Zm.: rozporządzenie w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2000.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 kwietnia 2000 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2000.

Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769 oraz z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1999 r. w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2000 (Dz. U. Nr 112, poz. 1318 i z 2000 r. Nr 23, poz. 292) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w ust. 2 po pkt 29 dodaje się pkt 29a, 29b i 29c w brzmieniu:

"29a) R-ww-1 - książka badania wpływów i wydatków finansowych w indywidualnych gospodarstwach rolnych,

29b) R-ww-1 załącznik - książka zapasów związanych z produkcją rolniczą w indywidualnych gospodarstwach rolnych,

29c) R-ww-2 - kwestionariusz do badania wpływów i wydatków finansowych w indywidualnych gospodarstwach rolnych,";

2)
w załączniku nr 1 do rozporządzenia:
a)
wzór formularza H-02 - sprawozdanie o sprzedaży środków produkcji dla rolnictwa przez jednostki produkcyjne i handlowe otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia,
b)
wzór formularza I-01 - sprawozdanie o działalności inwestycyjnej i załącznik o realizacji inwestycji wieloletniej otrzymują brzmienie określone w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia,
c)
wzór formularza R-CzSR - użytkowanie gruntów, powierzchnia zasiewów i pogłowie zwierząt gospodarskich oraz charakterystyka gospodarstwa otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 3 do niniejszego rozporządzenia;
3)
w załączniku nr 2 do rozporządzenia po wzorze formularza R-r-z - badanie plonów ziemniaków dodaje się:
a)
wzór formularza R-ww-1 - książka badania wpływów i wydatków finansowych w indywidualnych gospodarstwach rolnych w brzmieniu określonym w załączniku nr 4 do niniejszego rozporządzenia,
b)
wzór formularza R-ww-1 załącznik - książka zapasów związanych z produkcją rolniczą w indywidualnych gospodarstwach rolnych w brzmieniu określonym w załączniku nr 5 do niniejszego rozporządzenia,
c)
wzór formularza R-ww-2 - kwestionariusz do badania wpływów i wydatków finansowych w indywidualnych gospodarstwach rolnych w brzmieniu określonym w załączniku nr 6 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Sprawozdanie o sprzedaży środków produkcji dla rolnictwa przez jednostki produkcyjne/handlowe a)

wzór

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA H-02

Dział  1.

Sprzedaż przez jednostki produkcyjne

Dział ten wypełniają tylko te jednostki produkcyjne, które prowadzą również sprzedaż dla ostatecznego odbiorcy.

Ostatecznym odbiorcą jest bezpośrednio zużywający (używający) wyroby, np.: rolnik indywidualny, państwowe gospodarstwo rolne, spółdzielnia produkcji rolniczej.

W poszczególnych wierszach należy wykazać sprzedaż:

- nawozów w tonach masy towarowej i w tonach czystego składnika oraz w złotych;

- produktów oraz zbóż i przetworów zbożowych stosowanych w żywieniu zwierząt w tonach oraz w złotych; produkty stosowane w żywieniu zwierząt hodowlanych obejmują: produkty używane w żywieniu zwierząt hodowlanych (średniobiałkowe, wysokobiałkowe), mineralne i specjalistyczne oraz dodatki do mieszanek paszowych - Premix;

- kombajnów zbożowych, przyczep i naczep do celów rolniczych samozaładowczych, ciągników rolniczych kołowych w sztukach oraz ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych, a także części wymiennych do ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych w tysiącach złotych (ze znakiem po przecinku).

Dział  2.

Sprzedaż przez jednostki handlowe

Dział ten wypełniają jednostki handlowe prowadzące sprzedaż dla ostatecznego odbiorcy - bezpośrednio zużywającego (używającego) wyroby.

Wyroby wymienione na formularzu mogą pochodzić z produkcji krajowej i importu.

W poszczególnych wierszach należy wykazać:

- sprzedaż i zapasy wszystkich będących w obrocie asortymentów nawozów w tonach masy towarowej. Jeżeli w obrocie występują nawozy inne niż wyszczególnione na formularzu, należy wykazać je w wierszach razem, tj. 01, 07, 13, 21 i 30;

- sprzedaż i zapasy preparatów w tonach oraz wartość sprzedaży preparatów w złotych.

Produkty stosowane w żywieniu zwierząt obejmują: produkty używane w żywieniu zwierząt hodowlanych (średniobiałkowe i wysokobiałkowe), zboża i przetwory zbożowe (ziarno zbóż pastewnych), produkty młynarskie paszowe, ziarna roślin strączkowych pastewnych, płatki ziemniaczane pastewne, drożdże paszowe, wysłodki suszone oraz susz z buraków cukrowych, mieszanki paszowe mineralne i specjalistyczne, dodatki do mieszanek paszowych - Premix.

