Określenie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy.

ROZPORZĄDZENIA
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 stycznia 1998 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy.

Na podstawie art. 42 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. Nr 115, poz. 741) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 1
 
1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
właściwym organie - należy przez to rozumieć starostę wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, jeżeli przetarg dotyczy nieruchomości stanowiącej własność Skarbu Państwa, oraz organ wykonawczy gminy, powiatu, województwa, jeżeli przetarg dotyczy nieruchomości stanowiących własność odpowiednio gminy, powiatu albo województwa,
2)
cenie wywoławczej - należy przez to rozumieć cenę nieruchomości gruntowej, nieruchomości budynkowej lub nieruchomości lokalowej, o której mowa w art. 67.
§  2.
1.
Przetarg ogłasza, organizuje i przeprowadza właściwy organ, wybierając jedną z form, o której mowa w art. 40 ust. 1.
2.
Jeżeli pierwszy przetarg zakończył się wynikiem negatywnym, drugi przetarg organizuje się po upływie jednego miesiąca, lecz nie później niż w terminie do 6 miesięcy od dnia zamknięcia pierwszego przetargu.
3.
Jeżeli w terminie, o którym mowa w ust. 2, właściwy organ nie zorganizuje drugiego przetargu, jest on obowiązany, w celu zbycia nieruchomości, zorganizować ponownie pierwszy przetarg.
4.
Właściwy organ może odwołać ogłoszony przetarg jedynie z uzasadnionej przyczyny, informując o tym niezwłocznie w formie właściwej dla ogłoszenia o przetargu.
§  3.
W cenie nieruchomości uzyskanej w przetargu wyodrębnia się, do ustalenia opłat, o których mowa w art. 71, cenę gruntu, budynków albo lokali i innych urządzeń znajdujących się na tym gruncie, które staną się przedmiotem odrębnej własności z chwilą oddania nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste. Przy wyodrębnieniu tych cen przyjmuje się proporcje zachodzące między nimi w cenie wywoławczej.
§  4.
1.
W przetargu mogą brać udział osoby fizyczne i osoby prawne, jeżeli, z zastrzeżeniem § 5, wpłacą wadium w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu o przetargu.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, nie może upłynąć później niż na 3 dni przed dniem otwarcia przetargu.
3.
Właściwy organ ustala wysokość wadium, która nie może być niższa niż 5% ceny wywoławczej i wyższa niż 20% tej ceny.
4.
Wadium może być wnoszone w gotówce, obligacjach państwowych, papierach wartościowych dopuszczonych do obrotu giełdowego, listach gwarancyjnych lub wekslach.
5.
Właściwy organ podaje w ogłoszeniu o przetargu wybrane formy wnoszenia wadium.
6.
Wadium zwraca się niezwłocznie po odwołaniu lub zamknięciu przetargu, jednak nie później niż przed upływem 3 dni od dnia odwołania lub zamknięcia przetargu, z zastrzeżeniem ust. 7.
7.
Wadium wpłacone w gotówce przez uczestnika przetargu, który przetarg wygrał, zalicza się na poczet ceny nabycia nieruchomości lub pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej.
§  5. 2
 
