Terminy płatności uposażenia i innych świadczeń pieniężnych funkcjonariuszom Agencji Wywiadu oraz dokonywanie potrąceń z tych należności.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 23 lipca 2003 r.
w sprawie terminów płatności uposażenia i innych świadczeń pieniężnych funkcjonariuszom Agencji Wywiadu oraz dokonywania potrąceń z tych należności

Na podstawie art. 142 ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. Nr 74, poz. 676 oraz z 2003 r. Nr 90, poz. 844 i Nr 113, poz. 1070 i Nr 130, poz. 1188) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa terminy płatności uposażenia i innych świadczeń pieniężnych funkcjonariuszowi Agencji Wywiadu, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", oraz właściwość i tryb postępowania w sprawach wypłacania świadczeń pieniężnych oraz dokonywania potrąceń z tych należności.
§  2. 
1. 
Uposażenie, o którym mowa w art. 115 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu, zwanej dalej "ustawą", wypłaca, miesięcznie z góry w pierwszym dniu roboczym każdego miesiąca, za który uposażenie przysługuje, jednostka organizacyjna Agencji Wywiadu właściwa w sprawach finansów.
2. 
Termin płatności uposażenia może zostać przesunięty przez Szefa Agencji Wywiadu lub upoważnionego przez niego funkcjonariusza na jeden z pięciu ostatnich dni roboczych miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który uposażenie przysługuje, jeżeli w szczególności:
1)
funkcjonariusz ze względu na wykonywanie zadań służbowych nie może odebrać uposażenia w dniu, o którym mowa w ust. 1;
2)
przemawiają za tym ważne względy służbowe;
3)
przemawiają za tym ważne względy osobiste funkcjonariusza - na jego pisemny, umotywowany wniosek.
§  3. 
1. 
Jeżeli prawo funkcjonariusza do otrzymania uposażenia w wyższej wysokości zostało ustalone po sporządzeniu listy płac, termin płatności wyrównania uposażenia może zostać przesunięty na następny miesiąc.
2. 
W przypadku nabycia przez funkcjonariusza prawa do pierwszego uposażenia, uposażenie to wypłaca się w terminie 14 dni od dnia podjęcia przez niego służby.
§  4. 
1. 
Przysługujące funkcjonariuszowi inne świadczenia pieniężne, zwane dalej "świadczeniami pieniężnymi", wypłaca, w terminie 14 dni od dnia spełnienia warunków uzasadniających ich wypłatę, jeżeli przepisy w sprawie zasad ich przyznawania i wypłacania nie przewidują innego terminu, jednostka organizacyjna Agencji Wywiadu właściwa w sprawach finansów.
2. 
Termin płatności świadczeń pieniężnych może zostać przesunięty w przypadkach, o których mowa w § 2 ust. 2, o nie więcej niż 14 dni.
3. 
Świadczenia pieniężne przysługujące funkcjonariuszowi w związku ze zwolnieniem ze służby wypłaca się nie później niż w dniu zwolnienia ze służby.
§  5. 
1. 
Uposażenie oraz świadczenia pieniężne wypłaca się bezpośrednio do rąk funkcjonariusza.
2. 
Uposażenie oraz świadczenia pieniężne mogą być wypłacane w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy wskazany przez funkcjonariusza w pisemnym wniosku, którego wzór stanowi załącznik do rozporządzenia, nie wcześniej jednak niż w terminach, o których mowa w § 2-4.
§  6. 
1. 
Z uposażenia funkcjonariusza, o którym mowa w art. 142 ust. 2 ustawy, potrąceń dokonuje jednostka organizacyjna Agencji Wywiadu właściwa w sprawach finansów.
2. 
Fakt dokonania potrącenia odnotowuje się na liście płac.
§  7. 
Za zgodą funkcjonariusza wyrażoną na piśmie mogą być dokonywane potrącenia z tytułu zobowiązań:
1) 1
 zapłaty odszkodowania, przewidzianych w przepisach ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 2349);
2)
wobec pracowniczych kas oszczędnościowo-pożyczkowych;
3)
innych, wskazanych przez funkcjonariusza.
§  8. 
1. 
Potrąceń dokonuje się:
1)
w związku z egzekucją należności:
a)
objętych sądowymi lub administracyjnymi tytułami wykonawczymi - na wezwanie komornika sądowego, organu właściwego do prowadzenia egzekucji administracyjnej lub wierzyciela uprawnionego do egzekwowania należności w trybie administracyjnym,
b)
z tytułu szkód wyrządzonych w mieniu Skarbu Państwa znajdującym się w dyspozycji Agencji Wywiadu - na pisemne wezwanie organu określonego w przepisach dotyczących podmiotów właściwych do ustalania wysokości szkód, zawierania ugód oraz podejmowania decyzji dotyczących szkód wyrządzonych przez funkcjonariuszy,
c)
na podstawie odrębnych przepisów - na pisemne wezwanie właściwego organu lub wierzyciela, z dokładnym określeniem kwoty podlegającej potrąceniu i powołaniem odpowiedniego przepisu zobowiązującego do potrącenia;
2)
w przypadkach, o których mowa w § 7 pkt 2 i 3, na podstawie zestawienia kwot podlegających potrąceniu, sporządzonego przez właściwy organ lub upoważnione osoby.
2. 
Potrącenia na zaspokojenie należności z tytułu świadczeń alimentacyjnych oraz należności z tytułu odpowiedzialności majątkowej za szkody wyrządzone w mieniu Skarbu Państwa znajdującym się w dyspozycji Agencji Wywiadu mogą być dokonywane również bez postępowania egzekucyjnego, na wniosek wierzyciela, po przedłożeniu przez niego tytułu wykonawczego bądź dobrowolnego zobowiązania do zapłaty odszkodowania.
3. 
Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli:
1)
świadczenia alimentacyjne mają być potrącone na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która ma być potrącona, nie wystarcza na pokrycie wszystkich zobowiązań alimentacyjnych;
2)
uposażenie funkcjonariusza, o którym mowa w art. 142 ust. 2 ustawy, zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.
4. 
Potrąceń z tytułu:
1)
samowolnego opuszczenia miejsca pełnienia służby albo pozostawania poza nim lub niepodejmowania służby;
2)
zawinionej niemożności pełnienia obowiązków służbowych;
3)
rozpoczęcia urlopu bezpłatnego w ciągu miesiąca kalendarzowego

