Komisje lekarskie i komisje poborowe oraz wynagradzanie za udział w ich pracy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 marca 2000 r.
w sprawie komisji lekarskich i komisji poborowych oraz wynagradzania za udział w ich pracy.

Na podstawie art. 26 ust. 3, art. 30 ust. 3 oraz art. 36 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254, z 1994 r. Nr 43, poz. 165, z 1996 r. Nr 7, poz. 44, Nr 10, poz. 56 i Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 6, poz. 31, Nr 28, poz. 153, Nr 80, poz. 495, Nr 88, poz. 554, Nr 121, poz. 770 i Nr 141, poz. 944, z 1998 r. Nr 162, poz. 1114 i 1126, z 1999 r. Nr 50, poz. 500 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Powoływanie i działanie komisji lekarskich oraz komisji poborowych

§  1.
Wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie oraz wojewódzkie i powiatowe komisje poborowe powołuje się w składzie określonym w rozporządzeniu, nie później niż na 30 dni przed rozpoczęciem poboru w poszczególnych województwach.
§  2.
Powiatowa komisja lekarska oraz powiatowa komisja poborowa działają w terminie określonym w wojewódzkim planie poboru.
§  3.
1.
Przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej lub powiatowej komisji poborowej zarządza działanie komisji po upływie terminu określonego w § 2, w celu zakończenia postępowania wszczętego w czasie poboru.
2. 1
Przewodniczący powiatowej komisji poborowej może, w uzasadnionym wypadku, zarządzić działanie komisji po upływie terminu określonego w § 2, w celu rozpatrzenia wniosków poborowych o odroczenie służby wojskowej, złożonych po zakończeniu poboru.
3.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, przewodniczący komisji może wezwać poborowego do zgłoszenia się przed komisją. Wzór wezwania określają przepisy rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru.
§  4.
Przewodniczący wojewódzkiej komisji lekarskiej i wojewódzkiej komisji poborowej zarządza działanie komisji w terminach właściwych do realizacji ich zadań. Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
§  5.
1.
Powiatowa komisja lekarska i powiatowa komisja poborowa działają, z zastrzeżeniem ust. 5, na obszarze powiatu (miasta na prawach powiatu).
2.
Wojewoda określa siedziby powiatowych komisji lekarskich i powiatowych komisji poborowych oraz terytorialny zasięg ich działania.
3.
Przy określaniu siedziby komisji, o których mowa w ust. 2, uwzględnia się w szczególności:
1)
możliwość zapewnienia odpowiednich warunków lokalowych,
2)
połączenia komunikacyjne z sąsiednimi gminami i miastami, umożliwiające terminowy dojazd poborowych do komisji,
3)
liczbę poborowych przewidzianych do zgłoszenia się przed komisjami,
4)
możliwość przeprowadzenia badań specjalistycznych.
4.
Wojewoda, uwzględniając okoliczności, o których mowa w ust. 3, może powołać na obszarze powiatu więcej niż jedną powiatową komisję lekarską lub powiatową komisję poborową.
5.
W wypadkach uzasadnionych okolicznościami, o których mowa w ust. 3, oraz względami ekonomicznymi wojewoda może powołać powiatową komisję lekarską i powiatową komisję poborową na obszarze obejmującym dwa lub więcej powiatów.
§  6.
Posiedzenia powiatowej komisji lekarskiej i powiatowej komisji poborowej, w dniach określonych w wojewódzkim planie poboru, powinny odbywać się w tym samym budynku.

Rozdział  2

Skład komisji lekarskich

§  7.
1.
W skład wojewódzkiej komisji lekarskiej wchodzi 3 lekarzy posiadających specjalizację II stopnia albo tytuł specjalisty w podstawowej dziedzinie medycyny (w tym chorób wewnętrznych i chirurgii ogólnej), spośród których wojewoda wyznacza przewodniczącego, oraz sekretarz.
2.
W skład powiatowej komisji lekarskiej wchodzi 3 lekarzy (w tym chirurg i internista), spośród których wojewoda wyznacza przewodniczącego, sekretarz oraz 2 osoby średniego personelu medycznego.
§  8.
1. 2
Na sekretarza wojewódzkiej komisji lekarskiej powołuje się pracownika komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego właściwej w sprawach poboru, a na sekretarza powiatowej komisji lekarskiej pracownika starostwa powiatowego (urzędu miasta na prawach powiatu) właściwego ze względu na siedzibę komisji.
2.
W wypadku, o którym mowa w § 5 ust. 4, na sekretarza powiatowej komisji lekarskiej powołuje się pracownika urzędu gminy właściwego ze względu na siedzibę komisji.
§  9. 3
 
1.
Powołując komisję lekarską w składzie określonym w § 7 i 8, uwzględnia się jednocześnie osoby, które, w razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego, członków lub sekretarza komisji, pełnią te funkcje zastępczo.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do średniego personelu medycznego.

