Tryb i warunki wydawania i cofania pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego i zabezpieczenia ryczałtowego oraz wypadki, w których zabezpieczenia te można stosować, a także sposób określania wysokości zabezpieczenia ryczałtowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 listopada 1999 r.
w sprawie trybu i warunków wydawania i cofania pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego i zabezpieczenia ryczałtowego oraz wypadków, w których zabezpieczenia te można stosować, a także sposobu określania wysokości zabezpieczenia ryczałtowego.

Na podstawie art. 197 § 4 ustawy z dnia 9 stycznia 1997 r. - Kodeks celny (Dz. U. Nr 23, poz. 117, Nr 64, poz. 407, Nr 121, poz. 770, Nr 157, poz. 1026 i Nr 160, poz. 1084, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 40, poz. 402 i Nr 72, poz. 802) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zabezpieczenie generalne, o którym mowa w art. 197 § 1 Kodeksu celnego, może być stosowane w następujących procedurach celnych:
1)
dopuszczenia do obrotu,
2)
tranzytu,
3)
składu celnego,
4)
przetwarzania pod kontrolą celną,
5)
odprawy czasowej,
6)
uszlachetniania czynnego.
2.
Zabezpieczenie ryczałtowe, o którym mowa w art. 197 § 1 Kodeksu celnego, może być stosowane w procedurze uszlachetniania czynnego podlegającego systemowi zawieszeń.
§  2.
1.
Osoba ubiegająca się o udzielenie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego lub zabezpieczenia ryczałtowego, zwana dalej "wnioskodawcą", składa wniosek do organu celnego właściwego ze względu na jej siedzibę lub miejsce zamieszkania albo ze względu na miejsce objęcia towarów procedurą celną.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien określać:
1)
nazwę lub imię i nazwisko oraz siedzibę lub miejsce zamieszkania wnioskodawcy,
2)
procedurę celną lub procedury celne, w których będzie stosowane zabezpieczenie generalne lub zabezpieczenie ryczałtowe,
3)
wysokość zabezpieczenia generalnego, oszacowaną zgodnie z art. 198 § 2 Kodeksu celnego, lub wysokość zabezpieczenia ryczałtowego, ustaloną w sposób określony w § 9 ust. 1 lub 2,
4)
liczbę niezbędnych wnioskodawcy potwierdzeń, o których mowa w § 6 ust. 1, wraz z podziałem kwoty całego zabezpieczenia na poszczególne potwierdzenia odrębnie, przy czym suma kwot zabezpieczenia określona dla poszczególnych potwierdzeń musi odpowiadać kwocie całego zabezpieczenia,
5)
wcześniej wydane pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego lub zabezpieczenia ryczałtowego,
6) 1
okoliczności uzasadniające ubieganie się o:
a)
udzielenie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego, pomimo niespełnienia warunku, o którym mowa w art. 197 § 2 pkt 2 Kodeksu celnego,
b)
udzielenie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego, pomimo niespełnienia warunku, o którym mowa w art. 197 § 2a pkt 4 Kodeksu celnego

- jeżeli wnioskodawca wnosi o zastosowanie art. 197 § 3a Kodeksu celnego.

