Tytuły wojskowe żołnierzy niezawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 19 sierpnia 2003 r.
w sprawie tytułów wojskowych żołnierzy niezawodowych

Na podstawie art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 21, poz. 205, z późn. zm1)) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie, należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2. 
Rozporządzenie określa tytuły wojskowe nadawane żołnierzom niezawodowym oraz zasady używania tych tytułów.
§  3. 
1. 
Dla żołnierzy niezawodowych lub kandydatów na żołnierzy niezawodowych, zwanych dalej "żołnierzami", niezależnie od posiadanych stopni wojskowych, wprowadza się tytuły wojskowe:
1)
podchorążego;
2)
elewa.
2. 
Tytuły, o których mowa w ust. 1, są używane przez żołnierzy w stopniach wojskowych szeregowych i podoficerów, na zasadach określonych w rozporządzeniu.
3. 
Tytułów, o których mowa w ust. 1, używa się bezpośrednio po stopniu wojskowym.
§  4. 
1. 
Tytuł podchorążego uzyskują bez szczególnego nadania:
1)
studenci wyższych szkół morskich przeznaczeni do odbywania zajęć wojskowych - z dniem rozpoczęcia tych zajęć;
2)
studenci szkół wyższych powołani do odbycia przeszkolenia wojskowego w trakcie studiów - z dniem stawienia się do odbycia tego przeszkolenia;
3)
absolwenci szkół wyższych powołani do odbycia przeszkolenia wojskowego - z dniem stawienia się do odbycia tego przeszkolenia.
2. 
Tytułu, o którym mowa w ust. 1, używa się w czasie zajęć wojskowych i pełnienia czynnej służby wojskowej; można go używać również po zwolnieniu z tych zajęć oraz służby wojskowej.
§  5. 
1. 
Tytuł elewa uzyskują bez szczególnego nadania żołnierze odbywający zasadniczą służbę wojskową, skierowani na naukę w szkole podoficerskiej, szkole młodszych specjalistów lub wojskowym ośrodku szkolenia - z dniem rozpoczęcia nauki.
2. 
Tytułu, o którym mowa w ust. 1, używa się tylko w czasie trwania nauki.
§  6. 
1. 
Student, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, odbywający zajęcia wojskowe, traci tytuł podchorążego w razie zwolnienia z odbycia całości zajęć wojskowych lub niezdania egzaminu z tych zajęć - z dniem określonym przez kierownika studium wojskowego wyższej szkoły morskiej.
2. 
Żołnierz, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 i 3, odbywający przeszkolenie wojskowe, traci tytuł podchorążego w razie:
1)
utraty obywatelstwa polskiego - z dniem wydania przez właściwy organ zaświadczenia o wyrażeniu zgody przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego;
2)
orzeczenia przez sąd środka karnego pozbawienia praw publicznych lub degradacji - z dniem uprawomocnienia się wyroku.
3. 
Żołnierz odbywający przeszkolenie wojskowe studentów szkół wyższych traci tytuł podchorążego również w razie:
1)
zwolnienia z tego przeszkolenia przed jego ukończeniem;
2)
niezdania egzaminu na podoficera.
4. 
Żołnierz odbywający przeszkolenie wojskowe absolwentów szkół wyższych traci tytuł podchorążego:
1)
w razie przeniesienia z urzędu do jednostki wojskowej przed ukończeniem przeszkolenia wojskowego;
2)
w przypadkach, o których mowa w ust. 2.
5. 
Utrata przez żołnierza tytułu podchorążego w przypadkach, o których mowa w ust. 3 i 4, następuje z dniem określonym w rozkazie dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa przeszkolenie.
§  7. 
1. 
Żołnierz niebędący w czynnej służbie wojskowej traci tytuł podchorążego:
1)
w przypadkach, o których mowa w § 6 ust. 2;
2)
w razie pozbawienia stopnia wojskowego w przypadkach określonych w art. 79 ust. 1 ustawy.
2. 
Utrata tytułu podchorążego, w przypadku określonym w ust. 1 pkt 2, następuje z dniem wydania ostatecznego orzeczenia, o którym mowa w art. 79 ust. 3 ustawy.
§  8. 
1. 
Żołnierz odzyskuje utracony tytuł podchorążego w razie uchylenia wyroku, w którym orzeczono środek karny pozbawienia praw publicznych lub degradację - z dniem uprawomocnienia się wyroku uchylającego wyrok skazujący.
2. 
Żołnierz niebędący w czynnej służbie wojskowej odzyskuje, na swój wniosek, tytuł podchorążego w razie przywrócenia obywatelstwa polskiego - z dniem wydania ostatecznej decyzji w tej sprawie.
§  9. 
Tytuł podchorążego uzyskany przed dniem wejścia w życie rozporządzenia jest tytułem podchorążego w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.
§  10. 
Tytuł podchorążego przysługuje także słuchaczom rozwiązanej Wojskowej Akademii Medycznej, kończącym studia na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
§  10a.  1
1. 
Tytuł podchorążego uzyskują absolwenci szkół wyższych, którzy w latach 2000-2001 ochotniczo odbyli szkolenie wojskowe w trakcie studiów w ramach "Legii Akademickiej".
2. 
Absolwenci, o których mowa w ust. 1, tracą tytuł podchorążego w przypadkach wskazanych w § 6 ust. 2.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 81, poz. 732, Nr 113, poz. 984 i 985, Nr 156, poz. 1301, Nr 166, poz. 1363, Nr 199, poz. 1673 i Nr 200, poz. 1679 i 1687 oraz z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 90, poz. 844, Nr 96, poz. 874 i Nr 139, poz. 1326.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone zarządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lipca 1993 r. w sprawie tytułów wojskowych żołnierzy innych niż zawodowi (M. P. Nr 35, poz. 361), zachowanym w mocy na podstawie art. 15 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej, ustawy o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, ustawy o uposażeniu żołnierzy, ustawy o Policji, ustawy o Urzędzie Ochrony Państwa, ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, ustawy o kontroli skarbowej, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin, ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o Inspekcji Celnej (Dz. U. Nr 81, poz. 877).

1 § 10a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 22 listopada 2006 r. (Dz.U.06.214.1580) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 listopada 2006 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024