1.
W przetargu przeprowadzanym przez starostę, wykonującego zadanie z zakresu administracji rządowej, osoby, którym przysługują uprawnienia określone w art. 212 ust. 1 i 2, zwalnia się z obowiązku wpłacenia wadium, jeżeli złożą pisemne zobowiązanie wpłacenia kwoty równej wysokości wadium, ustalonego dla uczestników przetargu, w razie uchylenia się od zawarcia umowy sprzedaży lub oddania nieruchomości gruntowej w użytkowania wieczyste.
2.
Osoby wymienione w ust. 1 zamiast dowodu wpłaty wadium przedstawią staroście, wykonującemu zadanie z zakresu administracji rządowej, oryginał zaświadczenia lub decyzji stwierdzającej posiadanie uprawnień, o których mowa w art. 212 ust. 1 i 2.
3.
W przetargach, o których mowa w ust. 1, określając warunki zbycia nieruchomości, nie można wyłączyć zapłaty ceny nieruchomości lub opłat z tytułu użytkowania wieczystego w sposób określony w art. 212.
§  6.
1.
Ogłoszenie o przetargu właściwy organ podaje do publicznej wiadomości co najmniej na 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem przetargu.
2.
W jednym ogłoszeniu można zamieścić informacje o przetargach na kilka nieruchomości.
3.
W przypadku przetargu, w którym cena wywoławcza jest większa od 50.000 zł, ogłoszenie o przetargu zamieszcza się dodatkowo w prasie lokalnej.
§  7.
W przetargu nie mogą uczestniczyć osoby wchodzące w skład komisji przetargowej oraz osoby bliskie tym osobom.
§  8.
1.
Czynności związane z przeprowadzeniem przetargu wykonuje komisja przetargowa w składzie od 3 do 7 osób.
2.
Przewodniczącego oraz członków komisji przetargowej wyznacza właściwy organ.
3.
Komisja przetargowa podejmuje rozstrzygnięcia w drodze głosowania, z zastrzeżeniem § 13 ust. 6.
4.
W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji przetargowej.
§  9.
1.
Przewodniczący komisji przetargowej sporządza protokół przeprowadzonego przetargu.
2.
Protokół przeprowadzonego przetargu powinien zawierać następujące informacje:
1)
termin i miejsce przetargu,
2)
oznaczenie nieruchomości będącej przedmiotem przetargu, według ewidencji gruntów i księgi wieczystej,
3)
o obciążeniach nieruchomości,
4)
o osobach dopuszczonych i nie dopuszczonych do przetargu, wraz z uzasadnieniem,
5)
o rozstrzygnięciach podjętych przez komisję przetargową, wraz z uzasadnieniem,
6)
najwyższą cenę osiągniętą w przetargu lub informację o złożonych ofertach, wraz z uzasadnieniem wyboru najkorzystniejszej z nich,
7)
imię, nazwisko i adres lub nazwę albo firmę oraz siedzibę osoby ustalonej jako nabywca nieruchomości,
8)
imiona i nazwiska przewodniczącego i członków komisji przetargowej.
3.
Protokół przeprowadzonego przetargu podpisują przewodniczący i członkowie komisji przetargowej.
§  10.
1.
Przetarg uważa się za zakończony wynikiem negatywnym, jeżeli żaden z uczestników przetargu ustnego nie zaoferował postąpienia ponad cenę wywoławczą lub żaden z uczestników przetargu pisemnego nie zaoferował ceny wyższej od wywoławczej.
2.
W przypadku przetargu zakończonego wynikiem negatywnym stosuje się przepis § 4 ust. 6.
§  11. 3
 
1.
Uczestnik przetargu może zaskarżyć czynności związane z przeprowadzeniem przetargu do wojewody, jeżeli przetarg dotyczy nieruchomości Skarbu Państwa, albo do organu wykonawczego gminy, powiatu, województwa, jeżeli przetarg dotyczy nieruchomości stanowiących własność odpowiednio gminy, powiatu albo województwa.
2.
Skargę wnosi się w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyniku przetargu ustnego lub doręczenia zawiadomienia o wyniku przetargu pisemnego.
3.
Wojewoda albo organ wykonawczy gminy, powiatu albo województwa może uznać skargę za niezasadną, nakazać powtórzenie czynności przetargowych albo unieważnić przetarg.
4.
W przypadku wniesienia skargi, o której mowa w ust. 1, właściwy organ wstrzymuje dalsze czynności związane ze zbyciem nieruchomości.
5.
W razie unieważnienia przetargu stosuje się przepisy § 4 ust. 6.

