Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach wydawania zezwoleń i wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich i indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich oraz wzory rejestrów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 23 kwietnia 1998 r.
w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach wydawania zezwoleń i wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich i indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich oraz wzorów rejestrów.

Na podstawie art. 50 ust. 9 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 i Nr 88, poz. 554) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Lekarz, lekarz stomatolog, zwany dalej "lekarzem", zamierzający wykonywać indywidualną praktykę lekarską lub indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, w celu uzyskania zezwolenia i wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich lub indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, zwanego dalej "rejestrem indywidualnych praktyk", składa, z zastrzeżeniem ust. 3, okręgowej radzie lekarskiej okręgowej izby lekarskiej, której jest członkiem, następujące dokumenty:
1)
wniosek o wydanie zezwolenia na wykonywanie indywidualnej praktyki lekarskiej i wpis do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia lub wniosek o wydanie zezwolenia na wykonywanie indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej i wpis do rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich na formularzu według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia,
2)
opinię organu sanitarnego, właściwego ze względu na miejsce, w którym lekarz zamierza wykonywać praktykę, o której mowa w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 i Nr 88, poz. 554), zwanej dalej "ustawą".
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o praktyce bez bliższego określenia, należy przez to rozumieć indywidualną praktykę lekarską i indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską.
3.
Lekarz zamierzający wykonywać praktykę na obszarze działania okręgowej izby lekarskiej, której nie jest członkiem, składa dokumenty, o których mowa w ust. 1, okręgowej radzie lekarskiej tej izby.
4.
Jeżeli praktyka ma być wykonywana na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, a pomieszczenia, w których lekarz zamierza wykonywać praktykę, sprzęt i aparatura medyczna stanowią własność podmiotu, który ma zamiar zawrzeć z lekarzem taką umowę, podmiot ten przedstawia okręgowej radzie lekarskiej, właściwej ze względu na miejsce wykonywanej praktyki, dane o pomieszczeniu oraz jego wyposażeniu w aparaturę i sprzęt medyczny i opinię organu sanitarnego o spełnieniu warunków umożliwiających udzielanie określonych świadczeń zdrowotnych.
§  2.
1.
Lekarz, który zamierza wykonywać indywidualną praktykę lekarską i indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską, w celu uzyskania zezwolenia i wpisu do rejestru indywidualnych praktyk, obowiązany jest złożyć odrębny wniosek, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, dla każdej z tych praktyk.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku, gdy lekarz zamierza wykonywać indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską w różnych specjalnościach.
3.
Jeżeli indywidualna praktyka lekarska lub indywidualna specjalistyczna praktyka lekarska ma być wykonywana w odrębnych pomieszczeniach, lekarz, o którym mowa w ust. 1 i 2, obowiązany jest przedstawić dane i opinię, o których mowa w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy, o każdym z tych pomieszczeń.
§  3.
1.
Okręgowa rada lekarska w terminie 30 dni od przyjęcia dokumentów, o których mowa w § 1, deleguje zespół wizytacyjny, składający się z lekarzy, w celu sprawdzenia danych, o których mowa w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy, w miejscu, gdzie lekarz zamierza wykonywać praktykę, z zastrzeżeniem § 8.
2.
Zespół wizytacyjny, o którym mowa w ust. 1, sporządza opinię w przedmiocie spełnienia wymagań określonych w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy, na wniosku, o którym mowa w § 1 ust. 1.
§  4.
1.
Na podstawie posiadanych dokumentów, po sprawdzeniu danych, o których mowa w art. 50 ust. 1 pkt 1 i 2 lub ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 4 pkt 2 ustawy, okręgowa rada lekarska podejmuje uchwałę o wydaniu zezwolenia na wykonywanie indywidualnej praktyki lekarskiej lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej oraz o dokonaniu wpisu tej praktyki do rejestru indywidualnych praktyk lub odmowie wydania zezwolenia.
2.
Na podstawie uchwały, o której mowa w ust. 1, okręgowa rada lekarska wydaje lekarzowi zezwolenie na prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej lub indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej oraz zaświadczenie o wpisie do rejestru indywidualnych praktyk.
3.
