Zm.: rozporządzenie w sprawie trybu składania i wzorów wniosków o dofinansowanie działań oraz wzoru umowy o dofinansowanie działania w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI I PRACY1)
z dnia 3 marca 2005 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu składania i wzorów wniosków o dofinansowanie działań oraz wzoru umowy o dofinansowanie działania w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006

Na podstawie art. 28 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 listopada 2004 r. w sprawie trybu składania i wzorów wniosków o dofinansowanie działań oraz wzoru umowy o dofinansowanie działania w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 (Dz. U. Nr 252, poz. 2524) załącznik nr 5 otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Zachowują moc umowy o dofinansowanie Działania w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
______

1) Minister Gospodarki i Pracy kieruje działem administracji rządowej - rozwój regionalny, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. Nr 134, poz. 1428).

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

UMOWA O DOFINANSOWANIE DZIAŁANIA...1)

W RAMACH PROGRAMU OPERACYJNEGO - PROGRAM INICJATYWY WSPÓLNOTOWEJ EQUAL DLA POLSKI 2004-2006

Nr umowy:

Umowa o dofinansowanie Działania ...1) w ramach programu

operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla

Polski 2004-2006 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu

Społecznego, zawarta w dniu ...................... pomiędzy:

Fundacją "Fundusz Współpracy", z siedzibą w Warszawie, przy

ul.Górnośląskiej 4a, reprezentowaną przez:

...........................................................,

imię i nazwisko, pełniona funkcja

zwaną dalej "Krajową Strukturą Wsparcia", działającą w

imieniu Instytucji Zarządzającej EQUAL,

a

...........................................................,

nazwa i adres Beneficjenta, NIP, REGON

reprezentowanym przez: ....................................,

imię i nazwisko, pełniona funkcja

działającym na rzecz Partnerstwa na rzecz Rozwoju ..........

...........................................................,

nazwa Partnerstwa na rzecz Rozwoju

zwanym dalej "Beneficjentem".

§  1.
Definicje
1.
W rozumieniu umowy:
1)
"Program EQUAL" oznacza Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 przyjęty rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie przyjęcia programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 (Dz. U. Nr 189, poz. 1948) oraz Uzupełnienie programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 przyjęte rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 21 września 2004 r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 (Dz. U. Nr 214, poz. 2172);
2)
"Działanie" oznacza Działanie...1) w ramach Programu EQUAL;
3)
"Partnerstwo na rzecz Rozwoju" oznacza grupę podmiotów realizujących Działania 1-3 w ramach Programu EQUAL;
4)
"Beneficjent" oznacza Administratora w rozumieniu Programu EQUAL;
5)
"Partner Beneficjenta" oznacza podmiot realizujący wspólnie z Beneficjentem Działania 1-3 w ramach Partnerstwa na rzecz Rozwoju.
2.
Zgodnie z postanowieniami Programu EQUAL funkcje Instytucji Zarządzającej EQUAL pełni minister właściwy do spraw pracy. Zadania Instytucji Zarządzającej EQUAL realizuje Departament Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Gospodarki i Pracy.
§  2.
Przedmiot umowy
1.
Strony stwierdzają zgodnie, że Instytucja Zarządzająca EQUAL przyznała Beneficjentowi środki finansowe na realizację Działania określonego we wniosku o dofinansowanie Działania....1) w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL, zwanego dalej "wnioskiem o dofinansowanie Działania", w łącznej kwocie nie większej niż ......... .
2.
Umowa określa prawa i obowiązki Stron, a także innych wskazanych w niej podmiotów, związane z przekazaniem i wykorzystaniem przez Beneficjenta wskazanych w ust. 1 środków finansowych.
3.
Beneficjent zobowiązuje się do realizacji Działania zgodnie ze złożonym wnioskiem o dofinansowanie Działania numer .......2), harmonogramem realizacji Działania, który stanowi załącznik nr 1 do umowy, oraz szczegółowym budżetem Działania, który stanowi załącznik nr 2 do umowy, jak też z warunkami określonymi w umowie.
§  3.
Pozycja prawna Krajowej Struktury Wsparcia
1.
Strony uzgadniają, że umowa określa również prawa i obowiązki Krajowej Struktury Wsparcia, przy czym na przyjęcie i wykonywanie tych praw i obowiązków Krajowa Struktura Wsparcia wyraziła zgodę w umowie z dnia 2 czerwca 2004 r., zawartej pomiędzy Ministrem Gospodarki i Pracy a Fundacją "Fundusz Współpracy".
2.
Krajowa Struktura Wsparcia przy wykonywaniu umowy jest odpowiedzialna za szkody wynikłe wyłącznie z jej winy.
§  4.
Oświadczenia i zobowiązania Beneficjenta
1.
Beneficjent oświadcza, co następuje:
1)
oświadczenia złożone przez niego przed zawarciem umowy, a w szczególności dotyczące jego statusu prawnego, środków własnych na finansowanie Działania3) oraz dotyczące doświadczenia Beneficjenta w zakresie organizacji i finansowania projektów zbliżonych lub analogicznych do Działania będącego przedmiotem umowy, są prawdziwe i wiążące, dane zawarte w oświadczeniach oraz w dokumentach dostarczonych przez Beneficjenta przed zawarciem umowy są prawdziwe i aktualne, a Krajowa Struktura Wsparcia i Instytucja Zarządzająca EQUAL zostaną powiadomione niezwłocznie przez Beneficjenta o zmianach dotyczących tych danych;
2)
wobec Beneficjenta nie toczy się w dniu podpisania umowy postępowanie likwidacyjne, naprawcze lub upadłościowe lub też inne postępowanie związane z ustaniem jego istnienia, zagrożeniem lub zaistnieniem jego niewypłacalności;
3)
dane wskazane w składanej przez Beneficjenta informacji dotyczącej toczących się przeciwko Beneficjentowi postępowań sądowych lub innych postępowań, zmierzających do zabezpieczenia, ustalenia, zasądzenia lub wyegzekwowania należności pieniężnych lub świadczenia niepieniężnego, o wartości przekraczającej 5.000 zł oraz dochodzonych w tych postępowaniach kwot, a także łącznej wysokości dochodzonych od Beneficjenta roszczeń pozostają nadal aktualne;
4)
Beneficjent zobowiązuje się, pod rygorem rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym, do niezwłocznego powiadomienia Krajowej Struktury Wsparcia i Instytucji Zarządzającej EQUAL o zaistnieniu którejkolwiek ze wskazanych w pkt 2 okoliczności lub zmiany którychkolwiek z określonych w pkt 3 danych w trakcie obowiązywania umowy.
2.
Beneficjent zobowiązuje się do udzielania każdorazowo na pisemne zapytanie Instytucji Zarządzającej EQUAL lub Krajowej Struktury Wsparcia wyjaśnień na piśmie co do wszelkich działań podejmowanych przez Beneficjenta w związku z realizacją Działania. Wyjaśnienie takie powinno zostać przedstawione Instytucji Zarządzającej EQUAL lub Krajowej Strukturze Wsparcia w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od dnia przekazania Beneficjentowi zapytania, chyba że w zapytaniu ustalony zostanie inny termin na udzielenie wyjaśnień.
3.
Beneficjent zobowiązuje się do wykorzystania środków finansowych wyłącznie na sfinansowanie Działania i zapewnia, że wszystkie czynności związane z finansowaniem Działania odbywać się będą zgodnie z warunkami umowy.
4.
Beneficjent oświadcza, że jest jedynym posiadaczem wydzielonego rachunku bankowego, wskazanego w § 7 ust. 8 umowy. Beneficjent zobowiązuje się do wykorzystywania wskazanego rachunku bankowego wyłącznie w celu dokonywania obsługi finansowej Działania z przekazanych środków finansowych oraz zobowiązuje się w okresie obowiązywania umowy do zaniechania korzystania ze wskazanego rachunku bankowego przy realizacji innych niż Działanie przedsięwzięć oraz utrzymywania na nim wyłącznie środków finansowych przekazanych mu na mocy umowy wraz z odsetkami od tych środków finansowych, powstałymi z umowy rachunku bankowego. Beneficjent zobowiązuje się do utrzymania wskazanego rachunku bankowego nie krócej niż do chwili dokonania ostatecznych rozliczeń z Krajową Strukturą Wsparcia, wynikających z umowy.
5.
Beneficjent zobowiązuje się do niezwłocznego informowania Krajowej Struktury Wsparcia o przeszkodach przy realizacji Działania, w szczególności o możliwości zaprzestania realizacji Działania.
6.
Beneficjent zobowiązuje się do zawarcia z poszczególnymi podmiotami, które staną się w wyniku realizacji Działania Partnerami Beneficjenta w Partnerstwie na rzecz Rozwoju, umów regulujących zasady współpracy przy realizacji Działania. Umowy te powinny ponadto uwzględniać postanowienia umowy.
7.
Beneficjent zobowiązuje się do uprzedniego pisemnego poinformowania oraz uzyskania akceptacji Krajowej Struktury Wsparcia i Instytucji Zarządzającej EQUAL w przypadku zamiaru dokonania przeniesienia na inny podmiot praw i obowiązków Beneficjenta wynikających z umowy.
8.
Krajowa Struktura Wsparcia i Instytucja Zarządzająca EQUAL zastrzegają sobie prawo odmowy zaakceptowania przeniesienia praw i obowiązków Beneficjenta na inny podmiot, o którym mowa w ust. 7, w przypadku wątpliwości co do jego wiarygodności.
9.
Beneficjent zobowiązuje się dołożyć wszelkich starań w celu realizacji Działania.
10.
Beneficjent zobowiązuje się, że w okresie pięciu lat od daty rozpoczęcia realizacji Działania 1, realizacja Działań 1-3 nie będzie podlegać znacznym modyfikacjom, polegającym na przysporzeniu Beneficjentowi lub Partnerom Beneficjenta nienależnych korzyści.
§  5.
Terminy
1.
Działanie jest realizowane w terminie od ..... do ..... zgodnie z harmonogramem realizacji Działania, który stanowi załącznik nr 1 do umowy.
2.
Okres, w którym koszty ponoszone przez Beneficjenta w związku z realizacją Działania uznawane będą za kwalifikowalne, rozpoczyna się i kończy w terminie wskazanym w ust. 1.
§  6.
Odpowiedzialność
1.
Beneficjent ponosi wyłączną odpowiedzialność za wszystkie czynności związane z realizacją Działania wobec osób trzecich, w tym odpowiedzialność za wszelkie straty przez nie poniesione w związku z realizacją Działania lub w związku z odstąpieniem stron od umowy.
2.
Umowa nie może stanowić, z zastrzeżeniem § 3 ust. 2, podstawy do jakichkolwiek roszczeń w stosunku do Krajowej Struktury Wsparcia ani też do Instytucji Zarządzającej EQUAL z tytułu poniesionych szkód lub doznanych krzywd przez Beneficjenta, jego pracowników lub osób trzecich w związku z realizacją Działania.

