Przechowywanie i rejestrowanie dokumentacji postępowań dyscyplinarnych oraz prowadzenie ewidencji ukarań żołnierzy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 września 2002 r.
w sprawie przechowywania i rejestrowania dokumentacji postępowań dyscyplinarnych oraz prowadzenia ewidencji ukarań żołnierzy.

Na podstawie art. 107 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 370) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i czas przechowywania dokumentacji postępowania dyscyplinarnego;
2)
sposób rejestrowania postępowania dyscyplinarnego w komórce organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostce organizacyjnej podporządkowanej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej oraz przedsiębiorstwie państwowym, dla którego jest on organem założycielskim, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi";
3)
sposób prowadzenia ewidencji ukarań żołnierza.
§  2. 
1. 
W toku postępowania dyscyplinarnego dokumentację dyscyplinarną przechowuje przełożony dyscyplinarny, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Rzecznik dyscyplinarny przechowuje dokumenty sporządzane:
1)
w postępowaniu wyjaśniającym, jeżeli jest prowadzone, do czasu jego zakończenia;
2)
w postępowaniu odwoławczym, jeżeli wyższy przełożony dyscyplinarny polecił uzupełnienie materiału dowodowego i przekazanie mu w wyznaczonym terminie.
3. 
Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, przechowują dokumentację w kancelarii tajnej jednostki organizacyjnej lub w swoim pomieszczeniu służbowym, z uwzględnieniem wymogów ochrony danych zebranych w postępowaniu dyscyplinarnym przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.
§  3. 
1. 
Po zakończeniu postępowania dyscyplinarnego, w kancelarii tajnej jednostki organizacyjnej, w której wydane zostało orzeczenie w pierwszej instancji, a jeżeli organem orzekającym był sąd wojskowy, to w kancelarii tajnej jednostki organizacyjnej, w której postępowanie dyscyplinarne zostało wszczęte:
1)
rejestruje się postępowanie dyscyplinarne w rejestrze postępowań dyscyplinarnych, zwanym dalej "rejestrem";
2)
przechowuje się dokumentację przez okres jednego roku od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.
2. 
Wzór rejestru określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Dokumentacji nadaje się numer odpowiadający pozycji, pod którą postępowanie dyscyplinarne zostało zarejestrowane w rejestrze, wpisując po numerze liczbę oznaczającą bieżący rok kalendarzowy, poprzedzoną ukośną kreską.
§  4. 
1. 
Po okresie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, do archiwum wojskowego przekazuje się dokumentację postępowania dyscyplinarnego:
1)
prowadzonego w stosunku do żołnierza zasadniczej służby wojskowej, absolwenta szkoły wyższej odbywającego przeszkolenie wojskowe lub żołnierza rezerwy odbywającego ćwiczenia wojskowe - na przechowanie przez okres pięciu lat;
2)
prowadzonego w stosunku do innego żołnierza niż wymieniony w pkt 1 - na przechowanie przez okres dziesięciu lat.
2. 
Rejestr przechowuje się w kancelarii tajnej jednostki organizacyjnej, w której ukarany żołnierz pełnił czynną służbę wojskową, przez okres piętnastu lat od dnia ostatniego wpisu w tym rejestrze.
§  5. 
1. 
Przełożony dyscyplinarny prowadzi ewidencję ukarań żołnierza w kartach ukarań żołnierza, zwanych dalej "kartami".
2. 
Wzór karty określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Jeżeli żołnierz ze względów służbowych lub wskutek ukarania karą dyscyplinarną wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe został przeniesiony do innej jednostki organizacyjnej lub innego pododdziału albo został przeniesiony do rezerwy kadrowej lub dyspozycji organu wojskowego - ewidencję ukarań żołnierza przekazuje się właściwemu przełożonemu dyscyplinarnemu.
§  6. 
Kartę:
1)
przechowuje się do czasu zatarcia ukarania;
2)
niszczy się w dniu zatarcia ukarania.
§  7. 
W jednostkach organizacyjnych, w których żołnierze pełnią czynną służbę wojskową, prowadzi się statystykę ukarań żołnierzy w danym roku kalendarzowym.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2002 r. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Lewa strona

Pozycja rejestru Data zarejestrowania Dane o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego
Stopień wojskowy, imię i nazwisko, imię ojca oraz data urodzenia żołnierza objętego postępowaniem dyscyplinarnym Nazwa jednostki organizacyjnej

Pododdział (komórka wewnętrzna)

Stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe przełożonego dyscyplinarnego, który wszczął postępowanie dyscyplinarne Stopień wojskowy, imię i nazwisko rzecznika dyscyplinarnego Nr i data rozkazu (decyzji) o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego
l 2 3 4 5 6 7

Prawa strona

Sposób zakończenia postępowania dyscyplinarnego Uwagi
Organ orzekający, który wydał prawomocne orzeczenie Data wydania prawomocnego orzeczenia Treść orzeczenia

(w tym określenie przewinienia, o które żołnierz został obwiniony, oraz sposobu ukarania, jeżeli orzeczenie stanowi o ukaraniu)

(wszelkie wpisy dodatkowe, w tym adnotacje o obiegu dokumentacji, przekazaniu dokumentacji do archiwum wojskowego itp.)
8 9 10 11

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR
Jednostka organizacyjna Karta ukarania Stopień wojskowy, imię i nazwisko, imię ojca
Pododdział (komórka wewnętrzna) żołnierza Stanowisko służbowe
Organ orzekający Data wydania orzeczenia Rodzaj przewinienia dyscyplinarnego Rodzaj i wymiar kary dyscyplinarnej lub zastosowanego środka dyscyplinarnego Termin wykonania kary dyscyplinarnej lub środka dyscyplinarnego albo termin warunkowego zawieszenia wykonania wymierzonej kary dyscyplinarnej Uwagi
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie dokumentowania postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. Nr 35, poz. 333), które traci moc z dniem 30 września 2002 r. na podstawie art. 8 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o dyscyplinie wojskowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 85, poz. 925).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.155.1294

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przechowywanie i rejestrowanie dokumentacji postępowań dyscyplinarnych oraz prowadzenie ewidencji ukarań żołnierzy.
Data aktu: 13/09/2002
Data ogłoszenia: 23/09/2002
Data wejścia w życie: 01/10/2002