Jednorazowy dodatek rodzinny w 2000 r.

USTAWA
z dnia 8 września 2000 r.
o jednorazowym dodatku rodzinnym w 2000 r.

Art.  1.

Ustawa określa zasady i tryb przyznania oraz wypłaty w 2000 r. jednorazowego dodatku rodzinnego.

Art.  2.
1.
Prawo do jednorazowego dodatku rodzinnego przysługuje obywatelowi polskiemu zamieszkałemu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz cudzoziemcowi posiadającemu kartę stałego pobytu lub status uchodźcy, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, na którego utrzymaniu pozostaje troje i więcej dzieci, które do dnia 31 października 2000 r.:
1)
nie ukończyły 16 roku życia,
2)
kształcą się w szkole lub w szkole wyższej i nie ukończyły 20 roku życia,
3)
kształcą się w szkole lub w szkole wyższej i ukończyły 20 rok życia, ale ukończenie tego wieku przypadało na ostatni lub przedostatni rok nauki, odpowiednio w poprzednim albo bieżącym roku szkolnym lub akademickim,
4)
są uprawnione do zasiłku pielęgnacyjnego.
2.
Przez dzieci, o których mowa w ust. 1, rozumie się:
1)
dzieci własne uprawnionego, dzieci jego małżonka i dzieci przysposobione,
2)
wnuki, rodzeństwo, inne dzieci - których opiekunem prawnym został ustanowiony uprawniony lub jego małżonek,
3)
dzieci przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej.
3.
Nie pozostaje na utrzymaniu, w rozumieniu ustawy, dziecko, które:
1)
pozostaje w związku małżeńskim, chyba że oboje małżonkowie kształcą się w szkole lub w szkole wyższej,
2)
przebywa w domu pomocy społecznej, placówce opiekuńczo-wychowawczej w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej lub w ośrodku szkolno-wychowawczym, w tym specjalnym, jeżeli jest to pobyt całodobowy, za który rodzice lub opiekunowie prawni nie ponoszą odpłatności,
3)
kształci się w szkole wojskowej lub innej szkole zapewniającej nieodpłatnie pełne utrzymanie (wyżywienie, zakwaterowanie, umundurowanie),
4)
przebywa w zakładzie karnym lub poprawczym.
4.
Jednorazowy dodatek rodzinny przysługuje uprawnionemu, bez względu na osiągany dochód, na trzecie i każde kolejne dziecko spełniające jeden z warunków określonych w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 3.
5.
Wysokość jednorazowego dodatku rodzinnego wynosi 145 zł na każde dziecko, o którym mowa w ust. 4.
Art.  3.
1.
Prawo do jednorazowego dodatku rodzinnego ustala i dodatek ten wypłaca z urzędu uprawnionemu do zasiłku rodzinnego zgodnie z ustawą z dnia 1 grudnia 1994 r. o zasiłkach rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych (Dz. U. z 1998 r. Nr 102, poz. 651, Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1118 oraz z 1999 r. Nr 60, poz. 636 i Nr 110, poz. 1256) podmiot wypłacający zasiłek rodzinny, na podstawie dokumentów stanowiących podstawę do ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego za październik 2000 r.
2.
W innych niż określone w ust. 1 przypadkach ustalenie prawa do jednorazowego dodatku rodzinnego oraz jego wypłata następuje na udokumentowany wniosek złożony przez osobę ubiegającą się o ten dodatek, w terminie do dnia 31 października 2000 r., u pracodawcy lub w innej jednostce organizacyjnej właściwej dla wypłaty zasiłku rodzinnego, zgodnie z art. 20 ustawy, o której mowa w ust. 1.
3.
Wniosek, o którym mowa w ust. 2, powinien zawierać dane dotyczące:
1)
pracodawcy lub innej jednostki organizacyjnej zobowiązanej do wypłaty jednorazowego dodatku rodzinnego,
2)
osoby ubiegającej się o wypłatę jednorazowego dodatku rodzinnego (imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, numer NIP, a w razie gdy nie nadano tych numerów lub jednego z nich - seria i numer dowodu osobistego lub paszportu oraz w razie potrzeby numer emerytury/renty lub numer konta w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego),
3)
dzieci pozostających na utrzymaniu osoby ubiegającej się o jednorazowy dodatek rodzinny (imię, nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, stan cywilny),
4)
inne informacje niezbędne do ustalenia uprawnień do jednorazowego dodatku rodzinnego, wynikające z art. 2.
4.
Prezes Rady Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wzór wniosku, o którym mowa w ust. 2.
5.
Wypłata jednorazowego dodatku rodzinnego z urzędu następuje w terminie wypłaty zasiłków rodzinnych za październik 2000 r., natomiast na wniosek - nie później niż do dnia 15 grudnia 2000 r.
6.
Na jedno dziecko wypłaca się tylko jeden jednorazowy dodatek rodzinny.
7.
W przypadku zbiegu prawa rodziców lub opiekunów prawnych do jednorazowego dodatku rodzinnego, dodatek wypłaca się temu z rodziców lub opiekunów, który jest uprawniony do zasiłku rodzinnego za październik 2000 r., a w sytuacji, o której mowa w ust. 2, temu, który zażąda wypłaty dodatku, z zastrzeżeniem ust. 8.
8.
Jeżeli dzieci nie pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym z obojgiem rodziców, uprawnionym do jednorazowego dodatku rodzinnego jest ten z rodziców, z którym dzieci przebywają.
Art.  4.

W sprawach określonych w art. 1, w zakresie nieuregulowanym ustawą, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy, o której mowa w art. 3 ust. 1.

Art.  5.

Jednorazowe dodatki rodzinne są finansowane z budżetu państwa.

Art.  6.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024