dniu w dzienniku o zasięgu ogólnopolskim.
§  2.
1.
Ogłoszenie o konkursie zawiera:
1)
określenie stanowiska, którego konkurs dotyczy;
2)
informację o wymaganiach, o których mowa w art. 6 ust. 4 ustawy;
3)
kryteria, jakie będą brane przy ocenie predyspozycji i umiejętności kandydata;
4)
informację o dokumentach lub oświadczeniach potwierdzających spełnianie wymagań, o których mowa w pkt 2, oraz innych oświadczeń wymaganych zgodnie z przepisami prawa;
5)
określenie tematu pracy pisemnej, w zakresie żeglugi powietrznej;
6)
informacje o sposobie, terminie oraz miejscu składania dokumentów i oświadczeń oraz pracy pisemnej, o których mowa w pkt 4 i 5.
2.
Termin składania dokumentów i oświadczeń oraz pracy pisemnej, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, nie może być krótszy niż 14 dni od dnia opublikowania ogłoszenia o konkursie.
§  3.
Oferty osób przystępujących do konkursu powinny zawierać następujące dokumenty:
1)
życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej wraz z listem motywacyjnym;
2)
dokumenty i oświadczenia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4;
3)
pracę pisemną, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 5.
§  4.
1.
Komisja obraduje na posiedzeniach.
2.
Komisja podejmuje rozstrzygnięcia w formie uchwały zawierającej uzasadnienie, większością głosów, w obecności co najmniej 2/3 składu komisji. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos przewodniczącego komisji.
3.
Z posiedzeń komisji i z każdej czynności podejmowanej przez komisję są sporządzane protokoły, które podpisują członkowie komisji uczestniczący w danym posiedzeniu lub członkowie komisji biorący udział w danej czynności podejmowanej przez komisję.
§  5.
1.
Komisja rozpoczyna konkurs od dokonania formalnej oceny ofert obejmującej sprawdzenie, czy zostały one złożone w terminie i zawierają dokumenty wymienione w § 3 oraz czy z dokumentów tych wynika, że osoby przystępujące do konkursu spełniają wymagania, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 1-6 ustawy.
2.
Oferty złożone po terminie podlegają odrzuceniu, a osoby, które złożyły takie oferty, nie są dopuszczone do konkursu.
3.
Osobom przystępującym do konkursu, które nie spełniły wymagań formalnych określonych w ogłoszeniu, zwraca się, za potwierdzeniem odbioru, dokumenty i oświadczenia, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, wraz z pracą pisemną, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 5.
4.
Czynności komisji, o których mowa w ust. 1 i 2, odbywają się bez udziału osób przystępujących do konkursu.
5.
Przewodniczący komisji informuje osoby przystępujące do konkursu o dopuszczeniu albo niedopuszczeniu do konkursu.
§  6.
Lista osób przystępujących do konkursu, które spełniły wymagania formalne określone w ogłoszeniu, o którym mowa w § 2 ust. 1, jest publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw transportu. Lista zawiera imię i nazwisko kandydata oraz jego miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.
§  7.
Przewodniczący komisji konkursowej zawiadamia kandydatów, o których mowa w § 6, na piśmie, za potwierdzeniem odbioru, o terminie i miejscu przeprowadzenia oceny, o której mowa w § 8 ust. 2 pkt 2-4.
§  8.
1.
Komisja sprawdza i ocenia wiedzę, predyspozycje i umiejętności kandydata, niezbędne do wykonywania zadań na stanowisku Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
2.
Ocena, o której mowa w ust. 1, obejmuje:
1)
ocenę pracy pisemnej na temat podany w ogłoszeniu o konkursie,
2)
ocenę znajomości zagadnień objętych zakresem tematycznym konkursu,
3)
predyspozycje i umiejętności kandydata,
4)
rozmowę kwalifikacyjną

i jest wyrażana w sposób opisowy lub punktowy, w przyjętej przez komisję skali ocen.