Uwaga!

W dziale 2 nie wykazuje się sprzedanych do jednostek produkcyjnych części wymiennych do ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych oraz ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych używanych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Sprawozdanie o działalności inwestycyjnej

wzór

OBJAŚNIENIA

do kwartalnego sprawozdania I-01

Do wartości nakładów inwestycyjnych zalicza się poniesione w okresie sprawozdawczym nakłady na nabycie (w tym również zakup środków trwałych nie wymagających montażu) bądź wytworzenie na własne potrzeby środków trwałych, nakłady na inwestycje rozpoczęte (nie zakończone, tj. na przyszłe środki trwałe), na inwestycje w obcych obiektach, inne nakłady związane z realizacją inwestycji, które po jej zakończeniu nie będą stanowiły środka trwałego.

W przypadku realizacji wspólnych inwestycji przez kilku inwestorów, gdy jeden inwestor realizuje inwestycje, a inni inwestorzy partycypują w kosztach budowy, nakłady inwestycyjne powinny być wykazywane w zakresie całej inwestycji tylko w sprawozdaniach realizującego inwestycje tzw. "inwestora zastępczego". Inwestorzy, którzy biorą udział w kosztach budowy, nie wykazują wnoszonych udziałów jako zrealizowanych nakładów inwestycyjnych.

Dział  1.

Nakłady inwestycyjne

W dziale 1 należy wykazać wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych wraz z kosztami ponoszonymi przy ich nabyciu, tj. kosztami transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, ceł itp.

Do klasyfikowania nakładów inwestycyjnych (w tym również nakładów na inwestycje rozpoczęte, a nie zakończone) według rodzajów należy posługiwać się Klasyfikacją Środków Trwałych wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1317).

1. W wierszach od 02 do 07 należy podać informacje:

- w rubr. 1 - o nakładach poniesionych na obiekty produkcji krajowej, jak i z importu, które spełniają kryteria zaliczania ich do środków trwałych, wykazując nakłady na nowe środki trwałe, nakłady na ulepszenie istniejących środków trwałych (przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację, modernizację), nakłady ponoszone przy nabyciu gruntów oraz nakłady poniesione w okresie sprawozdawczym na odtworzenie zniszczonych w wyniku powodzi środków trwałych i inwestycji rozpoczętych,

- w rubr. 2 - nakłady na zakupy z importu. Przez nakłady inwestycyjne z importu należy rozumieć wydatki inwestycyjne poniesione na środki trwałe (maszyny, urządzenia, środki transportu itp.) wyprodukowane poza granicami kraju, również w przypadku ich zakupu u dealera lub pośrednika. Zakupy środków trwałych montowanych w kraju z elementów sprowadzanych z zagranicy należy traktować jako nakłady inwestycyjne krajowe. Nabycie używanych środków trwałych pochodzących z importu należy traktować jak zakup nowych środków trwałych i wykazywać je w rubr. 1, 2 i 3, natomiast nabycie używanych środków trwałych pochodzących z importu, a użytkowanych dotychczas przez krajowych właścicieli - należy uważać za zakup krajowego używanego środka trwałego i wykazywać tylko w rubr. 4,

- w rubr. 3 - nakłady poniesione w okresie sprawozdawczym na odtworzenie zniszczonych w wyniku powodzi - które miały miejsce w 1997 i 1998 r. - środków trwałych i inwestycji rozpoczętych,

- w rubr. 4 - nakłady na nabycie używanych środków trwałych wraz z nakładami ponoszonymi przy ich nabyciu oraz zakup inwestycji nie zakończonych.

W wierszu 02 należy wykazać nakłady na zakup gruntu (grupa 0 według Klasyfikacji Środków Trwałych) - bez zasadzeń wieloletnich i gruntu nabytego w użytkowanie wieczyste. Zakup gruntu należy traktować jako zakup używanego środka trwałego i wykazywać w rubr. 4, a nakłady na poprawę walorów tego gruntu (ulepszenie gruntu) w rubr. 1 i 3.

2. W wierszu 08 należy podać odsetki, prowizje i różnice kursowe od kredytów, pożyczek, przedpłat i zobowiązań za okres realizacji inwestycji w okresie sprawozdawczym; wartości tych nie należy zaliczać do wierszy od 02 do 07.

