Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania kredytów oraz pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektórych wymagań dotyczących projektowania mieszkań finansowanych przy udziale tych środków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 12 marca 1998 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania kredytów oraz pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektórych wymagań dotyczących projektowania mieszkań finansowanych przy udziale tych środków.

Na podstawie art. 21 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 156, poz. 775 oraz z 1997 r. Nr 80, poz. 507, Nr 103, poz. 651, Nr 115, poz. 741, Nr 140, poz. 939 i Nr 141, poz. 943) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 12 czerwca 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania kredytów oraz pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektórych wymagań dotyczących projektowania mieszkań finansowych przy udziale tych środków (Dz. U. Nr 64, poz. 413) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 3 w pkt 2 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje pkt 3 i 4 w brzmieniu:

"3) właścicielowi - na wykonanie w 1998 r. remontu lub modernizacji:

a) kotłowni lokalnej lub węzła cieplnego, z których nośnik ciepła jest dostarczany bezpośrednio do instalacji ogrzewania i ciepłej wody w wielorodzinnym budynku mieszkalnym,

b) ciepłowni osiedlowej wraz z siecią ciepłowniczą o mocy nominalnej do 5,8 MW, dostarczającej ciepło do budynków mieszkalnych,

w wyniku których przewiduje się zmniejszenie kosztów wytworzenia lub strat ciepła co najmniej o 25% w stosunku rocznym,

4) właścicielowi kotłowni lokalnej lub ciepłowni osiedlowej, o których mowa w pkt 3, na wykonanie w 1998 r. przyłączy technicznych do scentralizowanego źródła ciepła w związku z likwidacją takiej kotłowni lub ciepłowni w celu zmniejszenia kosztów dostawy ciepła do budynków mieszkalnych co najmniej o 20% w stosunku rocznym.";

2)
w § 4 dodaje się ust. 4 i 5 w brzmieniu:

"4. Do wniosku o udzielenie kredytu na cele, o których mowa w § 3 pkt 3 i 4, należy, z zastrzeżeniem ust. 5, dołączyć:

1) dokumenty wymienione w ust. 2 pkt. 1-3,

2) opis przedmiotu i zakresu projektowanych prac, wraz z uzasadnieniem celowości ich przeprowadzenia, a także analizę dotyczącą zmniejszenia kosztów wytworzenia lub dostawy ciepła albo zmniejszenia strat ciepła w wyniku realizacji tych prac,

3) koncepcję projektową zaplanowanych prac, zawierającą niezbędne opisy i szkice techniczne,

4) informację o wysokości szacunkowego kosztu projektowanych prac.

5. Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 4, składany jest przez gminę, dokumenty, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, nie są wymagane.";

3)
w § 6 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Jeżeli szacunkowy koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego jest wyższy od wynikającego z ostatnio ustalonego przez wojewodę wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, o którym mowa w ustawie wymienionej w ust. 1 pkt 2, Bank może zwiększyć ten wskaźnik, uwzględniając ogłaszany w terminie 50 dni po upływie każdego kwartału przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" kwartalny wskaźnik cen produkcji budowlano-montażowej w stosunku do kwartału poprzedniego. Zwiększając wskaźnik kosztu budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, Bank może brać pod uwagę wzrost cen produkcji budowlano-montażowej z czterech ostatnich kwartałów poprzedzających datę rozpatrzenia wniosku o udzielenie kredytu.";

4)
w § 8 w pkt 1 po wyrazach "na budowę" dodaje się przecinek i wyrazy "z wyłączeniem prac nie wymagających takiego pozwolenia,";
5)
w § 11 w ust. 2 zdanie drugie otrzymuje brzmienie:

"Z zastrzeżeniem ust. 6, kwoty kolejnych spłat zadłużenia w pozostałym okresie spłaty podlegają, w okresach kwartalnych, zwiększeniu o 85% kwartalnego wzrostu cen produkcji budowlano-montażowej w stosunku do kwartału poprzedniego, ustalonego na podstawie wskaźnika cen, o którym mowa w § 6 ust. 3, ogłoszonego w kwartale poprzedzającym kwartał, w którym nastąpiła zmiana wysokości miesięcznych spłat zadłużenia.";

6)
w § 12 po wyrazach "infrastruktury technicznej" dodaje się wyrazy "oraz kredytu udzielanego na cele, o których mowa w § 3 pkt 3 i 4".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.34.190

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i trybu udzielania kredytów oraz pożyczek ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz niektórych wymagań dotyczących projektowania mieszkań finansowanych przy udziale tych środków.
Data aktu: 12/03/1998
Data ogłoszenia: 19/03/1998
Data wejścia w życie: 03/04/1998