3.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć:
1)
dokument potwierdzający prowadzenie przez wnioskodawcę działalności gospodarczej,
2) 2
w wypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego - oświadczenie, podpisane przez osoby kierujące działalnością gospodarczą wnioskodawcy, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia, o dokonywaniu przez wnioskodawcę przywozu lub wywozu towarów co najmniej od roku, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 1,
3)
zaświadczenie o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacyjnego REGON,
4)
decyzję o nadaniu wnioskodawcy numeru identyfikacji podatkowej NIP,
5)
potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług,
6)
zaświadczenie wydane przez właściwy dla wnioskodawcy:
a)
urząd skarbowy o niezaleganiu przez wnioskodawcę z podatkami stanowiącymi dochód budżetu państwa,
b)
oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez wnioskodawcę ze składkami na ubezpieczenia społeczne,
7) 3
oświadczenie, podpisane przez osoby kierujące działalnością gospodarczą wnioskodawcy, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia, że w stosunku do wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe,
8) 4
w wypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego - pozytywną opinię o sytuacji finansowej wnioskodawcy, wydaną przez bank prowadzący jego rachunek rozliczeniowy,
9) 5
informację z Centralnego Rejestru Skazanych o niekaralności osób kierujących działalnością gospodarczą wnioskodawcy za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, przestępstwo gospodarcze lub za przestępstwo skarbowe,
10)
w wypadku wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego - oświadczenie:
a)
o wysokości zabezpieczeń złożonych w celu zagwarantowania pokrycia kwot wynikających z długów celnych, w stosunku do towarów przywiezionych przez wnioskodawcę i objętych procedurą, o której mowa w § 1 ust. 2, w okresie ostatnich sześciu miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym złożono wniosek, albo
b)
o przewidywanej średniej miesięcznej wysokości zabezpieczeń gwarantujących pokrycie kwot wynikających z długów celnych, w stosunku do towarów, które będą przywiezione przez wnioskodawcę w okresie najbliższych 6 miesięcy od dnia złożenia wniosku i objęte procedurą, o której mowa w § 1 ust. 2, jeżeli wnioskodawca wnosi o zastosowanie art. 197 § 3a Kodeksu celnego i w okresie ostatnich 6 miesięcy nie stosował procedury, o której mowa w § 1 ust. 2.
4. 6
Jeżeli wnioskodawcą jest agencja celna:
1)
oświadczenie, o którym mowa w ust. 3 pkt 2, nie jest wymagane,
2)
do wniosku o udzielenie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego należy dołączyć pozytywną opinię o sytuacji finansowej, wydaną przez bank prowadzący rachunek rozliczeniowy wnioskodawcy.
5.
Jeżeli wnioskodawcą jest osoba, która nie spełnia warunków, o których mowa w:
1)
art. 197 § 2 pkt 2 Kodeksu celnego - oświadczenia, o których mowa w ust. 3 pkt 2 oraz pkt 10 lit. a), nie są wymagane,
2) 7
art. 197 § 2a pkt 4 Kodeksu celnego - zaświadczenia, o których mowa w ust. 3 pkt 6, oraz oświadczenie, o którym mowa w ust. 3 pkt 7, nie są wymagane.
§  3. 8
 
1.
Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 3 i ust. 4 pkt 2, powinny być dołączone w oryginałach lub uwierzytelnionych kopiach, chyba że zostały wcześniej złożone organowi celnemu, do którego składany jest wniosek. W takim przypadku wnioskodawca jest obowiązany do wskazania sprawy, przy której złożono te dokumenty.
2.
Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 3 i ust. 4 pkt 2, powinny zawierać dane aktualne w dniu złożenia wniosku.
3.
Dokumenty, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 6, 8 i 9 oraz ust. 4 pkt 2, powinny być sporządzone nie wcześniej niż trzy miesiące przed dniem złożenia wniosku.
4.
Osoba posiadająca pozwolenie na stosowanie zabezpieczenia generalnego lub zabezpieczenia ryczałtowego ma obowiązek niezwłocznie informować organ celny o każdej zmianie danych zawartych we wniosku oraz w załączonych dokumentach.
§  4.
1.
Pozwolenie na stosowanie zabezpieczenia generalnego lub zabezpieczenia ryczałtowego, zwane dalej "pozwoleniem", określa w szczególności:
1)
nazwę lub imię i nazwisko oraz siedzibę lub miejsce zamieszkania wnioskodawcy,
2)
procedurę celną lub procedury celne, w których może być stosowane zabezpieczenie generalne lub zabezpieczenie ryczałtowe,
3)
wysokość zabezpieczenia generalnego lub zabezpieczenia ryczałtowego, z zastrzeżeniem § 9 ust. 4; w wypadku wnioskowania o wydanie więcej niż jednego potwierdzenia, o którym mowa w § 6 ust. 1, wysokość zabezpieczenia określa się również dla każdego potwierdzenia odrębnie, przy czym suma kwot zabezpieczenia określonego dla poszczególnych potwierdzeń musi odpowiadać kwocie całego zabezpieczenia.
2.
Pozwolenie wydawane jest w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje wnioskodawca, a drugi pozostaje w aktach sprawy.
§  5.
1.
Zabezpieczenie generalne lub zabezpieczenie ryczałtowe, w wysokości określonej w pozwoleniu, należy złożyć w ciągu miesiąca od dnia otrzymania tego pozwolenia do organu celnego, który wydał pozwolenie.
2.
Na uzasadniony wniosek termin, o którym mowa w ust. 1, może zostać przedłużony, jednak nie więcej niż o trzy miesiące.
3.
W wypadku złożenia zabezpieczenia z określonym terminem ważności, należy najpóźniej na miesiąc przed upływem tego terminu udokumentować przedłużenie jego ważności lub złożyć nowe zabezpieczenie.
§  6.
1.
Organ celny, przyjmując zabezpieczenie, wydaje wnioskodawcy:
1)
potwierdzenie złożenia zabezpieczenia generalnego, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia, lub
2)
potwierdzenie złożenia zabezpieczenia ryczałtowego, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia

- w ilości wnioskowanej przez wnioskodawcę.

2.
Potwierdzenia, o których mowa w ust. 1, wydaje się na okres nie dłuższy niż okres ważności złożonego zabezpieczenia.
3.
Osoba, której wydano potwierdzenia, o których mowa w ust. 1, kwituje ich przyjęcie na pozwoleniu.
4.
Osoba, której wydano potwierdzenia, o których mowa w ust. 1, przedstawia je w urzędzie celnym w chwili zgłoszenia towarów do objęcia ich procedurą celną wymagającą złożenia zabezpieczenia.
§  7.
1.
Z pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego lub zabezpieczenia ryczałtowego można korzystać tylko po przedłożeniu we właściwym urzędzie celnym potwierdzeń, o których mowa w § 6 ust. 1.
2.
Na potwierdzeniu złożenia zabezpieczenia generalnego funkcjonariusz celny odnotowuje powstanie oraz wykonanie zobowiązań objętych tym zabezpieczeniem.
§  8.
1.
Organ celny, z zastrzeżeniem ust. 2, cofa pozwolenie, jeżeli osoba, której je wydano:
1)
nie dochowa warunku wynikającego z procedury celnej, której dotyczy pozwolenie, lub
2)
popadnie w zwłokę w zapłacie kwoty wynikającej z długu celnego, lub
3) 9
w wypadku pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego przestanie spełniać co najmniej jeden z wymogów określonych w art. 197 § 2 pkt 1, 3-7 Kodeksu celnego, w wypadku zaś pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego przestanie spełniać co najmniej jeden z wymogów określonych w art. 197 § 2a pkt 1-3 i 5 Kodeksu celnego, a jeżeli jest to agencja celna - również wskazanego w art. 197 § 2 pkt 7, lub
4) 10
w wypadku pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego przestanie spełniać wymóg określony w art. 197 § 2 pkt 2 Kodeksu celnego, w wypadku zaś pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego przestanie spełniać wymóg określony w art. 197 § 2a pkt 4 Kodeksu celnego, a brak jest uzasadnienia do odpowiedniego zastosowania art. 197 § 3a Kodeksu celnego, lub
5)
nie złoży zabezpieczenia generalnego lub zabezpieczenia ryczałtowego w terminie, o którym mowa w § 5 ust. 1 albo ust. 2, lub
6)
najpóźniej na miesiąc przed upływem terminu ważności zabezpieczenia nie udokumentuje przedłużenia jego ważności lub nie złoży nowego zabezpieczenia, lub
7)
nie dokona aktualizacji wysokości zabezpieczenia ryczałtowego w ciągu miesiąca po upływie trzymiesięcznego okresu, o którym mowa w § 9 ust. 4.
2.
Organ celny nie cofa pozwolenia, jeżeli uchybienia, o których mowa w ust. 1, są nieznaczne albo gdy działanie lub zaniechanie osoby korzystającej z pozwolenia nie spowodowało uszczuplenia dochodów budżetu państwa w kwocie przekraczającej równowartość 2.000 EURO.
§  9.
1.
Jeżeli wnioskodawca stosował procedurę uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń w okresie ostatnich sześciu miesięcy przed dniem złożenia wniosku, wysokość zabezpieczenia ryczałtowego określa się dzieląc przez sześć sumę kwot należności celnych zabezpieczonych w tym okresie przez wnioskodawcę w związku ze stosowaniem tej procedury celnej.
2.
Jeżeli wnioskodawcą jest osoba, która wnosi o zastosowanie art. 197 § 3a Kodeksu celnego i wysokości zabezpieczenia ryczałtowego nie można określić w sposób, o którym mowa w ust. 1, wysokość tę określa się w oparciu o oświadczenie, o którym mowa w § 2 ust. 3 pkt 10 lit. b).
3.
W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wysokości zabezpieczenia oszacowanej przez wnioskodawcę organ celny może wydać pozwolenie na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego, określając kwotę wyższą niż wnioskowana.
4.
Osoba posiadająca pozwolenie na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego jest obowiązana do aktualizowania wysokości tego zabezpieczenia co trzy miesiące, począwszy od dnia złożenia wniosku.
5.
Pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego, z zastrzeżeniem ust. 6, nie udziela się osobie, która nie stosowała procedury uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń przez okres ostatnich sześciu miesięcy do dnia złożenia wniosku o wydanie takiego pozwolenia.
6.
Przepisu ust. 5 nie stosuje się do wnioskodawcy, w stosunku do którego ma zastosowanie przepis art. 197 § 3a Kodeksu celnego.
§  10.
1.
Pozwolenia na stosowanie generalnego zabezpieczenia i pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego, wydane na podstawie przepisów obowiązujących dotychczas, pozostają w mocy do czasu utraty ich ważności, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Do pozwoleń, o których mowa w ust. 1, przepisy § 8 stosuje się odpowiednio.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 października 1998 r. w sprawie trybu i warunków wydawania i cofania pozwolenia na stosowanie generalnego zabezpieczenia i zabezpieczenia ryczałtowego oraz wypadków, w których można je stosować, a także sposobu określania wysokości zabezpieczenia ryczałtowego (Dz. U. Nr 138, poz. 891).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 11

