Określenie organów właściwych w zakresie administracji geologicznej i nadzoru górniczego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 grudnia 1998 r.
w sprawie określenia organów właściwych w zakresie administracji geologicznej i nadzoru górniczego.

Na podstawie art. 103 ust. 2 i art. 109 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie określa organy administracji geologicznej właściwe do:
1)
stwierdzania kwalifikacji osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi,
2)
zatwierdzania:
a)
projektów prac geologicznych, których wykonywanie nie wymaga koncesji,
b)
dokumentacji geologicznych,
c)
kryteriów bilansowości zasobów złóż kopalin,
3)
wyrażania zgody na przeniesienie praw do informacji uzyskanych w wyniku prowadzenia prac geologicznych.
2.
Rozporządzenie określa również organy nadzoru górniczego właściwe do:
1)
stwierdzania kwalifikacji osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień:
a)
kierownika ruchu podziemnego zakładu górniczego,
b)
innych osób kierownictwa i dozoru ruchu zakładu górniczego,
c)
mierniczego górniczego i geologa górniczego zakładu górniczego,
d)
osób zatrudnionych na stanowiskach w ruchu zakładu górniczego, od których są wymagane szczególne kwalifikacje, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 78 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668),
2)
nakazania przedsiębiorcy dokonania koniecznych zmian w organizacji i wyposażeniu ratownictwa górniczego,
3)
zwolnienia przedsiębiorcy z obowiązku posiadania zorganizowanego ratownictwa górniczego.
§  2.
1.
Minister właściwy do spraw środowiska jest organem właściwym do stwierdzania kwalifikacji osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do wykonywania, dozorowania i kierowania pracami geologicznymi w zakresie:
1)
poszukiwania i rozpoznawania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego,
2)
poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin podstawowych i pospolitych oraz metanu z węgla kamiennego, z wyłączeniem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, solanek, wód leczniczych i termalnych,
3)
poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin pospolitych, z wyłączeniem solanek, wód leczniczych i termalnych,
4)
poszukiwania i rozpoznawania zasobów wód podziemnych, solanek, wód termalnych, wód leczniczych i o właściwościach leczniczych oraz określania warunków hydrogeologicznych dla: wydobywania kopalin ze złóż, wtłaczania wód do górotworu, projektowania odwodnień budowlanych otworami wiertniczymi, projektowania inwestycji mogących zanieczyścić wody podziemne, magazynowania i składowania na powierzchni lub w górotworze substancji oraz odpadów i ustanawiania stref ochronnych zbiorników wód podziemnych,
5)
poszukiwania i rozpoznawania zasobów wód podziemnych oraz określania warunków hydrogeologicznych dla: projektowania odwodnień budowlanych otworami wiertniczymi, projektowania inwestycji mogących zanieczyścić wody podziemne, magazynowania i składowania na powierzchni lub w górotworze substancji oraz odpadów i ustanawiania stref ochronnych zbiorników wód podziemnych,
6)
ustalania warunków geologiczno-inżynierskich na potrzeby zagospodarowania przestrzennego, projektowania obiektów budowlanych, wykonywania wyrobisk górniczych oraz magazynowania i składowania substancji oraz odpadów,
7)
ustalania warunków geologiczno-inżynierskich, z wyłączeniem wyrobisk górniczych i obiektów budowlanych zakładów górniczych oraz obiektów budownictwa wodnego,
8)
wykonywania prac kartografii geologicznej, wraz z projektowaniem i dokumentowaniem tych prac,
9)
badań geofizycznych, wraz z projektowaniem i dokumentowaniem tych badań, w zakresie badań sejsmicznych i geofizyki wiertniczej, także z użyciem materiałów wybuchowych,
10)
badań geofizycznych, wraz z projektowaniem i dokumentowaniem tych badań, z wyłączeniem badań sejsmicznych i geofizyki wiertniczej.
2.
Wojewoda jest organem właściwym do stwierdzania kwalifikacji osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień do wykonywania czynności dozoru geologicznego nad pracami geologicznymi, z wyjątkiem badań geofizycznych, oraz do stwierdzania kwalifikacji w zakresie kierowania w terenie wierceniami do głębokości nie przekraczającej 30 m, wykonywanymi poza obszarem górniczym złoża kopaliny podstawowej.
§  3.
1.
