Kryteria, formy i tryb przyznawania i udzielania pomocy pieniężnej z Państwowego Funduszu Kombatantów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 17 kwietnia 1998 r.
w sprawie kryteriów, form i trybu przyznawania i udzielania pomocy pieniężnej z Państwowego Funduszu Kombatantów.

Na podstawie art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 1997 r. Nr 142, poz. 950 i z 1998 r. Nr 37, poz. 204) zarządza się, co następuje:
§  1.
Osobom, o których mowa w art. 19 ust. 1 i 2a ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych oraz okresu powojennego, zwanych dalej "osobami uprawnionymi", może być przyznana z Państwowego Funduszu Kombatantów pomoc pieniężna przewidziana w art. 19 ust. 1 tej ustawy, zwana dalej "pomocą pieniężną z Funduszu", na podstawie kryteriów, form i w trybie określonych w rozporządzeniu.
§  2.
Pomoc pieniężną z Funduszu przyznają i udzielają:
1)
kierownik ośrodka pomocy społecznej działający z upoważnienia rady gminy, właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osób uprawnionych, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3,
2)
Związek Inwalidów Wojennych RP - osobom pobierającym renty z tytułu inwalidztwa wojennego, z wyłączeniem osób wymienionych w pkt 3,
3)
Związek Ociemniałych Żołnierzy RP - osobom pobierającym renty z tytułu inwalidztwa wojennego, zrzeszonym w Związku.
§  3.
1.
Pomoc pieniężna z Funduszu może być przyznana, jeżeli dochód na osobę w rodzinie osoby uprawnionej, pomniejszony o miesięczne obciążenie zaliczką na podatek dochodowy od osób fizycznych, nie przekracza:
1)
w przypadku osoby samotnej - 220% najniższej emerytury, przez którą należy rozumieć najniższą emeryturę ogłaszaną w Monitorze Polskim przez Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwaną dalej "najniższą emeryturą",
2)
w przypadku pozostałych osób - 150% najniższej emerytury,
3)
w przypadku konieczności zakupu sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego życie osobie całkowicie niezdolnej do pracy i samodzielnej egzystencji - 300% najniższej emerytury,
4)
w przypadku osób pobierających renty z tytułu inwalidztwa wojennego - 300% najniższej emerytury.
2.
Przez dochód na osobę w rodzinie osoby uprawnionej należy rozumieć dochód określony przepisami o pomocy społecznej.
3.
Przez pojęcie rodziny osoby uprawnionej rozumie się jej współmałżonka, dzieci będące na jej utrzymaniu do ukończenia 16 lat życia, a w przypadku nauki w szkole - do czasu jej ukończenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat życia oraz - bez względu na wiek - dzieci uprawnione do renty rodzinnej.
§  4.
1.
Pomoc pieniężna z Funduszu przyznawana jest w formie:
1)
pomocy doraźnej - jednorazowej:
a)
w przypadku trudnych warunków materialnych, także w razie zaistnienia zdarzeń losowych - do wysokości 150% najniższej emerytury,
b)
na częściowe pokrycie kosztów zakupu ułatwiającego pracę i życie sprzętu rehabilitacyjnego i sprzętu pomocniczego - do wysokości 300% najniższej emerytury,
2)
pomocy okresowej - do wysokości 100% najniższej emerytury miesięcznie, w szczególności na:
a)
uzupełnienie środków finansowych na zaspokojenie potrzeb bytowych i ochronę zdrowia w przypadku długotrwałej choroby powodującej wzrost kosztów utrzymania, zakupu leków, środków opatrunkowych oraz dojazdów do zakładów opieki zdrowotnej na zabiegi medyczne i rehabilitacyjne,
b)
usługi pielęgnacyjne niezbędne ze względu na wiek oraz stan zdrowia,
c)
opłacenie lektora dla ociemniałych żołnierzy-kombatantów będących inwalidami wojennymi, którzy wykonują pracę zawodową lub społeczną.
2.
Pomoc okresowa jest wypłacana do czasu ustania przyczyn, które stanowiły podstawę jej przyznania. Osoba uprawniona korzystająca z pomocy okresowej jest obowiązana powiadomić podmiot, który przyznał tę pomoc, o każdej zmianie sytuacji osobistej lub majątkowej, która uzasadniała przyznanie tej pomocy.
§  5.
1.
Pomoc pieniężna z Funduszu może być przyznana na wniosek osoby uprawnionej, jej przedstawiciela ustawowego lub innej osoby, za zgodą osoby uprawnionej.
2.
Wniosek o przyznanie pomocy powinien wskazywać cel, na który pomoc pieniężna będzie przeznaczona.
3.
Do wniosku należy dołączyć kserokopię zaświadczenia o przyznaniu uprawnień kombatanckich lub zaświadczenia o uprawnieniach wdowy lub wdowca pozostającego po kombatancie, potwierdzonych za zgodność z oryginałem przez pracownika ośrodka pomocy społecznej przyjmującego wniosek. Do wniosku należy dołączyć również zgodę osoby uprawnionej, o której mowa w ust. 1, oraz dokumenty stanowiące podstawę ustalenia stanu zdrowia, sytuacji rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej, a w szczególności:
1)
orzeczenie o inwalidztwie, o niezdolności do pracy lub o niepełnosprawności,
2)
dowód wypłaty emerytury lub renty,
3)
nakaz płatniczy podatku rolnego oraz zaświadczenie z urzędu gminy o wielkości gospodarstwa rolnego w hektarach przeliczeniowych,
4)
zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki oraz o otrzymywanym stypendium,
5)
zaświadczenie pracodawcy o wysokości wynagrodzenia za pracę,
6)
zaświadczenie rejonowego urzędu pracy o braku możliwości zatrudnienia, wysokości pobieranego zasiłku lub o braku uprawnień do zasiłku.
§  6.
Pomoc pieniężna z Funduszu może być przyznana niezależnie od świadczeń przyznanych z pomocy społecznej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.53.334

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kryteria, formy i tryb przyznawania i udzielania pomocy pieniężnej z Państwowego Funduszu Kombatantów.
Data aktu: 17/04/1998
Data ogłoszenia: 28/04/1998
Data wejścia w życie: 28/04/1998