Rozkład czasu służby funkcjonariuszy Straży Granicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 17 czerwca 2002 r.
w sprawie rozkładu czasu służby funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Na podstawie art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 515, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583, z 1997 r. Nr 28, poz. 153, Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 770, z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2001 r. Nr 45, poz. 498, Nr 106, poz. 1149 i Nr 110, poz. 1189 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa rozkład czasu służby funkcjonariuszy Straży Granicznej i tryb udzielania czasu wolnego w zamian za służbę w wymiarze przekraczającym 40 godzin tygodniowo.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa - ustawę z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej,
2)
przełożony właściwy w sprawach osobowych - Komendanta Głównego Straży Granicznej, komendanta oddziału Straży Granicznej i komendanta ośrodka szkolenia Straży Granicznej,
3)
funkcjonariusz - funkcjonariusza Straży Granicznej w służbie stałej lub przygotowawczej,
4)
jednostka organizacyjna Straży Granicznej - Komendę Główną Straży Granicznej, komendę oddziału, ośrodek szkolenia, strażnicę, graniczną placówkę kontrolną lub dywizjon Straży Granicznej,
5)
jednostka organizacyjna Komendy Głównej - zarząd, gabinet, biuro, laboratorium lub archiwum (równorzędne) w Komendzie Głównej Straży Granicznej,
6)
komórka organizacyjna - wydział, samodzielną sekcję, zakład, studium lub pododdział (równorzędne).
§  3. 
1. 
W jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej wprowadza się rozkład czasu służby:
1)
zmianowy - na stanowiskach służbowych, na których wymaga się pełnienia służby w systemie zmianowym lub w sposób ciągły,
2)
załogowy - na stanowiskach służbowych załóg jednostek pływających Straży Granicznej,
3)
jednozmianowy - na pozostałych stanowiskach służbowych.
2. 
Rozkład czasu służby w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej ustala kierownik tej jednostki organizacyjnej.
3. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej oraz kierownik jednostki organizacyjnej Komendy Głównej mogą ustalić indywidualny rozkład czasu służby funkcjonariusza, w ramach normy czasu służby, o której mowa w art. 37 ust. 2 ustawy, jeżeli taka organizacja służby jest podyktowana sposobem pełnienia służby lub inną szczególnie uzasadnioną potrzebą służby.
4. 
Rozkład czasu służby funkcjonariusza skierowanego na naukę lub przeszkolenie w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej jest określony programem nauczania lub programem szkolenia.
§  4. 
1. 
Funkcjonariusz pełni służbę w zmianowym rozkładzie czasu służby na zmiany trwające po 8, 12 lub 24 godziny, w zależności od rodzaju i sposobu pełnienia służby.
2. 
Godziny rozpoczęcia i zakończenia służby w zmianowym rozkładzie czasu służby ustala kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej.
3. 
W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym funkcjonariusz pełni służbę na zmiany trwające po 8 godzin, po zakończeniu zmiany funkcjonariuszowi udziela się co najmniej 10 godzin czasu wolnego. Po pięciu kolejnych służbach pełnionych w porze nocnej funkcjonariuszowi udziela się 48 godzin czasu wolnego.
4. 
W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym funkcjonariusz pełni służbę na zmiany trwające po 12 godzin, po zakończeniu zmiany funkcjonariuszowi udziela się 24 godzin czasu wolnego, a jeżeli pełnił służbę w porze nocnej, udziela się 48 godzin czasu wolnego.
5. 
W zmianowym rozkładzie czasu służby, w którym funkcjonariusz pełni służbę na zmiany trwające po 24 godziny, po zakończeniu służby funkcjonariuszowi udziela się 72 godzin czasu wolnego.
6. 
Funkcjonariusz, do którego obowiązków należy kierowanie pojazdem samochodowym, może pełnić służbę do 12 godzin na dobę, w tym kierować pojazdem nie więcej niż 10 godzin. Po 6 godzinach nieprzerwanego prowadzenia pojazdu funkcjonariusz jest obowiązany wykorzystać przerwę trwającą co najmniej 30 minut, która może być zastąpiona przerwami trwającymi co najmniej po 15 minut każda, wykorzystanymi w okresie prowadzenia pojazdu.
7. 
Do czasu służby trwającej:
1)
8 godzin wlicza się 20 minut przerwy,
2)
12 godzin wlicza się 45 minut przerwy,
3)
24 godziny wlicza się 60 minut przerwy.
8. 
Funkcjonariuszowi, który pełni służbę w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, czas przerw można przedłużyć do 45 minut w służbie trwającej 8 godzin oraz do 60 minut w służbie trwającej 12 godzin. Czas przerw ustala funkcjonariusz nadzorujący pełnienie służby.
§  5. 
1. 
Funkcjonariusz pełni służbę w jednozmianowym rozkładzie czasu służby przez 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 815 do 1615, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej może wprowadzić inne godziny rozpoczęcia i zakończenia służby:
1)
w podległej jednostce organizacyjnej Straży Granicznej,
2)
w niektórych komórkach organizacyjnych,
3)
na niektórych stanowiskach służbowych

- jeżeli jest to uzasadnione warunkami lokalnymi lub wymaga tego szczególny charakter wykonywanych zadań.