ZAGADNIENIA FINANSOWE

§  7.
Płatności
1.
Pierwsza transza środków finansowych w wysokości do 20 % kwoty dofinansowania przewidzianej na pierwsze 6 miesięc/12 miesięcy4) realizacji Działania przekazana będzie na rachunek bankowy Beneficjenta, o którym mowa w ust. 8, w terminie 21 dni kalendarzowych od daty zaakceptowania przez Krajową Strukturę Wsparcia wniosku Beneficjenta o płatność, dotyczącego pierwszej transzy środków finansowych oraz po ustanowieniu zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy, o którym mowa w § 14, pod warunkiem dostępności środków finansowych na realizację Działania na rachunku bankowym Instytucji Zarządzającej EQUAL. Wniosek Beneficjenta o płatność pierwszej transzy środków finansowych może być złożony łącznie z przekazywanymi Krajowej Strukturze Wsparcia egzemplarzami umowy, podpisanymi przez Beneficjenta.
2.
Wypłata środków finansowych będzie dokonywana transzami......5), z zastrzeżeniem ust. 3, i zgodnie z harmonogramem płatności, który stanowi załącznik nr 3 do umowy.
3.
W przypadku zmiany harmonogramu, o którym mowa w ust. 2, Beneficjent zobowiązany jest do niezwłocznego przedłożenia Krajowej Strukturze Wsparcia zaktualizowanego harmonogramu.
4.
Wypłata płatności pośrednich na podstawie wniosku Beneficjenta o płatność uzależniona jest od rozliczenia co najmniej 80 % przekazanych środków finansowych oraz od stopnia zaawansowania realizacji Działania na podstawie zatwierdzonego przez Krajową Strukturę Wsparcia ostatniego sprawozdania z realizacji Działania, jak również od łącznego spełnienia wskazanych w § 8 warunków dokonania płatności.
5.
Instytucja Zarządzająca EQUAL przekazuje płatności pośrednie na rachunek bankowy Beneficjenta, o którym mowa w ust. 8, w terminie do 45 dni kalendarzowych od dnia zaakceptowania przez Krajową Strukturę Wsparcia wniosku Beneficjenta o płatność.
6.
Za dzień dokonania płatności przyjmuje się dzień obciążenia rachunku bankowego, z którego wypłacane są środki finansowe.
7.
Beneficjent zobowiązuje się do przekazania wraz ze sprawozdaniem końcowym z realizacji Działania oraz wnioskiem Beneficjenta o płatność końcową rozliczenia 100 % otrzymanych i nierozliczonych środków finansowych.
8.
Transze środków finansowych są przekazywane na wyodrębniony, umożliwiający identyfikację środków finansowych przekazanych na podstawie umowy, rachunek bankowy Beneficjenta: .........6).
9.
W przypadku gdy Beneficjent zapewnia współfinansowanie Działania, rozliczenie, o którym mowa w ust. 4 i 7, dotyczy łącznie kwoty środków finansowych przekazanych na podstawie umowy oraz współfinansowania.
10.
Beneficjent na wezwanie Krajowej Struktury Wsparcia zobowiązany jest przedstawić rozliczenie przekazanych w danym roku kalendarzowym środków finansowych także na koniec każdego roku kalendarzowego. Krajowa Struktura Wsparcia, w porozumieniu z Instytucją Zarządzającą EQUAL, określa, jakiej części przekazanych środków finansowych powinno dotyczyć rozliczenie, oraz termin jego przedstawienia.
§  8.
Warunki dokonania płatności

Strony ustalają, że przekazanie płatności pośrednich jest zależne od łącznego spełnienia następujących warunków:

1)
zaakceptowania przez Krajową Strukturę Wsparcia wniosku Beneficjenta o płatność, sporządzonego według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 22 września 2004 r. w sprawie trybu, terminów i zakresu sprawozdawczości dotyczącej realizacji Narodowego Planu Rozwoju, trybu kontroli realizacji Narodowego Planu Rozwoju oraz trybu rozliczeń (Dz. U. Nr 216, poz. 2206), oraz rozliczenia środków finansowych na dofinansowanie Działania, który stanowi załącznik nr 4 do umowy;
2)
zaakceptowania przez Krajową Strukturę Wsparcia potwierdzonych przez osoby uprawnione do reprezentowania Beneficjenta za zgodność z oryginałem kopii faktur lub innych dokumentów finansowych o równoważnej wartości księgowej wraz z dowodami zapłaty, potwierdzających dokonanie wydatków zgodnie z budżetem Działania;
3)
zaakceptowania przez Krajową Strukturę Wsparcia sprawozdań Beneficjenta, o których mowa w § 16;
4)
zaakceptowania przez Instytucję Zarządzającą EQUAL poświadczenia i zestawienia wydatków oraz wniosków Beneficjentów o płatność od Krajowej Struktury Wsparcia do Instytucji Zarządzającej EQUAL;
5)
dostępności środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie.
§  9.
Akceptacja dokumentów
1.
Krajowa Struktura Wsparcia dokonuje akceptacji dokumentów wymienionych w § 8 pkt 1 i 2. Dokonanie akceptacji przedstawionych dokumentów lub stwierdzenie ich nieprawidłowości następuje w terminie 21 dni kalendarzowych od daty otrzymania wskazanych dokumentów przez Krajową Strukturę Wsparcia.
2.
W przypadku stwierdzenia przez Krajową Strukturę Wsparcia nieprawidłowości w dokumentach, o których mowa w ust. 1, Krajowa Struktura Wsparcia, w terminie określonym w ust. 1, informuje pisemnie Beneficjenta o tych nieprawidłowościach, wskazując sposób i termin ich usunięcia.
3.
W przypadku wniosku Beneficjenta o płatność końcową termin, o którym mowa w ust. 1, wynosi 30 dni kalendarzowych.
4.
Beneficjent jest zobowiązany, pod rygorem zawieszenia płatności, do usunięcia nieprawidłowości lub złożenia pisemnych wyjaśnień w terminie określonym przez Krajową Strukturę Wsparcia.
§  10.
Zawieszenie płatności
1.
Instytucja Zarządzająca EQUAL może zawiesić płatność w przypadku stwierdzenia lub powzięcia uzasadnionego podejrzenia zaistnienia nieprawidłowości w realizowaniu postanowień umowy lub w realizacji Działania, w szczególności w przypadku nieterminowego realizowania Działania, utrudniania kontroli lub audytu realizacji Działania, dokumentowania realizacji Działania niezgodnie z postanowieniami umowy lub na wniosek instytucji kontrolnych.
2.
Zawieszenie płatności, o którym mowa w ust. 1, następuje w dniu nadania pisemnego powiadomienia Beneficjenta przez Krajową Strukturę Wsparcia o przyczynach zawieszenia.
3.
Uruchomienie środków finansowych następuje po usunięciu nieprawidłowości, w terminie określonym przez Krajową Strukturę Wsparcia w porozumieniu z Instytucją Zarządzającą EQUAL, nie później jednak niż w terminie 30 dni kalendarzowych od dnia otrzymania przez Krajową Strukturę Wsparcia informacji od Beneficjenta o całkowitym usunięciu nieprawidłowości, z zastrzeżeniem § 8.
§  11.
Nieterminowe przekazywanie transz
1.
W przypadku nieterminowego dokonywania płatności przez Instytucję Zarządzającą EQUAL, z przyczyn innych niż niedostępność środków finansowych przeznaczonych na dofinansowanie Działania na rachunku bankowym Instytucji Zarządzającej EQUAL lub z przyczyn innych niż wskazane w § 10 umowy, Beneficjent jest uprawniony zażądać zapłaty odsetek ustawowych.
2.
Odsetki od zaległych transz środków finansowych naliczane będą za okres od dnia następującego po dniu, w którym wypłata stała się wymagalna, do dnia dokonania wypłaty włącznie.
3.
Wypłacone Beneficjentowi, z tytułu nieterminowego przekazania transz środków finansowych, odsetki nie będą uwzględniane przy ustalaniu ostatecznej kwoty środków finansowych przekazanych Beneficjentowi zgodnie z umową.
§  12.
Rozliczenia finansowe

Strony ustalają następujące procedury rozliczenia środków finansowych po zakończeniu realizacji Działania:

