Roczne zadania ochronne dla Narwiańskiego Parku Narodowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 1 października 2002 r.
w sprawie rocznych zadań ochronnych dla Narwiańskiego Parku Narodowego.

Na podstawie art. 13b ust. 5 ustawy z dnia 16 października 1991 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2001 r. Nr 99, poz. 1079, Nr 100, poz. 1085, Nr 110, poz. 1189 i Nr 145, poz. 1623 oraz z 2002 r. Nr 130, poz. 1112) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ustanawia się roczne zadania ochronne dla Narwiańskiego Parku Narodowego na 2002 r.
§  2. 
Roczne zadania ochronne, o których mowa w § 1, obejmują:
1)
identyfikację i opis zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych oraz sposoby ich eliminacji, które są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
sposoby i zakres prowadzenia ochrony czynnej, które są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  3. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

IDENTYFIKACJA I OPIS ZAGROŻEŃ WEWNĘTRZNYCH I ZEWNĘTRZNYCH ORAZ SPOSOBY ICH ELIMINACJI

Lp. Identyfikacja i opis zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych Sposoby eliminacji zagrożeń
1 Pogorszenie się bilansu wodnego. Oczyszczenie i odmulenie odciętych i niedrożnych, zaburzających stosunki wodne fragmentów sieci wodnej Narwi. Wykonanie przewałów dla wód wysokich i rekonstrukcja zniszczonej sieci wodnej. Remont progów wodnych, utrzymujących wysoki poziom wód powierzchniowych i gruntowych.
2 Spadek różnorodności gatunkowej ryb. Regulacja składu gatunkowego i struktury wiekowej populacji ryb w rzece Narwi poprzez zarybianie gatunkami drapieżnymi.
3 Zanikanie niektórych gatunków roślin zielnych w następstwie zaniku pastwisk. Wykaszanie traw i turzycowisk celem utrzymania pożądanych gatunków roślin.
4 Nieprawidłowa struktura przestrzenna, wiekowa i gatunkowa w drzewostanach sztucznego pochodzenia. Regulacja składu gatunkowego oraz zagęszczenia drzew w drzewostanach. Wycinanie zbędnych i wprowadzanie pożądanych gatunków drzew.
5 Naturalne pojawianie się (sukcesja) trzciny, na terenach zajmowanych przez szuwar turzycowy. Wykaszanie trzciny.
6 Śmiertelność płazów na drogach. Zabezpieczanie miejsc przekraczania dróg przez płazy.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SPOSOBY I ZAKRES PROWADZENIA OCHRONY CZYNNEJ

Czynność Sposób wykonania i zakres Lokalizacja*
1. Ochrona przyrody nieożywionej.
Ochrona stosunków wodnych. Stabilizacja i umacnianie progu wodnego, zabezpieczenie materacami faszynowymi i nasypem kamiennym. Obwód Ochronny Kruszewo.
Ręczne i mechaniczne oczyszczanie zamulonych, zaburzających stosunki wodne fragmentów sieci starorzeczy, na długości 300 m. Obwód Ochronny Kruszewo, starorzecze Narwi.
2.Ochrona ekosystemów wodnych. Zarybienie narybkiem suma**, w ilości 35 kg.

Zarybianie narybkiem szczupaka**, w ilości 50 kg.

Rzeka Narew w granicach Parku.

Rzeka Narew w granicach Parku.

Regulacja składu gatunkowego i struktury wiekowej ryb.
3.Ochrona ekosystemów nieleśnych. Koszenie trzciny, na powierzchni 275,00 ha. Obwody Ochronne: Kruszewo, Kurowo, Łapy.
Koszenie trawy, na powierzchni 48,00 ha. Obwody Ochronne: Łapy, Kurowo.
4.Ochrona ekosystemów leśnych. Regulacja składu gatunkowego oraz zagęszczenia drzew w drzewostanach (trzebież wczesna), na powierzchni 4,48 ha. 3b,d.
Regulacja składu gatunkowego oraz zagęszczenia drzew w młodnikach (czyszcznia późne), na powierzchni 2,25 ha. 3d.
Monitorowanie populacji i prognozowanie zagrożeń ze strony szkodliwych owadów, w ilości 4 prób. Obszar objęty ochroną częściową.
5. Ochrona zwierząt.

Ochrona płazów.

Przenoszenie płazów, montaż folii uniemożliwiającej wchodzenie płazów na drogę, na długości 1.000 m. Przejścia przez drogę Białystok-Wysokie Mazowieckie w rejonie wsi Bokiny.
* Podział na oddziały oznaczone liczbą, pododdziały oznaczone literą, obwody ochronne oraz na obszary objęte ochroną częściową i krajobrazową, podano zgodnie z mapami ewidencyjnymi numer:

- 245,143

- 245,321

- 245,322

- 245,323

- 245,324

- 245,341

- 245,342

- 245,344

Narwiańskiego Parku Narodowego, sporządzonymi przez Polskie Przedsiębiorstwo Geodezyjno-Kartograficzne w Warszawie w skali 1:10.000, według stanu na 9.05.2001 r. Mapy znajdują się w siedzibie Narwiańskiego Parku Narodowego w Kurowie.

** Zarybianie powinno być dokonane w oparciu o materiał zarybieniowy o cechach właściwych dla lokalnych populacji ryb, w celu stabilizacji składów jakościowych i ilościowych populacji ryb występujących na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.177.1471

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Roczne zadania ochronne dla Narwiańskiego Parku Narodowego.
Data aktu: 01/10/2002
Data ogłoszenia: 25/10/2002
Data wejścia w życie: 09/11/2002