Studia doktoranckie prowadzone przez placówki naukowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO1)
z dnia 19 grudnia 2006 r.
w sprawie studiów doktoranckich prowadzonych przez placówki naukowe

Na podstawie art. 41 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595 oraz z 2005 r. Nr 164, poz. 1365) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki i tryb organizowania studiów doktoranckich przez placówki naukowe - instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty naukowo-badawcze działające na podstawie przepisów o jednostkach badawczo-rozwojowych, ich prowadzenia i odbywania oraz przyznawania stypendiów doktoranckich osobom je odbywającym.
§  2.
1.
Studia doktoranckie trwają nie dłużej niż 4 lata. Czas trwania tych studiów określa akt o ich utworzeniu.
2.
W akcie o utworzeniu studiów doktoranckich określa się w szczególności: dziedzinę nauki i dyscyplinę naukową, a w przypadku nauk medycznych także specjalność, lub dziedzinę sztuki i dyscyplinę artystyczną, w których zakresie studia doktoranckie są prowadzone, formę, w jakiej są one prowadzone (stacjonarną lub niestacjonarną), maksymalną liczbę uczestników studiów doktoranckich oraz sposób ustalania wysokości stypendiów doktoranckich dla uczestników tych studiów.
§  3.
1.
Rada naukowa placówki naukowej uchwala:
1)
warunki i tryb rekrutacji na studia doktoranckie, z uwzględnieniem zasady, że na studia doktoranckie może być przyjęta osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera, lekarza lub inny równorzędny;
2)
zasady powoływania komisji rekrutacyjnej;
3)
program i regulamin studiów doktoranckich, określając w szczególności:
a)
liczbę godzin zajęć obowiązkowych,
b)
liczbę obowiązkowych egzaminów i zaliczeń,
c)
szczegółowe zasady zaliczania poszczególnych lat studiów,
d)
warunki powoływania opiekuna naukowego uczestnika studiów doktoranckich.
2.
Program i regulamin studiów doktoranckich zatwierdza dyrektor placówki naukowej.
3.
Rada naukowa placówki naukowej powołuje komisję rekrutacyjną.
§  4.
Dyrektor placówki naukowej, na wniosek rady naukowej placówki, powołuje kierownika studiów doktoranckich spośród osób posiadających tytuł naukowy profesora lub tytuł profesora sztuki albo stopień naukowy doktora habilitowanego lub doktora habilitowanego sztuki, zatrudnionych w placówce naukowej w pełnym wymiarze czasu pracy.
§  5.
1.
Warunki rekrutacji, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1, dyrektor placówki naukowej podaje do wiadomości publicznej za pośrednictwem Internetu lub innych środków masowego przekazu oraz udostępnia w formie ogłoszeń wywieszanych w siedzibie placówki naukowej, na co najmniej 3 miesiące przed terminem rozpoczęcia zajęć.
2.
Postępowanie rekrutacyjne przeprowadza komisja rekrutacyjna.
3.
Dyrektor placówki naukowej podejmuje decyzje w sprawach przyjęcia na studia doktoranckie, na wniosek kierownika studiów doktoranckich, na podstawie wyników postępowania rekrutacyjnego.
§  6.
Opiekun naukowy lub promotor dokonuje, w każdym semestrze, oceny postępów w pracy naukowej uczestnika studiów doktoranckich, a po zakończeniu każdego roku tych studiów przedstawia ją radzie naukowej placówki naukowej.
§  7.
1.
Dyrektor placówki naukowej przedłuża okres odbywania studiów doktoranckich o okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego określonego w odrębnych przepisach.
2.
W uzasadnionych przypadkach dyrektor placówki naukowej może przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, w szczególności w przypadku:
1)
czasowej niezdolności do odbywania tych studiów spowodowanej chorobą, jeżeli okres tej niezdolności przekracza okres zasiłkowy,
2)
sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny,
3)
sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4. roku życia lub dzieckiem o orzeczonej niepełnosprawności,
4)
prowadzenia długotrwałych badań naukowych

- łącznie nie więcej niż o rok.