1)
ostateczna kwota przekazanych Beneficjentowi na mocy umowy środków finansowych nie może przekroczyć maksymalnej kwoty wskazanej w § 2 ust. 1 umowy;
2)
w przypadku gdy suma rzeczywistych wydatków dokonanych przez Beneficjenta okaże się niższa niż suma kwot wszystkich przekazanych Beneficjentowi transz środków finansowych, Beneficjent jest zobowiązany do zwrotu różnicy na rachunek bankowy i w terminie wskazanym przez Krajową Strukturę Wsparcia;
3)
jeżeli Działanie jest realizowane w sposób niewłaściwy, to znaczy jest realizowane jedynie w części lub z opóźnieniem, Instytucja Zarządzająca EQUAL może zmniejszyć początkowo przyznaną kwotę środków finansowych na realizację Działania stosownie do stopnia faktycznej realizacji Działania; zmniejszenie kwoty dofinansowania może być dokonane przez zmniejszenie wysokości wypłacanych transz środków finansowych lub też wezwanie Beneficjenta do dokonania zwrotu już przekazanych transz środków finansowych, jeżeli łączna kwota wypłaconych już transz środków finansowych przekracza ostateczną faktycznie należną kwotę; do zwrotu środków finansowych stosuje się odpowiednio przepisy § 15; o zmniejszeniu wysokości przyznanych środków finansowych Instytucja Zarządzająca EQUAL informuje Beneficjenta w formie pisemnej, przy czym za datę, z którą następuje zmniejszenie wysokości środków finansowych, przyjmuje się datę nadania pisma Instytucji Zarządzającej EQUAL.
§  13.
Podatki i ciężary publicznoprawne
1.
Beneficjent zobowiązuje się ponosić wszelkie podatki oraz inne ciężary publicznoprawne związane z realizacją Działania, należne obecnie oraz mogące powstać w przyszłości.
2.
Beneficjent zobowiązuje się przedstawić Krajowej Strukturze Wsparcia oświadczenie Beneficjenta o kwalifikacji VAT, które stanowi załącznik nr 6 do umowy.
3.
Beneficjent zobowiązuje się do aktualizacji oświadczenia, o którym mowa w ust. 2.
§  14.
Zabezpieczenie wykonania umowy
1.
Zabezpieczeniem prawidłowej realizacji umowy jest w szczególności7):
1)
złożenie przez Beneficjenta, nie później niż w dniu podpisania umowy przez drugą ze stron, weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową, która stanowi załącznik nr 5 do umowy;
2)
akt notarialny o dobrowolnym poddaniu się przez Beneficjenta egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.);
3)
gwarancja bankowa;
4)
gwarancja ubezpieczeniowa;
5)
poręczenie w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego przez jednostki sektora finansów publicznych;
6)
poręczenie w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego przez inne podmioty do 30 % majątku własnego;
7)
cesja praw z polisy ubezpieczeniowej Beneficjenta na Instytucję Zarządzającą EQUAL;
8)
zastaw rejestrowy na rzeczach ruchomych Beneficjenta lub strony trzeciej;
9)
hipoteka kaucyjna.
2.
W przypadku ustanowienia zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy w formie określonej w ust. 1 pkt 3 i 4, wartość tego zabezpieczenia powinna wynosić co najmniej 25 % wartości środków finansowych na realizację Działania. W pozostałych przypadkach wartość zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy powinna wynosić 100 % wartości środków finansowych na realizację Działania.
3.
Beneficjent zobowiązuje się do pokrycia kosztów windykacyjnych, w tym kosztów procesu, zastępstwa procesowego i kosztów egzekucyjnych, poniesionych przez Krajową Strukturę Wsparcia lub inny uprawniony podmiot.
4.
Zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy mogą zostać ustanowione, za zgodą Krajowej Struktury Wsparcia, przez poszczególnych Partnerów Beneficjenta, przez Partnerów Beneficjenta łącznie lub przez Beneficjenta i niektórych lub wszystkich Partnerów Beneficjenta łącznie.
5.
Zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy są ustanawiane na okres będący sumą okresu realizacji Działania oraz okresu 14 miesięcy kalendarzowych od dnia zakończenia realizacji Działania, o którym mowa w § 5.
6.
Instytucja Zarządzająca EQUAL jest uprawniona do określenia minimalnej wartości Działania, powyżej której Beneficjent jest zobowiązany do przedstawienia zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy w formie określonej w ust. 1 pkt 3-9.
7.
Krajowa Struktura Wsparcia ma prawo określić sposób i miejsce przechowywania zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy.
8.
Przepisów ust. 1-7 nie stosuje się w przypadku, gdy Beneficjent jest jednostką budżetową.
9.
W przypadku gdy Beneficjent jest organizacją międzynarodową działającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie porozumienia zawartego przez niego z Rzecząpospolitą Polską, w zakresie określonym w ust. 1-7 uwzględnia się postanowienia tego porozumienia.
§  15.
Nieprawidłowości w wykorzystaniu przyznanych środków finansowych
1.
Jeżeli na podstawie sprawozdań, czynności kontrolnych lub audytowych uprawnionych podmiotów właściwych dla Programu EQUAL zostanie stwierdzone, iż Beneficjent wykorzystał środki finansowe przekazane mu na mocy umowy niezgodnie z przeznaczeniem, pobrał je nienależnie lub w nadmiernej wysokości, Beneficjent jest zobowiązany do zwrotu odpowiedniej części lub całości środków finansowych wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych naliczonymi odpowiednio od dnia przekazania transzy środków finansowych.
2.
Beneficjent dokonuje zwrotu odpowiedniej części lub całości transz środków finansowych wraz z odsetkami wskazanymi w ust. 1, na pisemne wezwanie Krajowej Struktury Wsparcia, w terminie i na rachunek bankowy, które zostaną wskazane w wezwaniu.
3.
Jeżeli Beneficjent nie zwróci części lub całości otrzymanych transz środków finansowych w terminie oznaczonym przez Krajową Strukturę Wsparcia, Krajowa Struktura Wsparcia jest uprawniona do podjęcia prawem dozwolonych czynności mających na celu odzyskanie od Beneficjenta ustalonej, zgodnie z powyższymi zasadami, kwoty obejmującej roszczenie główne i odsetki. Beneficjent zobowiązuje się do pokrycia kosztów windykacyjnych, w tym kosztów procesu, zastępstwa procesowego i kosztów egzekucyjnych, poniesionych przez Krajową Strukturę Wsparcia lub inny uprawniony podmiot.

SPRAWOZDAWCZOŚĆ, KONTROLA I AUDYT

§  16.
Sprawozdania
1.
Beneficjent zobowiązuje się do:
1)
opracowania okresowych i rocznych sprawozdań oraz końcowego sprawozdania z realizacji Działania według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 28 października 2004 r. w sprawie wzorów sprawozdań sporządzanych w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 (Dz. U. Nr 241, poz. 2415) i w terminach określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 22 września 2004 r. w sprawie trybu, terminów i zakresu sprawozdawczości dotyczącej realizacji Narodowego Planu Rozwoju, trybu kontroli realizacji Narodowego Planu Rozwoju oraz trybu rozliczeń (Dz. U. Nr 216, poz. 2206);
2)
przekazania sprawozdań, o których mowa w pkt 1, do Krajowej Struktury Wsparcia.
2.
W przypadku stwierdzenia istotnych braków lub nieprawidłowości w przekazanych do Krajowej Struktury Wsparcia sprawozdaniach, Beneficjent jest zobowiązany do przesłania poprawnych wersji sprawozdań w terminie 5 dni kalendarzowych od daty otrzymania od Krajowej Struktury Wsparcia pisma wskazującego nieprawidłowości.
§  17.
Informowanie

Beneficjent zobowiązuje się do niezwłocznego informowania Krajowej Struktury Wsparcia o wszystkich realizowanych projektach finansowanych z funduszy strukturalnych.