Oświadczenie

................................................

(adres osoby składającej oświadczenie)

Niniejszym oświadczam, że osoba, której ma być udzielone pozwolenie na stosowanie zabezpieczenia ryczałtowego, dokonuje przywozu lub wywozu towarów co najmniej od roku.

........................ .........................

(miejsce i data złożenia (podpis osoby składającej

oświadczenia) oświadczenie)

ZAŁĄCZNIK Nr  2 12

Oświadczenie

................................................

(adres osoby składającej oświadczenie)

Niniejszym oświadczam, że w stosunku do osoby, która wnioskuje o udzielenie pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego*, zabezpieczenia ryczałtowego* nie jest prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe.

........................ .........................

(miejsce i data złożenia (podpis osoby składającej

oświadczenia) oświadczenie)

______

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Wzór

Potwierdzenie złożenia zabezpieczenia generalnego

Wzór

karta nr 2

Adnotacje urzędowe o stanie wykorzystania zabezpieczenia generalnego

Powstanie zobowiązania Wykonanie zobowiązania
data adnotacji rodzaj zobowiązania kwota podpis oraz odcisk datownika data adnotacji sposób wykonania zobowiązania kwota podpis oraz odcisk datownika

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Potwierdzenie złożenia zabezpieczenia ryczałtowego

1 § 2 ust. 2 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
2 § 2 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
3 § 2 ust. 3 pkt 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) tiret drugie rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
4 § 2 ust. 3 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) tiret trzecie rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
5 § 2 ust. 3 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) tiret czwarte rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
6 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
7 § 2 ust. 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
8 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
9 § 8 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
10 § 8 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
11 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.
12 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 8 marca 2001 r. (Dz.U.01.19.231) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 marca 2001 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1999.96.1125

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb i warunki wydawania i cofania pozwolenia na stosowanie zabezpieczenia generalnego i zabezpieczenia ryczałtowego oraz wypadki, w których zabezpieczenia te można stosować, a także sposób określania wysokości zabezpieczenia ryczałtowego.
Data aktu: 10/11/1999
Data ogłoszenia: 03/12/1999
Data wejścia w życie: 18/12/1999