Zwolnienie od cła sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych ułatwiających lub umożliwiających proces rehabilitacji leczniczej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz towarów specjalnie przystosowanych do celów pomocy naukowej, kulturalnej i podnoszenia kwalifikacji zawodowych tych osób.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 maja 2002 r.
w sprawie zwolnienia od cła sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych ułatwiających lub umożliwiających proces rehabilitacji leczniczej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz towarów specjalnie przystosowanych do celów pomocy naukowej, kulturalnej i podnoszenia kwalifikacji zawodowych tych osób.

Na podstawie art. 19022 § 9 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
dokumenty wymagane do stwierdzenia podstawy stosowania zwolnienia od cła:
a)
sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych ułatwiających lub umożliwiających proces rehabilitacji leczniczej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz towarów specjalnie przystosowanych do celów pomocy naukowej, kulturalnej i podnoszenia kwalifikacji zawodowych tych osób,
b)
części zamiennych, elementów i specjalnego wyposażenia, a także narzędzi używanych do utrzymania, kontroli, kalibrowania lub naprawy towarów, o których mowa w lit. a),
2)
warunki, jakie muszą spełniać organizacje społeczne, których statut nie dopuszcza prowadzenia działalności gospodarczej oraz których podstawowym celem statutowym jest rehabilitacja i pomoc osobom niepełnosprawnym.
§  2. 
1. 
Jeżeli osoba niepełnosprawna przywozi sprzęt i urządzenia, o których mowa w art. 19022 § 1 Kodeksu celnego, dokumentem wymaganym do stwierdzenia podstawy zwolnienia od cła jest aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
2. 
Przedłożenie organom celnym:
1)
orzeczenia wydanego przez komisję lekarską do spraw inwalidztwa i zatrudnienia przed dniem 1 września 1997 r. albo orzeczenia wydanego przez wojskową komisję lekarską lub komisję lekarską służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wydanego do dnia 1 stycznia 1998 r. - w przypadku zaliczenia do jednej z grup inwalidów,
2)
orzeczenia lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezdolności do pracy wydanego po dniu 31 sierpnia 1997 r. - w przypadku orzeczenia niezdolności do pracy,
3)
orzeczenia organu orzekającego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym - w przypadku orzeczenia niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym wydanego przed dniem 1 stycznia 1998 r.,
4)
orzeczenia o niepełnosprawności,
5)
zaświadczenia wydanego przez lekarza specjalistę dla celów zasiłku pielęgnacyjnego lub zaświadczenia wydanego przez poradnię psychologiczno-pedagogiczną na podstawie przepisów o systemie oświaty, w przypadku osób w wieku do 16 roku życia - w okresie od dnia 1 stycznia 2002 r. do dnia 28 lutego 2002 r.,

traktuje się na równi z przedłożeniem orzeczenia, o którym mowa w art. 19022 § 1 pkt 1 Kodeksu celnego.

§  3. 
Dokumentami wymaganymi do stwierdzenia podstawy zwolnienia od cła, w przypadku gdy towary są przywożone przez organizacje społeczne, o których mowa w art. 19022 § 1 pkt 2 Kodeksu celnego, są:
1)
zaświadczenie potwierdzające wpis organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego,
2)
statut organizacji społecznej,
3)
pisemne oświadczenie o prowadzeniu procedur księgowych, które umożliwiają kontrolę wykorzystania zwolnionych od cła towarów,
4)
spis przywożonych towarów w zestawieniu ilościowym i wartościowym.
§  4. 
Dokumentami wymaganymi do stwierdzenia podstawy zwolnienia od cła w przypadku przywozu towarów, o których mowa w art. 19022 § 2 Kodeksu celnego, są:
1)
pisemne oświadczenie osoby przywożącej stwierdzające, że części zamienne, elementy i specjalne wyposażenie lub narzędzia używane do utrzymania, kontroli, kalibrowania lub naprawy są przeznaczone do towarów, które zostały wcześniej zwolnione od cła,
2)
dokumenty, o których mowa w § 2 lub § 3.
§  5. 
Dokumenty, o których mowa w § 2-4, należy przedłożyć organowi celnemu wraz ze zgłoszeniem celnym.
§  6. 
1. 
Dokumenty, o których mowa w § 2-4, mogą być dołączone w:
1)
oryginale,
2)
kopii poświadczonej urzędowo,
3)
kopii poświadczonej przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu organizacji społecznych,
4)
kopii poświadczonej przez osoby uprawnione do składania oświadczeń woli w imieniu osób niepełnosprawnych.
2. 
W razie braku określenia terminu ważności dokumentów, o których mowa w § 2-4, organ celny będzie je uznawał za dowód w sprawie przez okres 3 miesięcy od dnia ich wystawienia.
§  7. 
Warunkiem korzystania ze zwolnienia od cła przez organizacje społeczne jest:
1)
trwałe ocechowanie towarów zwalnianych od cła,
2)
prowadzenie procedur księgowych, o których mowa w art. 19042 Kodeksu celnego, które umożliwiają ewidencję zwolnionych od cła towarów.
§  8. 
Dokumentacja księgowa stosowana w procedurach księgowych, o których mowa w art. 19042 Kodeksu celnego, w zakresie prowadzenia odpowiednich kont ksiąg pomocniczych powinna zawierać w szczególności:
1)
numer dokumentu SAD,
2)
ilość oraz wartość przywiezionych towarów zwolnionych od cła.
§  9. 
Przepisy rozporządzenia stosuje się w przypadkach, w których zgłoszenie celne zostało dokonane począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.71.661

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zwolnienie od cła sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych ułatwiających lub umożliwiających proces rehabilitacji leczniczej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz towarów specjalnie przystosowanych do celów pomocy naukowej, kulturalnej i podnoszenia kwalifikacji zawodowych tych osób.
Data aktu: 24/05/2002
Data ogłoszenia: 11/06/2002
Data wejścia w życie: 26/06/2002