§  18.
Prowadzenie dokumentacji
1.
Beneficjent zobowiązuje się do prowadzenia wyodrębnionej ewidencji księgowej dotyczącej realizacji Działania zgodnie z zasadami wynikającymi z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694, z późn. zm.), tak aby możliwa była identyfikacja poszczególnych operacji księgowych.
2.
Beneficjent zobowiązuje się do przechowywania dokumentacji związanej z realizacją Działania, do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem ust. 4, w sposób zapewniający poufność i bezpieczeństwo.
3.
W przypadku konieczności przedłużenia terminu, o którym mowa w ust. 2, Krajowa Struktura Wsparcia powiadamia pisemnie Beneficjenta przed upływem terminu określonego w ust. 2.
4.
Dokumenty dotyczące pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom Beneficjent zobowiązuje się przechowywać przez 10 lat, licząc od dnia zakończenia realizacji Działania.
5.
W przypadku zmiany adresu Beneficjenta w terminach, o których mowa w ust. 2 i 4, Beneficjent zobowiązany jest poinformować o tym niezwłocznie Krajową Strukturę Wsparcia.
§  19.
Kontrola i audyt
1.
Beneficjent zobowiązuje się do przeprowadzenia audytu zewnętrznego Działania w terminie i zakresie ustalonym w porozumieniu z Krajową Strukturą Wsparcia8).
2.
Beneficjent zobowiązuje się poddać kontroli lub audytowi w zakresie prawidłowej realizacji Działania dokonywanym przez uprawnione podmioty właściwe dla Programu EQUAL lub podmioty upoważnione do przeprowadzenia czynności kontrolnych lub audytowych. Beneficjent zapewni im prawo wglądu w dokumenty, w tym dokumenty w formie elektronicznej, związane z realizacją Działania, w tym także związane z zadaniami realizowanymi w ramach Działania bezpośrednio przez Partnerów Beneficjenta i podwykonawców.
3.
Prawo kontroli lub audytu przysługuje uprawnionym podmiotom właściwym dla Programu EQUAL lub podmiotom upoważnionym do przeprowadzenia czynności kontrolnych lub audytowych zarówno w siedzibie Beneficjenta, w siedzibach poszczególnych Partnerów Beneficjenta oraz w miejscu realizacji Działania.
§  20.
Zamówienia publiczne
1.
Beneficjent zobowiązuje się do:
1)
stosowania procedur ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177, z późn. zm.);
2)
udostępniania, na żądanie Krajowej Struktury Wsparcia, opisów i dowodów stosowania procedur dotyczących udzielania zamówień i zasad postępowania członków komisji przetargowej;
3)
uwzględnienia, na żądanie Krajowej Struktury Wsparcia, jej przedstawiciela w składzie komisji przetargowej w charakterze członka komisji, do którego zadań należy doradztwo w zakresie realizacji Działania, przy czym przedstawiciel Krajowej Struktury Wsparcia nie uczestniczy w procesie oceny ofert i wyboru najkorzystniejszej oferty;
4)
przekazywania Krajowej Strukturze Wsparcia informacji o wszczynanych postępowaniach o udzielenie zamówienia;
5)
niezwłocznego przekazywania Krajowej Strukturze Wsparcia informacji o wyniku postępowania o udzielenie zamówienia przed zawarciem umowy z wykonawcą.
2.
Krajowa Struktura Wsparcia zastrzega sobie prawo zatwierdzania umowy zawieranej przez Beneficjenta z wykonawcą wybranym w trybie przepisów, o których mowa w ust. 1 pkt 1. W przypadku gdy umowa jest zgodna z prawem, Krajowa Struktura Wsparcia nie powinna ingerować w treść umowy.
§  21.
Ochrona danych osobowych
1.
Na podstawie art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.) Krajowa Struktura Wsparcia zleca Beneficjentowi przetwarzanie, w rozumieniu art. 7 pkt 2 tej ustawy, danych osobowych w zakresie określonym przez Instytucję Zarządzającą EQUAL, dla umożliwienia monitoringu, kontroli i ewaluacji Programu EQUAL.
2.
Beneficjent przesyła dane osobowe, o których mowa w ust. 1, wraz ze sprawozdaniami, o których mowa w § 16 umowy.
3.
Ze strony Beneficjenta do przetwarzania danych dopuszczone mogą być jedynie osoby, które uzyskały upoważnienie zgodnie z art. 37 ustawy, o której mowa w ust. 1, po podpisaniu oświadczenia o zachowaniu w tajemnicy danych osobowych, do których uzyskają dostęp w związku z wykonywaniem umowy.
4.
Upoważnienie, o którym mowa w ust. 3, wydawane będzie przez Beneficjenta.
§  22.
Informowanie o pochodzeniu środków finansowych
1.
Krajowa Struktura Wsparcia przekaże Beneficjentowi obowiązujące logo Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Programu EQUAL wraz z zasadami ich wykorzystania.
2.
Beneficjent zobowiązuje się do umieszczania logo EFS, Programu EQUAL i symbolu Unii Europejskiej na materiałach promocyjnych, informacyjnych, szkoleniowych i edukacyjnych dotyczących Działania.
3.
O ile Krajowa Struktura Wsparcia lub Instytucja Zarządzająca EQUAL nie wyda innego zalecenia, w informacjach lub publikacjach dotyczących Działania, jak też na środkach trwałych zakupionych ze środków finansowych Programu EQUAL, Beneficjent wskaże, że zostały one sporządzone, zrealizowane bądź zakupione przy wykorzystaniu środków publicznych. Materiały te powinny być opatrzone napisem o następującym brzmieniu: "Projekt ten został zrealizowany przy udziale środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL".
§  23.
Materiały informacyjne

Dla właściwej realizacji Działania Beneficjent jest zobowiązany wykorzystywać materiały informacyjne i wzory dokumentów przekazywane przez Krajową Strukturę Wsparcia.