W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 1 i 2, okręgowa rada lekarska wydaje zezwolenie i zaświadczenie, o których mowa w ust. 2, odrębnie dla indywidualnej praktyki lekarskiej i dla każdej specjalistycznej praktyki lekarskiej.
4.
Wzory zezwoleń i zaświadczenia, o których mowa w ust. 2, stanowią załączniki nr 3-5 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Rejestr indywidualnych praktyk prowadzony jest w systemie ewidencyjno-informatycznym, według niżej określonego układu danych:
1)
numer wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich lub do rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, składający się z ciągu kolejnych znaków przedzielonych myślnikiem:
a)
dwucyfrowego numeru kodowego, określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia, okręgowej izby lekarskiej, która prowadzi rejestr,
b)
dwucyfrowego oznaczenia praktyki:
98 - dla indywidualnej praktyki lekarskiej,
99 - dla indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej,
c)
kolejnego numeru wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lub indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich, składającego się z sześciu cyfr i odpowiedniej litery: "L" - w przypadku lekarza lub "S" - w przypadku lekarza stomatologa,
2)
imię (imiona) i nazwisko lekarza,
3)
numer rejestracyjny lekarza w okręgowej izbie lekarskiej,
4)
numer prawa wykonywania zawodu lekarza,
5)
posiadane specjalizacje lub umiejętności medyczne,
6)
numer i data uchwały okręgowej rady lekarskiej o wydaniu zezwolenia na prowadzenie praktyki i wpisie praktyki do rejestru,
7)
adres praktyki oraz, jeżeli lekarz posiada - numer telefonu, numer faksu i poczty elektronicznej,
8)
rodzaje udzielanych świadczeń zdrowotnych,
9)
nazwa organu sanitarnego i data wydania opinii o spełnieniu warunków umożliwiających wykonywanie świadczeń zdrowotnych,
10)
dni i godziny przyjęć,
11)
data ostatniej wizytacji lub kontroli okręgowej rady lekarskiej,
12)
adnotacje dotyczące wykreślenia praktyki.
2.
Rejestr indywidualnych praktyk prowadzony jest w ścisłym powiązaniu z bazą danych zawartą w okręgowym rejestrze lekarzy.
3.
Rejestr indywidualnych praktyk jest jawny i dostępny do wglądu dla osób trzecich.
§  6.
1.
Lekarz prowadzący praktykę obowiązany jest powiadomić na piśmie okręgową radę lekarską, która wydała zezwolenie i dokonała wpisu praktyki do rejestru indywidualnych praktyk, o zamiarze zmian dotyczących danych wpisanych do rejestru tej praktyki, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 7, 8 oraz 10.
2.
Jeżeli lekarz zamierza podjąć wykonywanie praktyki w innym pomieszczeniu lub gdy w ramach praktyki ma zamiar udzielać świadczeń zdrowotnych innego rodzaju niż wpisane do rejestru indywidualnych praktyk, lekarz lub podmiot, o którym mowa w § 1 ust. 4, obowiązany jest przedłożyć okręgowej radzie lekarskiej dane, o których mowa w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, okręgowa rada lekarska, po sprawdzeniu, w trybie określonym w § 3 ust. 1, przedstawionych jej danych, na podstawie podjętej uchwały dokonuje wpisu o zmianie danych wpisanych do rejestru indywidualnych praktyk i wydaje zaświadczenie stwierdzające ten wpis.
§  7.
1.
Dokumenty stanowiące podstawę wydania zezwolenia i dokonania wpisu do rejestru indywidualnych praktyk oraz związane z prowadzoną praktyką są gromadzone i przechowywane w aktach osobowych lekarza wraz z dokumentami objętymi okręgowym rejestrem lekarzy.
2.
W sytuacji gdy wydanie zezwolenia i wpis rejestru dotyczy lekarza, o którym mowa w § 1 ust. 3, dokumenty, o których mowa w ust. 1, gromadzone są i przechowywane w odrębnych aktach rejestrowych.
§  8.
1.
Jeżeli o wydanie zezwolenia i dokonanie wpisu do rejestru indywidualnych praktyk występuje lekarz, o którym mowa w art. 65 ustawy, oceny spełnienia wymagań określonych w art. 50 ust. 4 pkt 2 ustawy dokonuje okręgowa rada lekarska na podstawie przedłożonych przez lekarza dokumentów.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, okręgowa rada lekarska powinna, nie później niż do dnia 30 czerwca 2003 r., delegować zespół wizytacyjny w celu dokonania czynności określonych w § 3 ust. 1.
§  9.
Przepisy rozporządzenia dotyczące okręgowej rady lekarskiej stosuje się do Wojskowej Rady Lekarskiej. O wpisie do rejestru indywidualnych praktyk Wojskowa Rada Lekarska powiadamia okręgową izbę lekarską właściwą ze względu na miejsce wykonywania praktyki.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ I WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH PRAKTYK LEKARSKICH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WNIOSEK O WYDANIE ZEZWOLENIA NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ SPECJALISTYCZNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ W DZIEDZINIE ............................. I WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH SPECJALISTYCZNYCH PRAKTYK LEKARSKICH

