Warunki i tryb przyjmowania uczniów do szkół publicznych kształcących pracowników służb socjalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 19 maja 1997 r.
w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych kształcących pracowników służb socjalnych.

Na podstawie art. 29 ust. 2 w związku z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
O przyjęcie do publicznej szkoły policealnej kształcącej pracowników służb socjalnych może ubiegać się kandydat, który ukończył średnią szkołę publiczną lub niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej, a do publicznej szkoły pomaturalnej kształcącej pracowników służb socjalnych - kandydat, który uzyskał świadectwo dojrzałości.
§  2.
1.
O przyjęciu kandydata na pierwszy semestr w szkole policealnej lub pomaturalnej decydują:
1)
pozytywny wynik egzaminu wstępnego lub rozmowy kwalifikacyjnej,
2)
suma punktów pochodzących z przeliczenia ocen uzyskanych na egzaminie wstępnym lub w wyniku rozmowy kwalifikacyjnej oraz na świadectwie ukończenia średniej szkoły lub na świadectwie dojrzałości z przedmiotów: wiedza o społeczeństwie, język polski, język obcy (w przypadku dwóch języków wybiera się ten, z którego kandydat uzyskał wyższą ocenę), matematyka, historia, geografia, biologia, technika lub elementy informatyki (wybiera się przedmiot, z którego kandydat uzyskał wyższą ocenę), plastyka lub muzyka (wybiera się przedmiot, z którego kandydat uzyskał wyższą ocenę) i wychowanie fizyczne,
3)
punkty za ocenę przydatności do zawodu, dokonaną przez komisję, o której mowa w § 7 ust. 1; w ocenie przydatności do zawodu komisja bierze pod uwagę:
a)
zainteresowanie niesieniem pomocy ludziom jej potrzebującym,
b)
ogólną wiedzę z zakresu problematyki pomocy społecznej,
c)
udział w akcjach na rzecz ludzi potrzebujących pomocy i działalność w organizacjach charytatywnych,
d)
postawę prospołeczną.
2.
Warunki, o których mowa w ust. 1, nie dotyczą osób, które szkołę średnią ukończyły za granicą. Do tych kandydatów stosuje się przepisy § 6 ust. 1 pkt 3 i § 10 ust. 1 pkt 3.
§  3.
Pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły, w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym, mają:
1)
sieroty i wychowankowie domów dziecka, rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych,
2)
kandydaci o wyjątkowych zdolnościach, którzy mieli ustalony indywidualny program lub tok nauki.
§  4.
Pierwszeństwo w przyjęciu do szkoły dla dorosłych, w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych w postępowaniu kwalifikacyjnym, mają kandydaci zatrudnieni w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.
§  5.
Przepisy § 3 i 4 nie naruszają uprawnień dzieci innych osób, którym na podstawie odrębnych przepisów przysługuje pierwszeństwo w przyjęciu do szkół.
§  6.
1.
Na wyższy semestr w szkole przyjmuje się kandydata na podstawie:
1)
wpisu w indeksie potwierdzającego ukończenie semestru niższego w szkole publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej kształtującej pracowników służb socjalnych oraz odpisu arkusza ocen wydanych przez szkołę, z której kandydat odszedł,
2)
pozytywnych wyników egzaminu klasyfikacyjnego przeprowadzonego na zasadach określonych w przepisach dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów w przypadku przyjmowania do szkoły kandydata ze szkoły niepublicznej nie posiadającej uprawnień szkoły publicznej,
3)
świadectwa (zaświadczenia) wydanego przez szkołę podobnego typu za granicą i ostatniego wpisu w indeksie dokonanego w Polsce, po ustaleniu odpowiedniego semestru na podstawie sumy lat nauki szkolnej kandydata.
2.
Egzamin klasyfikacyjny, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, przeprowadza się z wszystkich przedmiotów obowiązkowych ujętych w planach nauczania semestrów niższych od semestru, na który kandydat ma być przyjęty, z wyjątkiem wychowania fizycznego.
§  7.
1.
W celu przeprowadzenia rekrutacji na pierwszy semestr, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w § 10 ust. 4, dyrektor szkoły powołuje szkolną komisję rekrutacyjno-kwalifikacyjną, zwaną dalej "komisją", wyznacza jej przewodniczącego i określa jego zadania.
2.
