Organizacja oraz warunki i tryb wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 czerwca 2002 r.
w sprawie organizacji oraz warunków i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną.

Na podstawie art. 20a ust. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 1998 r. Nr 90, poz. 575, Nr 106, poz. 668 i Nr 117, poz. 756, z 1999 r. Nr 70, poz. 778, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 11, poz. 84, Nr 29, poz. 320, Nr 42, poz. 473, Nr 63, poz. 634, Nr 125, poz. 1367, Nr 126, poz. 1382 i Nr 128, poz. 1407 i 1408 oraz z 2002 r. Nr 37, poz. 329 i Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa organizację oraz warunki i tryb wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną:
1)
na terenie jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w rejonach zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych,
2)
w stosunku do żołnierzy w czynnej służbie wojskowej oraz pracowników wojska zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w pkt 1,
3)
w stosunku do żołnierzy wojsk obcych i ich personelu cywilnego przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo przemieszczających się przez to terytorium.
§  2. 
Wojskowa Inspekcja Sanitarna realizuje zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej, określone w ustawie z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a w szczególności: sprawuje zapobiegawczy i bieżący nadzór sanitarny; prowadzi działalność zapobiegawczą i przeciwepidemiczną w zakresie chorób zakaźnych i innych chorób powodowanych warunkami środowiska, w tym związaną z rozpoznaniem czynników zagrożeń biologicznych w ramach systemu wykrywania skażeń w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej; sprawuje nadzór nad bezpieczeństwem i jakością zdrowotną żywności znajdującej się w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1, oraz dostarczanej do tych jednostek, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.
§  3. 
Wojskowa Inspekcja Sanitarna współdziała z Państwową Inspekcją Sanitarną, Państwową Inspekcją Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Inspekcją Ochrony Środowiska, Państwową Inspekcją Pracy, wojskowymi organami weterynaryjnymi, a także służbą medycyny pracy oraz inspektorami bezpieczeństwa i higieny pracy w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, jak również ze służbami wojsk obcych - przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przemieszczających się przez to terytorium - właściwymi w sprawach nadzoru sanitarnohigienicznego, działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej oraz medycyny prewencyjnej.
§  4. 
1. 
Organami Wojskowej Inspekcji Sanitarnej są wojskowi inspektorzy sanitarni.
2. 
Wojskowymi inspektorami sanitarnymi są:
1)
Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego,
2)
Szef Wojskowej Inspekcji Sanitarnej - zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego,
3)
komendanci wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej,
4)
inspektorzy wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej.
3.  1
 Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego oraz pozostałych wojskowych inspektorów sanitarnych powołuje i odwołuje Minister Obrony Narodowej na wniosek dyrektora departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia.
§  5. 
1.  2
 Wojskową Inspekcją Sanitarną kieruje Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego, podległy dyrektorowi departamentu Ministerstwa Obrony Narodowej właściwego do spraw zdrowia.
2. 
Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego w zakresie Wojskowej Inspekcji Sanitarnej wykonuje zadania na zasadach i w trybie przewidzianych dla Głównego Inspektora Sanitarnego, z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Komendanci wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej, zwani dalej "komendantami", wykonują swoje zadania przy pomocy podległych im wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej.
2. 
Komendanci wykonują swoje zadania na terenie:
1)
komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Bydgoszczy - województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego oraz powiatu drawskiego,
2)
komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Gdyni - województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego, z wyłączeniem powiatu drawskiego, oraz na okrętach Marynarki Wojennej,
3)
komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Krakowie - województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego,
4)
komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej w Modlinie - województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego,
5)
komendant Wojskowego Ośrodka Medycyny Prewencyjnej we Wrocławiu - województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego.
3. 
Komendanci przedstawiają Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu Wojska Polskiego analizę i ocenę stanu sanitarnohigienicznego oraz sytuacji epidemiologicznej i epizootycznej w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1, na obszarze ich działania, raz na kwartał, w terminie do dziesiątego dnia miesiąca następującego po upływie danego kwartału.
§  7. 
Wojskowi inspektorzy sanitarni, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, podlegają Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu Wojska Polskiego.
§  8. 
Badania i analizy, w zakresie określonym przez organy Wojskowej Inspekcji Sanitarnej, wykonują laboratoria i pracownie wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej.
§  9. 
1. 
W rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, w sprawach należących do zakresu zadań i kompetencji Wojskowej Inspekcji Sanitarnej, organami właściwymi są wojskowi inspektorzy sanitarni, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Organem właściwym w pierwszej instancji w dziedzinie:
1)
higieny radiacyjnej,
2)
zapobiegawczego nadzoru sanitarnego w zakresie uzgadniania dokumentacji projektowej dla budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych na terenie jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej oraz w rejonach zakwaterowania przejściowego jednostek wojskowych

