Określenie zakresu zadań w dziedzinie kultury objętych mecenatem państwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji na te zadania i dotacji celowych na dofinansowanie bieżących zadań własnych, związanych z prowadzeniem instytucji kultury, przejętych w dniu 1 stycznia 1999 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 maja 2000 r.
w sprawie określenia zakresu zadań w dziedzinie kultury objętych mecenatem państwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji na te zadania i dotacji celowych na dofinansowanie bieżących zadań własnych, związanych z prowadzeniem instytucji kultury, przejętych w dniu 1 stycznia 1999 r.

Na podstawie art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz. U. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:
§  1.
Jednostki samorządu terytorialnego otrzymują dotacje celowe na:
1)
dofinansowanie bieżących zadań własnych związanych z prowadzeniem instytucji kultury, przejętych w dniu 1 stycznia 1999 r.,
2)
zadania z zakresu administracji rządowej objęte mecenatem państwa w dziedzinie kultury, wykonywane przez instytucje kultury, dla których organizatorami są jednostki samorządu terytorialnego; wykaz tych zadań określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Jednostki samorządu terytorialnego, w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia ustawy budżetowej na dany rok, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1, składają właściwym wojewodom wnioski o przyznanie dotacji na finansowanie bieżących zadań własnych, o których mowa w § 1 pkt 1, wraz z uzasadnieniem oraz informacjami i wskaźnikami finansowymi, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2.
W terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosków wojewoda dokonuje ich analizy, biorąc pod uwagę wysokość środków, o których mowa w ust. 3, sytuację finansową jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucji kultury, i przedstawia ministrowi właściwemu do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, zwanemu dalej "Ministrem", do uzgodnienia propozycje przyznania dotacji w układzie klasyfikacji budżetowej wraz z podziałem na poszczególne jednostki, według wzoru wniosku stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, z własnym uzasadnieniem.
3. 1
Wnioskowana przez wojewodę dotacja nie może przekroczyć wysokości łącznych środków dla poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego z obszaru województwa przeznaczonych w roku poprzednim na dofinansowanie zadań, o których mowa w § 1 pkt 1, zmienionych o wskaźnik odpowiadający zmianie wielkości środków określonych na ten cel w ustawie budżetowej na dany rok, z zastrzeżeniem § 4a i 4b.
4.
Minister, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku, zawiadamia wojewodę i ministra właściwego do spraw finansów publicznych o zaakceptowanych kwotach dotacji.
5.
Po uzgodnieniu wniosków z Ministrem wojewoda przedstawia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wnioski o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie państwa.
§  3.
1.
Dotacje celowe na zadania, o których mowa w § 1 pkt 2, są udzielane na podstawie porozumień zawieranych przez jednostki samorządu terytorialnego z Ministrem.
2.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 1, powinno określać:
1)
szczegółowy opis zadania i termin jego wykonania,
2)
kwotę dotacji przyznanej jednostce samorządu terytorialnego wykonującej zadania oraz szczegółowe zasady i terminy jej przekazywania,
3)
tryb kontroli wykonania zadania,
4)
sposób rozliczenia udzielonej dotacji i zasady zwrotu nie wykorzystanej części dotacji.
§  4.
1.
Termin zgłaszania wniosków, o którym mowa w § 2 ust. 1, w 2000 r. wynosi 14 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.
2.
Procentowy wskaźnik wzrostu dotacji, o której mowa w § 2 ust. 3, w 2000 r. wynosi 2,4%.
§  4a. 2
 
1.
W 2002 r. wnioskowana przez wojewodę dotacja nie może przekroczyć wielkości ustalonej zgodnie z § 2 ust. 3, pomniejszonej o 3%.
2.
Minister dokonuje podziału 3% kwoty określonej w ustawie budżetowej na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, związanych z prowadzeniem instytucji kultury przejętych z dniem 1 stycznia 1999 r., uwzględniając zmiany organizacyjne w instytucjach kultury.
3.
Minister, w terminie, o którym mowa w § 2 ust. 4, zawiadamia wojewodę i ministra właściwego do spraw finansów publicznych o dokonanym podziale kwot dotacji, o których mowa w ust. 2.
4.
Wojewoda przedstawia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wniosek o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie państwa, obejmujący kwoty, o których mowa w ust. 3 i w § 2 ust. 4.
5.
Wojewoda, przedstawiając ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wniosek, o którym mowa w § 2 ust. 5, uwzględnia również kwoty dotacji, o których mowa w ust. 3.
§  4b. 3
 
