Ewidencje paszportowe i centralna ewidencja.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 19 czerwca 2007 r.
w sprawie ewidencji paszportowych i centralnej ewidencji

Na podstawie art. 54 ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz. U. Nr 143, poz. 1027) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa sposób:
1)
prowadzenia ewidencji paszportowych oraz centralnej ewidencji;
2)
przetwarzania danych zgromadzonych w tych ewidencjach;
3)
przekazywania danych z ewidencji paszportowych do centralnej ewidencji.
§  2.
Ilekroć w rozporządzeniu mowa jest o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych;
2)
książeczce paszportowej - należy przez to rozumieć blankietowy druk książeczki wyprodukowany przez producenta według wzoru dokumentu paszportowego określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy;
3)
statusie - należy przez to rozumieć odzwierciedlenie w ewidencji paszportowej i centralnej ewidencji etapu realizacji, na jakim znajduje się wniosek paszportowy, książeczka paszportowa lub dokument paszportowy;
4)
CPD - należy przez to rozumieć Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którym następuje sporządzenie dokumentu paszportowego na podstawie wniosku paszportowego wprowadzonego do ewidencji paszportowej, z wyjątkiem paszportów tymczasowych sporządzanych bezpośrednio przez organ paszportowy;
5)
archiwum produkcyjnym - należy przez to rozumieć prowadzony w CPD w formie elektronicznej techniczny zbiór gromadzący dane o książeczkach paszportowych, o prawidłowo i wadliwie sporządzonych dokumentach paszportowych oraz informacje o procesie sporządzania i dystrybucji książeczek paszportowych i dokumentów paszportowych.
§  3. 1
 
1.
Organ paszportowy wprowadza do ewidencji paszportowej dane z wniosku paszportowego, dane biometryczne w postaci odcisków palców i informacje zgodnie ze swoją właściwością.
2.
Dane biometryczne w postaci odcisków palców, po wprowadzeniu do ewidencji paszportowej, podlegają zaszyfrowaniu.
§  4.
Zmiana danych w ewidencji paszportowej w ramach jednego wniosku może być wprowadzona tylko do chwili podjęcia decyzji o wydaniu lub odmowie wydania dokumentu paszportowego.
§  5.
Zmiana danych wprowadzonych przez organ paszportowy do ewidencji paszportowej wymaga odnotowania, kto i kiedy dokonał tej zmiany.
§  6.
1.
Organ paszportowy wprowadza do ewidencji paszportowej dane z wniosku paszportowego w zakresie obejmującym dane określone w art. 18 ust. 1 pkt 1-6, 9, 11 oraz w art. 50 pkt 1 i 5 ustawy.
2.
Po wprowadzeniu danych z wniosku paszportowego organ paszportowy porównuje dane z tego wniosku z danymi zawartymi w centralnej ewidencji, zbiorze PESEL, oraz z dokumentacją paszportową, o której mowa w art. 53 ustawy.
§  7.
Po wykonaniu przez organ paszportowy czynności, o których mowa w § 6, wniosek paszportowy otrzymuje w ewidencji paszportowej status o wydaniu lub o odmowie wydania dokumentu paszportowego.
§  8.
1.
Wniosek paszportowy, któremu nadano status o wydaniu paszportu, paszportu dyplomatycznego, paszportu służbowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przekazywany jest z centralnej ewidencji w celu sporządzenia do CPD.
2.
Wniosek paszportowy, któremu nadano status o wydaniu paszportu tymczasowego, kierowany jest z ewidencji paszportowej do sporządzenia w organie paszportowym, w którym wniosek został złożony.
§  9.
1.
Organ paszportowy po sporządzeniu dokumentu paszportu tymczasowego przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni roboczych, do centralnej ewidencji dane z kolejnych faz procesu sporządzenia, w tym:
1)
serię i numer dokumentu paszportu tymczasowego;
2)
datę sporządzenia dokumentu paszportu tymczasowego;
3)
datę ważności dokumentu paszportu tymczasowego;
4)
datę odbioru dokumentu paszportu tymczasowego.
2.
Organ paszportowy przekazuje niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni roboczych, do centralnej ewidencji dane o seriach i numerach książeczek paszportów tymczasowych wybrakowanych w procesie sporządzania.
§  10.
1.
CPD przekazuje do centralnej ewidencji dane z kolejnych faz procesu sporządzania dokumentu paszportowego, w tym:
1)
serię i numer dokumentu paszportowego;
2)
datę sporządzenia dokumentu paszportowego;
3)
datę ważności dokumentu paszportowego;
4)
datę wysłania dokumentu paszportowego do organu paszportowego.
2.
CPD przekazuje do centralnej ewidencji dane o seriach i numerach książeczek paszportowych wybrakowanych w procesie sporządzania.
3.
Dane, o których mowa w ust. 1 i 2, CPD przechowuje w archiwum produkcyjnym.
§  11. 2
 
1.
Organ paszportowy po otrzymaniu dokumentu paszportowego z CPD wprowadza do ewidencji paszportowej:
1)
status przyjęcia dokumentu paszportowego;
2)
status zawierający serię i numer dokumentu paszportowego wadliwie sporządzonego lub uszkodzonego w czasie transportu;
3)
status wydania i datę odbioru dokumentu paszportowego po odbiorze tego dokumentu.
2.
Wprowadzenie do ewidencji paszportowej statusu przyjęcia sporządzonego dokumentu paszportowego powoduje usunięcie z ewidencji paszportowej danych biometrycznych w postaci odcisków palców.
§  12. 3
 