- jest komendant.

3. 
W postępowaniu administracyjnym organem wyższego stopnia, w rozumieniu Kodeksu postępowania administracyjnego, w stosunku do wojskowych inspektorów sanitarnych, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, jest Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego.
§  10. 
1. 
Wojskowi inspektorzy sanitarni w zakresie Wojskowej Inspekcji Sanitarnej wykonują zadania na zasadach i w trybie przewidzianych dla państwowych inspektorów sanitarnych. W związku z wykonywanymi czynnościami są oni upoważnieni w szczególności do:
1)
wstępu do jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1, w tym również na okręty Marynarki Wojennej, oraz wszystkich pomieszczeń i urządzeń wchodzących w ich skład, dla przeprowadzenia kontroli stanu sanitarnohigienicznego, warunków higieny służby i pracy oraz oceny sytuacji epidemiologicznej,
2)
wstępu na teren obiektów zajmowanych przez żołnierzy wojsk obcych i ich personel cywilny przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz przemieszczających się przez to terytorium, dla oceny sytuacji epidemiologicznej,
3)
wydawania zaleceń w sprawach zachowania higieny we wszystkich działach higieny wojskowej oraz zapobiegania chorobom zakaźnym i zawodowym, jak również w sprawach zwalczania niekorzystnego wpływu szkodliwości i uciążliwości środowiskowych,
4)
wstępu do obiektów będących w trakcie budowy prowadzonej na terenie jednostek organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1.
2. 
W razie stwierdzenia naruszenia wymagań higienicznych, zdrowotnych i epidemiologicznych, wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie w ustalonym terminie stwierdzonych uchybień.
3. 
Jeżeli naruszenie wymagań, o których mowa w ust. 2, spowodowało bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, nakazuje unieruchomienie stanowiska pracy, maszyny lub innego urządzenia, zamknięcie obiektu, wyłączenie z eksploatacji środka transportu, wycofanie z obrotu środka spożywczego, przedmiotu użytku lub innego wyrobu mogącego mieć wpływ na zdrowie ludzi albo podjęcie lub zaprzestanie innych działań. Decyzje w tych sprawach podlegają natychmiastowemu wykonaniu.
4. 
O wydanej decyzji wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, powiadamia niezwłocznie przełożonych kontrolowanej jednostki organizacyjnej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego. Wydanie decyzji wraz z uzasadnieniem i zaleceniami wojskowy inspektor sanitarny dokumentuje wpisem w książce kontroli, potwierdzając go własnoręcznym podpisem i pieczątką.
5. 
Uruchomienie zamkniętego obiektu lub jego części oraz wyłączonego urządzenia albo stanowiska pracy może nastąpić po uprzednim wyrażeniu zgody przez właściwego wojskowego inspektora sanitarnego. O fakcie tym wojskowy inspektor sanitarny, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, zawiadamia niezwłocznie Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.
6. 
Przepisów ust. 2-5 nie stosuje się w stosunku do żołnierzy wojsk obcych i ich personelu cywilnego przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej albo przemieszczających się przez to terytorium. W przypadku zaistnienia zagrożeń epidemicznych bądź stwierdzenia rażących zaniedbań w zakresie higieny środowiska, wojskowy inspektor sanitarny powiadamia właściwe służby wojsk obcych oraz Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.
7. 
Wzór pieczątki wojskowego inspektora sanitarnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  11. 
1. 
Wojskowy inspektor sanitarny uczestniczy w dopuszczaniu do użytku obiektów budowlanych oraz okrętów Marynarki Wojennej w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1 pkt 1.