3. W wierszu 09 należy wykazać nakłady inwestycyjne związane z realizacją inwestycji polegającej na budownictwie inwestycyjnym, które po jej zakończeniu nie będą stanowiły środka trwałego ze względu np. na przewidywany krótki okres użytkowania.

4. W wierszu 10 należy wykazać wydatki poniesione w roku sprawozdawczym na nabycie wartości niematerialnych i prawnych określonych w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591, z późniejszymi zmianami).

5. W wierszu 11 należy podać wartość nakładów na roboty budowlano-montażowe (bez należnego podatku VAT) zrealizowanych w ciągu roku.

Zakres robót budowlano-montażowych obejmuje:

- roboty budowlane polegające na budowie (wznoszeniu), odbudowie budynków, budowli, części budowlanej kotłów, maszyn i urządzeń technicznych, linii i sieci elektroenergetycznych, elektrotrakcyjnych i telekomunikacyjnych wraz z robotami wykończeniowymi i montażem wewnętrznych instalacji oraz konstrukcji metalowych tych obiektów,

- przygotowanie i zagospodarowanie terenu,

- budowę i rozbiórkę tymczasowych obiektów na potrzeby budowy,

- montaż maszyn i urządzeń trwale umiejscowionych,

- roboty o charakterze modernizacyjnym (rozbudowa, przebudowa) prowadzone w istniejących obiektach budowlanych, w których wyniku uzyskuje się przynajmniej jeden z niżej wymienionych efektów:

- zmianę charakteru (przeznaczenia) modernizowanego obiektu,

- istotne zwiększenie jego pierwotnej wartości użytkowej,

- przystosowanie do zmienionych warunków użytkowania,

- wydłużenie okresu jego użytkowania,

- obniżenie kosztów eksploatacji bądź poprawę jakości usług czy procesów produkcyjnych prowadzonych w tym obiekcie;

o zaliczeniu tych robót do inwestycji decydują kryteria rzeczowe (techniczne), a nie finansowe.

Do robót budowlano-montażowych zalicza się również roboty wodno-melioracyjne i leśne dotyczące budowli i urządzeń terenowych nawadniających i odwadniających grunty, zagospodarowania pomelioracyjnego i urządzeń stawowych, zasadzenia wieloletnie uznawane za inwestycyjne (zalesienia, pierwotne plantacje chmielu), urządzenia terenów zielonych.

ZAŁĄCZNIK

do sprawozdania

I-01

o realizacji inwestycji wieloletniej

wzór

OBJAŚNIENIA

do załącznika do sprawozdania I-01

Załącznik wypełniają tylko te jednostki, które realizują inwestycje wieloletnie ujęte w ustawie budżetowej na bieżący rok. Każda inwestycja powinna być wykazana na oddzielnym formularzu. Jednostki zobowiązane do wypełniania sprawozdania I-01, za drugi i czwarty kwartał, wartości zamieszczone w "załączniku" ujmują również w zbiorczym sprawozdaniu I-01 z działalności inwestycyjnej.

Wartość wykazana w rubr. 1 działu 2 powinna być zgodna z wartością w wierszu 1 rubr. 1 działu 1.

W dziale 1 należy wykazać wartość poniesionych nakładów inwestycyjnych.

Do wartości nakładów inwestycyjnych zalicza się poniesione w okresie sprawozdawczym nakłady na nabycie (w tym również zakup środków trwałych nie wymagających montażu) bądź wytworzenie na własne potrzeby środków trwałych, nakłady na inwestycje rozpoczęte (nie zakończone, tj. na przyszłe środki trwałe), na inwestycje w obcych obiektach oraz inne nakłady związane z realizacją inwestycji, a nie zaliczane do środków trwałych - wraz z kosztami poniesionymi przy ich nabyciu, tj. kosztami transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, ceł itp.

Do klasyfikowania nakładów inwestycyjnych (w tym również nakładów na inwestycje rozpoczęte, a nie zakończone) według rodzajów należy posługiwać się Klasyfikacją Środków Trwałych wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1317).

1. W rubr. 1 należy podać informacje o nakładach poniesionych na obiekty produkcji krajowej, jak i z importu, które spełniają kryteria zaliczania ich do środków trwałych, wykazując nakłady na środki trwałe, nakłady na ulepszenie istniejących środków trwałych (przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację, modernizację), nakłady ponoszone przy nabyciu gruntów oraz nakłady poniesione w okresie sprawozdawczym na odtworzenie zniszczonych w wyniku powodzi środków trwałych i inwestycji rozpoczętych.