§  9.
1.
Zakres tematyczny konkursu obejmuje następujące zagadnienia:
1)
prawo międzynarodowe, w tym Unii Europejskiej, oraz prawo krajowe, dotyczące żeglugi powietrznej:
a)
umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska,
b)
rozporządzenia Unii Europejskiej dotyczące Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej, o których mowa w art. 3 ustawy, oraz inne akty prawne Unii Europejskiej,
c)
przepisy międzynarodowe, o których mowa w art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2006 r. Nr 100, poz. 696, z późn. zm.2)),
d)
Prawo lotnicze oraz inne krajowe akty normatywne związane z żeglugą powietrzną;
2)
organizacje lotnicze, w szczególności Organizacja Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), Europejska Organizacja do Spraw Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL) oraz Organizacja Służb Żeglugi Powietrznej Lotnictwa Cywilnego (CANSO);
3)
podstawy organizacji i funkcjonowania Unii Europejskiej;
4)
funkcjonowanie systemu zarządzania ruchem lotniczym (ATM) i infrastruktury łączności, radionawigacji i dozorowania dla potrzeb zarządzania ruchem lotniczym (CNS/ATM) w Rzeczypospolitej Polskiej;
5)
funkcjonowanie Centralnego Systemu Opłat Trasowych (CRCO);
6)
systemy jakości, zarządzania bezpieczeństwem i sprawowania nadzoru w zakresie żeglugi powietrznej;
7)
terminologia (w języku angielskim) techniczna i operacyjna używana w lotnictwie cywilnym oraz w służbach żeglugi powietrznej;
8)
zasady współpracy cywilno-wojskowej w zakresie zarządzania ruchem lotniczym oraz działalność Komitetu NATO Zarządzania Ruchem Lotniczym (NATMC).
2.
W celu dokonania oceny znajomości zagadnień, o których mowa w ust. 1, komisja przeprowadza egzamin.
3.
Egzamin jest przeprowadzany za pomocą testu wyboru lub wypowiedzi na zadane pytanie.
§  10.
1.
W trakcie konkursu, dokonując oceny predyspozycji oraz umiejętności kandydata, komisja sprawdza jego:
1)
zdolności analityczne;
2)
umiejętność kierowania zespołem;
3)
myślenie strategiczne;
4)
umiejętność podejmowania decyzji;
5)
umiejętność komunikowania się;
6)
odporność na stres;
7)
znajomość języka angielskiego.
2.
Komisja dokonuje sprawdzenia predyspozycji i umiejętności kandydata, o których mowa w ust. 1 pkt 1-6, w formie testów psychologicznych lub zadań symulacyjnych.
3.
Znajomość języka angielskiego jest sprawdzana w formie pisemnej oraz w formie rozmowy.
4.
Czynności, o których mowa w ust. 2, oraz praca pisemna i rozmowa, o których mowa w ust. 3, mogą być przeprowadzane z udziałem osób niebędących członkami komisji, wskazanych przez komisję w drodze uchwały, posiadających specjalistyczną wiedzę w zakresie, o którym mowa w ust. 1.
§  11.
Obsługa organizacyjno-techniczna, o której mowa w art. 6 ust. 6 ustawy, obejmuje w szczególności przygotowanie materiałów służących do przeprowadzenia konkursu i ich zabezpieczenie.
§  12.
1.
Czynności, o których mowa w § 9 ust. 2 i § 10 ust. 4, przeprowadza się w warunkach umożliwiających kandydatom samodzielną pracę, pod nadzorem co najmniej jednego członka komisji.
2.
Przed przystąpieniem kandydata do egzaminu sprawdza się jego tożsamość.
§  13.
1.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej komisja w szczególności ocenia predyspozycje i umiejętności kandydata dotyczące wykorzystania w praktyce, na stanowisku, którego konkurs dotyczy, jego wiedzy lub doświadczenia zawodowego oraz przeprowadza z kandydatem rozmowę na temat złożonej przez niego pracy pisemnej, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 5, oraz egzaminu, o którym mowa w § 9 ust. 2.
2.
Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej jest utrwalany za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, o czym komisja powiadamia każdego kandydata przed rozpoczęciem rozmowy.
§  14.
1.
Niezwłocznie po zakończeniu konkursu komisja sporządza końcowy protokół zawierający w szczególności informację o uzyskanych przez kandydatów ocenach.
2.
Komisja przekazuje niezwłocznie ministrowi właściwemu do spraw transportu uchwałę zawierającą listę dwóch lub więcej kandydatów wyłonionych w drodze konkursu wraz z ocenami kandydatów oraz pełną dokumentacją z przebiegu konkursu.
3.
Dokumentacja z przeprowadzonego konkursu jest przechowywana przez ministra właściwego do spraw transportu przez okres 5 lat od dnia jej otrzymania, a po upływie tego okresu jest przekazywana do właściwego archiwum państwowego.
4.
Lista osób, o której mowa w ust. 2, jest publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra właściwego do spraw transportu.
§  15.
1.
Zawiadomienie o wyłonionych w drodze konkursu kandydatach oraz o ocenach uzyskanych przez kandydata, do którego jest skierowane zawiadomienie, komisja przekazuje kandydatom na piśmie za potwierdzeniem odbioru.
2.
Kandydatowi udostępnia się, w części dotyczącej jego indywidualnych wyników i ocen:
1)
uchwały komisji konkursowej wraz z ich uzasadnieniami;
2)
protokoły posiedzeń komisji;
3)
nagranie, o którym mowa w § 13 ust. 2.
3.
Dokumentację, o której mowa w ust. 2, udostępnia się do wglądu w siedzibie urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw transportu.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Transportu kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Transportu (Dz. U. Nr 131, poz. 923).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 141, poz. 1008, Nr 170, poz. 1217 i Nr 249, poz. 1829 oraz z 2007 r. Nr 50, poz. 331 i Nr 82, poz. 558.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.149.1055

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Konkurs na stanowisko Prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
Data aktu: 13/08/2007
Data ogłoszenia: 17/08/2007
Data wejścia w życie: 17/08/2007