Rozdział  3

Tryb postępowania komisji lekarskich

§  10.
1.
Komisja lekarska określa zdolność poborowego do czynnej służby wojskowej na podstawie badania stanu jego zdrowia.
2.
Komisja dokumentuje badanie stanu zdrowia poborowych w księdze orzeczeń lekarskich, w której odnotowuje się wyniki badania poborowego, wyniki badań specjalistycznych lub obserwacji szpitalnej poborowego oraz informacje, które wynikają z zaświadczeń lekarskich i innych dokumentów dotyczących stanu zdrowia, przedstawionych komisji przez poborowego.
3.
Księgę orzeczeń lekarskich, o której mowa w ust. 2, w powiatowej komisji lekarskiej prowadzi średni personel medyczny, a w wojewódzkiej komisji lekarskiej - wyznaczony członek tej komisji.
§  11.
1.
Pracą komisji lekarskiej kieruje jej przewodniczący.
2.
Do przewodniczącego komisji należy:
1)
przewodniczenie posiedzeniom komisji,
2)
organizowanie i nadzorowanie pracy członków komisji,
3)
reprezentowanie komisji na zewnątrz,
4)
podejmowanie decyzji o wyłączeniu członka komisji,
5)
kierowanie do wojewody wniosków o odwołanie członka komisji,
6)
zwalnianie z obowiązku osobistego zgłoszenia się poborowego przed komisją,
7)
kierowanie poborowych na badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną,
8)
formułowanie propozycji dotyczących orzeczeń komisji,
9)
składanie sprawozdań z działalności komisji.
3.
Do lekarzy - członków komisji należy:
1)
badanie stanu zdrowia poborowych,
2)
występowanie, w uzasadnionych wypadkach, z wnioskami o skierowanie poborowych na badania specjalistyczne, obserwację szpitalną lub na badania psychologiczne,
3)
opiniowanie podań o zwolnienie z obowiązku osobistego zgłoszenia się poborowego przed komisją i przedstawianie opinii w tej sprawie przewodniczącemu komisji,
4)
propagowanie oświaty sanitarnej i honorowego krwiodawstwa wśród poborowych.
4.
Do sekretarza komisji należy:
1)
prowadzenie dokumentacji związanej z orzecznictwem komisji,
2)
prowadzenie listy obecności osób biorących udział w pracach komisji,
3)
przekazywanie orzeczeń komisji poborowym oraz właściwym wojskowym komendantom uzupełnień.
5.
Do sekretarza powiatowej komisji lekarskiej należy ponadto dokonywanie wpisów na liście poborowych.
6.
Do średniego personelu medycznego należy wykonywanie czynności, o których mowa w § 10 ust. 3, oraz pomoc medyczna, zgodnie z zadaniami określonymi przez przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej.
§  12.
1.
Badanie lekarskie poborowych odbywa się w obecności całego składu komisji lekarskiej. Sekretarz komisji oraz średni personel medyczny nie biorą udziału w głosowaniu przy orzekaniu o stanie zdrowia poborowych.
2.
Komisja lekarska może uwzględnić prośbę poborowego o przeprowadzenie badania tylko w obecności lekarzy.
3.
Lekarze wchodzący w skład komisji, nie mogąc ustalić, po dokonaniu badań, stanu zdrowia poborowego i jego zdolności do służby wojskowej, występują do przewodniczącego komisji z wnioskiem o skierowanie poborowego do zakładu opieki zdrowotnej na nieodpłatne: badania specjalistyczne, obserwację szpitalną lub na badania psychologiczne. Wzór karty skierowania stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
W wypadku, o którym mowa w ust. 3, wydanie orzeczenia o stopniu zdolności do służby wojskowej może nastąpić, z uwzględnieniem wyników badań specjalistycznych lub obserwacji szpitalnej, w czasie ponownego stawienia się poborowego przed komisją.
§  13.
Wojewoda zleca zakładom opieki zdrowotnej przeprowadzanie badań specjalistycznych, obserwacji szpitalnej oraz badań psychologicznych poborowych na potrzeby wojewódzkiej i powiatowych komisji lekarskich.
§  14. 4
 