3. 
Do czasu służby wlicza się 20 minut przerwy. Do przedłużania czasu przerwy przepis § 4 ust. 8 stosuje się odpowiednio.
§  6. 
1. 
Funkcjonariusz pełni służbę w załogowym rozkładzie czasu służby w składzie załogi jednostki pływającej Straży Granicznej. Okres nieprzerwanego obsługiwania jednostki pływającej przez jedną załogę nie może przekroczyć 14 dni.
2. 
Służbę w składzie załogi pełni się w systemie wacht, których skład i liczbę określają przepisy odrębne. W przypadku ustalenia dwóch lub większej liczby wacht funkcjonariusz może zostać wyznaczony do pełnienia służby niezależnie od systemu wacht.
3. 
Funkcjonariuszowi, który pełni służbę w składzie załogi przez okres 24 godzin lub dłuższy, zapewnia się co najmniej 8 godzin wypoczynku w ciągu doby.
4. 
Po zakończeniu służby w składzie załogi funkcjonariuszowi udziela się czasu wolnego w wymiarze nie mniejszym niż czas służby pełnionej w składzie załogi.
5. 
Czasu wypoczynku, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się do czasu służby.
§  7. 
1. 
Przełożony właściwy w sprawach osobowych może ustalić dniem wolnym od służby dzień służby przypadający między dniami wolnymi od służby, pod warunkiem wyznaczenia dniem służby najbliższej soboty. Jeżeli sobota przypada po wolnym od służby piątku lub przed wolnym od służby poniedziałkiem, przełożony właściwy w sprawach osobowych powinien wyznaczyć dniem wolnym od służby sobotę następną.
2. 
O ustaleniu dnia wolnego od służby oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby należy poinformować funkcjonariuszy co najmniej z 14-dniowym wyprzedzeniem, w sposób przyjęty w danej jednostce organizacyjnej.
3. 
Komendant oddziału oraz komendant ośrodka szkolenia Straży Granicznej informują Komendanta Głównego Straży Granicznej o ustaleniu dnia wolnego od służby oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby w podległym oddziale lub ośrodku szkolenia. Komendant Główny Straży Granicznej informuje ministra właściwego do spraw wewnętrznych o ustaleniu dnia wolnego od służby w Komendzie Głównej Straży Granicznej oraz o sobocie wyznaczonej dniem służby. Do informowania ministra przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  8. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej oraz kierownik jednostki organizacyjnej Komendy Głównej ustalają harmonogram służby w dni tygodnia niebędące dniami służby w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej, jeżeli służba w te dni jest niezbędna ze względu na szczególny charakter wykonywanych zadań lub interes społeczny. Przepisy § 10 stosuje się odpowiednio.
§  9. 
1. 
Przedłużenie czasu służby funkcjonariusza ponad wymiar określony w art. 37 ust. 2 ustawy może nastąpić w szczególności ze względu na konieczność:
1)
wykonania rozpoczętych lub niecierpiących zwłoki czynności związanych z pełnieniem służby granicznej lub prowadzeniem działań granicznych oraz czynności dochodzeniowo-śledczych, operacyjno-rozpoznawczych albo administracyjno-porządkowych, jeżeli nie mogą zostać przerwane,
2)
zapewnienia ciągłości służby na stanowiskach, na których wymagane jest utrzymanie pełnienia służby w sposób ciągły,
3)
realizacji innych spraw niecierpiących zwłoki.
2. 
Przedłużenie czasu służby następuje na polecenie kierownika:
1)
jednostki organizacyjnej Straży Granicznej,
2)
jednostki organizacyjnej Komendy Głównej,
3)
komórki organizacyjnej w komendzie oddziału Straży Granicznej lub w ośrodku szkolenia Straży Granicznej.
3. 
W przypadku wydania polecenia, o którym mowa w ust. 2, przez przełożonego niebędącego przełożonym właściwym w sprawach osobowych, o wydanym poleceniu zawiadamia się tego przełożonego lub wskazanego przez niego funkcjonariusza.
§  10. 
1. 
W okresie rozliczeniowym każde 8 godzin służby przekraczające normę określoną w art. 37 ust. 2 ustawy jest równoważne jednemu dniowi wolnemu od służby.
2. 
W zamian za służbę pełnioną w dniu wolnym od służby funkcjonariusz otrzymuje dzień wolny w innym dniu tygodnia. Dnia wolnego udziela się w terminie wskazanym przez funkcjonariusza, jeżeli nie zakłóca to normalnego toku służby.