2. W rubr. 2 należy podać wartość nakładów inwestycyjnych z importu, tj. wartość wydatków inwestycyjnych poniesionych na środki trwałe (maszyny, urządzenia, środki transportu itp.) wyprodukowane poza granicami kraju, również w przypadku ich zakupu u dealera lub pośrednika. Zakupy środków trwałych montowanych w kraju z elementów sprowadzanych z zagranicy należy traktować jako nakłady inwestycyjne krajowe.

3. W rubr. 3 należy podać wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych w okresie sprawozdawczym na odtworzenie zniszczonych w wyniku powodzi - które miały miejsce w 1997 i 1998 r. - środków trwałych i inwestycji rozpoczętych.

4. W wierszu 8 należy podać odsetki, prowizje i różnice kursowe od kredytów, pożyczek, przedpłat i zobowiązań za okres realizacji inwestycji w okresie sprawozdawczym; wartości tych nie należy zaliczać do wierszy od 2 do 7.

5. W wierszu 9 należy wykazać nakłady inwestycyjne związane z realizacją inwestycji polegającej na budownictwie inwestycyjnym, które po jej zakończeniu nie będą stanowiły środka trwałego ze względu np. na przewidywany krótki okres użytkowania.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

UŻYTKOWANIE GRUNTÓW, POWIERZCHNIA ZASIEWÓW I POGŁOWIE ZWIERZĄT GOSPODARSKICH ORAZ CHARAKTERYSTYKA GOSPODARSTWA

ZAŁĄCZNIK Nr  4

BADANIA WPŁYWÓW I WYDATKÓW FINANSOWYCH

Książka

w indywidualnych gospodarstwach rolnych

w .......... kwartale 2000 r.

wzór

Dział  1.

WPŁATY

Lp. Data (dzień, miesiąc) Wyszczególnieniea/ Kodb/ Ilość Jednostka w szt., kg, t, l, h, ha Wartość

w zł

a) Wymienić dokładnie za co. b) Wypełnia US.

Dział  2.

WYPŁATY

Lp. Data (dzień, miesiąc) Wyszczególnieniea/ Kodb/ Ilość Jednostka w szt., kg, t, l, h, ha Wartość

w zł

a) Wymienić dokładnie za co. b) Wypełnia US.

Dział  3.

NALEŻNOŚCI WEDŁUG STANU NA DZIEŃ 01.01.2000/31.12.2000

Lp. Wyszczególnienie Kodb/ Ilość Jednostka w szt., kg, t, l, h, ha Wartość

w zł

a) Wymienić dokładnie za co. b) Wypełnia US.

Dział  4.

ZOBOWIĄZANIA WEDŁUG STANU NA DZIEŃ 01.01./31.12.2000

Lp. Wyszczególnieniea/ Kodb/ Ilość Jednostka w szt., kg, t, l, h, ha Wartość

w zł

a) Wymienić dokładnie za co. b) Wypełnia US.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

ZAPASÓW ZWIĄZANYCH Z PRODUKCJĄ ROLNICZĄ

Książka

w indywidualnych gospodarstwach rolnych 01.01./31.12.2000 r.

wzór

Dział  1.

PRODUKTY WŁASNE Z PRODUKCJI ROŚLINNEJ - TOWAROWE

Lp. Wyszczególnienie Koda) Ilość Jednostka

w szt., kg, t, l

a) Wypełnia US.

Dział  2.

PRODUKTY WŁASNE Z PRODUKCJI ROŚLINNEJ - NIETOWAROWE

Lp. Wyszczególnienie Koda) Ilość Jednostka

w szt., kg, t, l

a) Wypełnia US.

Dział  3.

PRODUKTY WŁASNE Z PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ - TOWAROWE

Lp. Wyszczególnienie Koda) Ilość Jednostka

w szt., kg, t, l

a) Wypełnia US.

Dział  4.

PRODUKTY WŁASNE Z PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ - NIETOWAROWE

Lp. Wyszczególnienie Koda) Ilość Jednostka

w szt., kg, t, l

a) Wypełnia US.

Dział  5.

PRODUKCJA ROŚLINNA W TOKU - ROŚLINY JEDNOROCZNE

Lp. Wyszczególnienie Koda) Powierzchnia w ha i a
1 Pszenica ozima 601
2 Żyto 602
3 Jęczmień ozimy 603
4 Pszenżyto ozime 604
5 Rzepak i rzepik ozimy 605
6 Wyka ozima 606
7 Poplony ozime 607
8 Pozostałe (wymienić jakie .............)
a) Wypełnia US.

Dział  6.