1.
Poborowi, o których mowa w art. 26 ust. 1c ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, mogą wnieść do komisji podanie o zwolnienie z obowiązku osobistego stawienia się przed nią, załączając wypis z treści orzeczenia stwierdzającego niezdolność lub niepełnosprawność.
2.
W podaniu, o którym mowa w ust. 1, do celów ewidencji wojskowej należy podać:
1)
nazwisko,
2)
imię (imiona),
3)
imię ojca,
4)
miejsce urodzenia,
5)
adres zamieszkania,
6)
wykształcenie,
7)
zawód,
8)
serię i numer dowodu osobistego,
9)
nazwę organu, który wydał dowód osobisty,
10)
numer ewidencyjny PESEL poborowego.
§  15.
1.
Wojewódzkie i powiatowe komisje lekarskie orzekają większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
2.
Orzeczenia komisji, o których mowa w ust. 1, podpisuje ich przewodniczący, członkowie komisji będący lekarzami oraz sekretarz.
§  16.
Orzeczenie wojewódzkiej komisji lekarskiej doręcza się poborowemu i wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  17.
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio do poboru kobiet, które zostały poddane obowiązkowi stawienia się do poboru, z tym że w czasie przeprowadzania poboru kobiet nie mogą być wzywani do stawienia się przed komisją lekarską mężczyźni.
§  18.
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się również do badania ochotników zgłaszających się do poboru, z tym że niestawienie się ochotnika przed powiatową komisją lekarską jest traktowane jako rezygnacja z ubiegania się o ochotnicze odbycie zasadniczej służby wojskowej.

Rozdział  4

Skład komisji poborowych

§  19.
1.
W skład wojewódzkiej komisji poborowej wchodzą:
1)
przewodniczący - wicewojewoda albo dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego,
2)
członek - szef wojewódzkiego sztabu wojskowego albo jego przedstawiciel,
3) 5
sekretarz - pracownik komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego właściwej w sprawach poboru.
2.
W skład powiatowej komisji poborowej wchodzą:
1)
przewodniczący - starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) właściwy ze względu na siedzibę komisji albo jego przedstawiciel,
2)
członkowie:
a)
wojskowy komendant uzupełnień albo jego przedstawiciel,
b)
wójt lub burmistrz (prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce pobytu poborowego albo jego przedstawiciel,
3) 6
sekretarz - pracownik komórki organizacyjnej starostwa powiatowego (urzędu miasta na prawach powiatu) właściwej w sprawach poboru.
3. 7
Członkowie komisji, o których mowa w ust. 2 pkt 2 lit. b), biorą udział w posiedzeniach powiatowej komisji poborowej w dniach rozpatrywania podań poborowych z danej gminy o odroczenie służby wojskowej.
4.
W wypadku gdy na obszarze powiatu (miasta na prawach powiatu) zostanie powołana więcej niż jedna powiatowa komisja poborowa, wojewoda może powołać na przewodniczącego komisji burmistrza (prezydenta miasta) albo jego przedstawiciela właściwego ze względu na siedzibę komisji, a na sekretarza - pracownika urzędu gminy.
§  20.
1.
Powołując komisję w składzie określonym w § 19, uwzględnia się jednocześnie osoby, które w razie niemożności pełnienia funkcji przez przewodniczącego, członków lub sekretarza komisji, pełnią te funkcje zastępczo.
2. 8
Wojewoda może powołać do zastępczego pełnienia funkcji przewodniczącego:
1)
wojewódzkiej komisji poborowej - w szczególności kierownika komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego właściwej w sprawach poboru,
2)
powiatowej komisji poborowej - w szczególności kierownika komórki organizacyjnej starostwa powiatowego (urzędu miasta na prawach powiatu) właściwej w sprawach poboru, a w wypadku, o którym mowa w § 19 ust. 4 - zastępcę burmistrza (prezydenta miasta) lub kierownika komórki organizacyjnej urzędu gminy właściwej w sprawach poboru.

