Wymogi, jakim powinny odpowiadać pod względem technicznym i sanitarnym urządzenia i pomieszczenia, w których można wykonywać indywidualną praktykę pielęgniarki i położnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 8 lipca 1997 r.
w sprawie wymogów, jakim powinny odpowiadać pod względem technicznym i sanitarnym urządzenia i pomieszczenia, w których można wykonywać indywidualną praktykę pielęgniarki i położnej.

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. Nr 91, poz. 410) zarządza się, co następuje:
§  1.
Urządzenia i pomieszczenia, w których pielęgniarka, położna może wykonywać indywidualną praktykę, powinny odpowiadać, pod względem technicznym i sanitarnym, wymogom określonym w załączniku do rozporządzenia.
§  2.
Urządzenia i pomieszczenia, w których pielęgniarka, położna może wykonywać indywidualną praktykę na podstawie zawartej z innym podmiotem niż zakład opieki zdrowotnej umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, powinny odpowiednio odpowiadać pod względem technicznym i sanitarnym wymogom określonym w załączniku do rozporządzenia.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYMOGI, JAKIM POWINNY ODPOWIADAĆ POD WZGLĘDEM TECHNICZNYM I SANITARNYM URZĄDZENIA I POMIESZCZENIA, W KTÓRYCH PIELĘGNIARKA, POŁOŻNA MOŻE WYKONYWAĆ INDYWIDUALNĄ PRAKTYKĘ.

A.

Wymogi, jakim powinno odpowiadać pomieszczenie

1. Pomieszczenie, w którym jest wykonywana indywidualna praktyka pielęgniarki, położnej, może stanowić odrębny budynek, odrębny lokal lub może stanowić część lokalu przeznaczonego na inne cele, pod warunkiem izolacji pomieszczenia od innych użytkowników lokalu.

2. Powierzchnia pomieszczenia powinna być dostosowana do zainstalowanych urządzeń, aparatury i sprzętu i wynosić co najmniej 15 m2.

3. Podłoga pomieszczenia powinna być wykonana z materiałów gładkich, twardych, zmywalnych, nienasiąkliwych i odpornych na działanie środków dezynfekcyjnych. Dopuszczalna jest podłoga drewniana, pod warunkiem pokrycia materiałem o właściwościach określonych w poprzednim zdaniu.

4. Ściany pomieszczenia powinny być łatwo zmywalne i umożliwiające dezynfekcję. W miejscach wymagających częstej dezynfekcji ściany powinny być wyłożone materiałami twardymi, gładkimi, trwałymi, zmywalnymi, nienasiąkliwymi i odpornymi na działanie środków dezynfekcyjnych.

5. Pomieszczenie powinno być wyposażone w punkt poboru wody ciepłej i zimnej lub powinien być zapewniony dostęp do punktu poboru wody ciepłej i zimnej, przeznaczonej dla ogółu użytkowników lokalu, z osobnymi ręcznikami jednorazowego użytku, przeznaczonymi dla pacjentów.

6. Przy punktach poboru wody ciepłej i zimnej ściany powinny być wyłożone materiałami o cechach wymienionych w ust. 4. Dopuszcza się malowanie olejne.

7. Pomieszczenie powinno mieć zapewniony bezpośredni dostęp światła dziennego.

8. Pomieszczenie, w którym występuje nadmierne naświetlenie naturalne, powinno mieć zainstalowane urządzenia zabezpieczające przed przegrzewaniem.

9. Pomieszczenie powinno mieć zapewnione wietrzenie naturalne.

10. Budynek lub lokal, w którym znajduje się pomieszczenie, powinny być wyposażone w instalację: wodociągową, kanalizacyjną, ciepłej wody, grzewczą i elektryczną.

11. Instalacje powinny być wykonane jako kryte, chyba że przepisy określające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane, stanowią inaczej.

12. Grzejniki powinny być gładkie i łatwe do czyszczenia. Nie dopuszcza się instalowania grzejników i rur ożebrowanych oraz ogrzewania podłogowego i sufitowego.

13. W lokalu, w którym znajduje się pomieszczenie, powinna znajdować się wydzielona toaleta dla pacjentów lub zapewniony dostęp do toalety przeznaczonej dla ogółu użytkowników lokalu.

14. Korytarz, na którym przewiduje się ruch pacjentów w wózkach inwalidzkich, powinien zapewniać swobodny ruch tych wózków oraz powinien być wyposażony w urządzenia ułatwiające poruszanie się osób niepełnosprawnych (np. pochwyty przyścienne).

15. W tym samym pomieszczeniu mogą być przyjmowane dzieci zdrowe i chore oraz dorośli, przy zachowaniu rozdziału czasowego przyjęć dzieci zdrowych.

16. Zaleca się wydzielone pomieszczenie przeznaczone na poczekalnię dla pacjentów.

B.

Wymogi, jakim powinny odpowiadać urządzenia

1. Pomieszczenie powinno być wyposażone co najmniej w następujące meble: biurko przeznaczone na przechowywanie dokumentacji medycznej, oszkloną szafkę przeznaczoną na przechowywanie leków, artykułów sanitarnych i innych materiałów medycznych, kozetkę i krzesła. Meble powinny być wykonane z materiałów łatwo zmywalnych i umożliwiających dezynsekcję i dezynfekcję.

2. W pomieszczeniu, w którym przewiduje się przyjmowanie niemowląt, powinien być zestaw urządzeń umożliwiających mycie i pielęgnację niemowląt.

3. W pomieszczeniu należy zapewnić stosowanie lampy bakteriobójczej.

4. W pomieszczeniu powinno znajdować się miejsce przeznaczone do składowania bielizny czystej oraz pojemnik do przechowywania brudnej bielizny, odpowiednio zabezpieczony.

5. W pomieszczeniu powinno być wiadro zaopatrzone w worki plastikowe przeznaczone do gromadzenia wszelkiego typu odpadów, a w szczególności sprzętu jednorazowego użytku, zużytych artykułów sanitarnych i innych materiałów medycznych, oraz pisemna instrukcja sposobu utylizacji odpadów.

6. W pomieszczeniu, w którym jest wykonywana indywidualna specjalistyczna praktyka w określonej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, powinien być zestaw urządzeń umożliwiających udzielanie świadczeń zdrowotnych zgodnie z wiedzą wymaganą w tej dziedzinie medycyny.

7. W pomieszczeniu, w którym wykonywane są zabiegi światłolecznictwa lub badanie laboratoryjne, powinna być urządzona wentylacja mechaniczna.

8. W pomieszczeniu, w którym są wykonywane świadczenia takie, jak opatrunki, zdejmowanie szwów, przy użyciu sprzętu medycznego, lub w innym pomieszczeniu powinno być zainstalowane urządzenie do sterylizacji.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.85.543

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymogi, jakim powinny odpowiadać pod względem technicznym i sanitarnym urządzenia i pomieszczenia, w których można wykonywać indywidualną praktykę pielęgniarki i położnej.
Data aktu: 08/07/1997
Data ogłoszenia: 28/07/1997
Data wejścia w życie: 12/08/1997