2. 
Wojskowemu inspektorowi sanitarnemu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2-4, przysługuje prawo zgłoszenia sprzeciwu przeciwko oddaniu do użytku wybudowanego lub przebudowanego obiektu, o którym mowa w ust. 1, jeżeli w toku wykonywanego nadzoru sanitarnohigienicznego stwierdzono, że z powodu nieuwzględnienia wymagań higienicznych lub zdrowotnych określonych w obowiązujących przepisach mogłoby nastąpić zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego.
3. 
Zgłoszenie sprzeciwu, o którym mowa w ust. 2, wstrzymuje oddanie obiektu do użytku do czasu wydania decyzji przez Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego.
§  12. 
Dowódcy (szefowie, komendanci, kierownicy) jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej, w przypadku stwierdzenia istotnych uchybień w działalności kontrolowanej jednostki w zakresie: zachowania higieny, zapobiegania chorobom zakaźnym i zawodowym oraz zwalczania niekorzystnego wpływu szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, mogących mieć wpływ na stan zdrowia lub życie, są obowiązani:
1)
wykonywać zalecenia wojskowego inspektora sanitarnego, dotyczące poprawy stanu sanitarnohigienicznego, sytuacji epidemiologicznej oraz warunków higieny służby i pracy,
2)
w terminie trzydziestu dni od dnia przeprowadzenia kontroli i stwierdzenia uchybień, pisemnie poinformować właściwego wojskowego inspektora sanitarnego o podjętych i wykonanych czynnościach.
§  13. 
Osoby dokonujące czynności kontrolnych podlegają przy wykonywaniu swoich zadań ochronie prawnej, przewidzianej w odrębnych przepisach dla funkcjonariuszy publicznych.
§  14. 
Wojskowi inspektorzy sanitarni, wykonując swoje zadania, posługują się legitymacją wojskowego inspektora sanitarnego wydaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego Wojska Polskiego według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  15. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 marca 2000 r. w sprawie organizacji oraz zasad i trybu wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną (Dz. U. Nr 17, poz. 220).
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR PIECZĄTKI WOJSKOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

GŁÓWNY

INSPEKTOR SANITARNY

WOJSKA POLSKIEGO

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

ZASTĘPCA GŁÓWNEGO

INSPEKTORA SANITARNEGO

WOJSKA POLSKIEGO

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

WOJSKOWY

INSPEKTOR SANITARNY

WOMP BYDGOSZCZ

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

WOJSKOWY

INSPEKTOR SANITARNY

WOMP GDYNIA

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

WOJSKOWY

INSPEKTOR SANITARNY

WOMP KRAKÓW

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

WOJSKOWY

INSPEKTOR SANITARNY

WOMP MODLIN

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

WOJSKOWY

INSPEKTOR SANITARNY

WOMP WROCŁAW

(stopień wojskowy, imię i nazwisko)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI WOJSKOWEGO INSPEKTORA SANITARNEGO

1 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 25 maja 2015 r. (Dz.U.2015.810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2015 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 25 maja 2015 r. (Dz.U.2015.810) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2015 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.97.872

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja oraz warunki i tryb wykonywania zadań przez Wojskową Inspekcję Sanitarną.
Data aktu: 14/06/2002
Data ogłoszenia: 02/07/2002
Data wejścia w życie: 17/07/2002