PRODUKCJA ROŚLINNA W TOKU - ROŚLINY WIELOLETNIE

Lp. Wyszczególnienie Koda) Powierzchnia w ha i a
1 Trwałe użytki zielone 651
2 Sady - drzewa owocowe 652
3 Sady - krzewy owocowe 653
4 Szkółki 654
5 Plantacje ozdobne 655
6 Truskawki 656
7 Motylkowe drobnonasienne 657
8 Trawy w uprawie polowej na paszę 658
9 Trawy na nasiona 659
10 Chmiel 660
11 Wiklina 661
12 Zioła lecznicze 662
13 Pozostałe (wymienić jakie .............)
a) Wypełnia US.

Dział  7.

PRODUKCJA ROŚLINNA W TOKU - UPRAWY SPOD OSŁON

Lp. Wyszczególnienie Koda) Powierzchnia w m2
1 Pomidory 701
2 Ogórki 702
3 Pozostałe warzywa 703
4 Kwiaty 704
5 Pieczarki 705
6 Pozostałe grzyby 706
7 Rozsady 707
8 Pozostałe (wymienić jakie .............)
a) Wypełnia US.

Dział  8.

INWENTARZ ŻYWY

Lp. Wyszczególnienie Koda) Pogłowie

w sztukach

1 Bydło ogółem 750
2 byczki i jałówki poniżej 1 roku 751
3 byczki i jałówki w wieku 1 - 2 lat 752
4 jałówki w wieku 2 lat i więcej 753
5 buhaje, byki, opasy, wolce 754
6 krowy 755
7 Trzoda chlewna 760
8 prosięta o wadze do 20 kg 761
9 warchlaki o wadze od 20 do 50 kg 762
10 lochy na chów 763
11 pozostałe o wadze 50 kg i więcej 764
12 Owce ogółem 770
13 w tym maciorki na chów 771
14 Kozy ogółem 780
15 w tym samice na chów 781
16 Drób ogółem powyżej 2 tygodni 790
17 kury 791
18 w tym brojlery kurze 792
19 indyki 793
20 gęsi 794
21 kaczki 795
22 drób pozostały 796
23 Konie 800
24 w tym 3-letnie i starsze 801
25 Króliki (samice) 810
26 Zwierzęta futerkowe (samice) 820
27 Pnie pszczele 830
a) Wypełnia US.

Dział  9.

PRODUKTY Z ZAKUPU - ŚRODKI DO PRODUKCJI ROŚLINNEJ

Lp. Wyszczególnienie Koda) Ilość Jednostka w szt., kg, t, l Cena jednostkowa w zł Wartość

w zł

1 Nawozy azotowe 851
2 Nawozy fosforowe 852
3 Nawozy potasowe 853
4 Nawozy wieloskładnikowe 854
5 Nawozy wapniowe 855
6 Nawozy organiczne 856
7 Środki ochrony roślin - owadobójcze 857
8 Środki ochrony roślin - grzybobójcze i zaprawy nasienne 858
9 Środki ochrony roślin - chwastobójcze i hormonalne 859
10 Środki ochrony roślin - gryzoniobójcze 860
11 Nasiona 861
12 Sadzeniaki 862
13 Pozostałe (wymienić jakie ....................)
a) Wypełnia US.

Dział  10.

PRODUKTY Z ZAKUPU - ŚRODKI DO PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ

Lp. Wyszczególnienie Koda) Ilość Jednostka w szt., kg, t, l Cena jednostkowa w zł Wartość

w zł

1 Pasze treściwe 901
2 Pasze pozostałe 902
3 Dodatki paszowe 903
4 Leki weterynaryjne 904
5 Środki czystości i dezynfekujące 905
6 Ściółki 906
7 Pozostałe (wymienić jakie .........................)
a) Wypełnia US.

Dział  11.

PRODUKTY Z ZAKUPU - POZOSTAŁE (np. paliwa, smary itp.)

Lp. Wyszczególnienie Koda) Ilość Jednostka w szt., kg, t, l Cena jednostkowa w zł Wartość

w zł

a) Wypełnia US.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

BADANIA WPŁYWÓW I WYDATKÓW FINANSOWYCH

Kwestionariusz do

w indywidualnych gospodarstwach rolnych w lipcu 2000 r.

wzór

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2000.38.421

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie określenia wzorów formularzy sprawozdawczych, objaśnień co do sposobu ich wypełniania oraz wzorów kwestionariuszy i ankiet statystycznych stosowanych w badaniach statystycznych ustalonych w programie badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2000.
Data aktu: 21/04/2000
Data ogłoszenia: 12/05/2000
Data wejścia w życie: 27/05/2000