Sposób i tryb współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej oraz innymi państwowymi, gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi jednostkami organizacyjnymi.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 czerwca 2002 r.
w sprawie sposobu i trybu współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej oraz innymi państwowymi, gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi jednostkami organizacyjnymi.

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz. U. z 1999 r. Nr 54, poz. 572 i Nr 83, poz. 931, z 2000 r. Nr 70, poz. 816, Nr 104, poz. 1103 i Nr 116, poz. 1216, z 2001 r. Nr 14, poz. 143, Nr 81, poz. 877 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 74, poz. 676 i Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Organy, inspektorzy i pracownicy kontroli skarbowej współdziałają z organami administracji rządowej i samorządowej oraz innymi państwowymi, gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi jednostkami organizacyjnymi, zwanymi dalej "jednostkami współdziałającymi", w granicach swoich ustawowych kompetencji.
2. 
Współdziałanie, o którym mowa w ust. 1, polega w szczególności na:
1)
uzyskiwaniu od jednostek współdziałających informacji o podejrzeniu lub zagrożeniu naruszenia przepisów prawa, których przedmiotem jest zapewnienie realizacji interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa oraz skuteczności wykonywania zobowiązań podatkowych i innych należności stanowiących dochód budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych, jak również zgodności z prawem gospodarowania mieniem innych państwowych osób prawnych, przeciwdziałanie i zwalczanie naruszeń prawa obowiązującego w zakresie obrotu towarowego z zagranicą i obrotu towarami przywożonymi z zagranicy oraz zapobieganie i ujawnianie przestępstw, o których mowa w art. 228-231 Kodeksu karnego, popełnianych przez osoby zatrudnione lub pełniące służbę w jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych,
2)
uzyskiwaniu od jednostek współdziałających informacji o osobach i przedsiębiorcach, w stosunku do których podjęte zostały działania przez organy, inspektorów i pracowników kontroli skarbowej, w tym przez otrzymywanie odpisów lub wypisów z prowadzonych rejestrów, a także kopii dokumentów dotyczących takich osób, z wyjątkiem informacji o osobach, uzyskanych w toku czynności operacyjno-rozpoznawczych przez organy uprawnione do ich dokonywania, a których pozyskiwanie przez organy, inspektorów i pracowników kontroli skarbowej jest możliwe na podstawie odrębnych przepisów,
3)
koordynacji działań organów, inspektorów i pracowników kontroli skarbowej i jednostek współdziałających w trakcie kontroli w sprawach związanych z naruszeniem przepisów, o których mowa w pkt 1, oraz wzajemnym przekazywaniu informacji w tym zakresie.
§  2. 
1. 
Czynności, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 i 3, są podejmowane na pisemny wniosek organu, inspektora bądź pracownika kontroli skarbowej, bądź z własnej inicjatywy przez jednostki współdziałające.
2. 
Podjęcie czynności, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 2, następuje na pisemny wniosek organu, inspektora bądź pracownika kontroli skarbowej.
§  3. 
1. 
Organy, inspektorzy bądź pracownicy kontroli skarbowej mogą korzystać z pomocy jednostek współdziałających, w szczególności polegającej na udostępnianiu pomieszczeń biurowych i składowych, środków łączności, środków transportu oraz sprzętu biurowego, zwłaszcza informatycznego.
2. 
Organ, inspektor bądź pracownik kontroli skarbowej może żądać udzielenia pomocy, o której mowa w ust. 1, jeżeli wymagają tego szczególne potrzeby w związku z wykonywaniem zadań kontroli skarbowej, a których wykonanie nie jest możliwe bez udzielenia tej pomocy przez jednostki współdziałające.
3. 
Organy kontroli skarbowej i jednostki współdziałające mogą zawierać porozumienia określające szczegółowy przedmiot świadczeń w zakresie, o którym mowa w ust. 1, w tym także pomocy technicznej.
§  4. 
1. 
W razie zaistnienia okoliczności wymagających natychmiastowego działania, organ, inspektor bądź pracownik kontroli skarbowej może zażądać podjęcia czynności, o których mowa w § 1 ust. 2 oraz w § 3 ust. 1, bez zachowania formy pisemnej lub formy porozumienia, wymaganych stosownie do § 2 oraz § 3 ust. 3, z zastrzeżeniem § 2 ust. 2.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, organ, inspektor bądź pracownik kontroli skarbowej, na wniosek jednostki współdziałającej, niezwłocznie potwierdza żądanie w formie pisemnej, określając w szczególności zakres czynności jednostki współdziałającej oraz uzasadniając konieczność podjęcia natychmiastowego działania.
3. 
Jeżeli wymagają tego przepisy prawa lub jest to konieczne z uwagi na interes jednostki współdziałającej albo osób trzecich, jednostka ta, po wykonaniu czynności podjętych w trybie ust. 1, sporządza protokół.
4. 
Protokół, o którym mowa w ust. 3, powinien zawierać:
1)
termin i miejsce dokonanych czynności,
2)
zakres podmiotowy i przedmiotowy tych czynności,
3)
warunki ich realizacji,
4)
imię i nazwisko oraz podpis osób w nich uczestniczących, a w razie braku podpisu, adnotację o przyczynie jego braku.
5. 
Protokół sporządza się w dwóch egzemplarzach, po jednym dla organu, inspektora bądź pracownika kontroli skarbowej oraz jednostki współdziałającej.
§  5. 
1. 
Podjęcie czynności, o których mowa w § 1, 3 i 4, nie może zakłócać prawidłowego wykonywania zadań jednostek współdziałających, wynikających z odrębnych przepisów.
2. 
Jeżeli jednostka współdziałająca nie może wykonać czynności w zakresie współdziałania lub udzielenia pomocy, w tym także technicznej, niezwłocznie zawiadamia organ, inspektora bądź pracownika kontroli skarbowej o przyczynach niepodjęcia tych czynności.
3. 
Współdziałanie, o którym mowa w § 1, odbywa się ze szczególnym uwzględnieniem zasad ochrony danych osobowych, informacji niejawnych, tajemnicy skarbowej oraz tajemnicy przedsiębiorstwa.
§  6. 
1. 
W celu prawidłowej realizacji ustawowych zadań przez organy kontroli skarbowej, organy celne i podatkowe zapewniają stały dostęp do gromadzonych przez siebie informacji, w tym w formie zapisu informatycznego.
2. 
Realizacja uprawnień, o których mowa w ust. 1, następuje ze szczególnym uwzględnieniem zasad określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2002 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.96.844

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb współdziałania organów kontroli skarbowej oraz inspektorów i pracowników z organami administracji rządowej i samorządowej oraz innymi państwowymi, gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi jednostkami organizacyjnymi.
Data aktu: 25/06/2002
Data ogłoszenia: 01/07/2002
Data wejścia w życie: 01/07/2002