Stypendia doktorskie i habilitacyjne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU 1
z dnia 25 maja 2005 r.
w sprawie stypendiów doktorskich i habilitacyjnych

Na podstawie art. 22 ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz. U. Nr 65, poz. 595) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o stypendium bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć stypendium doktorskie i stypendium habilitacyjne.
§  2.
1.
Stypendium doktorskie może być przyznane osobie przygotowującej rozprawę doktorską, jeżeli:
1)
wszczęto jej przewód doktorski;
2)
uzyskała pozytywną opinię opiekuna naukowego albo promotora o zaawansowaniu rozprawy doktorskiej;
3)
nie pozostaje w dodatkowym zatrudnieniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
2.
Stypendium habilitacyjne może być przyznane osobie, która przygotowuje się do wszczęcia przewodu habilitacyjnego, jeżeli:
1)
uzyskała pozytywną opinię rady jednostki, w której przewód ma być wszczęty, o stopniu zaawansowania rozprawy habilitacyjnej;
2)
nie pozostaje w dodatkowym zatrudnieniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Przepisów ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 2 nie stosuje się do osób, które prowadzą działalność w dziedzinie nauk medycznych lub weterynaryjnych i w związku z tą działalnością podjęły dodatkowe zatrudnienie w szpitalu klinicznym lub innym zakładzie opieki zdrowotnej albo w klinice weterynaryjnej.
§  3.
1.
Stypendium może być przyznane przez pracodawcę lub inną osobę fizyczną albo prawną, zwanych dalej "organem przyznającym stypendium", na wniosek osoby ubiegającej się o to stypendium.
2.
Osoba ubiegająca się o stypendium dołącza do wniosku dokumenty potwierdzające spełnianie warunków, o których mowa w § 2 ust. 1 i 2.
3.
Wysokość stypendium oraz warunki i okres jego wypłacania określa umowa.
4.
Osoba pobierająca stypendium jest obowiązana przedstawić organowi przyznającemu stypendium, co 6 miesięcy, oświadczenie o niepozostawaniu w dodatkowym zatrudnieniu innym niż wymienione w § 2 ust. 3 oraz opinię, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2 lub ust. 2 pkt 1.
§  4.
Stypendium doktorskie może być przyznane na okres nieprzekraczający 18 miesięcy, a stypendium habilitacyjne - na okres nieprzekraczający 24 miesięcy.
§  5.
1.
Wysokość stypendium doktorskiego nie może być wyższa niż 100 % minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego asystenta określonej w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich.
2.
Wysokość stypendium habilitacyjnego nie może być wyższa niż 100 % minimalnej stawki wynagrodzenia zasadniczego adiunkta określonej w przepisach o wynagradzaniu nauczycieli akademickich.
3.
Stypendium jest wypłacane w okresach miesięcznych z góry.
§  6.
1.
Organ przyznający stypendium cofa stypendium, jeżeli osoba je pobierająca:
1)
podjęła dodatkowe zatrudnienie inne niż wskazane w § 2 ust. 3;
2)
nie wykazuje dostatecznych postępów w pracy naukowej;
3)
nie przedstawiła oświadczenia lub opinii, o których mowa w § 3 ust. 4, w wymaganym terminie.
2.
Organ przyznający stypendium może także cofnąć stypendium w innych przypadkach określonych w umowie, o której mowa w § 3 ust. 3.
§  7.
1.
Osoba, która pobierała stypendium, może zostać zobowiązana przez organ przyznający stypendium do zwrotu całości lub części pobranego stypendium, jeżeli:
1)
cofnięto jej stypendium zgodnie z § 6;
2)
w ciągu dwóch lat od daty upływu okresu, na który stypendium zostało przyznane, nie przystąpiła do obrony rozprawy doktorskiej lub kolokwium habilitacyjnego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Do zwrotu stypendium nie może zostać zobowiązana osoba, która nie przystąpiła do obrony rozprawy doktorskiej lub kolokwium habilitacyjnego z przyczyn od niej niezależnych.
3.
O wysokości kwoty pobranego stypendium podlegającej zwrotowi rozstrzyga organ przyznający stypendium.
§  8.
1.
Osoby, które otrzymały stypendium na podstawie dotychczasowych przepisów, zachowują prawo do tego stypendium do końca okresu, na który zostało ono przyznane, na dotychczasowych warunkach, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Jeżeli warunki przyznawania stypendium określone w niniejszym rozporządzeniu są korzystniejsze, organ, który przyznał stypendium przed dniem wejścia w życie rozporządzenia, może określić warunki pobierania stypendium zgodnie z niniejszym rozporządzeniem.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 10 czerwca 1991 r. w sprawie studiów doktoranckich i stypendiów naukowych (Dz. U. Nr 58, poz. 249, z 1993 r. Nr 5, poz. 26 oraz z 1997 r. Nr 101, poz. 632 i Nr 128, poz. 840).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Edukacji Narodowej i Sportu kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. Nr 134, poz. 1426).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2005.115.965

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stypendia doktorskie i habilitacyjne.
Data aktu: 25/05/2005
Data ogłoszenia: 29/06/2005
Data wejścia w życie: 14/07/2005