§  24.
Konflikt interesów
1.
Strony umowy są zobowiązane do podjęcia wszelkich działań koniecznych do uniknięcia ryzyka konfliktu interesów, mogącego powstać w związku z interesami gospodarczymi, powiązaniami politycznymi lub narodowymi, związkami rodzinnymi lub emocjonalnymi lub innymi wspólnymi interesami mającymi lub mogącymi mieć wpływ na bezstronne i obiektywne wykonanie umowy.
2.
Beneficjent jest zobowiązany do niezwłocznego powiadomienia Krajowej Struktury Wsparcia i Instytucji Zarządzającej EQUAL o wszelkich sytuacjach, w których zaistniał konflikt interesów, o którym mowa w ust. 1.
3.
Krajowa Struktura Wsparcia i Instytucja Zarządzająca EQUAL są uprawnione do sprawdzenia, czy Beneficjent podjął kroki w celu zapobieżenia powstaniu konfliktu interesów, lub, w razie jego zaistnienia, usunięcia jego przyczyn i w razie konieczności mogą zażądać zastosowania dodatkowych środków mających na celu niedopuszczenie do zaistnienia takiego konfliktu lub usunięcie zaistniałego konfliktu interesów, o którym mowa w ust. 1.
§  25.
Informacje udostępniane publicznie
1.
Beneficjent upoważnia Krajową Strukturę Wsparcia, Instytucję Zarządzającą EQUAL oraz Komisję Europejską do upowszechniania w dowolnej formie i w dowolnych mediach, w tym za pośrednictwem Internetu, następujących informacji:
1)
nazwy oraz adresu Beneficjenta;
2)
przedmiotu i celu, na które zostały przyznane środki finansowe;
3)
informacji o wysokości przyznanych środków finansowych;
4)
informacji o zadaniach realizowanych przez Partnerstwo na rzecz Rozwoju i jego poszczególnych Partnerów w ramach Programu EQUAL.
2.
W zakresie udostępniania informacji publicznej Beneficjent zobowiązuje się do stosowania przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198, z późn. zm.).
3.
Krajowa Struktura Wsparcia i Instytucja Zarządzająca EQUAL, a także Komisja Europejska są uprawnione do upowszechniania i korzystania z rezultatów Działań 1-3. W tym celu Beneficjent zobowiązuje się do przeniesienia praw autorskich do rezultatów Działań 1-3, które są utworami w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904, z późn. zm.), na rzecz Instytucji Zarządzającej EQUAL. Beneficjent zobowiązuje się do przekazania podpisanego przez siebie egzemplarza stosownej umowy najpóźniej wraz ze sprawozdaniem końcowym.
4.
Przeniesienie praw autorskich, o których mowa w ust. 3, powinno obejmować następujące pola eksploatacji:
1)
w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu - wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową;
2)
w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono - wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy;
3)
w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż określony w pkt 2, publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  26.
Zmiany w umowie
1.
Wszelkie zmiany umowy, w tym również załączników do umowy, mogą nastąpić wyłącznie po złożeniu przez Beneficjenta aktualnej wersji wniosku o dofinansowanie Działania i uzyskaniu pisemnej zgody Krajowej Struktury Wsparcia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W przypadku zmian w budżecie Działania procedurze, o której mowa w ust. 1, podlegają wszelkie zmiany wykraczające poza 10 % wartości głównych kategorii wydatków lub przekraczające 50 tys. zł. Zasadę tę stosuje się również w przypadku, gdy narastająca wartość zmian dokonanych przez Beneficjenta przekracza 10 % wartości głównych kategorii wydatków lub przekracza 50 tys. zł.
3.
Wnosząc o dokonanie zmiany umowy, Beneficjent powinien przekazać wniosek Krajowej Strukturze Wsparcia w terminie co najmniej miesiąca przed dniem, w którym zmiana ma wejść w życie.
4.
W razie wystąpienia okoliczności niezależnych od Beneficjenta, powodujących konieczność wprowadzenia zmian do Działania, strony zobowiązują się do podjęcia negocjacji, zmierzających do usunięcia powstałych trudności lub zagrożeń dla prawidłowej realizacji Działania oraz do wykazania wszelkiej możliwej staranności i dobrej woli dla osiągnięcia porozumienia.
5.
Zmiany w umowie nie mogą dotyczyć zwiększenia kwoty przyznanej na dofinansowanie Działania.
§  27.
Rozwiązanie umowy
1.
Krajowa Struktura Wsparcia może rozwiązać umowę z zachowaniem 60-dniowego okresu wypowiedzenia w przypadku, gdy Beneficjent:
1)
nie rozpoczął albo nie kontynuuje realizacji Działania w okresie 3 miesięcy od dnia podpisania umowy, zaprzestał realizacji Działania lub realizuje je w sposób niezgodny z umową;
2)
nie osiągnął zamierzonego w Działaniu celu z przyczyn leżących po stronie Beneficjenta;
3)
odmówił poddania się lub utrudnił przeprowadzenie kontroli lub audytu;
4)
w określonym terminie nie doprowadził do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości;
5)
nie przedłożył w ustalonym terminie i na ustalonych zasadach sprawozdania z realizacji Działania;
6)
nie przestrzegał procedur ustawy, o której mowa w § 20 ust. 1 pkt 1, lub obowiązków dotyczących udzielania zamówień publicznych wynikających z umowy.
2.
Krajowa Struktura Wsparcia może rozwiązać umowę ze skutkiem natychmiastowym w przypadku, gdy:
1)
Beneficjent wykorzystał w całości lub w części przyznane środki finansowe na zadania inne niż określone w załączniku nr 1 do umowy;
2)
wobec Beneficjenta wszczęte zostało postępowanie upadłościowe lub likwidacyjne;
3)
jedna z osób uprawnionych do reprezentacji Beneficjenta została skazana za przestępstwo popełnione umyślnie związane z działalnością Beneficjenta;
4)
Beneficjent świadomie wprowadził Krajową Strukturę Wsparcia lub Instytucję Zarządzającą EQUAL w błąd lub przedłożył sprawozdania zawierające fałszywe informacje;
5)
Krajowa Struktura Wsparcia lub Instytucja Zarządzająca EQUAL powzięła informację o nieprawidłowościach, których dopuścił się Beneficjent w wykonaniu innych kontraktów, których przedmiotem było finansowanie lub dofinansowanie przedsięwzięć ze środków publicznych, lub w przypadku gdy Beneficjent dopuścił się czynów skutkujących powstaniem jakiejkolwiek szkody dla interesów finansowych Unii Europejskiej;
6)
Beneficjent nie złożył zabezpieczenia prawidłowej realizacji umowy, o którym mowa w § 14, w terminie 2 miesięcy od daty podpisania umowy;
7)
Beneficjent dopuścił się nieprawidłowości wskazanych w § 15 ust. 1 umowy.
3.
W przypadku wypowiedzenia umowy z 60-dniowym okresem wypowiedzenia, rozwiązanie umowy następuje z upływem okresu wypowiedzenia; bieg tego okresu liczy się od dnia otrzymania przez Beneficjenta pisma zawierającego wypowiedzenie umowy przez Krajową Strukturę Wsparcia.
4.
W przypadku wypowiedzenia umowy ze skutkiem natychmiastowym, rozwiązanie umowy następuje z dniem następującym po dniu, w którym Beneficjent otrzymał pismo zawierające wypowiedzenie umowy przez Krajową Strukturę Wsparcia.
5.
W przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 5, Beneficjent w terminie 10 dni kalendarzowych od dnia otrzymania wypowiedzenia umowy jest uprawniony do przedstawienia Krajowej Strukturze Wsparcia pisemnych wyjaśnień, podejmując lub kontynuując jednocześnie niezbędne działania, mające na celu wypełnianie jego zobowiązań wynikających z umowy. Krajowa Struktura Wsparcia może przyjąć i zatwierdzić wyjaśnienia w formie pisemnej, w terminie 15 dni kalendarzowych od dnia otrzymania wyjaśnień Beneficjenta, informując go jednocześnie o odstąpieniu od wypowiedzenia umowy.
6.
W przypadku rozwiązania umowy w trybie określonym w ust. 1 lub 2, Krajowa Struktura Wsparcia, po wcześniejszym uzgodnieniu z Instytucją Zarządzającą EQUAL, jest uprawniona do żądania zwrotu środków finansowych niewłaściwie wydatkowanych do dnia wypowiedzenia umowy.
7.
Beneficjent jest uprawniony do rozwiązania umowy za pisemnym wypowiedzeniem z podaniem przyczyn jego dokonania, po uzyskaniu zgody Krajowej Struktury Wsparcia oraz Instytucji Zarządzającej EQUAL, z zachowaniem 60-dniowego okresu wypowiedzenia.
§  28.
Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Umowę można rozwiązać za porozumieniem stron.

§  29.
Skutki rozwiązania umowy
1.
Niezależnie od trybu rozwiązania umowy Beneficjent jest zobowiązany przedstawić sprawozdanie końcowe z realizacji Działania.
2.
W przypadku rozwiązania umowy, z zastrzeżeniem ust. 3, Krajowa Struktura Wsparcia przekaże Beneficjentowi środki finansowe wyłącznie w wysokości odpowiadającej kosztom faktycznie poniesionym przez niego do chwili wypowiedzenia umowy. Kwota ta może zostać powiększona o sumę odpowiadającą kosztom uwzględnionym w budżecie Działania, kwalifikowalnym i niezbędnym do zakończenia przedsięwzięć w trakcie realizacji. Pozostałe koszty, w tym koszty dotyczące bieżących zobowiązań, które nie muszą być wykonane przed rozwiązaniem umowy, nie zostaną uwzględnione.
3.
W przypadku nieuzasadnionego rozwiązania umowy przez Beneficjenta Krajowa Struktura Wsparcia jest uprawniona do żądania zwrotu kwot wypłaconych już na podstawie zatwierdzonych przez nią wniosków Beneficjenta o płatność wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych naliczonymi odpowiednio od dnia przekazania transzy środków finansowych.
§  30.
Postępowanie w sprawach nieuregulowanych

W sprawach nieuregulowanych umową zastosowanie mają odpowiednie przepisy prawa polskiego i Unii Europejskiej.

§  31.
Postępowanie w sprawach spornych
1.
Wszelkie spory mogące wyniknąć w związku z realizacją umowy strony będą starały się rozwiązać polubownie.
2.
W przypadku niemożności osiągnięcia rozwiązania polubownego spór zostanie poddany pod rozstrzygnięcie sądu powszechnego właściwego dla siedziby Krajowej Struktury Wsparcia.
3.
W przypadku gdy Beneficjent jest organizacją międzynarodową, działającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie porozumienia zawartego z Rządem Rzeczypospolitej Polskiej, postępowanie w sprawach spornych uwzględni postanowienia tego porozumienia.
§  32.
Porozumiewanie się stron
1.
Strony ustalają, że wszelkie zawiadomienia, zapytania oraz informacje odnoszące się lub wynikające z realizacji Działania wymagać będą formy pisemnej.
2.
Wszelkie dokumenty i pisma przekazywane lub kierowane do drugiej ze stron powinny zawierać numer umowy oraz nazwę Działania.
3.
Strony wskazują adresy, pod które kierowana ma być wskazana w ust. 1 korespondencja:

Beneficjent ............................................................................................................................

Krajowa Struktura Wsparcia .................................................................................................

