Rodzaje czynności technicznych związanych z prowadzeniem krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz warunki organizacyjne, techniczne i kadrowe, jakie powinny spełniać podmioty, którym mogą być powierzone do wykonania te czynności.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 26 marca 2002 r.
w sprawie rodzajów czynności technicznych związanych z prowadzeniem krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz warunków organizacyjnych, technicznych i kadrowych, jakie powinny spełniać podmioty, którym mogą być powierzone do wykonania te czynności.

Na podstawie art. 13 ust. 2 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 1363) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zwana dalej "Agencją", może powierzać, na podstawie umowy, podmiotom spełniającym warunki określone w § 2 wykonywanie następujących czynności technicznych związanych z prowadzeniem krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich, zwanego dalej "systemem":
1)
przetwarzanie na potrzeby systemu danych udostępnianych Agencji, zawartych w ewidencji gruntów i budynków, oraz pozyskiwanie danych, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 25 lipca 2001 r. o krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz o zmianie niektórych ustaw, zwanej dalej "ustawą",
2)
przygotowywanie do druku, drukowanie, dystrybucję materiałów informacyjnych, wzorów druków, formularzy, w tym wniosków o wypłatę płatności bezpośrednich,
3)
przyjmowanie wniosków o nadanie numeru gospodarstwa rolnego i przekazywanie ich Agencji,
4)
przyjmowanie wniosków o wypłatę płatności bezpośrednich i przekazywanie ich Agencji,
5)
przygotowywanie do wysyłania i wysyłanie korespondencji dotyczącej płatności bezpośrednich,
6)
wykonywanie prac geodezyjnych i kartograficznych, w tym opracowań teledetekcyjnych, na potrzeby systemu oraz sporządzanie dokumentacji z tym związanej,
7)
konserwację systemu informatycznego, o którym mowa w art. 7 ustawy.
§  2. 
Agencja może powierzać wykonywanie czynności wymienionych w § 1 podmiotom, które:
1)
zatrudniają pracowników w liczbie zapewniającej samodzielne wykonanie powierzonych czynności,
2)
zapewniają jednolity sposób wykonywania czynności na obszarze całego kraju oraz zatrudniają pracowników:
a)
posiadających wyższe wykształcenie geodezyjne i uprawnienia zawodowe, w zakresach, o których mowa w art. 43 pkt 2 i 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 i Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 110, poz. 1189, Nr 115, poz. 1229 i Nr 125, poz. 1363) - w przypadku czynności wymienionych w § 1 pkt 1,
b)
posiadających średnie lub wyższe wykształcenie geodezyjne i uprawnienia zawodowe, w zakresach, o których mowa w art. 43 pkt 1 i 2 ustawy wymienionej w lit. a) - w przypadku czyności wymienionych w § 1 pkt 6,
3)
posiadają sprzęt informatyczny i oprogramowanie zapewniające przetwarzanie danych zgodnie z wymogami systemu - w przypadku czynności wymienionych w § 1 pkt 1 i 6,
4)
zatrudniają pracowników posiadających wyższe wykształcenie oraz dysponują pomieszczeniami, a także sprzętem informatycznym i poligraficznym zapewniającym sprawną obsługę osób występujących o płatności bezpośrednie - w przypadku czynności wymienionych w § 1 pkt 2-5,
5)
posiadają sprzęt pomiarowy i informatyczny w ilości zapewniającej wykonywanie pomiarów geodezyjnych z dokładnością wymaganą odrębnymi przepisami - w przypadku czynności wymienionych w § 1 pkt 6,
6)
zatrudniają pracowników o kwalifikacjach potwierdzonych certyfikatem z zakresu informatyki i posiadają sprzęt informatyczny, w tym telekomunikacyjny, umożliwiający zdalne administrowanie systemem informatycznym o zasięgu krajowym, a także udokumentowane doświadczenie w prowadzeniu usług tego typu - w przypadku czynności wymienionych w § 1 pkt 7.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.37.333

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaje czynności technicznych związanych z prowadzeniem krajowego systemu ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz warunki organizacyjne, techniczne i kadrowe, jakie powinny spełniać podmioty, którym mogą być powierzone do wykonania te czynności.
Data aktu: 26/03/2002
Data ogłoszenia: 12/04/2002
Data wejścia w życie: 27/04/2002