Rozdział  5

Tryb postępowania komisji poborowych

§  21.
1. 9
Komisja poborowa rozpatruje sprawy poborowych, ubiegających się o odroczenie służby wojskowej, na posiedzeniach.
2.
Posiedzenia powiatowej komisji poborowej odbywają się w terminach określonych w wojewódzkim planie poboru, z zastrzeżeniem ust. 3.
3.
Przewodniczący powiatowej komisji poborowej może zwołać posiedzenie komisji w terminie dodatkowym, w celu rozpatrzenia wniosków złożonych w czasie poboru.
§  22.
1.
Wojewódzkie i powiatowe komisje poborowe orzekają większością głosów. W razie równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.
2.
Orzeczenia komisji, o których mowa w ust. 1, podpisuje ich przewodniczący, członkowie oraz sekretarz.
§  23. 10
Orzeczenie wojewódzkiej komisji poborowej doręcza się poborowemu i wojskowemu komendantowi uzupełnień.
§  24.
1.
Pracą komisji poborowej kieruje jej przewodniczący.
2.
Do przewodniczącego komisji należy:
1)
przewodniczenie posiedzeniom komisji,
2)
reprezentowanie komisji na zewnątrz,
3)
organizowanie i nadzorowanie pracy członków komisji,
4)
podejmowanie decyzji o wyłączeniu członka komisji,
5)
kierowanie do wojewody wniosków o odwołanie członka komisji,
6)
formułowanie propozycji dotyczących orzeczeń komisji,
7)
składanie sprawozdań z działalności komisji.
3.
Do członków komisji poborowej należy:
1) 11
analizowanie dokumentacji związanej z wnioskami o odroczenie służby wojskowej,
2)
wyjaśnianie stanów faktycznych,
3)
referowanie spraw na polecenie przewodniczącego,
4)
wyrażanie opinii i stanowisk w rozpatrywanych sprawach.
4.
Do sekretarza należy:
1)
prowadzenie dokumentacji związanej z orzecznictwem komisji,
2)
prowadzenie listy obecności osób biorących udział w pracach komisji,
3)
sporządzanie sprawozdań z pracy komisji,
4) 12
przekazywanie poborowym oraz właściwym wojskowym komendantom uzupełnień orzeczeń komisji.
5.
Do sekretarza powiatowej komisji poborowej należy ponadto:
1)
pełnienie stałego dyżuru w lokalu komisji w dniach, w których komisja poborowa nie odbywa posiedzeń,
2) 13
przyjmowanie od poborowych, w czasie poboru, wniosków o odroczenie zasadniczej służby wojskowej.
§  25.
1.
Komisja poborowa prowadzi wykaz spraw, w którym odnotowuje się datę wpływu wniosku do komisji, podstawowe dane osobowe poborowego, przedmiot sprawy, datę wydania orzeczenia i sposób rozstrzygnięcia.
2.
Wykaz, o którym mowa w ust. 1, zakłada i prowadzi sekretarz komisji poborowej.

Rozdział  6

Sprawozdawczość komisji lekarskich i komisji poborowych

§  26.
1.
Przewodniczący powiatowej komisji lekarskiej oraz powiatowej komisji poborowej przekazują sprawozdania z wyników prac tych komisji przewodniczącym komisji wojewódzkich w terminie 14 dni od zakończenia poboru.
2.
Wzór sprawozdania z wyników pracy komisji lekarskiej stanowi załącznik nr 2, a wzór sprawozdania z wyników pracy komisji poborowej - załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  27.
Przewodniczący właściwych komisji wojewódzkich przesyłają ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych zbiorcze sprawozdania z terenu województwa według wzorów, o których mowa w § 26 ust. 2, w terminie miesiąca od zakończenia poboru na terenie województwa.
§  28.
Dane zawarte w sprawozdaniach, o których mowa w § 26 ust. 2 i § 27, są informacjami niejawnymi, stanowiącymi tajemnicę służbową.
§  29.
Przewodniczący wojewódzkich komisji lekarskich i wojewódzkich komisji poborowych przesyłają ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, nie później niż do dnia ogłoszenia nowego poboru, sprawozdania według wzorów, o których mowa w § 26 ust. 2, dotyczące działalności powiatowych komisji poza wojewódzkim planem poboru. Przepis § 28 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  7

Wynagradzanie za udział w pracach komisji lekarskich, komisji poborowych oraz średniego personelu medycznego i personelu pomocniczego