§  33.
Załączniki
1.
Załącznikami do umowy są:
1)
harmonogram realizacji Działania;
2)
szczegółowy budżet Działania;
3)
harmonogram płatności;
4)
rozliczenie środków finansowych na dofinansowanie Działania dla transzy nr.....;
5)
deklaracja wekslowa;
6)
oświadczenie Beneficjenta o kwalifikacji VAT,

sporządzone według wzorów określonych w załączniku nr 5 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 15 listopada 2004 r. w sprawie trybu składania i wzorów wniosków o dofinansowanie działań oraz wzoru umowy o dofinansowanie działania w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 (Dz. U. Nr 252, poz. 2524).

2.
Do umowy dołącza się wniosek o dofinansowanie Działania o numerze .....2). W przypadku gdy w okresie pomiędzy wyborem wniosku do realizacji a podpisaniem umowy wniosek o dofinansowanie Działania ulegnie zmianie, Beneficjent jest zobowiązany do złożenia aktualnej wersji wniosku oraz uzyskania pisemnej akceptacji Krajowej Struktury Wsparcia. W takiej sytuacji do umowy dołączane są obie wersje wniosku, przy czym wiążąca jest wersja późniejsza.
3.
Strony ustalają, że wszelkie dokumenty dołączone lub mogące zostać dołączone w przyszłości do umowy w formie załącznika i stanowiące jej integralną część powinny zostać parafowane przez Krajową Strukturę Wsparcia i Beneficjenta.
§  34.
Okres obowiązywania umowy
1.
Umowa wchodzi w życie w dniu podpisania.
2.
Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Podpisy: ........................... ...............

Krajowa Struktura Wsparcia Beneficjent

______

1) Należy wpisać numer Działania objętego umową.

2) Należy wpisać numer wniosku nadany przez Krajową Strukturę Wsparcia.

3) O ile Beneficjent przewiduje wkład własny w Działaniu.

4) Niepotrzebne skreślić.

5) Należy wpisać preferowany system rozliczenia wydatków/płatności zgodny z pkt 4.3 wniosku o dofinansowanie Działania 1 lub pkt 6.4 wniosku o dofinansowanie Działania 2, lub pkt 4.4 wniosku o dofinansowanie Działania 3.

6) Należy wpisać numer rachunku bankowego Beneficjenta wyodrębnionego dla Działań 1-3.

7) Należy wybrać maksymalnie dwie opcje z wymienionych w pkt 1-9; pozostałe należy wykreślić.

8) Dotyczy Działania 2.

Załączniki do załącznika nr 5

Załącznik Nr  1

WZÓR

HARMONOGRAM REALIZACJI DZIAŁANIA
* należy wskazać z dokładnością do kwartału rocznego okres realizacji Działania i jego poszczególnych etapów (zadań,

podzadań)

rok 2004 2005 2006 2007 2008
Etapy kwartał I II III IV I II III IV I II III IV I II III IV I II III IV
Czas trwania całego Działania
Nazwa zadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania
Nazwa zadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania
Nazwa zadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania
Nazwa podzadania

Załącznik Nr  2

WZÓR

Szczegółowy budżet Działania

Kategoria I: koszty personelu Partnerstwa na rzecz Rozwoju
Kategorie: Koszt jednostki czasu pracy (wskazać jednostkę) Liczba jednostek czasu pracy Liczba osób Koszt całkowity Kwota finansowana z Programu EQUAL Kwota finansowana z innych źródeł
(1) (2) (3) (1)*(2)*(3)
Kategoria I: koszty personelu Partnerstwa na rzecz Rozwoju ogółem
Kategoria II: koszty współpracy ponadnarodowej
Podróże Koszty pobytu

(koszty jednej osoby)

(nocleg, wyżywienie, ubezpieczenie)

Koszty podróży

(koszty jednej osoby)

Liczba osób Koszt całkowity Kwota finansowana z Programu EQUAL Kwota finansowana z innych źródeł
(1) (2) (3) (1+2)*(3)
Podróż 1
Podróż 2
Podróż 3
Tłumaczenia
Inne (wyspecyfikować)
Kategoria II: koszty współpracy ponadnarodowej ogółem
Kategoria III A: koszty inne
Organizacja spotkań Koszt wynajmu sali Koszt pobytu (wyżywienia i noclegów) Koszty pozostałe Koszt całkowity Kwota finansowana z Programu EQUAL Kwota finansowana z innych źródeł
(1) (2) (3) (1)+(2)+(3)
Spotkanie 1
Spotkanie 2
Spotkanie 3
Kategoria III A: koszty inne ogółem
Kategoria III B: koszty inne
Podróże krajowe Koszt podróży Koszt pobytu (diety i noclegów) Koszt całkowity Kwota finansowana

z Programu EQUAL

Kwota finansowana

z innych źródeł

(1) (2) (1)+(2)
Podróż 1
Podróż 2
Kategoria III B: koszty inne ogółem
Kategoria III C: koszty inne
Inne Koszt

miesięczny

Liczba miesięcy Koszt całkowity Kwota finansowana

z Programu EQUAL

Kwota finansowana

z innych źródeł

(1) (2) (1)*(2)
Utrzymanie pomieszczeń
Usługi telekomunikacyjne, w tym koszty połączeń internetowych
Środki trwałe - amortyzacja (wyspecyfikować)
Środki trwałe - wynajem, leasing (należy podać, jakie)
Pozostałe koszty
Kategoria III C: koszty inne ogółem
Kategoria III D: koszty inne
Inne Koszt całkowity Kwota finansowana

z Programu EQUAL

Kwota finansowana z innych źródeł
Materiały biurowe
Niskocenne środki trwałe
Promocja
Zabezpieczenie wykonania umowy i koszty bankowe
Koszt audytu
Pozostałe, niemieszczące się w pozostałych kategoriach (należy podać, jakie)
Kategoria III D: koszty inne ogółem
Kategoria IV A: koszty związane z udziałem beneficjentów ostatecznych (BO) 9)
Spotkania / szkolenia Koszty dojazdu beneficjentów ostatecznych Koszty pobytu beneficjentów ostatecznych (wyżywienie i zakwaterowanie) Koszty inne Liczba osób Koszt całkowity Kwota finansowana

z Programu EQUAL

Kwota finansowana z innych źródeł
(1) (2) (3) (4) (1)+(2)+(3)
Spotkanie / szkolenie 1
Spotkanie / szkolenie 2
Spotkanie / szkolenie 3
Kategoria IV A: koszty związane z udziałem beneficjentów ostatecznych ogółem
Kategoria IV B: koszty związane z udziałem beneficjentów ostatecznych (BO)9)
Koszt całkowity Kwota finansowana

z Programu EQUAL

Kwota finansowana z innych źródeł
Świadczenia na rzecz BO
Opieka nad osobami zależnymi od BO
Inne (wyszczególnić):
Kategoria IV B: koszty związane z udziałem beneficjentów ostatecznych ogółem
Kategoria V A: koszty związane z upowszechnianiem i włączaniem rezultatów Programu EQUAL do głównego nurtu polityki10)
Spotkania/ konferencje Koszt wynajmu sali Koszt wyżywienia

i ewentualnie noclegów

Koszty inne Liczba uczestników Koszt całkowity Kwota finansowana z Programu EQUAL Kwota finansowana z innych źródeł
(1) (2) (3) (4) (1)+(2)+(3)
Organizacja spotkań / konferencji
Spotkanie 1
Spotkanie 2
Spotkanie 3
Kategoria V A: koszty związane z upowszechnianiem i włączaniem rezultatów Programu EQUAL do głównego nurtu polityki ogółem
Kategoria V B: koszty związane z upowszechnianiem i włączaniem rezultatów do głównego nurtu polityki10)
Koszt całkowity Kwota finansowana

z Programu EQUAL

Kwota finansowana z innych źródeł
Ocena wpływu działań Partnerstwa na rzecz Rozwoju na sytuację grupy docelowej (badania) - należy określić, jakie:
Monitoring ex post
Koszty upowszechniania rezultatów (publikacje, prezentacje) - wyszczególnić:
Inne (wyszczególnić):
Kategoria V B: koszty związane z upowszechnianiem i włączaniem rezultatów do głównego nurtu polityki ogółem
Budżet całkowity Działania
Personel (I)
Współpraca ponadnarodowa (II)
Inne (III A + III B + III C + III D) = (III)
Koszty związane z udziałem beneficjentów ostatecznych