Rozdział  2

Przetarg ustny nieograniczony

§  12.
Ogłoszenie o przetargu ustnym nieograniczonym powinno zawierać informacje:
1)
wymienione w art. 35 ust. 2, w tym cenę wywoławczą,
2)
o obciążeniach nieruchomości,
3)
o czasie i miejscu przetargu,
4)
o wysokości wadium, terminie i miejscu jego wpłacenia,
5)
o sposobie ustalenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego,
6)
o skutkach uchylenia się od zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości lub oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej.
§  13.
1.
Przewodniczący komisji przetargowej otwiera przetarg, przekazując uczestnikom informacje, o których mowa w § 12 pkt 1, 5 i 6, oraz podaje do wiadomości imiona i nazwiska lub nazwy albo firmy osób, które wpłaciły wadium i zostały dopuszczone do przetargu.
2.
Przewodniczący komisji przetargowej informuje uczestników przetargu, że po trzecim wywołaniu najwyższej zaoferowanej ceny dalsze postąpienia nie zostaną przyjęte.
3.
Uczestnicy przetargu zgłaszają ustnie kolejne postąpienia ceny, dopóki, mimo trzykrotnego wywołania, nie ma dalszych postąpień.
4.
Postąpienie nie może wynosić mniej niż 1% ceny wywoławczej, z zaokrągleniem w górę do pełnych dziesiątek złotych.
5.
Przetarg jest ważny bez względu na liczbę uczestników, jeżeli chociaż jeden uczestnik zaoferował co najmniej jedno postąpienie powyżej ceny wywoławczej.
6.
Po ustaniu zgłaszania postąpień przewodniczący komisji przetargowej wywołuje trzykrotnie ostatnią, najwyższą cenę i zamyka przetarg, a następnie ogłasza imię i nazwisko lub nazwę albo firmę osoby, która przetarg wygrała.

Rozdział  3

Przetarg ustny ograniczony

§  14. 4
Przetarg ustny ograniczony przeprowadza się, jeżeli warunki przetargu mogą być spełnione tylko przez ograniczoną liczbę osób.
§  15. 5
 
1.
W ogłoszeniu o przetargu podaje się informację, że przetarg jest ograniczony, oraz uzasadnienie wyboru formy przetargu.
2.
Komisja przetargowa sprawdza, czy oferenci spełniają warunki przetargowe, i kwalifikuje do uczestnictwa w przetargu, wywieszając listę osób zakwalifikowanych w siedzibie właściwej jednostki samorządu terytorialnego, nie później niż na jeden dzień przed wyznaczonym terminem przetargu.
3.
Przetarg może się odbyć, chociażby zakwalifikowano do przetargu tylko jednego oferenta spełniającego warunki określone w przepisach rozdziału 2.
4.
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozdziale stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 2.