Komisja przeprowadza postępowanie kwalifikacyjne zgodnie z zasadami określonymi w zarządzeniu oraz sporządza protokół tego postępowania.
§  8.
1.
Egzamin wstępny do szkoły składa się:
1)
z części pisemnej obejmującej wiedzę o społeczeństwie,
2)
z części ustnej jako:
a)
egzamin poprawkowy z wiedzy o społeczeństwie, jeżeli kandydat w części pisemnej otrzymał ocenę niedostateczną,
b)
egzamin z przedmiotu wybranego przez kandydata spośród trzech przedmiotów nauczanych w liceum ogólnokształcącym ustalonych przez dyrektora szkoły w porozumieniu z radą pedagogiczną i podanych do wiadomości publicznej co najmniej na dwa miesiące przed terminem egzaminu wstępnego.
2.
Na egzamin pisemny przeznacza się 90 minut efektywnego czasu pracy kandydata.
3.
Komisja może zwolnić kandydata z egzaminu wstępnego na podstawie zaświadczenia o uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu wstępnego do szkoły wyższej na kierunek, na którym jest prowadzone kształcenie w zakresie pedagogiki pracy socjalnej lub pracy socjalnej.
§  9.
1.
Przy ustalaniu liczby punktów za wyniki egzaminu wstępnego przyjmuje się następującą wartość ocen: celujący - 9 punktów, bardzo dobry - 7 punktów, dobry - 5 punktów, dostateczny - 3 punkty, mierny - 1 punkt, niedostateczny - 0 punktów.
2.
Przy ustalaniu liczby punktów za oceny na świadectwie ukończenia szkoły średniej lub na świadectwie dojrzałości przyjmuje się następującą wartość ocen: celujący - 3 punkty, bardzo dobry - 2 punkty, dobry - 1 punkt.
3.
Za ocenę przydatności do zawodu, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, przyznaje się do 9 punktów.
§  10.
1.
Dyrektor szkoły:
1)
za zgodą Ministra Pracy i Polityki Socjalnej:
a)
określa liczbę uczniów, którzy mogą być przyjęci na pierwszy semestr w szkole,
b)
ustala termin przyjęć do szkoły i tematy pisemnego egzaminu wstępnego,
2)
decyduje o przyjęciu kandydatów na semestr programowo wyższy,
3)
decydujące o przyjęciu na semestr pierwszy kandydata powracającego z zagranicy oraz w przypadku, gdy w szkole nie powołano komisji.
2.
W przypadkach nie wymienionych w ust. 1 dyrektor szkoły przyjmuje kandydatów na pierwszy semestr na podstawie wniosku komisji.
3.
W przypadku gdy w wyniku postępowania kwalifikacyjnego przyjęto mniejszą liczbę uczniów niż liczba miejsc, przeprowadza się dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne.
4.
Dyrektor szkoły może - za zgodą Ministra Pracy i Polityki Socjalnej - odstąpić od powołania komisji, jeżeli liczba kandydatów jest mniejsza od liczby miejsc.
5.
Ponadto dyrektor szkoły:
1)
może wydłużyć termin składania podań o przyjęcie o szkoły, jeżeli liczba kandydatów jest mniejsza od liczby miejsc,
2)
w szczególnie uzasadnionych przypadkach - na wniosek kandydata lub jego rodziców (prawnych opiekunów) - może wyznaczyć dodatkowy termin egzaminu wstępnego lub rozmowy kwalifikacyjnej,
3)
wyznacza i organizuje egzamin kwalifikacyjny, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 2, jeżeli pozytywny wynik egzaminu jest warunkiem przyjęcia do szkoły,
4)
zapewnia stałe i aktualne informacje dotyczące terminów składania podań, terminów egzaminów lub rozmów kwalifikacyjnych, warunków i decyzji w sprawie przyjęć, a także upowszechnia informacje dla kandydatów do szkoły,
5)
przekazuje Ministrowi Pracy i Polityki Socjalnej informacje o wynikach rekrutacji na pierwszy semestr.
§  11.
Warunki i tryb przyjmowania do szkoły osób nie będących obywatelami polskimi określają odrębne przepisy.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.52.332

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb przyjmowania uczniów do szkół publicznych kształcących pracowników służb socjalnych.
Data aktu: 19/05/1997
Data ogłoszenia: 28/05/1997
Data wejścia w życie: 28/05/1997