3. 
Na wniosek funkcjonariusza czas wolny może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego ukończeniu.
4. 
Czas wolny w zamian za służbę pełnioną poza rozkładem czasu służby funkcjonariusz jest obowiązany wykorzystać do dnia zwolnienia ze służby, a przełożony właściwy w sprawach osobowych ma obowiązek mu to ułatwić.
§  11. 
Czasu niezbędnego do bezpośredniego przygotowania do służby i jej zdania, a w szczególności przyjęcia lub zdania dokumentacji z przebiegu służby, uzbrojenia i wyposażenia, nie dłuższego niż 30 minut, nie uważa się za czas służby.
§  12. 
1. 
W jednostkach organizacyjnych Straży Granicznej prowadzi się ewidencję czasu służby funkcjonariuszy, która obejmuje listy obecności i roczne karty ewidencji obecności funkcjonariusza w służbie. Ewidencję czasu służby udostępnia się funkcjonariuszowi na jego żądanie.
2. 
Roczne karty ewidencji obecności funkcjonariusza w służbie zakłada się i prowadzi odrębnie dla każdego funkcjonariusza. Karty te obejmują informacje o urlopach, zwolnieniach od zajęć służbowych, zwolnieniach lekarskich oraz innych usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych nieobecnościach w służbie oraz informacje o pełnionych dyżurach domowych, służbie pełnionej ponad ustawowy wymiar i otrzymanym z tego tytułu czasie wolnym.
§  13. 
1. 
Kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej oraz kierownik jednostki organizacyjnej Komendy Głównej mogą wyznaczyć funkcjonariusza do pełnienia dyżuru domowego. Do pełnienia dyżuru domowego nie wyznacza się funkcjonariusza bezpośrednio po zakończeniu służby pełnionej w porze nocnej.
2. 
W czasie dyżuru domowego funkcjonariusz przebywa w miejscu zamieszkania lub w innym miejscu uzgodnionym z kierownikiem jednostki organizacyjnej, o którym mowa w ust. 1.
3. 
Funkcjonariusz może pełnić dyżur domowy nie więcej niż 4 razy w miesiącu, w tym najwyżej raz w niedzielę lub święto. Czas trwania jednego dyżuru nie może przekroczyć 16 godzin, a czas trwania wszystkich dyżurów w miesiącu łącznie 48 godzin.
4. 
Czasu dyżuru domowego nie wlicza się do czasu służby, jeżeli podczas dyżuru funkcjonariusz nie wykonywał czynności służbowych.
5. 
Jeżeli funkcjonariusz wykonywał polecone czynności służbowe w czasie dyżuru domowego pełnionego:
1)
po godzinach służby, to za czas ich wykonywania udziela się w tym samym wymiarze czasu wolnego od służby,
2)
w dniu wolnym od służby, niedzielę lub święto, przysługuje mu dzień wolny od służby.
§  14. 
1. 
Do służby w porze nocnej w godzinach 2200 do 600 oraz w niedziele i święta nie wyznacza się funkcjonariusza:
1)
kobiety w ciąży lub opiekującej się dzieckiem do 4 lat,
2)
będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki.
2. 
Czas służby funkcjonariusza:
1)
pełniącego służbę na stanowisku, na którym występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych, określonych w przepisach odrębnych,
2)
kobiety w ciąży,
3)
kobiety opiekującej się dzieckiem do 4 lat, bez jej zgody,
4)
będącego jedynym opiekunem dziecka do 8 lat lub osoby wymagającej stałej opieki, bez jego zgody

- nie może przekroczyć 8 godzin na dobę.

§  15. 
1. 
Wymiar czasu służby ulega zmniejszeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności funkcjonariusza w służbie w okresie rozliczeniowym określonym przez ustawę.
2. 
Po okresie usprawiedliwionej nieobecności w służbie funkcjonariusz podejmuje służbę w pierwszym dniu, który był dla niego planowany jako dzień służby, chyba że właściwy kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej oraz kierownik jednostki organizacyjnej Komendy Głównej zarządzi inaczej.
§  16. 
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do ustalania czasu służby funkcjonariuszy od dnia 16 czerwca 2002 r.
§  17. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.82.748

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozkład czasu służby funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Data aktu: 17/06/2002
Data ogłoszenia: 22/06/2002
Data wejścia w życie: 16/06/2002, 07/07/2002