Rozdział  4

Przetarg pisemny nieograniczony

§  16.
Ogłoszenie o przetargu pisemnym nieograniczonym powinno zawierać następujące informacje:
1)
wymienione w art. 35 ust. 2, w tym cenę wywoławczą,
2)
o obciążeniach nieruchomości,
3)
o możliwości, terminie i miejscu składania pisemnych ofert,
4)
o terminie i miejscu, w którym można zapoznać się z dodatkowymi warunkami przetargu,
5)
o czasie i miejscu przetargu,
6)
o wysokości wadium, terminie i miejscu jego wpłacenia,
7)
o sposobie ustalania opłat z tytułu użytkowania wieczystego,
8)
o skutkach uchylenia się od zawarcia umowy sprzedaży lub oddania w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej,
9)
zastrzeżenie, że właściwemu organowi przysługuje prawo zamknięcia przetargu bez wybrania którejkolwiek z ofert.
§  17.
1.
Oferty są składane w formie pisemnej.
2.
Oferty, o których mowa w ust. 1, mogą być składane najpóźniej na 3 dni przed wyznaczonym terminem przetargu.
3.
Oferta powinna zawierać:
1)
imię, nazwisko i adres oferenta lub nazwę albo firmę oraz siedzibę, jeżeli oferentem jest osoba prawna,
2)
datę sporządzenia oferty,
3)
oświadczenie, że oferent zapoznał się z warunkami przetargu i przyjmuje te warunki bez zastrzeżeń,
4)
oferowaną cenę i sposób jej zapłaty,
5)
oferowany sposób realizacji dodatkowych warunków przetargu.
4.
Do oferty należy dołączyć dowód wpłacenia wadium.
§  18.
Przetarg może się odbyć, chociażby wpłynęła tylko jedna oferta spełniająca warunki określone w ogłoszeniu o przetargu.
§  19.
1.
Przetarg składa się z części jawnej i niejawnej.
2.
Część jawna przetargu odbywa się w obecności oferentów.
3.
W części jawnej komisja przetargowa:
1)
stwierdza prawidłowość ogłoszenia o przetargu,
2)
ustala liczbę otrzymanych ofert oraz sprawdza, czy wadia zostały wpłacone,
3)
otwiera koperty z ofertami i kwalifikuje je do części niejawnej przetargu,
4)
przyjmuje wyjaśnienia lub oświadczenia zgłoszone przez oferentów,
5)
zawiadamia oferentów o terminie i miejscu części niejawnej przetargu,
6)
zawiadamia oferentów o przewidywanym terminie zamknięcia przetargu.
§  20.
Komisja przetargowa odmawia zakwalifikowania ofert do części niejawnej przetargu, jeżeli:
1)
nie odpowiadają warunkom przetargu,
2)
zostały złożone po wyznaczonym terminie,
3)
nie zawierają danych wymienionych w § 17 ust. 3 lub dane te są niekompletne,
4)
są nieczytelne lub budzą wątpliwości co do ich treści.
§  21.
W części niejawnej przetargu komisja przetargowa:
1)
dokonuje szczegółowej analizy ofert i wybiera najkorzystniejszą z nich lub stwierdza, że nie wybrano żadnej ze złożonych ofert,
2)
sporządza protokół przetargu, który zawiera informacje, o których mowa w § 9.
§  22.
Przy wyborze oferty komisja przetargowa kieruje się zaoferowaną ceną oraz innymi kryteriami wpływającymi na wybór najkorzystniejszej oferty, ustalonymi w warunkach przetargu.
§  23.
1.
W przypadku złożenia równorzędnych ofert komisja przetargowa organizuje dodatkowy przetarg ustny ograniczony do oferentów, którzy złożyli te oferty.
2.
Komisja zawiadamia oferentów, o których mowa w ust. 1, o terminie dodatkowego przetargu oraz umożliwia im zapoznanie się z treścią równorzędnych ofert.
3.
W trakcie przetargu ustnego ograniczonego oferenci zgłaszają ustnie kolejne postąpienia ceny powyżej najwyższej ceny zamieszczonej w równorzędnych ofertach, dopóki mimo trzykrotnego wywołania nie ma dalszych postąpień. Przepisy § 13 stosuje się odpowiednio.
§  24.
1.
Przetarg uważa się za zamknięty z chwilą podpisania protokołu.
2.
Przewodniczący komisji przetargowej zawiadamia na piśmie uczestników przetargu o jego wyniku w terminie nie dłuższym niż 3 dni od dnia zamknięcia przetargu.

Rozdział  5

Przetarg pisemny ograniczony

§  25.
Pisemny przetarg ograniczony przeprowadza się, jeżeli warunki przetargowe mogą być spełnione tylko przez ograniczoną liczbę osób.
§  26. 6
 
1.
W ogłoszeniu o przetargu podaje się informację, że przetarg jest ograniczony, oraz uzasadnienie wyboru formy przetargu.
2.
Komisja przetargowa sprawdza, czy oferenci spełniają warunki przetargowe, i kwalifikuje do uczestnictwa w przetargu, wywieszając listę osób zakwalifikowanych w siedzibie właściwej jednostki samorządu terytorialnego, nie później niż na jeden dzień przed wyznaczonym terminem przetargu.
3.
Przetarg może się odbyć, chociażby zakwalifikowano do przetargu tylko jednego oferenta spełniającego warunki określone w przepisach rozdziału 4.
4.
W sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozdziale stosuje się odpowiednio przepisy rozdziału 4.

Rozdział  6

Przepisy przejściowe i końcowe

§  27.
W przetargach ogłoszonych przed dniem 1 stycznia 1998 r. do czynności podejmowanych po tym dniu stosuje się przepisy niniejszego rozporządzenia.
§  28.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2003 r. (Dz.U.03.7.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 2003 r.
2 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2003 r. (Dz.U.03.7.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 2003 r.
3 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2003 r. (Dz.U.03.7.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 2003 r.
4 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2003 r. (Dz.U.03.7.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 2003 r.
5 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2003 r. (Dz.U.03.7.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 2003 r.
6 § 26 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 14 stycznia 2003 r. (Dz.U.03.7.80) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 lutego 2003 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.9.30

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania przetargów na zbycie nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub własność gminy.
Data aktu: 13/01/1998
Data ogłoszenia: 21/01/1998
Data wejścia w życie: 21/01/1998