Szczegółowe warunki weterynaryjne wymagane przy prowadzeniu działalności związanej ze sprzedażą bezpośrednią.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 13 grudnia 2002 r.
w sprawie szczegółowych warunków weterynaryjnych wymaganych przy prowadzeniu działalności związanej ze sprzedażą bezpośrednią.

Na podstawie art. 32 pkt 5 ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 66, poz. 752, z 2001 r. Nr 29, poz. 320, Nr 123, poz. 1350 i Nr 129, poz. 1438 oraz z 2002 r. Nr 112, poz. 976) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w niniejszym rozporządzeniu jest mowa o:
1)
"sprzedaży bezpośredniej" - rozumie się przez to oferowanie towarów, ich przechowywanie z zamiarem dokonania sprzedaży podmiotowi nabywającemu je w celach niezwiązanych z wykonywaniem działalności gospodarczej (konsumentowi), dokonywane przez producenta z pominięciem pośredników;
2)
"miejscu sprzedaży bezpośredniej" - rozumie się przez to punkt sprzedaży przylegający bezpośrednio do pomieszczeń produkcyjnych lub położony na terenie gospodarstwa.
§  2.
1.
W miejscu sprzedaży bezpośredniej powinny znajdować się:
1)
urządzenia kanalizacyjne;
2)
gładkie, nienasiąkliwe i łatwo zmywalne podłogi, powierzchnie ścian i sufitów oraz posadzka umożliwiająca skuteczne odprowadzanie ścieków;
3)
gładkie, łatwo zmywalne drzwi, zabezpieczające przed dostępem owadów i gryzoni;
4)
wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna;
5)
oświetlenie naturalne lub sztuczne z osłonami o konstrukcji umożliwiającej ich łatwe czyszczenie i mycie;
6)
umywalki i urządzenia służące do mycia i odkażania;
7)
szatnie lub wydzielone miejsce na odzież osobistą oraz odzież i obuwie robocze.
2.
W miejscu sprzedaży bezpośredniej, w którym znajdują się okna, zabezpiecza się je przed dostępem owadów i gryzoni.
§  3.
1.
Miejsce sprzedaży bezpośredniej:
1)
powinno być utrzymane w czystości;
2)
nie może służyć do wykonywania działalności niezwiązanej ze sprzedażą bezpośrednią.
2.
Pomieszczenia miejsca sprzedaży bezpośredniej znajdujące się w budynku mieszkalnym lub budynku o innym przeznaczeniu powinny być trwale oddzielone od pomieszczeń nienależących do tego miejsca.
3.
Do miejsca sprzedaży bezpośredniej zapewnia się dostęp konsumentom.
§  4.
1.
W miejscu sprzedaży bezpośredniej zapewnia się:
1)
odpowiednią do potrzeb ilość wody przeznaczonej do celów spożywczych i gospodarczych;
2)
usytuowanie pomieszczeń oraz urządzeń w taki sposób, aby zapobiegać w procesie produkcji i sprzedaży mieszaniu się surowców i wyrobów gotowych;
3)
rozplanowanie pomieszczeń produkcyjnych zgodne z technologią produkcji towaru.
2.
Urządzenia i sprzęt do prowadzenia sprzedaży bezpośredniej utrzymuje się w należytym stanie technicznym i sanitarnym.
3.
Odpady:
1)
przechowuje się w szczelnych pojemnikach;
2)
jeżeli nie są usuwane na bieżąco, przechowuje się je w pomieszczeniu chłodzonym;
3)
nie powinny powodować zanieczyszczania towarów.
4.
Czyszczenie, mycie i odkażanie pojemników na odpady nie może powodować zanieczyszczania towarów.
§  5.
1.
W miejscu sprzedaży bezpośredniej znajdują się pojemniki na surowce oraz półprodukty i wyroby gotowe opakowane i nieopakowane.
2.
Miejsce, o którym mowa w ust. 1, wyposaża się w termometry oraz urządzenia przeznaczone do obróbki termicznej towarów.
§  6.
W miejscu sprzedaży bezpośredniej znajduje się łatwo dostępna i odpowiednio wyposażona apteczka pierwszej pomocy medycznej.
§  7.
1.
Osoba, której praca wymaga stykania się z towarami, powinna używać czystej, w jasnym kolorze odzieży roboczej, obuwia roboczego, fartucha ochronnego i nakrycia głowy całkowicie zasłaniającego włosy.
2.
Odzież roboczą zmienia się codziennie lub po jej zabrudzeniu.
3.
Osoba, o której mowa w ust. 1:
1)
powinna myć ręce przed każdorazowym przystąpieniem do pracy;
2)
nie może podczas pracy nosić biżuterii oraz zegarków;
3)
skaleczenia lub otarcia rąk powinna zabezpieczać wodoodpornym opatrunkiem.
4.
Palenie tytoniu, żucie tytoniu i gumy, jedzenie i picie jest dozwolone tylko w miejscach wyznaczonych.
§  8.
Czyszczenie, mycie i odkażanie pomieszczeń produkcyjnych, maszyn, urządzeń oraz sprzętu przeprowadza się niezwłocznie po zakończeniu pracy.
§  9.
1.
Opakowania powinny spełniać wymagania dla materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością określone w przepisach o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia.
2.
Materiały do pakowania:
1)
nie mogą powodować zmian organoleptycznych w towarach;
2)
nie mogą powodować przenikania do towarów substancji szkodliwych dla zdrowia ludzi;
3)
powinny być wytrzymałe i zabezpieczać towary przed zanieczyszczeniem.
§  10.
Towary łatwo psujące się oraz te, dla których producent określił temperaturę przechowywania niższą niż temperatura otoczenia, przechowuje się w urządzeniach chłodniczych.
§  11.
Towary przechowuje się, w zależności od ich właściwości, w odpowiednich pojemnikach na regałach, podkładach, na hakach, w oddaleniu od ścian i sufitów.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2003 r.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.223.1879

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe warunki weterynaryjne wymagane przy prowadzeniu działalności związanej ze sprzedażą bezpośrednią.
Data aktu: 13/12/2002
Data ogłoszenia: 21/12/2002
Data wejścia w życie: 01/01/2003