Minister właściwy do spraw środowiska jest organem właściwym do zatwierdzania projektów prac geologicznych, których wykonanie nie wymaga koncesji i zatwierdzania dokumentacji geologicznych dotyczących:
1)
złóż kopalin podstawowych i kopalin pospolitych występujących jako towarzyszące złożom kopalin podstawowych,
2)
regionalnych badań hydrogeologicznych,
3)
ustalania zasobów ujęć solanek, wód termalnych, leczniczych i o właściwościach leczniczych,
4)
warunków hydrogeologicznych dla ustalania stref ochronnych zbiorników wód podziemnych,
5)
warunków hydrogeologicznych w związku z wydobywaniem kopalin podstawowych ze złóż i wtłaczania wód do górotworu,
6)
warunków hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich związanych z magazynowaniem lub składowaniem w górotworze substancji lub odpadów,
7)
badań geologiczno-inżynierskich dla projektowania i wykonywania inwestycji liniowych o zasięgu ponadwojewódzkim, wyrobisk górniczych dla wydobywania kopalin podstawowych, obiektów budownictwa wodnego o wysokości piętrzenia przekraczającej 5 m oraz obiektów energetycznych o mocy przekraczającej 100 MW.
8)
warunków hydrogeologicznych i badań geologiczno-inżynierskich związanych z wydobywaniem kopalin w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Minister właściwy do spraw środowiska jest organem właściwym do zatwierdzania projektów prac geologicznych, których wykonanie nie wymaga koncesji dotyczących:
1)
regionalnych badań budowy geologicznej kraju, w tym dna morskiego,
2)
prac kartografii geologicznej,
3)
otworu wiertniczego dla rozpoznania budowy głębokiego podłoża, nie związanego z dokumentowaniem złóż kopalin.
§  4.
Wojewoda jest organem właściwym do zatwierdzania projektów prac geologicznych, których wykonanie nie wymaga koncesji i zatwierdzania dokumentacji geologicznych, dotyczących:
1)
złóż kopalin pospolitych na powierzchni przekraczającej 2 ha i przewidywanym rocznym wydobyciu przekraczającym 10.000 m3,
2)
ustalania zasobów ujęć wód podziemnych, w tym ujęć źródeł naturalnych i odwodnień budowlanych, jeżeli przewidywana wydajność przekracza 50 m3/h,
3)
warunków hydrogeologicznych w związku z wydobywaniem kopalin pospolitych ze złóż na powierzchni przekraczającej 2 ha i przewidywanym rocznym wydobyciu przekraczającym 10.000 m3, z wyjątkiem złóż kopalin znajdujących się w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej,
4)
badań geologiczno-inżynierskich na potrzeby planów zagospodarowania przestrzennego województwa.
§  5.
1.
Minister właściwy do spraw środowiska jest organem właściwym do zatwierdzania kryteriów bilansowości zasobów złóż kopalin podstawowych oraz złóż kopalin pospolitych w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Wojewoda jest organem właściwym do zatwierdzania kryteriów bilansowości zasobów złóż kopalin pospolitych, na powierzchni przekraczającej 2 ha i przewidywanym rocznym wydobyciu przekraczającym 10.000 m3.
§  6.
1.
Minister właściwy do spraw środowiska jest organem właściwym do wyrażenia zgody na przeniesienie przez przedsiębiorcę praw przysługujących mu do informacji uzyskanych w wyniku prowadzenia prac geologicznych, o których mowa w § 3.
2.
Wojewoda jest organem właściwym do wyrażania zgody na przeniesienie przez przedsiębiorcę praw przysługujących mu do informacji uzyskanych w wyniku prowadzenia prac geologicznych, o których mowa w § 4.
§  7.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego jest organem właściwym do stwierdzania kwalifikacji osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 lit. a) i c).
§  8.
Dyrektor okręgowego urzędu górniczego właściwego dla miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o stwierdzenie kwalifikacji, jest organem właściwym do stwierdzania kwalifikacji osób, o których mowa w § 1 ust. 2 pkt 1 lit. b) i d).
§  9.
1.
Dyrektor okręgowego urzędu górniczego jest organem właściwym do nakazania przedsiębiorcy dokonania koniecznych zmian w organizacji i wyposażeniu ratownictwa górniczego oraz zwolnienia przedsiębiorcy z obowiązku posiadania zorganizowanego ratownictwa górniczego, w odniesieniu do przedsiębiorcy wydobywającego kopalinę podstawową oraz kopalinę pospolitą w granicach obszarów morskich Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Wojewoda jest organem właściwym do nakazania przedsiębiorcy dokonania koniecznych zmian w organizacji i wyposażeniu ratownictwa górniczego oraz zwolnienia przedsiębiorcy z obowiązku posiadania zorganizowanego ratownictwa górniczego, w odniesieniu do przedsiębiorcy wydobywającego kopalinę pospolitą ze złóż na powierzchni przekraczającej 2 ha i przewidywanym rocznym wydobyciu przekraczającym 10.000 m3.
§  10.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 sierpnia 1994 r. w sprawie właściwości organów państwowej administracji geologicznej i państwowego nadzoru górniczego (Dz. U. Nr 92, poz. 433).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1999 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1998.162.1144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie organów właściwych w zakresie administracji geologicznej i nadzoru górniczego.
Data aktu: 24/12/1998
Data ogłoszenia: 30/12/1998
Data wejścia w życie: 01/01/1999