§  8.
1.
Stypendium doktoranckie przyznaje dyrektor placówki naukowej, na wniosek kierownika studiów doktoranckich, na okres 12 miesięcy.
2.
Stypendium doktoranckie na pierwszym roku studiów doktoranckich może być przyznane uczestnikowi studiów doktoranckich, który osiągnął bardzo dobre lub dobre wyniki w postępowaniu rekrutacyjnym.
3.
Stypendium doktoranckie na drugim i kolejnych latach studiów doktoranckich może być przyznane uczestnikowi studiów doktoranckich, który w roku poprzedzającym przyznanie stypendium doktoranckiego wykazał się postępami w pracy naukowej i w przygotowywaniu rozprawy doktorskiej.
4.
W przypadku przedłużenia okresu odbywania studiów doktoranckich dyrektor placówki naukowej może przyznać stypendium doktoranckie na ten okres.
§  9.
W przypadku skreślenia uczestnika studiów doktoranckich z listy uczestników tych studiów zaprzestaje się wypłaty stypendium doktoranckiego z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym decyzja o skreśleniu stała się ostateczna.
§  10.
1.
Uczestnikowi studiów doktoranckich otrzymującemu stypendium doktoranckie, który ukończył studia w terminie krótszym niż określony w akcie o utworzeniu tych studiów oraz uzyskał wyróżniającą ocenę rozprawy doktorskiej, stypendium za okres pozostały do terminu ukończenia studiów, określonego w akcie o ich utworzeniu, może zostać wypłacone w wysokości wynikającej z iloczynu kwoty otrzymywanego miesięcznego stypendium oraz liczby miesięcy, o które został skrócony okres studiów doktoranckich, nie większej jednak niż 6 miesięcy.
2.
Decyzję w sprawie wypłaty stypendium doktoranckiego, o którym mowa w ust. 1, podejmuje dyrektor placówki naukowej na wniosek kierownika studiów doktoranckich.
§  11.
1.
Uczestnik studiów doktoranckich otrzymuje legitymację, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Placówka naukowa może wydać uczestnikowi studiów doktoranckich indeks, według wzoru ustalonego przez dyrektora tej placówki, jeżeli wynika to z regulaminu studiów doktoranckich.
§  12.
Ukończenie studiów doktoranckich potwierdza świadectwo, wydane według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  13.
Placówka naukowa pobiera opłaty za wydanie:
1)
legitymacji uczestnika studiów doktoranckich - w wysokości 10 zł;
2)
świadectwa ukończenia studiów doktoranckich - w wysokości 30 zł.
§  14.
1.
Do uczestników odbywających studia doktoranckie w dniu wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy rozporządzenia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Uczestnicy studiów doktoranckich, którzy otrzymali stypendium doktoranckie na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują prawo do tego stypendium do końca okresu, na jaki zostało ono przyznane.
§  15.
Legitymacje uczestników studiów doktoranckich, wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, zachowują ważność do wyczerpania możliwości przedłużania ich ważności.
§  16.
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie warunków i trybu organizowania, prowadzenia i odbywania studiów doktoranckich oraz przyznawania i zwrotu stypendiów doktoranckich (Dz. U. Nr 115, poz. 964).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 WZÓR LEGITYMACJI UCZESTNIKA STUDIÓW DOKTORANCKICH

wzór

Opis:

1) format legitymacji po rozłożeniu A-6 (105 x 148 mm);

2) okładka: introkal czarny;

3) strony wewnętrzne wykonane na białym papierze pokrytym siatką ozdobną - giloszem w kolorze jasnoróżowym (pantone nr 1375 U).

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 WZÓR ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA STUDIÓW DOKTORANCKICH

wzór

Opis:

1) format świadectwa B-5 (250 x 176 mm);

2) świadectwo drukuje się na białym papierze pokrytym siatką ozdobną - giloszem w kolorze jasnoróżowym (pantone nr 1375 U);

3) godło państwowe - wysokość 20 mm.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.1.2

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Studia doktoranckie prowadzone przez placówki naukowe.
Data aktu: 19/12/2006
Data ogłoszenia: 05/01/2007
Data wejścia w życie: 13/01/2007