Przechowywanie i rejestrowanie dokumentacji postępowań dyscyplinarnych oraz prowadzenie ewidencji ukarań żołnierzy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 września 2002 r.
w sprawie przechowywania i rejestrowania dokumentacji postępowań dyscyplinarnych oraz prowadzenia ewidencji ukarań żołnierzy.

Na podstawie art. 107 ustawy z dnia 4 września 1997 r. o dyscyplinie wojskowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 42, poz. 370) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i czas przechowywania dokumentacji postępowania dyscyplinarnego;
2)
sposób rejestrowania postępowania dyscyplinarnego w komórce organizacyjnej Ministerstwa Obrony Narodowej, jednostce organizacyjnej podporządkowanej Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanej oraz przedsiębiorstwie państwowym, dla którego jest on organem założycielskim, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi";
3)
sposób prowadzenia ewidencji ukarań żołnierza.
§  2. 
1. 
W toku postępowania dyscyplinarnego dokumentację dyscyplinarną przechowuje przełożony dyscyplinarny, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Rzecznik dyscyplinarny przechowuje dokumenty sporządzane:
1)
w postępowaniu wyjaśniającym, jeżeli jest prowadzone, do czasu jego zakończenia;
2)
w postępowaniu odwoławczym, jeżeli wyższy przełożony dyscyplinarny polecił uzupełnienie materiału dowodowego i przekazanie mu w wyznaczonym terminie.
3. 
Osoby, o których mowa w ust. 1 i 2, przechowują dokumentację w kancelarii tajnej jednostki organizacyjnej lub w swoim pomieszczeniu służbowym, z uwzględnieniem wymogów ochrony danych zebranych w postępowaniu dyscyplinarnym przed ich nieuprawnionym ujawnieniem.
§  3. 
1. 
Po zakończeniu postępowania dyscyplinarnego, w kancelarii tajnej jednostki organizacyjnej, w której wydane zostało orzeczenie w pierwszej instancji, a jeżeli organem orzekającym był sąd wojskowy, to w kancelarii tajnej jednostki organizacyjnej, w której postępowanie dyscyplinarne zostało wszczęte:
1)
rejestruje się postępowanie dyscyplinarne w rejestrze postępowań dyscyplinarnych, zwanym dalej "rejestrem";
2)
przechowuje się dokumentację przez okres jednego roku od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.
2. 
Wzór rejestru określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Dokumentacji nadaje się numer odpowiadający pozycji, pod którą postępowanie dyscyplinarne zostało zarejestrowane w rejestrze, wpisując po numerze liczbę oznaczającą bieżący rok kalendarzowy, poprzedzoną ukośną kreską.
§  4. 
1. 
Po okresie, o którym mowa w § 3 ust. 1 pkt 2, do archiwum wojskowego przekazuje się dokumentację postępowania dyscyplinarnego:
1)
prowadzonego w stosunku do żołnierza zasadniczej służby wojskowej, absolwenta szkoły wyższej odbywającego przeszkolenie wojskowe lub żołnierza rezerwy odbywającego ćwiczenia wojskowe - na przechowanie przez okres pięciu lat;
2)
prowadzonego w stosunku do innego żołnierza niż wymieniony w pkt 1 - na przechowanie przez okres dziesięciu lat.
2. 
Rejestr przechowuje się w kancelarii tajnej jednostki organizacyjnej, w której ukarany żołnierz pełnił czynną służbę wojskową, przez okres piętnastu lat od dnia ostatniego wpisu w tym rejestrze.
§  5. 
1. 
Przełożony dyscyplinarny prowadzi ewidencję ukarań żołnierza w kartach ukarań żołnierza, zwanych dalej "kartami".
2. 
Wzór karty określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Jeżeli żołnierz ze względów służbowych lub wskutek ukarania karą dyscyplinarną wyznaczenia na niższe stanowisko służbowe został przeniesiony do innej jednostki organizacyjnej lub innego pododdziału albo został przeniesiony do rezerwy kadrowej lub dyspozycji organu wojskowego - ewidencję ukarań żołnierza przekazuje się właściwemu przełożonemu dyscyplinarnemu.
§  6. 
Kartę:
1)
przechowuje się do czasu zatarcia ukarania;
2)
niszczy się w dniu zatarcia ukarania.
§  7. 
W jednostkach organizacyjnych, w których żołnierze pełnią czynną służbę wojskową, prowadzi się statystykę ukarań żołnierzy w danym roku kalendarzowym.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2002 r. 1

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Lewa strona

Pozycja rejestru Data zarejestrowania Dane o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego
Stopień wojskowy, imię i nazwisko, imię ojca oraz data urodzenia żołnierza objętego postępowaniem dyscyplinarnym Nazwa jednostki organizacyjnej

Pododdział (komórka wewnętrzna)

Stopień wojskowy, imię i nazwisko, stanowisko służbowe przełożonego dyscyplinarnego, który wszczął postępowanie dyscyplinarne Stopień wojskowy, imię i nazwisko rzecznika dyscyplinarnego Nr i data rozkazu (decyzji) o wszczęciu postępowania dyscyplinarnego
l 2 3 4 5 6 7

Prawa strona

Sposób zakończenia postępowania dyscyplinarnego Uwagi
Organ orzekający, który wydał prawomocne orzeczenie Data wydania prawomocnego orzeczenia Treść orzeczenia

(w tym określenie przewinienia, o które żołnierz został obwiniony, oraz sposobu ukarania, jeżeli orzeczenie stanowi o ukaraniu)

(wszelkie wpisy dodatkowe, w tym adnotacje o obiegu dokumentacji, przekazaniu dokumentacji do archiwum wojskowego itp.)
8 9 10 11

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR
Jednostka organizacyjna Karta ukarania Stopień wojskowy, imię i nazwisko, imię ojca
Pododdział (komórka wewnętrzna) żołnierza Stanowisko służbowe
Organ orzekający Data wydania orzeczenia Rodzaj przewinienia dyscyplinarnego Rodzaj i wymiar kary dyscyplinarnej lub zastosowanego środka dyscyplinarnego Termin wykonania kary dyscyplinarnej lub środka dyscyplinarnego albo termin warunkowego zawieszenia wykonania wymierzonej kary dyscyplinarnej Uwagi
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 29 marca 1999 r. w sprawie dokumentowania postępowania dyscyplinarnego (Dz. U. Nr 35, poz. 333), które traci moc z dniem 30 września 2002 r. na podstawie art. 8 ustawy z dnia 20 lipca 2001 r. o zmianie ustawy o dyscyplinie wojskowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 85, poz. 925).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.155.1294

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przechowywanie i rejestrowanie dokumentacji postępowań dyscyplinarnych oraz prowadzenie ewidencji ukarań żołnierzy.
Data aktu: 13/09/2002
Data ogłoszenia: 23/09/2002
Data wejścia w życie: 01/10/2002