- dokonuje się na podstawie rozkazu personalnego.

§  9. 
Z uposażenia funkcjonariusza nie dokonuje się potrąceń, jeżeli rozkaz personalny o zmniejszeniu uposażenia został wydany po terminie jego wypłaty.
§  10. 
1. 
Kwoty potrąceń jednostka organizacyjna Agencji Wywiadu właściwa w sprawach finansów przekazuje zgodnie z dyspozycją funkcjonariusza, właściwych organów egzekucyjnych lub wierzycieli, na których wezwanie dokonywane są potrącenia.
2. 
W przypadku zawieszenia lub przywrócenia funkcjonariuszowi wypłaty pełnego uposażenia, jednostka organizacyjna Agencji Wywiadu właściwa w sprawach finansów zawiadamia właściwy organ egzekucyjny lub wierzyciela, na którego wezwanie dokonuje się potrąceń.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

WNIOSEK

funkcjonariusza Agencji Wywiadu dotyczący przekazywania uposażenia na rachunek bankowy

grafika

1 § 7 pkt 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 listopada 2019 r. (Dz.U.2019.2247) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 grudnia 2019 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2003.132.1224

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Terminy płatności uposażenia i innych świadczeń pieniężnych funkcjonariuszom Agencji Wywiadu oraz dokonywanie potrąceń z tych należności.
Data aktu: 23/07/2003
Data ogłoszenia: 29/07/2003
Data wejścia w życie: 13/08/2003