(IV A + IV B) = (IV)9)

Koszty związane z upowszechnianiem i włączaniem rezultatów do głównego nurtu polityki (V) 10)

(V A + V B) = (V)

Całkowite koszty Działania(I+II+III+IV+V) = (A+B)
Dofinansowanie z Programu EQUAL (A)
Kwota finansowana z innych źródeł (B)
______

9) Dotyczy budżetu Działania 2.

10) Dotyczy budżetu Działania 2 i 3.

Załącznik Nr  3

WZÓR

HARMONOGRAM PŁATNOŚCI
Nazwa Partnerstwa na rzecz Rozwoju:
Numer transzy środków finansowych Planowana data wypłacenia środków finansowych Kwota wypłaconych środków finansowych
Transza nr
Transza nr
Transza nr
Transza nr

Załącznik Nr  4

WZÓR

Rozliczenie środków finansowych na dofinansowanie Działania dla transzy nr.........11)

Lp. Kwota
1. Całkowita kwota środków finansowych na dofinansowanie Działania
2. Kwota dotychczas otrzymanych środków finansowych na dofinansowanie Działania
3. Kwota rozliczonych środków finansowych na dofinansowanie Działania (bez uwzględnienia kwoty transzy nr.........11))
4. Kwota pozostała do rozliczenia z poprzednio otrzymanych środków finansowych na dofinansowanie Działania (2 - 3)
5. Wysokość transzy nr .........11) (rozliczanej wnioskiem Beneficjenta o płatność)
6. Przychód
7. Kwota do rozliczenia (4 + 5 - 6)
8. Kwota rozliczana wnioskiem Beneficjenta o płatność
9. % rozliczenia (8 / 7)
10. Kwota pozostająca do rozliczenia w kolejnym wniosku Beneficjenta o płatność (7-8)
11. Kwota kolejnej transzy nr.........11) do wypłacenia zgodnie z harmonogramem płatności
______

11) Należy wpisać numer transzy zgodnie z harmonogramem płatności.

Załącznik Nr  5

WZÓR

.......................

miejscowość, data

DEKLARACJA WEKSLOWA

Jako zabezpieczenie wykonania umowy nr ........... z dnia

........................ o dofinansowanie Działania w ramach

programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej

EQUAL dla Polski 2004-2006 przyjętego rozporządzeniem

Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 11 sierpnia 2004 r. w

sprawie przyjęcia programu operacyjnego - Program Inicjatywy

Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006 (Dz. U. Nr 189, poz.

1948), zwanej dalej "umową o dofinansowanie Działania", w

załączeniu składamy

............................................................

(pełna nazwa Krajowej Struktury Wsparcia)

weksel in blanco podpisany przez osoby upoważnione do

wystawienia weksla w imieniu

............................................................

(pełna nazwa Beneficjenta)

który ......................................................

(pełna nazwa Krajowej Struktury Wsparcia)

ma prawo wypełnić do czasu całkowitego rozliczenia przez nas

umowy o dofinansowanie Działania (tj. zaakceptowania

dostarczonego sprawozdania końcowego z realizacji Działania)

na kwotę ......................................, powiększoną

o stopę redyskonta weksli i koszt dodatkowej opłaty

skarbowej, oraz weksel ten opatrzyć datą, a także uzupełnić

o inne klauzule według swego uznania, zawiadamiając

............................................................

(pełna nazwa Beneficjenta)

listem poleconym pod niżej wskazanym adresem12)

............................................................

............................................................

(nazwa, adres wystawcy weksla)

............................. ......................

(czytelne podpisy osób pieczęć jednostki)

upoważnionych do wystawienia

weksla,

Dane osób upoważnionych do wystawienia weksla:

1. Imię, nazwisko, pełniona funkcja:

Seria i nr dowodu

osobistego: ................

Pesel: ................

Imiona rodziców: ................ ...........

Data i miejsce urodzenia: ................ (podpis)

2. Imię, nazwisko, pełniona funkcja:

Seria i nr dowodu

osobistego: ................

Pesel: ................

Imiona rodziców: ................ ............

Data i miejsce urodzenia: ................ (podpis)

Weksel zostaje zwrócony na pisemny wniosek Beneficjenta po

ostatecznym rozliczeniu umowy o dofinansowanie Działania,

lecz nie wcześniej niż po zaakceptowaniu przez Instytucję

Zarządzającą EQUAL "Poświadczenia i zestawienia wydatków

oraz wniosków Beneficjentów o płatność od Krajowej Struktury

Wsparcia do Instytucji Zarządzającej EQUAL".

______

12) List ten powinien być wysłany najpóźniej 7 dni przed

terminem płatności.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

OŚWIADCZENIE BENEFICJENTA O KWALIFIKACJI VAT

Nazwa i adres Beneficjenta (miejsce i data)

W związku z przyznanym dofinansowaniem ze środków ..........

............................................................

(nazwa funduszu)

w ramach ...................................................

(nazwa programu operacyjnego)

na realizację Działania ....................................

(numer Działania objętego umową)

............................................................

(nazwa beneficjenta oraz jego status prawny)

oświadcza, że:

[] jest zarejestrowany/a jako podatnik VAT,

[] nie jest zarejestrowany/a jako podatnik VAT,

[] w ramach realizacji powyższego Działania, w przypadkach

przewidzianych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku

od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.)

(np.: wyłączenia zawarte w art. 88 ust. 1 pkt 2), może

rozliczać VAT naliczony,

[] w ramach realizacji powyższego Działania nie może

odzyskać/rozliczyć13) w żaden sposób poniesionego kosztu

podatku VAT, który może być rozliczony w kategorii

wydatki kwalifikowane w

.........................................................

(nr tabeli / pkt we wniosku Beneficjenta o płatność)

Jednocześnie ...............................................

(nazwa Beneficjenta)

zobowiązuję się do zwrotu zrefundowanej w ramach Działania

............................................................

(numer Działania objętego umową)

części poniesionego podatku VAT, jeżeli zaistnieją

przesłanki umożliwiające odzyskanie tego podatku14)

przez ......................................................

(nazwa Beneficjenta)

......................

(podpis i pieczątka)

______

13) Niepotrzebne skreślić.

14) Zgodnie z art. 91 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r.

o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z

późn. zm.).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.39.373

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie trybu składania i wzorów wniosków o dofinansowanie działań oraz wzoru umowy o dofinansowanie działania w ramach programu operacyjnego - Program Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL dla Polski 2004-2006.
Data aktu: 03/03/2005
Data ogłoszenia: 10/03/2005
Data wejścia w życie: 10/03/2005