Dotacja przeznaczona na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w przemyśle hutnictwa żelaza i stali.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 18 marca 2002 r.
w sprawie dotacji przeznaczonej na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w przemyśle hutnictwa żelaza i stali.

Na podstawie art. 19 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. o restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali (Dz. U. Nr 111, poz. 1196) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady i tryb udzielania dotacji przeznaczonej na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w przemyśle hutnictwa żelaza i stali, zwanej dalej "dotacją", w tym:
1)
treść wniosku o udzielenie dotacji,
2)
sposób rozliczania przyznanej dotacji.
§  2. 
1. 
Dotacje ustalone w ustawie budżetowej na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w hutach wymienionych w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 19 listopada 2001 r. w sprawie wykazów hut podlegających restrukturyzacji (Dz. U. Nr 138, poz. 1552), zwanych dalej "hutami", przeznacza się na dofinansowanie:
1)
odpraw pieniężnych przysługujących na podstawie ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19, Nr 10, poz. 59 i Nr 51, poz. 298, z 1991 r. Nr 83, poz. 372, Nr 106, poz. 457 i Nr 113, poz. 491, z 1992 r. Nr 21, poz. 84, z 1994 r. Nr 1, poz. 1, z 1996 r. Nr 24, poz. 110 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136), lub jednorazowych odpraw pieniężnych w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy, z zastrzeżeniem art. 8 ust. 4 tej ustawy, należne pracownikom spełniającym warunki do uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego i przechodzącym na świadczenia przedemerytalne,
2)
nagród jubileuszowych wypłacanych pracownikom uprawnionym do odpraw, o których mowa w pkt 1, w przypadkach gdy pracownik nabywa prawo do nagrody w okresie wypowiedzenia stosunku pracy albo w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku pracy, o ile zakładowy układ zbiorowy pracy zawiera takie postanowienia,
3)
doradztwa zawodowego i jednorazowych bezpłatnych szkoleń,
4)
świadczeń na przekwalifikowanie - kontraktów szkoleniowych,
5)
jednorazowych odpraw warunkowych.
2. 
Dotacja jest przeznaczona na dofinansowanie świadczeń wynikających z uprawnień, o których mowa w ust. 1, w wysokości określonej w umowie zawartej pomiędzy ministrem właściwym do spraw gospodarki a hutą, zwanej dalej "umową", wypłacanych pracownikom, z którymi rozwiązano lub będzie rozwiązany stosunek pracy z powodu ograniczenia zdolności produkcyjnych, zmian technologicznych i asortymentowych produkcji, restrukturyzacji organizacyjnej, likwidacji stanowisk, oddziałów i wydziałów produkcyjnych.
3. 
Umowa na dofinansowanie świadczeń wynikających z uprawnień, o których mowa w ust. 1, określa w szczególności: liczbę zwalnianych pracowników, ogólną kwotę kosztów zmniejszenia zatrudnienia, wyszczególnione uprawnienia objęte dotacją oraz ogólną kwotę dotacji dla huty.
§  3. 
1. 
Dotacja jest udzielana na wniosek huty.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1)
oznaczenie huty ubiegającej się o dotację,
2)
określenie rodzaju uprawnienia,
3)
liczbę osób i kwotę dotacji z podziałem na rodzaje uprawnień,
4)
imienny wykaz pracowników, wraz z numerem PESEL, którzy będą korzystali z poszczególnych rodzajów uprawnień,
5)
oświadczenie o wydzieleniu własnych środków na poszczególne rodzaje uprawnień,
6)
podpisy osób uprawnionych do reprezentowania huty ubiegającej się o dotację.
§  4. 
1. 
Odprawy i nagrody, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 i 2, są przyznawane w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2. 
Minister właściwy do spraw gospodarki ustala wysokość dofinansowania odpraw i nagród w umowie w granicach wynikających z zabezpieczonej w budżecie kwoty na ten cel i do wysokości 50% kwoty tych odpraw i nagród.
§  5. 
Minister właściwy do spraw gospodarki ustala wysokość dofinansowania doradztwa zawodowego i jednorazowych bezpłatnych szkoleń do wysokości 100% kosztów.
§  6. 
Minister właściwy do spraw gospodarki ustala wysokość dofinansowania świadczenia na przekwalifikowanie - kontraktu szkoleniowego w umowie, jednakże w granicach określonych w § 4 ust. 2.
§  7. 
Jednorazowa odprawa warunkowa jest dofinansowana w wysokości równej iloczynowi pełnych miesięcy pozostających do zakończenia 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia i kwoty, o której mowa w § 4 ust. 2.
§  8. 
Przyznawana przez ministra właściwego do spraw gospodarki dotacja jest wypłacana w ratach na specjalnie w tym celu wyodrębniony przez hutę rachunek bankowy.
§  9. 
1. 
Huta, która otrzymała dotację, jest obowiązana sporządzić i przekazać ministrowi właściwemu do spraw gospodarki sprawozdania:
1)
kwartalne - do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału,
2)
roczne - do dnia 31 stycznia roku następującego po rozliczonym roku budżetowym.
2. 
Sprawozdania, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać rozliczenia wypłaconych kwot dotacji na cele określone we wniosku.
§  10. 
Dotacja wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrana w nadmiernej wysokości podlega zwrotowi do budżetu państwa na zasadach i w trybie określonych w przepisach o finansach publicznych.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.37.338

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Dotacja przeznaczona na finansowanie restrukturyzacji zatrudnienia w przemyśle hutnictwa żelaza i stali.
Data aktu: 18/03/2002
Data ogłoszenia: 12/04/2002
Data wejścia w życie: 27/04/2002