1.
Organ paszportowy, do którego wpłynął wniosek o odmowę wydania lub unieważnienie dokumentu paszportowego, wprowadza niezwłocznie, najpóźniej w następnym dniu roboczym do ewidencji paszportowej:
1)
datę wpływu wniosku;
2)
dane dotyczące tożsamości osoby, której wniosek dotyczy;
3)
dane dotyczące organu, który wniosek złożył;
4)
podstawę prawną wniosku.
2.
Organ paszportowy niezwłocznie, najpóźniej w następnym dniu roboczym po otrzymaniu zawiadomienia o wycofaniu przez uprawniony organ wniosku o odmowę wydania lub unieważnienie dokumentu paszportowego, wycofuje wniosek z ewidencji paszportowej.
§  12a. 4
 
1.
Organ paszportowy, do którego wpłynęło postanowienie o zastosowaniu przez uprawniony organ środka zapobiegawczego w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem dokumentu paszportowego lub zawiadomienie o tymczasowym zatrzymaniu przez uprawniony organ dokumentu paszportowego, wprowadza niezwłocznie, najpóźniej w następnym dniu roboczym, do ewidencji paszportowej:
1)
datę wpływu postanowienia lub zawiadomienia;
2)
dane dotyczące tożsamości osoby, wobec której zastosowano środek zapobiegawczy lub tymczasowe zatrzymanie dokumentu paszportowego;
3)
dane dotyczące organu, który wydał postanowienie lub zawiadomił o tymczasowym zatrzymaniu dokumentu paszportowego.
2.
Organ paszportowy niezwłocznie, najpóźniej w następnym dniu roboczym, po otrzymaniu postanowienia uprawnionego organu o uchyleniu lub zmianie zastosowanego środka zapobiegawczego wprowadza do ewidencji paszportowej datę wydania postanowienia oraz dane o organie wydającym postanowienie.
§  13.
1.
Organ paszportowy wydający decyzję w sprawie odmowy wydania dokumentu paszportowego wprowadza do ewidencji paszportowej informację o wydanej decyzji i dane, o których mowa w art. 50 pkt 2 i 5 ustawy, niezwłocznie po wydaniu decyzji, najpóźniej w następnym dniu roboczym.
2.
Organ paszportowy, który wydał decyzję o unieważnieniu dokumentu paszportowego z powodów określonych w art. 38 ust. 1 i 3 ustawy, wprowadza niezwłocznie, najpóźniej w następnym dniu roboczym, do ewidencji paszportowej dane, o których mowa w art. 50 pkt 3 i 4 ustawy, oraz dane o organie wydającym decyzję.
3.
Organ paszportowy, który wydał decyzję o odmowie unieważnienia dokumentu paszportowego, wprowadza niezwłocznie, najpóźniej w następnym dniu roboczym, do ewidencji paszportowej informacje o odmowie i dacie wydania decyzji.
§  14.
Organ paszportowy niezwłocznie, najpóźniej w następnym dniu roboczym, po uzyskaniu informacji o utracie ważności dokumentu paszportowego z przyczyn określonych w art. 37 i art. 38 ust. 2 ustawy, wprowadza do ewidencji paszportowej datę utraty ważności i przyczynę unieważnienia dokumentu paszportowego.
§  15.
1.
Dane i informacje z ewidencji paszportowej do centralnej ewidencji przekazywane są w formie elektronicznej w drodze przekazu teleinformatycznego. Organy paszportowe za granicą mogą przekazywać dane do centralnej ewidencji z wykorzystaniem innych, bezpiecznych form przekazu.
2.
W szczególnych przypadkach dopuszcza się przekazanie danych do centralnej ewidencji z wykorzystaniem nośników danych najpóźniej w następnym dniu roboczym przy zapewnieniu bezpieczeństwa przekazywanych danych.
3.
W przypadkach określonych w ust. 2 nie stosuje się porównania danych z wniosku paszportowego z danymi zawartymi w centralnej ewidencji oraz w zbiorze PESEL, o których mowa w § 6 ust. 2.
§  16.
Podmiotom, o których mowa w art. 52 ust. 2 ustawy, udostępnia się dane z centralnej ewidencji za pomocą urządzeń teletransmisji danych, jeżeli spełniają łącznie następujące warunki:
1)
posiadają urządzenia umożliwiające identyfikację osoby uzyskującej dane z ewidencji oraz rejestrację zakresu, daty i celu ich uzyskania;
2)
posiadają zabezpieczenia techniczne i organizacyjne uniemożliwiające wykorzystanie danych niezgodnie z celem ich uzyskania.
§  17.
1.
Podmiotom, o których mowa w art. 52 ust. 2 ustawy, niespełniającym warunków określonych w § 16 udostępnia się dane na pisemny wniosek będący indywidualnym wystąpieniem o udostępnienie danych z centralnej ewidencji.
2.
W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się udostępnianie danych z centralnej ewidencji dla organów paszportowych za granicą na nośniku elektronicznym lub w innej formie przy zapewnieniu bezpieczeństwa danych.
§  18.
Centralna ewidencja rejestruje zapytania o dane wraz z informacją o czasie i podmiocie, który wystąpił z zapytaniem. Dane o zapytaniach podlegają ochronie na podstawie przepisów o ochronie danych osobowych.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 131, poz. 919 oraz z 2007 r. Nr 38, poz. 245).

1 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 2009 r. (Dz.U.09.99.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 2009 r.
2 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 2009 r. (Dz.U.09.99.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 2009 r.
3 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 2009 r. (Dz.U.09.99.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 2009 r.
4 § 12a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 czerwca 2009 r. (Dz.U.09.99.836) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 czerwca 2009 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.121.838

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ewidencje paszportowe i centralna ewidencja.
Data aktu: 19/06/2007
Data ogłoszenia: 06/07/2007
Data wejścia w życie: 21/07/2007