Mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz byłych żołnierzy zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 maja 2006 r.
w sprawie mianowania na wyższy stopień wojskowy osób niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz byłych żołnierzy zawodowych

Na podstawie art. 76 ust. 15 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416 i Nr 277, poz. 2742 oraz z 2005 r. Nr 180, poz. 1496) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb i sposób mianowania na wyższe stopnie wojskowe:
1)
osób, które z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlegają obowiązkowi czynnej służby wojskowej, jeżeli mianowanie to jest uznaniem ich zasług z tytułu udziału w:
a)
walkach o niepodległość państwa,
b)
misjach pokojowych;
2)
byłych żołnierzy zawodowych, którzy:
a)
działając jako wolontariusze w stowarzyszeniach zrzeszających byłych żołnierzy zawodowych, wykonują świadczenia o charakterze obronnym lub edukacyjno-wychowawczym albo w zakresie bezpieczeństwa publicznego,
b)
są zatrudnieni w organach władzy publicznej albo w podmiotach posiadających osobowość prawną, wykonując zadania związane z obronnością państwa

- jeżeli mianowanie to jest uznaniem ich zasług z tytułu wykonywania działalności związanej z obronnością państwa.

§  2.
Z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1:
1) 1
występuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące tych osób;
2)
występuje attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy) w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym w stosunku do osób posiadających obywatelstwo polskie, stale zamieszkujących za granicą w obszarze właściwości danego polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego;
3)
lit. a - występują stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w walkach o niepodległość państwa, wobec osób zrzeszonych w tych stowarzyszeniach;
4)
lit. b - występują stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w misjach pokojowych, wobec osób zrzeszonych w tych stowarzyszeniach.
§  3.
Attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy) w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym przesyła wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1, do Wojskowego Komendanta Uzupełnień Warszawa Śródmieście.
§  4.
Stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w walkach o niepodległość państwa, przesyłają wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. a, do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr.
§  5. 2
Stowarzyszenia zrzeszające osoby, które brały udział w misjach pokojowych, przesyłają wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób, o których mowa w § 1 pkt 1 lit. b, do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące tych osób.
§  6.
Z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy byłych żołnierzy zawodowych, o których mowa w § 1 pkt 2:
1) 3
występuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące byłego żołnierza zawodowego;
2)
lit. a - występują stowarzyszenia zrzeszające byłych żołnierzy zawodowych, wobec żołnierzy zrzeszonych w tych stowarzyszeniach;
3)
lit. b - występują organy władzy publicznej albo podmioty posiadające osobowość prawną, zatrudniające byłych żołnierzy zawodowych, wobec żołnierzy zatrudnionych w urzędach tych organów lub w tych podmiotach.
§  7. 4
Stowarzyszenia zrzeszające byłych żołnierzy zawodowych oraz organy władzy publicznej i podmioty posiadające osobowość prawną przesyłają wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy byłych żołnierzy zawodowych, o których mowa w § 1 pkt 2, do wojskowego komendanta uzupełnień właściwego ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące tych żołnierzy.
§  8.
1.
Wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy, o których mowa w § 2 pkt 1, § 3 i 5, wojskowy komendant uzupełnień przesyła do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, za pośrednictwem szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego.
2.
Wnioski o mianowanie na wyższy stopień wojskowy, o których mowa w § 6 pkt 1 i § 7, dotyczące byłych żołnierzy zawodowych:
1)
niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej - wojskowy komendant uzupełnień przesyła do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, za pośrednictwem szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego;
2)
podlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej - wojskowy komendant uzupełnień przesyła do dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr, za pośrednictwem szefa wojewódzkiego sztabu wojskowego i Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1 i 2, wojskowy komendant uzupełnień i szef wojewódzkiego sztabu wojskowego, a do wniosku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, także Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, załącza własną opinię.
§  9.
Wzór wniosku, o którym mowa w § 2 i 6, określa załącznik do rozporządzenia.
§  10.
1.
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej projekt wniosku do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o:
1)
mianowanie osób, o których mowa w § 1 pkt 1, na pierwszy stopień oficerski podporucznika (podporucznika marynarki) oraz na stopnie oficerskie generałów (admirałów);
2)
mianowanie byłych żołnierzy zawodowych, o których mowa w § 1 pkt 2, na stopnie oficerskie generałów (admirałów).
2.
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr przed przedstawieniem wniosku, o którym mowa w ust. 1, dotyczącego osób określonych w § 1 pkt 1 lit. a, przesyła ten wniosek do Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w celu wyrażenia opinii.
3.
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej projekt decyzji o mianowaniu na wyższy stopień wojskowy inny niż określony w ust. 1 osób, o których mowa w § 1.
§  11.
W przypadku ujawnienia okoliczności powodujących niezasadność mianowania na wyższy stopień wojskowy, organ, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie, niezwłocznie zawiadamia o tym bezpośrednio organ uprawniony do mianowania na dany stopień wojskowy.
§  12.
Akt mianowania sporządza organ, który mianuje osobę określoną w § 1 na wyższy stopień wojskowy, albo na jego polecenie, zgodnie z podległością służbową, organ, który wystąpił z wnioskiem o mianowanie.
§  13.
1.
Mianowanym na wyższy stopień wojskowy wręcza się akt mianowania. W przypadku śmierci osoby mianowanej akt ten wręcza się najbliższemu członkowi jej rodziny.
2.
Akt mianowania wręcza:
1)
wojskowy komendant uzupełnień, a w przypadku oficerów mianowanych na stopień wojskowy od stopnia porucznika (porucznika marynarki) do stopnia pułkownika (komandora) - szef wojewódzkiego sztabu wojskowego albo żołnierz zawodowy upoważniony przez organ uprawniony do mianowania;
2)
attaché obrony (wojskowy, morski, lotniczy);
3)
w przypadku mianowania na stopnie oficerskie podporucznika (podporucznika marynarki) oraz stopnie oficerskie generałów (admirałów) - organ uprawniony do mianowania lub organ przez niego upoważniony.
§  14.
Wręczenie aktu mianowania następuje zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
§  15.
Dyrektor departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw kadr prowadzi ewidencję osób mianowanych na wyższy stopień wojskowy w trybie niniejszego rozporządzenia.
§  16.
Przy mianowaniu osób, o których mowa w § 1, nie stosuje się warunków mianowania na wyższe stopnie wojskowe, określonych w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 17 czerwca 2004 r. w sprawie mianowania na stopnie wojskowe (Dz. U. Nr 150, poz. 1584, z 2005 r. Nr 68, poz. 598 i Nr 133, poz. 1121 oraz z 2006 r. Nr 86, poz. 596).
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK  5

WZÓR

WNIOSEK O MIANOWANIE NA STOPIEŃ WOJSKOWY ......

1 § 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.08.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 2008 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.08.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 2008 r.
3 § 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.08.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 2008 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.08.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 2008 r.
5 Załącznik zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 28 grudnia 2007 r. (Dz.U.08.3.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 stycznia 2008 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2006.86.597

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Mianowanie na wyższy stopień wojskowy osób niepodlegających obowiązkowi czynnej służby wojskowej oraz byłych żołnierzy zawodowych.
Data aktu: 12/05/2006
Data ogłoszenia: 23/05/2006
Data wejścia w życie: 07/06/2006