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

ZEZWOLENIE NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ

Nr ......

na obszarze działania .........................................

(nazwa okręgowej izby lekarskiej -

Wojskowej Izby Lekarskiej)

wydane Panu/i .................................................

...............................................................

posiadającemu/ej prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza

stomatologa nr ...................

członkowi .....................................................

(nazwa okręgowej izby lekarskiej -

Wojskowej Izby Lekarskiej)

...............................................................

(numer rejestru okręgowej izby lekarskiej -

Wojskowej Izby Lekarskiej)

na podstawie art. 50 ust. 7 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r.

o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 i Nr 88,

poz. 554) i uchwały nr ........... Okręgowej (Wojskowej) Rady

Lekarskiej w ........................ z dnia ..................

Zezwolenie jest ważne do ................/bezterminowo

Pieczęć okrągła

Przewodniczący

Okręgowej (Wojskowej) Rady Lekarskiej

Data ............

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

ZEZWOLENIE NA WYKONYWANIE INDYWIDUALNEJ SPECJALISTYCZNEJ PRAKTYKI LEKARSKIEJ

Nr ......

na obszarze działania .........................................

(nazwa okręgowej izby lekarskiej -

Wojskowej Izby Lekarskiej)

w specjalności ................................................

wydane Panu/i .................................................

...............................................................

posiadającemu/ej prawo wykonywania zawodu lekarza/lekarza

stomatologa nr ...................

członkowi .....................................................

(nazwa okręgowej izby lekarskiej -

Wojskowej Izby Lekarskiej)

...............................................................

(numer rejestru okręgowej izby lekarskiej -

Wojskowej Izby Lekarskiej)

na podstawie art. 50 ust. 7 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r.

o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 i Nr 88,

poz. 554) i uchwały nr ........... Okręgowej (Wojskowej) Rady

Lekarskiej w ........................ z dnia ..................

Zezwolenie jest ważne do ................/bezterminowo

Pieczęć okrągła

Przewodniczący

Okręgowej (Wojskowej) Rady Lekarskiej

Data ............

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

ZAŚWIADCZENIE O WPISIE DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH PRAKTYK LEKARSKICH/INDYWIDUALNYCH SPECJALISTYCZNYCH PRAKTYK LEKARSKICH

...............................................................

(nazwa okręgowej izby lekarskiej - Wojskowej Izby Lekarskiej)

Na podstawie art. 50 ust. 7 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r.

o zawodzie lekarza (Dz. U. z 1997 r. Nr 28, poz. 152 i Nr 88,

poz. 554) i uchwały nr .......... Okręgowej (Wojskowej) Rady

Lekarskiej w ................. z dnia ............. stwierdza

się, że indywidualna praktyka lekarska/indywidualna

specjalistyczna praktyka lekarska wykonywana przez

lekarza/lekarza stomatologa

Pana/ią .......................................................

członka .......................... ..........................

(nazwa okręgowej izby (nr rejestru okręgowej

lekarskiej - Wojskowej Izby izby lekarskiej -

Lekarskiej) Wojskowej Izby Lekarskiej)

została wpisana do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich/

indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich

pod nr ...........

Miejsce wykonywania praktyki - adres(y) .......................

...............................................................

...............................................................

(województwo, dzielnica, gmina, miejscowość, kod pocztowy)

...............................................................

(ulica, nr domu, nr lokalu)

Pieczęć okrągła

Sekretarz Przewodniczący

Okręgowej (Wojskowej) Okręgowej (Wojskowej)

Rady Lekarskiej Rady Lekarskiej

Data ................

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WYKAZ NUMERÓW KODOWYCH OKRĘGOWYCH IZB LEKARSKICH

50 - Okręgowa Izba Lekarska w Białymstoku

51 - Beskidzka Okręgowa Izba Lekarska w Bielsku-Białej

52 - Bydgosko-Pilska Izba Lekarska w Bydgoszczy

53 - Okręgowa Izba Lekarska w Gdańsku

54 - Okręgowa Izba Lekarska w Gorzowie Wielkopolskim

55 - Okręgowa Izba Lekarska w Katowicach

56 - Świętokrzyska Izba Lekarska w Kielcach

57 - Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie

58 - Okręgowa Izba Lekarska w Lublinie

59 - Okręgowa Izba Lekarska w Łodzi

60 - Warmińsko-Mazurska Izba Lekarska w Olsztynie

61 - Okręgowa Izba Lekarska w Opolu

62 - Okręgowa Izba Lekarska w Płocku

63 - Wielkopolska Izba Lekarska w Poznaniu

64 - Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie

65 - Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie

66 - Okręgowa Izba Lekarska w Tarnowie

67 - Kujawsko-Pomorska Okręgowa Izba Lekarska w Toruniu

68 - Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie

69 - Dolnośląska Izba Lekarska we Wrocławiu

70 - Okręgowa Izba Lekarska w Zielonej Górze

72 - Wojskowa Izba Lekarska

74 - Okręgowa Izba Lekarska w Koszalinie

Zmiany w prawie

Jaka wysokość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.58.371

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach wydawania zezwoleń i wpisu do rejestru indywidualnych praktyk lekarskich i indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich oraz wzory rejestrów.
Data aktu: 23/04/1998
Data ogłoszenia: 12/05/1998
Data wejścia w życie: 27/05/1998