Szczegółowe zasady i tryb nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej", tryb przedstawiania wniosków, wzór medalu, tryb jego wręczania i sposób noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 20 września 2000 r.
w sprawie szczegółowych zasad nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej", trybu przedstawiania wniosków, wzoru medalu, trybu jego wręczania i sposobu noszenia.

Na podstawie art. 51 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 1997 r. Nr 56, poz. 357, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136, Nr 19, poz. 239 i Nr 22, poz. 291) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Medal Komisji Edukacji Narodowej, zwany dalej "Medalem", jest nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania, w szczególności w zakresie działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, twórczości dla dzieci i młodzieży oraz kształcenia i doskonalenia nauczycieli:
1)
autorom wybitnych prac pedagogicznych, wyróżniających się nowatorskich podręczników i pomocy naukowych,
2)
nauczycielom legitymującym się co najmniej siedmioletnią wyróżniającą się działalnością dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, inicjującym i podejmującym nowatorskie formy i metody pracy edukacyjnej,
3)
autorom utworów literackich, popularnonaukowych, dzieł scenicznych, muzycznych, plastycznych, filmowych, widowisk telewizyjnych i audycji radiowych, które wywierają szczególnie wartościowy wpływ wychowawczy i edukacyjny na dzieci i młodzież,
4)
nauczycielom akademickim legitymującym się wybitnym dorobkiem w zakresie oświaty i wychowania,
5)
działaczom społecznym i związkowym, fundatorom oraz innym osobom, których działalność wydatnie przyczynia się do rozwoju oświaty i wychowania,
6)
wyróżniającym się pracownikom nadzoru i doradztwa pedagogicznego oraz doskonalenia zawodowego nauczycieli,
7)
obywatelom polskim mieszkającym za granicą, cudzoziemcom i innym osobom, którzy swoją działalnością przyczyniają się do promowania Polski za granicą i rozwoju współpracy międzynarodowej w zakresie oświaty i wychowania,
8)
innym osobom legitymującym się wybitnym, uznanym dorobkiem w zakresie oświaty i wychowania.
§  2. 
1. 
Medal ma kształt koła o średnicy 36 mm i wykonany jest z metalu koloru jasnobrązowego. Na awersie Medalu widnieje wizerunek otwartej książki przełożonej gałązką drzewa laurowego oraz napis w otoku "Medal Komisji Edukacji Narodowej"; na rewersie Medalu jest umieszczony napis "Rzeczpospolita Polska", w dolnej i górnej części Medalu jest umieszczony wizerunek gałązek drzewa laurowego. Medal jest zawieszony na czerwonej wstążce o szerokości 35 mm z trzema pionowymi białymi paskami - dwoma o szerokości 5 mm umieszczonymi po zewnętrznych stronach wstążki oraz środkowym o szerokości 2 mm.
2. 
Wzór Medalu stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Medal nadaje minister właściwy do spraw oświaty i wychowania z własnej inicjatywy albo na wniosek:
1)
ministrów (kierowników urzędów centralnych),
2)
rektorów szkół wyższych,
3)
wojewodów,
4)
organu sprawującego nadzór pedagogiczny,
5)
organu prowadzącego przedszkole, szkołę lub placówkę,
6)
władz statutowych organizacji społecznych lub stowarzyszeń prowadzących statutową działalność oświatowo-wychowawczą,
7)
władz statutowych ogólnokrajowych organizacji związkowych,
8)
kierowników placówek dyplomatycznych lub konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej.
2. 
Wniosek organu prowadzącego przedszkole, szkołę lub placówkę wymaga pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
§  4. 
1. 
Wniosek o nadanie Medalu powinien zawierać:
1)
dane osobowe,
2)
uzasadnienie nadania Medalu.
2. 
Wniosek o nadanie Medalu powinien być zgłoszony nie później niż do dnia 31 marca danego roku kalendarzowego.
3. 
Wzór wniosku stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Medal wraz z legitymacją stwierdzającą nadanie Medalu wręcza minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, inni ministrowie prowadzący szkoły i placówki, rektorzy szkół wyższych, wojewodowie, kuratorzy oświaty lub inne osoby upoważnione przez ministra.
2. 
Wzór legitymacji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6. 
Medal nosi się na lewej stronie piersi, bezpośrednio po orderach i odznaczeniach państwowych, podczas uroczystości organizowanych w szczególności z okazji świąt państwowych i Dnia Edukacji Narodowej.
§  7.  1
 Medal może być nadawany pośmiertnie.
§  8. 
W razie zagubienia albo zniszczenia Medalu lub legitymacji wydaje się wtórny egzemplarz Medalu lub legitymacji.
§  9. 
Osoby, którym nadano "Medal Komisji Edukacji Narodowej" na podstawie przepisów obowiązujących przed wejściem w życie rozporządzenia, zachowują prawo do jego noszenia.
§  10. 
Traci moc zarządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 maja 1991 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej" oraz ustalenia jego wzoru i sposobu noszenia (Monitor Polski Nr 18, poz. 121).
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR "MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ"

skala 1:1

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Strona pierwsza
WNIOSEK O NADANIE

"Medalu Komisji Edukacji Narodowej"

1. Dane ogólne
a) imię i nazwisko a) ........................................................................
b) imiona rodziców b) ........................................................................
2. Miejsce urodzenia 3. Data urodzenia
4. Miejsce zamieszkania
5. Miejsce pracy i stanowisko lub rodzaj wykonywanej działalności
.............................. ............................................................... ......................................
(miejscowość) (nazwa pracodawcy) (stanowisko)
6. Wykształcenie ogólne specjalność
7. .......................................................................................................................................................

(imię, nazwisko i stanowisko służbowe lub funkcja osoby odpowiedzialnej za ścisłość ww. danych)

................................... ...........................

(miejscowość i data) (podpis)

strona druga

8. Uzasadnienie nadania Medalu
9. Organ przedstawiający wniosek ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania
...................... ....................... ................................ ........................

(data) (miejscowość) (nazwa organu) (podpis)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR LEGITYMACJI "MEDALU KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ"

skala 1:1,1

Okładka z wytłoczonym godłem państwowym koloru złotego

wzór

1 § 7 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 16 kwietnia 2010 r. (Dz.U.10.63.392) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 kwietnia 2010 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.99.1073

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb nadawania "Medalu Komisji Edukacji Narodowej", tryb przedstawiania wniosków, wzór medalu, tryb jego wręczania i sposób noszenia.
Data aktu: 20/09/2000
Data ogłoszenia: 18/11/2000
Data wejścia w życie: 03/12/2000