Szczegółowe zasady i tryb sprzedaży osobnych kwater stałych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 23 lipca 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu sprzedaży osobnych kwater stałych

Na podstawie art. 58 ust. 8 w związku z art. 84a ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 368, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb sprzedaży osobom, o których mowa w art. 84a ust. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", osobnych kwater stałych i lokali mieszkalnych zlokalizowanych w nieruchomościach, będących własnością Skarbu Państwa i przekazanych Zarządowi Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, zwanemu dalej "Zarządem".
§  2.
1.
Dyrektor Zarządu sporządza w terminie do dnia 30 września każdego roku plan sprzedaży kwater i lokali mieszkalnych na rok następny, zwany dalej "rocznym planem sprzedaży".
2.
Dyrektor Zarządu przekazuje roczny plan sprzedaży zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych właściwemu staroście, w celu zniesienia trwałego zarządu ustanowionego na rzecz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
3.
Z dniem uprawomocnienia się decyzji o wygaśnięciu trwałego zarządu następuje przejęcie nieruchomości przez Zarząd, w celu sprzedaży w imieniu Skarbu Państwa kwater i lokali mieszkalnych zajmowanych przez osoby, o których mowa w art. 84a ust. 1 ustawy.
§  3.
1.
Na podstawie zatwierdzonego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych rocznego planu sprzedaży Dyrektor Zarządu ustala wykaz budynków, o którym mowa w art. 57 ust. 2 ustawy, zwany dalej "wykazem".
2.
Po wykonaniu czynności, o których mowa w § 2, Dyrektor Zarządu, w trybie i na zasadach obowiązujących przy sprzedaży lokali mieszkalnych Skarbu Państwa, zleca wycenę wartości rynkowej kwater i lokali mieszkalnych ujętych w rocznym planie sprzedaży oraz udziału ułamkowego we własności lub użytkowaniu wieczystym gruntu przypadającego na daną kwaterę lub lokal mieszkalny.
3.
Wykaz powinien zawierać elementy określone w art. 35 ust. 2 pkt 1-4, 6, 7 i 9-11 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543, z późn. zm.3)), zwanej dalej "ustawą o gospodarce nieruchomościami".
4.
Wykaz wywiesza się na okres 30 dni w siedzibie Zarządu, a osoby, które na podstawie decyzji o przydziale lub umowy najmu na czas nieoznaczony zajmują kwaterę lub lokal mieszkalny w budynku wymienionym w tym wykazie, zawiadamia się na piśmie o przeznaczeniu kwatery lub lokalu mieszkalnego do sprzedaży. Informację o wywieszeniu wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości.
5.
Osoby zainteresowane kupnem zajmowanej kwatery lub lokalu mieszkalnego składają do Dyrektora Zarządu wniosek o nabycie zajmowanej kwatery lub lokalu mieszkalnego.
§  4.
Po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 5, Dyrektor Zarządu:
1)
spisuje z nabywcą kwatery lub lokalu mieszkalnego protokół uzgodnień;
2)
przekazuje do biura notarialnego, w terminie określonym w protokole uzgodnień, dokumenty niezbędne do sporządzenia aktu notarialnego;
3)
ustala termin sporządzenia aktu notarialnego;
4)
zawiadamia osoby zainteresowane o terminie i miejscu sporządzenia aktu notarialnego.
§  5.
Akt notarialny sprzedaży kwatery lub lokalu mieszkalnego oraz udziału ułamkowego we własności lub użytkowaniu wieczystym gruntu przypadającego na kwaterę lub lokal mieszkalny w imieniu Skarbu Państwa podpisuje Dyrektor Zarządu.
§  6.
1.
Poza wniesieniem równowartości ceny kwatery lub lokalu mieszkalnego nabywca ponosi koszty opłaty notarialnej oraz założenia księgi wieczystej.
2.
Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego gruntu ustala się według stawek procentowych, określonych w art. 72 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
§  7.
Dyrektor Zarządu nie może zawrzeć z nabywcą umowy sprzedaży kwatery lub lokalu mieszkalnego do czasu uregulowania przez nabywcę zobowiązań finansowych wynikających z tytułu dotychczasowego zajmowania kwatery lub lokalu mieszkalnego.
§  8.
1.
W przypadku sprzedaży kwatery lub lokalu mieszkalnego na raty, nabywca najpóźniej w dniu sporządzenia aktu notarialnego wnosi pierwszą ratę, nie mniejszą niż 20% ceny sprzedaży, ustalonej zgodnie z zasadami określonymi w art. 58 i 59 ustawy. Pozostałą kwotę ceny sprzedaży nabywca wnosi na wskazane konto bankowe, w równych ratach rocznych, przez okres nie dłuższy niż pięć lat. Niespłacona część należności z tytułu nabycia kwatery lub lokalu mieszkalnego na raty podlega zabezpieczeniu hipoteką.
2.
Należność z tytułu sprzedaży kwatery lub lokalu mieszkalnego rozłożona na raty podlega oprocentowaniu w wysokości i na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Skarbu Państwa z dnia 8 grudnia 1999 r. w sprawie wysokości oprocentowania odroczonej lub rozłożonej na raty należności z tytułu sprzedaży mienia z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, szczegółowych kryteriów niestosowania oprocentowania oraz ustalenia innych niż pieniądz mierników wartości należności pieniężnej (Dz. U. Nr 102, poz. 1189).
§  9.
W przypadku sprzedaży nabytej kwatery lub lokalu mieszkalnego obciążonych hipoteką sprzedający jest zobowiązany do spłaty wierzytelności zabezpieczonych hipoteką, najpóźniej w dniu sporządzenia aktu notarialnego sprzedaży nabytej kwatery lub lokalu mieszkalnego.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 35, poz. 325 i Nr 58, poz. 533).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 80, poz. 718, Nr 101, poz. 944 i Nr 134, poz. 1267.

3) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 129, poz. 1447 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, Nr 74, poz. 676, Nr 113, poz. 984, Nr 126, poz. 1070, Nr 130, poz. 1112, Nr 153, poz. 1271, Nr 200, poz. 1682 i Nr 240, poz. 2058 oraz z 2003 r. Nr 1, poz. 15, Nr 80, poz. 717, 720 i 721, Nr 96, poz. 874 i Nr 124, poz. 1152.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.141.1376

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb sprzedaży osobnych kwater stałych.
Data aktu: 23/07/2003
Data ogłoszenia: 13/08/2003
Data wejścia w życie: 28/08/2003