Szczegółowy sposób oraz warunki prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 5 września 2002 r.
w sprawie szczegółowego sposobu oraz warunków prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych.

Na podstawie art. 25 ust. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 129, poz. 1441) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Połowy w celach sportowo-rekreacyjnych, zwane dalej "połowami", są prowadzone przy użyciu wędki lub kuszy.
§  2. 
1. 
Połowy są prowadzone wędką o długości wędziska nie mniejszej niż 30 cm, z przymocowaną do niego linką zakończoną, z zastrzeżeniem ust. 2:
1)
haczykiem o jednym ostrzu o rozwarciu nieprzekraczającym 20 mm albo
2)
haczykiem o nie więcej niż 3 ostrzach rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 35 mm, albo
3)
sztuczną przynętą z przymocowanymi do niej, w sposób elastyczny, nie więcej niż 3 haczykami, o nie więcej niż 3 ostrzach każdy, rozstawionych w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 35 mm lub nie przekraczały szerokości przynęty;
4)
przyponem wyposażonym w haczyk albo sztuczną przynętę, o których mowa w pkt 1-3.
2. 
Przy prowadzeniu połowów płastug lub śledzi wędką dopuszcza się zakończenie linki:
1)
2 przyponami, z których każdy jest wyposażony w haczyk o jednym ostrzu o rozwarciu nieprzekraczającym 10 mm - przy połowach płastug;
2)
5 przyponami, z których każdy jest wyposażony w haczyk o jednym ostrzu o rozwarciu nieprzekraczającym 10 mm - przy połowach śledzi.
§  3. 
Połowy wędką są prowadzone:
1)
z brzegu, z wyłączeniem urządzeń nawigacyjnych, mostów i urządzeń wodnych;
2)
z lodu, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności;
3)
z urządzenia pływającego dopuszczonego do żeglugi na podstawie odrębnych przepisów, zwanego dalej "urządzeniem pływającym";
4)
za pomocą nie więcej niż 2 wędek jednocześnie, a w przypadku połowów ryb przez wyrzucanie i ściąganie sztucznej przynęty, zwanych dalej "połowami metodą spinningową", jedną wędką;
5)
bez stosowania sztucznego światła do lokalizacji i wabienia ryb;
6)
w odległości nie mniejszej niż 100 m od granic obwodu ochronnego, w którym obowiązuje zakaz poławiania wszystkich organizmów morskich;
7)
w odległości nie mniejszej niż 100 m od oznakowanego kąpieliska.
§  4. 
Połowy z urządzenia pływającego są prowadzone:
1)
wyłącznie w porze dziennej - od wschodu do zachodu słońca;
2)
poza torami wodnymi;
3)
w odległości nie mniejszej niż 100 m od wystawionych w wodzie narzędzi połowowych.
§  5. 
Przy prowadzeniu połowów z urządzenia pływającego dopuszcza się holowanie sztucznej przynęty.
§  6. 
Niedopuszczalne jest cumowanie urządzenia pływającego, używanego do prowadzenia połowów, do:
1)
znaków nawigacyjnych;
2)
narzędzi połowowych;
3)
bojek, tyczek lub pływaków.
§  7. 
Połowy kuszą są prowadzone:
1)
kuszą z naciągiem gumowym, sprężynowym lub pneumatycznym, miotającą harpun na uwięzi, który nie może mieć więcej niż 3 ostrza rozstawione w taki sposób, aby nie wykraczały one poza obwód koła o średnicy 30 mm; konstrukcja harpuna powinna umożliwiać łatwe oddzielenie ostrza od jego trzonu;
2)
tak, aby kusza podczas napinania i zwalniania była w całości zanurzona w wodzie;
3)
bez używania sprzętu służącego do oddychania pod wodą;
4)
wyłącznie w porze dziennej - po upływie godziny od wschodu słońca, nie później jednak niż na godzinę przed zachodem słońca;
5)
w promieniu nie większym niż 50 m od ustawionego na powierzchni wody pływaka koloru pomarańczowego, o wyporności co najmniej 5 litrów; pływak ustawiany jest na czas połowów przez osobę prowadzącą połowy kuszą;
6)
w odległości nie mniejszej niż 100 m od wystawionych w wodzie narzędzi połowowych;
7)
w odległości nie mniejszej niż 100 m od granic obwodu ochronnego, w którym obowiązuje zakaz poławiania wszystkich organizmów morskich;
8)
w odległości nie mniejszej niż 100 m od oznakowanego kąpieliska.
§  8. 
Ilość ryb, którą można wyłowić w ciągu doby, wynosi dla ryb niżej wymienionych gatunków nie więcej niż:
1)
łosoś i troć - 2 sztuki łącznie;
2)
pstrąg tęczowy, sandacz i szczupak - 3 sztuki łącznie;
3)
węgorz i lin - 5 sztuk łącznie;
4)
leszcz - 10 sztuk;
5)
dorsz - 5 sztuk;
6)
śledź - 10 kg;
7)
inne gatunki - 5 kg łącznie.
§  9. 
Ryby niewymiarowe albo ryby będące pod całkowitą ochroną gatunkową lub wyłowione w ustanowionych dla nich obwodach ochronnych należy niezwłocznie wypuścić do łowiska.
§  10. 
Niedopuszczalne jest pozostawianie narzędzi połowowych bez osobistego nadzoru oraz rozdysponowanie wyłowionych ryb przed zakończeniem połowów w danym dniu.
§  11.  2
 Przy zajmowaniu miejsc na łowisku należy zachować odległości:
1)
pomiędzy osobami prowadzącymi połowy nie mniejsze niż:
a)
10 m - przy połowach z brzegu,
b)
50 m - przy połowach z brzegu metodą spinningową,
c)
100 m - przy połowach kuszą;
2)
pomiędzy urządzeniami pływającymi używanymi do prowadzenia połowów nie mniejsze niż 50 m, z tym że przy połowach metodą spinningową nie mniejsze niż 100 m.
§  12. 
Osoba prowadząca połowy jest obowiązana na każde wezwanie osoby uprawnionej do wykonywania czynności kontrolnych przedstawić do wglądu sportowe zezwolenie połowowe i dokument potwierdzający tożsamość oraz umożliwić obejrzenie użytych narzędzi połowowych, wyłowionych ryb w stanie umożliwiającym pomiar ich długości całkowitej oraz przynęt.
§  13. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).
2 § 11 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 2002 r. (Dz.U.03.8.99) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lutego 2003 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.154.1282

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy sposób oraz warunki prowadzenia połowów w celach sportowo-rekreacyjnych.
Data aktu: 05/09/2002
Data ogłoszenia: 21/09/2002
Data wejścia w życie: 06/10/2002