1.
W 2003 r. wnioskowana przez wojewodę dotacja nie może przekroczyć wielkości ustalonej zgodnie z § 2 ust. 3, pomniejszonej o 6%.
2.
Minister dokonuje podziału 6% kwoty określonej w ustawie budżetowej na dofinansowanie zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, związanych z prowadzeniem instytucji kultury przejętych z dniem 1 stycznia 1999 r., uwzględniając zmiany organizacyjne w instytucjach kultury.
3.
Minister, w terminie, o którym mowa w § 2 ust. 4, zawiadamia wojewodę i ministra właściwego do spraw finansów publicznych o dokonanym podziale kwot dotacji, o których mowa w ust. 2.
4.
Wojewoda przedstawia ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wniosek o dokonanie odpowiednich zmian w budżecie państwa, obejmujący kwoty, o których mowa w ust. 3 i w § 2 ust. 4.
5.
Wojewoda, przedstawiając ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych wniosek, o którym mowa w § 2 ust. 5, uwzględnia również kwoty dotacji, o których mowa w ust. 3.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZADANIA Z ZAKRESU ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ, OBJĘTE MECENATEM PAŃSTWA W DZIEDZINIE KULTURY, WYKONYWANE PRZEZ INSTYTUCJE KULTURY, DLA KTÓRYCH ORGANIZATORAMI SĄ JEDNOSTKI SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

1. Organizacja - w kraju i za granicą - festiwali, konkursów, przeglądów, spotkań, plenerów, warsztatów, konferencji, seminariów, tournée zespołów artystycznych, wystaw artystycznych, historycznych, muzealnych i innych imprez mających istotne znaczenie dla polskiej kultury i sztuki oraz ich zagranicznej promocji, w tym wynikających z międzynarodowych umów państwowych, rządowych i resortowych, zawartych w dziedzinie kultury i ochrony polskiego dziedzictwa kulturalnego za granicą, a także związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w UNESCO, Radzie Europy oraz wynikających z układu stowarzyszeniowego z Unią Europejską, w tym fundowanie nagród.

2. Organizacja - w kraju i za granicą - imprez przeznaczonych dla Polonii, emigracji i Polaków za granicą, a także zakup książek i czasopism dla bibliotek oraz innych dóbr niezbędnych do utrzymania polskości wśród Polonii, emigracji i Polaków za granicą.

3. Renowacja, konserwacja, inwentaryzacja tradycyjna i cyfrowa oraz ochrona zabytków, zbiorów bibliotecznych, innych obiektów kultury materialnej w kraju i za granicą.

4. Produkcja i opracowywanie filmów dokumentalnych, oświatowych, prezentacji multimedialnych i pomocy dydaktycznych.

5. Ochrona i propagowanie kultury mniejszości narodowych.

6. Organizowanie w kraju i za granicą promocji uczniów i studentów szkolnictwa artystycznego oraz młodych artystów.

7. Zakup dóbr kultury, a także przedmiotów służących kultywowaniu lokalnych i regionalnych tradycji kulturalnych, tłumaczeń, partytur i praw autorskich, ekspertyz, recenzji, prac krytycznych, książek i czasopism, innych dóbr niezbędnych do edukacji i animacji kulturalnej oraz promocji twórczości.

8. Wspieranie amatorskiego ruchu artystycznego, twórczości ludowej oraz ochrona unikalnych i zanikających zawodów i umiejętności artystycznych i ich warsztatów.

9. Edukacja kulturalna dzieci i młodzieży realizowana w różnych formach.

10. Dokumentacja i promocja zjawisk życia kulturalnego i artystycznego, tworzenie systemów informacyjnych w tym zakresie, wspomaganie centrów informatycznych.

