Ustalenie szczegółowego zakresu działania Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra-członka Rady Ministrów Izabeli Jarugi-Nowackiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 11 czerwca 2004 r.
w sprawie ustalenia szczegółowego zakresu działania Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra-członka Rady Ministrów Izabeli Jarugi-Nowackiej

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2003 r. Nr 24, poz. 199 i Nr 80, poz. 717) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wiceprezes Rady Ministrów, Minister-członek Rady Ministrów, zwany dalej "Wiceprezesem", zapewnia koordynację prac Rady Ministrów w zakresie polityki społecznej, równego statusu kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałania dyskryminacji.
§  2.
Wiceprezes wykonuje zadania powierzone przez Prezesa Rady Ministrów, w tym zadania w zakresie:
1)
zapewnienia koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego oraz wykonywania zadań w zakresie pomocy społecznej, świadczeń socjalnych i świadczeń na rzecz rodziny, a także pomocy materialnej dzieciom i młodzieży;
2)
inicjowania i prowadzenia dialogu społecznego w sprawach świadczeń społecznych oraz w innych sprawach z zakresu polityki społecznej i przeciwdziałania dyskryminacji;
3)
monitorowania sytuacji społecznej i socjalnej;
4)
współpracy z organizacjami pozarządowymi.
§  3.
Wiceprezes przygotuje projekt powołania Rady Społecznej przy Prezesie Rady Ministrów, z udziałem ekspertów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i partnerów społecznych, jako pomocniczego organu opiniodawczo-doradczego w zakresie polityki społecznej.
§  4.
Do zakresu działania Wiceprezesa należy w szczególności:
1)
realizowanie polityki Rady Ministrów w zakresie równego statusu kobiet i mężczyzn;
2)
przygotowanie modelu instytucjonalnego w zakresie równego statusu kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałania dyskryminacji;
3)
przeciwdziałanie dyskryminacji, w szczególności z powodu rasy, pochodzenia etnicznego, religii i przekonań, wieku oraz orientacji seksualnej;
4)
monitorowanie przestrzegania zasady równego statusu kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach i zakresach polityki realizowanej przez rząd;
5)
prowadzenie analiz i dokonywanie ocen obowiązujących przepisów z punktu widzenia respektowania równego traktowania i równości szans kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałania dyskryminacji;
6)
opracowywanie i opiniowanie projektów aktów prawnych i innych dokumentów rządowych oddziaływujących na sytuację w zakresie równego statusu kobiet i mężczyzn oraz poszanowania ich godności, a także mających związek z przeciwdziałaniem dyskryminacji;
7)
promowanie, upowszechnianie i propagowanie problematyki równego traktowania i równości szans kobiet i mężczyzn oraz ochrony ich godności, a także prowadzenie działań informacyjno-edukacyjnych na rzecz podnoszenia świadomości społecznej w tym zakresie;
8)
współpraca i wspieranie działalności organizacji pozarządowych na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn oraz przeciwdziałania dyskryminacji.
§  5.
Wiceprezes sprawuje nadzór, w zakresie wyznaczonym przez Prezesa Rady Ministrów, nad działalnością Rządowego Centrum Studiów Strategicznych oraz Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn.
§  6.
1.
W toku wykonywania zadań Wiceprezes współdziała z właściwymi ministrami, kierownikami urzędów centralnych, wojewodami i innymi organami administracji rządowej oraz organami samorządu terytorialnego.
2.
Organy administracji rządowej współdziałają i udzielają pomocy Wiceprezesowi w realizacji jego zadań, w szczególności przez udostępnianie mu niezbędnych informacji, sprawozdań i analiz.
§  7.
Obsługę organizacyjno-prawną, techniczną i kancelaryjno-biurową zapewnia Wiceprezesowi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z mocą od dnia 11 czerwca 2004 r.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy bez poprawek Senatu

Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Renata Krupa-Dąbrowska 10.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 09.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024