§  30. 14
 
1.
Osobom wchodzącym w skład komisji przysługuje wynagrodzenie obliczone jako iloczyn:
1)
dla przewodniczącego komisji lekarskiej - kwoty 70 zł i liczby posiedzeń, którym przewodniczył w miesiącu,
2)
dla lekarza - członka komisji lekarskiej oraz sekretarza tej komisji - kwoty 60 zł i liczby posiedzeń, w których uczestniczyli w miesiącu,
3)
dla średniego personelu medycznego - kwoty 50 zł i liczby posiedzeń, w których uczestniczył w miesiącu,
4)
dla przewodniczącego komisji poborowej - kwoty 60 zł i liczby posiedzeń, w których uczestniczył w miesiącu,
5)
dla członka komisji poborowej oraz sekretarza tej komisji - kwoty 50 zł i liczby posiedzeń, w których uczestniczyli w miesiącu.
2.
Wysokość wynagrodzenia osób, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, za każdy dzień pracy nie może przekraczać 10 % przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353, z późn. zm.) za kwartał poprzedzający wypłatę wynagrodzenia.
§  31.
Osobom zatrudnionym przez starostę (prezydenta miasta na prawach powiatu), na podstawie przepisów rozporządzenia Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Obrony Narodowej w sprawie przygotowania i przeprowadzenia poboru, do prac związanych z wprowadzaniem danych do ewidencji wojskowej i wypełnianiem książeczek wojskowych oraz do prowadzenia zajęć świetlicowych przysługuje wynagrodzenie według stawek przewidzianych dla referentów z wykształceniem średnim, określonych w przepisach o wynagradzaniu pracowników samorządowych.
§  32.
Osoby wchodzące w skład komisji, zamieszkałe i zatrudnione poza miejscowością, w której działa komisja, otrzymują diety i inne należności przysługujące pracownikom z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, określone w odrębnych przepisach.

Rozdział  8

Przepisy końcowe

§  33.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 1992 r. w sprawie komisji lekarskich i komisji poborowych, wynagradzania za udział w ich pracy oraz odpłatności za badania specjalistyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 415).
§  34.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Wzór

Strona 1
....................

(pieczęć nagłówkowa)

KARTA SKIEROWANIA

na badania specjalistyczne (obserwację szpitalną)*

Na podstawie § 12 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 marca

2000 r. w sprawie komisji lekarskich i komisji poborowych oraz

wynagradzania za udział w ich pracy (Dz. U. Nr 16, poz. 205) kieruję

Pana .....................................................................

(nazwisko, imię, imię ojca)

urodzonego ............................................ do ...............

(data i miejsce)

w celu ...................................................................
Uwagi lekarzy - członków komisji lekarskiej ..............................

..........................................................................

...................................................

(data i podpis przewodniczącego komisji lekarskiej)

* Niepotrzebne skreślić.

Strona 2

Rozpoznanie lekarskie

................ 20...... r. ....................

(podpis i pieczęć)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzór

SPRAWOZDANIE Z WYNIKÓW PRACY KOMISJI LEKARSKIEJ

NA TERENIE ........................................

A

Lp. Wyszczególnienie Rocznik

podstawowy

Roczniki

starsze

1 2 3 4
1 A. Wpisano do list
B. Dopisano po sporządzeniu list
C. Skreślono po sporządzeniu list
D. Ostatecznie figuruje w listach
2 Stawiło się
3 Nie stawiło się - nie usprawiedliwieni
4 Nie stawiło się - usprawiedliwieni
a) zakład karny
b) zakład lecznictwa zamkniętego
c) inne przyczyny
5 1) skierowano na badania dodatkowe
2) nie powróciło z badań
6 1) uznano za zdolnych (kat. A)
2) uznano za niezdolnych:

a) w czasie pokoju (kat. D)

b) trwale (kat. E)
3) uznano za czasowo niezdolnych (kat. B)
7 1) pominięto przy sporządzaniu listy
2) przybyli po sporządzeniu listy
Przyczyny 3) wykazani dodatkowo przez WKU
dopisania do list 4) zgłosili się samorzutnie po raz

pierwszy

5) inne
8 1) stawali przed inną powiatową komisją

lekarską

Przyczyny 2) na podstawie zawiadomienia WKU
skreślenia z list 3) błędy przy sporządzaniu listy

4) inne

B

Wyszczególnienie Uznano za zdolnych Uznano za niezdolnych Uznano za czasowo niezdolnych
(kat. A) (kat. D) (kat. E) (kat. B)
Kobiety
Ochotnicy

ZAŁĄCZNIK Nr  3 15

WZÓR

SPRAWOZDANIE Z WYNIKÓW PRACY KOMISJI POBOROWEJ NA TERENIE .................

Zestawienie dotyczące liczby odroczeń służby wojskowej z tytułu sprawowania opieki nad członkiem rodziny
Wyszczególnienie Liczba wniesionych podań Liczba udzielonych odroczeń
Rocznik podstawowy
Roczniki starsze
Razem
1 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
2 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
3 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
4 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
5 § 19 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
6 § 19 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
7 § 19 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
8 § 20 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
9 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
10 § 23 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
11 § 24 ust. 3 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
12 § 24 ust. 4 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
13 § 24 ust. 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. c) rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
14 § 30 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.
15 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2005 r. (Dz.U.05.22.178) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 lutego 2005 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikujemy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024