11. Wspieranie rozwoju czytelnictwa, w szczególności przez dofinansowanie zakupu nowości wydawniczych.

12. Wydawanie niskonakładowych książek, czasopism, periodyków, druków ulotnych, nut, katalogów wystaw i zbiorów, opracowań dydaktycznych, informacyjnych, naukowo-badawczych, krytycznych, przekładów literatury polskiej i obcej - w postaci drukowanej lub innych technik zapisu, wydawnictw nagrań fonograficznych.

13. Prowadzenie kolekcji dzieł sztuki, instrumentów oraz zbiorów bibliotecznych, fonograficznych i filmowych.

14. Ochrona kolekcji dzieł sztuki, zbiorów historycznych, instrumentów oraz zbiorów bibliotecznych, fonograficznych i filmowych; zapewnienie dostępu do dóbr kultury osobom niepełnosprawnym, w tym opracowywanie "druków" mówionych i brajlowskich, filmowych napisów dialogowych i tłumaczeń na język migowy oraz odpowiednich prezentacji z zastosowaniem technik elektronicznych.

15. Wspieranie dystrybucji i rozpowszechniania filmów o szczególnym znaczeniu dla kultury oraz upowszechnianie w różnych formach kultury filmowej.

16. Digitalizacja zbiorów i ich udostępnianie poprzez sieć Internet.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK O PRZYZNANIE DOTACJI - Z UZASADNIENIEM

..............................

(pieczęć organu wnioskującego)

........................

(nazwa województwa)

Lp. Organizator (jednostka samorządu terytorialnego) Nazwa instytucji kultury Wnioskowana dotacja celowa z budżetu państwa
przez jednostkę samorządu terytorialnego przez wojewodę
1 2 3 4 5

Uzasadnienie jednostki samorządu terytorialnego (wojewody) -

w załączeniu.

........................... ......................

(dzień, miesiąc, rok) (organ wnioskujący)

część B

..............................

(pieczęć urzędu wojewódzkiego)

PODSTAWOWE INFORMACJE WYNIKAJĄCE Z PLANU INSTYTUCJI KULTURY NA ROK OBJĘTY WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ

........................

(nazwa województwa)

Lp. Organizator (jednostka samorządu terytorialnego) Nazwa instytucji kultury Rozdział klasyfikacji budżetowej Planowane ogółem koszty instytucji Planowane przychody ogółem W tym:
dotacja samorządu dochody własne i inne
1 2 3 4 5 6 7 8

........................... ......................

(dzień, miesiąc, rok) (wojewoda)

część C

..............................

(pieczęć urzędu wojewódzkiego)

WSKAŹNIKI FINANSOWE DOTYCZĄCE FUNKCJONOWANIA INSTYTUCJI KULTURY W ROKU POPRZEDZAJĄCYM ROK OBJĘTY WNIOSKOWANĄ DOTACJĄ

........................

(nazwa województwa)

Lp. Organizator (jednostka samorządu terytorialnego) Nazwa instytucji kultury Ogólne koszty/

wydatki funkcjonowania instytucji

Przychody ogółem Z tego:
dotacja samorządowa dotacja budżetu państwa dochody własne i inne
1 2 3 4 5 6 7 8

........................... .......................

(sporządził) (dzień, miesiąc, rok)

1 § 2 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.50.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 2002 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 lutego 2003 r. (Dz.U.03.23.189) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 2003 r.

2 § 4a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.50.450) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 2002 r.
3 § 4b dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 lutego 2003 r. (Dz.U.03.23.189) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 lutego 2003 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.40.463

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie zakresu zadań w dziedzinie kultury objętych mecenatem państwa oraz szczegółowych zasad i trybu udzielania jednostkom samorządu terytorialnego dotacji na te zadania i dotacji celowych na dofinansowanie bieżących zadań własnych, związanych z prowadzeniem instytucji kultury, przejętych w dniu 1 stycznia 1999 r.
Data aktu: 09/05/2000
Data ogłoszenia: 19/05/2000
Data wejścia w życie: 19/05/2000